Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Wasper

Stran: 1 ... 5 6 [7] 8
91
Vývoj / Re:Lua a cyklus
« kdy: 23. 02. 2023, 22:36:24 »
BTW když už tu je tolik odborníků na LUA, nemohl by někdo doporučit z toho milionu co jsou na netu k dispozici nějaký rozumný quick tutorial? To znamená žádné rozvláčné rozepisování (už vůbec ne video), ale základní principy jazyka, datové typy (třeba jako to jak tu padlo že pole jsou od jedné) a pár triviálních příkladů atd.
...zhruba ve formátu, jak tu pan Tišnovský občas popisuje různé exotické jazyky :)

92
Co jsem si všiml, je dost rozdíl, když jde o vzdálenou spolupráci s pobočkou (nebo nedejbože agenturou) v Indii a když ty Indy máte přímo jako kolegy....
Potvrzuji, jsem na tom stejně. Pokud jde o Indy ať už jako kolegy, nebo rozlezlé po dodavatelských firmách po světě, naprosto v pohodě, pokud jsou v Indii, tak jak to jen říct, no cena je odpovídající kvalitě ;-).

93
/dev/null / Re:ChatGPT a tel. číslo
« kdy: 17. 02. 2023, 17:19:22 »
Zdravím mám dotaz,
odpověď už asi znám :)
tak.

Citace
Je lidem jedno a telefonní číslo naťukají do kteréhokoli formuláře? (tady pošlete fotku napište tel. a uvidíte jak budete vypadat za 30 let.)

Citace
V době FB, IG, a dalších sociálních sítí již prostě tohle nikdo neřeší a vůbec to nepovažují za osobní údaj?
Argument, že mám druhé tel. číslo které je jen pro takové účely mi přijde jako: Neřeknu vám ulici kde bydlím, ale řeknu číslo domu.
Prostě digitální klondike je ve stavu, kdy pistoléros si mohou diktovat co chtějí, cowboys radši mlčí a hlídají si svá stáda, a když přicestuje nový sheriff který by chtěl přivést zákon, tak se všichni radši tváří že jako nic.

Takže ano, systém je velmi špatný, jedinec má za dost velkou cenu šanci se mu víceméně bránit, ale to je tak všechno.


94
Hardware / Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« kdy: 17. 01. 2023, 17:26:50 »
ad. původní otázka - to samé (napájení oběhového čerpadla v případě výpadku) jsem řešil loni, zjišťoval zde jmenované věci (účinnost pro nízkou zátěž, potřebu sinusu, baterky, etc.), vymýšlel optimální řešení, pak přišla vichřice a najednou se to vyřešilo naprosto pragmaticky, "na prasáka" ale celkem ke spokojenosti.

Čerpadlo u kotle mám nejobyčejnější do tisícovky včetně poštovného, běžně vydrží přes 5 let, prakticky jsem zjistil, že na nejobyčejnější UPS (nějaký obdélník) běží relativně v pohodě (asi mu to moc neprospívá a víc vrčí, ale vodu čerpá). Takže pro případ krátkého výpadku tam skončila 650W UPSka za tisícovku od ufouna Alzáka s tím, že za tu půlhodinu ročně to moc škody na čerpadle nenadělá, a pokud ano, tak stejně mám v dílně jedno rezervní, a pro dlouhodobější výpadek mám připravený 1kW agregát (který utáhne současně i mrazák) a kanystr s benzínem.
Časem k té UPS přidělám větší baterku, cílím na 2-3 hodiny pokryté z baterek, a až jednou bude solár, tak to bude jen a jen lepší.

95

Ano, tohle je skoro přesně případ, o kterém jsem psal hned ve svém prvním komentáři. Akorát že 100.64.0.0/16 není privátní rozsah, je to rozsah určený právě pro NAT ISP, takže je to v pořádku. Ale hlavně – aby tohle fungovalo, musí ISP vedle DNATu veřejné IP adresy na vaši privátní také SNATovat adresy svých zákazníků za něco, co nebude zákaznický router považovat za adresu v síti svého WAN rozhraní, ale za něco z internetu, co má poslat zpátky na bránu.
Moment, tohle je nějak divné. Zákaznický router ma defaultu ven, dovnitř k zákošovi třeba jen 192.168.1.0/24, a obvykle ta síť providera nebejvá plochá, ale spíš nějaká kombinace OSPF/iBGP (neboli nexthop pro CE router je anténa na střeše, ta má zase jako nexthop nějakej PE na kostele. Aby se to doroutovalo zpátky, vůbec netřeba aby to SNATovalo za internet, stačí cokoli co se dokáže vrátit (i když za veřejku by to bylo lepší, dokážu si představit validní argumenty, proč to někdo dovnitř vlastní sítě neNATuje za veřejku, ale za privátku/nějaký privátní subnet)

BTW to jestli 100.64/10 je privátní nebo CGNAT rozsah je v našem případě irelevantní (a ve skutečnosti můj provider používá kus desítek, jen jsem nechtěl dávat přesnou identifikaci podle které by se poznal když ho tu "pomlouvám"), oboje jsou adresy, které nemají ve veřejném internetu co dělat, ale v případě připojení k síti providera na nich není nic špatného, pokud ofc nedojde ke konfliktu s adresami v LANce (i to se dá řešit, ale nekomplikujme to, tazatel kdyby to uměl řešit by se v první řadě vůbec nemusel ptát.).

Citace
Které se na WAN zákaznického routeru prostě objevovat nesmí, protože tak jsou privátní IP adresy nadefinované – mohou se používat pouze pro komunikaci uvnitř privátní sítě.
Fajn, a co s tím chcete dělat? Jednak je to slovíčkaření (veřejný internet vs. pakety od zákošů s privátními adresy providera chodí z privátního rozsahu providera....), druhá věc je čistě praktická - buď můžete být pokročilý zákazník, který když je ze strany zákoše neřešitelný problém, tak se domluvíte přímo s technikem, nebo můžete být věrozvěst-puritán, jinými slovy problémista, což stejně k absenci neveřejných adres na WANu nepovede (i malý ISP je podnikatelský subjekt, jehož smyslem existence je dle OZ tvorba zisku a kvůli dvoum lidem z několika tisíc síť předělávat nebude ani riskovat výpadek při konfigurační chybě...), zato třeba při nastavení reverze se z "kolega Vám to nastaví jak se vrátí z oběda" stane "Litujeme, ale tuto službu domácnostem neposkytujeme, pokud chcete provozovat mailserver, máme zde ceník pro business zákazníky", případně z "hmm, když Vám to občas v noci zakolísá, tak k Vám skočím a dáme tam nové pojítko v licencovaném pásmu" se stane "Podle měření Vaše připojení odpovídá smlouvě" apod.
Případně stížnostmi donutíte providera tu službu (veřejná IP) maximálně zrušit úplně, což je úplně nejhorší varianta a pár lidí z okolí Vám za to rozhodně nepoděkuje (ano, vždycky můžete zavolat na Cetin, že máte zájem o xDSL, velmi rádi Vám nacení výkop, pár metrů přes silnici to vychází kolem 150k)

96
Pokud si tazatel zablokuje přístup z neveřejných IP adres, pak ze všech, tj. i těch z vnitřní sítě ISP, což je samozřejmě špatně a není k tomu vůbec žádný důvod. A popravdě ani neznám nikoho, kdo by něco takového dělal.
Není na tom vůbec nic špatně. Dělá se to proto, aby se do vnitřní sítě nedostal provoz, který tam nemá co dělat a může jít třeba o podvržené pakety.
Ano, dělá se to na ingresu z Internetu, kde opravdu pakety z rfc1918 nemají co dělat. Nicméně tazatelem popsaný případ se ingresu z internetu moc nepodobá, spíš nějaká forma přístupu do privátní sítě ISP, a zcela zřejmé a nejjednodušší řešení je samozřejmě blokovat pouze lokální adresy, které jsou použité v jeho místní síti, a ze všech ostatních (veřejnou) službu povolit.
Optimálně podle možností routeru nějakým antispoofem, rp-filtrem apod., vypisovat do filtru interní sítě ručně je cestou do pekla a současně časovanou bombou.

O tom, že to má lokální provider zprasené by se dalo dlouze diskutovat, dost často (k jednomu takovému providerovi jsem připojený taky) to historicky vypadá tak, že nějak udělá (samozřejmě na privátkách) natovanou síť pro vesnici dvě tři, pak se mu tam objeví zákazník šťoural který chce veřejku, tak mu jí tak nějak dobastlí - v mém případě 1:1 NAT na vstupu na privátku, která na mě reálně kouká z antény. Kvůli těm pár jednotkám zákošů se mu nevyplatí to celé předělávat a u nich zase ví, že nejsou překvapení že prostě občas jim kromě z veřejek přijde něco i z 100.64/16. Jak se říká, za ty prachy to jedno leftid navíc v ipsec.conf člověk přežije ;-)

97
A použít přímo tu all-in-one binárku https://github.com/xinntao/Real-ESRGAN#portable-executable-files-ncnn jste zkoušel?
Dobrý hint, binárka naprosto v pohodě (v rámci možností, nemá face_enhance, každopádně vše načítá a zpracovává - nVidia, cuda a okolo jsou mimo vinu).
BTW na Ubuntu 22.04 stejný problém, tam někde něco chybí, až na to, že to žádný error nepíše. Ještě tomu dám večer čas s strace.

98
A jinak AI lidé typicky používají Ubuntu, ale já jsem všude nasazoval Debian a normálně to funguje.
Díky, testnu to Ubu. Jako s cuda problém nemám, ta se inicializuje i počítá dobře na první dobrou, ale s tím Pythonem a jeho závislostmi zápasím fest. + s tím, že máloco vůbec napíše, co se tomu vlastně nelíbí :-(

99
Distribuce / Vhodná distribuce pro hrátky s AI (Real-ESRGAN)
« kdy: 18. 12. 2022, 11:44:49 »
Zdravíčko vespolek,
Po třech dnech částečných neúspěchů přicházím s prosíkem o vynadání do lam a radu, jak to dělat správně.

Začal jsem si hrát s $SUBJ - https://github.com/xinntao/Real-ESRGAN . To, že to nejde na CPU jsem zjistil poměrně rychle, vyřešil jsem to přidáním 250GB SSD do herního kompu, kde mám nVidii 1650, nainstaloval čistý Debian 11, a začal si hrát, a narážím na jeden problém za druhým.
Nainstalovat cuda nebyl problém, pak jsem postupoval přesně podle zadání - Python, Miniconda, Pytorch, git clone ... podle postupu, vše OK.
Tak se těším, že pustím podle návodu, a dostavilo se dependency hell v Pythoním provedení, změna API v TorchVision 0.13., pak bylo potřeba ještě opravit načítání monochromu. To jsem po složitém kachnění nakonec odignoroval (a pak i opravil), ale stejně jsem se dostal k tomu, že polovina "upscalnutých" obrázků byla černých.

Postupně jsem prošel několika reinstalacemi, různými downgrady PyTorch, Pythona i OpenCV, pak už i komplet reinstallem, downgrade na Debian 10 (Python 3.7), pokus na Slackware 15 - v jedné konkrétní konfiguraci s dowgradnutým TorchVision mi to fungovalo na všechny vzorové obrázky, ale už jsem nedokázal zreplikovat, jak se k ní dostat. A když jsem v ní zkusil síť trénovat, tak stejně se to vyhroutilo.

Co se týče černých obrázků, došel jsem až na opencv - Obrázek se na cv2.imread() načetl správně (byly vidět v print(img) nenulové pixely i rozměr), až na to, že na cv2.imshow(img) to opět ukázalo černé okno. Dokachněno že v opencv 4.3.xxx byla podobná chyba, tak jsem zkoušel několik různých verzí, bez jakéhokoli úspěchu, všude černo.

Tak bych se rád zeptal - poradíte linuxovou distribuci, na které Vám to funguje na první dobrou? Případně setkali jste se s podobnými chybami a podařilo se vám je nějak překonat?

100
Vývoj / Re:Go - alternativa atomics pre prilezitostne zmeny?
« kdy: 14. 12. 2022, 20:58:42 »
Třeba x86 nemá ani instrukce pro atomické čtení/zápis
LOCK XCHG,
LOCK CMPXCHG
První měl už 8086 blahé paměti.

101
Vývoj / Re:Srovnání algoritmů na prvočísla
« kdy: 07. 12. 2022, 01:21:06 »
A jde o časouvou a ne pamět. Nárocnost
Můžu se zeptat, co je opravdu cílem cvičení? Obvykle v reálu jde o tradeoff mezi výpočtem a pamětí. Přesněji - co to je "velké vstupní n"? Protože mám pocit, že v tom máte zmatek a že ve skutečnosti se bavíte o nízkých desítkách bitů maximálně. (a pak nemá smysl mluvit o asymptotách). Pokud jde o velká čísla (u bezpečných šifer se bavíme řádově o kilobitech, pokud prvočíslo použijete na vytvoření eliptické křivky, tak ve stovkách bitů), pak vřele doporučuji pročíst zde https://en.wikipedia.org/wiki/Primality_test#Probabilistic_tests a optimálně ještě od Bruce Schneiera knížku Applied Cryptography.

Navíc ale ono taky záleží jaká operace, třeba násobení n-bitových čísel znamená n * (rotace + sčítání), takže tam pak máme nějaké ln(x) ke složitosti navíc.

Ktomu doplňme, že i na paměti záleží. Hustota prvočísel je x/ln(x). To znamená, že pro tabulku 64-bitových prvočísel (potřebných k faktorizaci 128bit čísel) potřebujete cca 3ExaByte, což není málo ;-)

Citace: CPU
Pokud jde o známá prvočísla, pak existuje rovnice, která s konstantní (relativně malou)
nemáte prosím odkaz? Připadá mi to příliš dobré, aby to byla (obecně) pravda (aneb, proč se třeba při genrsa používají probability testy a ne ta rovnice), tak by mě zajímalo, o co jde a jaká to má ty "ale".

102
Arduino vám klidně přeloží i něco jako tohle:
...
Tak ono to staci napsat takhle a jde to i po bitech (prelozi se to na instrukce SBI a CBI, az na rezii loopu 4MHz), to same zjevne dela i WRITE z fastio. Navic volat to takhle v loop() je nestastne, nejen kvuli call a ret (to jsme na 2MHz), i kvuli  tomu ifu (dalsi 4 cykly, takze nesymetrickych 1,3MHz). Ale to uz se šťourame v detailech, podstatnejsi je ze z Arduino knihovnama to dá na nějakých 160kHz.
Navíc je fakt hloupé, že v referenci od toho digitalWrite vůbec není v notes and warnings poznámka, že je nešťastně pomalé a pro rychlejší přístup je třeba použít přímý přístup, to mi vadí mnohem víc než ta samotná pomalost. :)
Kód: [Vybrat]
#define nano_pin2port(pin) ( (pin)<8 ? &PORTD : (pin)<14 ? &PORTB : &PORTC )
#define nano_pin2mask(pin) ( (pin)<8 ? 1<<(pin) : (pin)<14 ? 1<<((pin)-8) : 1<<((pin)-14) )

__inline__ void nano_digital_write(int pin, int val)
{
    volatile uint8_t *out = nano_pin2port(pin);
    if (val) {
        *out |= nano_pin2mask(pin);
    } else {
        *out &= ~nano_pin2mask(pin);
    }
}

103
I to řízení IGBT lze jednoduše v Arduinu napsat - prostě použijete jen setup() a loop() a kód napíšete v čistém céčku.
Mno, cynicky poznamenám, že když na 16MHz Arduinu samotnej digitalWrite() sežere plus mínus (nedohledával jsem časování všech instrukcí, co neznám, dostalo 1 takt) 52 taktů, tak ono ani nic jiného nezbude ;-) přitom když se to napíše normálně, tak jsou to takty přesně dva, to už se něco časovat dá. Tam se spíš bojím čistě HW kvality, že jakákoli chyba čínského výrobku, když by se náhodou zasekl s jedničkou na výstupu, může být za 3f můstkem opravdu efektní.

BTW místo setup() a loop() radši vyhodit celé core.a z linkování a rovnou můžu použít standardní main().

Ostatně i viz odkaz od Jendy u Průšy - WRITE z Firmware/fastio.h je použito na 268 řádcích, digitalWrite jen 23.

104
Obcas sa desim toho, ked vidim, ze niekto si v arduine robi ovladanie kurenia, alebo projekty, kde zlyhanie moze mat fatalne nasledky.
Tak přiznávám bez mučení, tohle se týká i mě. Ale na svojí obranu musím podotknout, že maximální představitelná škoda, kterou je to hypoteticky schopné bez obsluhy napáchat, je vyplácání asi dvou kubíků vody z vodovodu přes vychlazovací smyčku, kterou ale ovládá mechanický termostatický ventil a tedy mimo dosah nespolehlivé čínské kopie.
Z čeho naopak mám (časem) strach je řídit tím IGBT na indukční pícku, to bude asi dost často barák bez proudu ;-)

Citace: Jakub Štech
Arduino (Wiring) je od začátku určeno pro umělce, kteří chtějí rozblikat/rozhýbat svoje výtvory, aniž by se při tom museli zbytečně něco učit. To neučení je naopak jeden z explicitních cílů a dodnes je to v projektu vidět,
Díky, takhle natvrdo řečeno mi to najednou zapadá do sebe a dává to smysl.

Bohužel asi je to asi dneska trend. Když jsem začínal, tak třeba k Atari bylo dost příruček (které jsme pokoutně kopírovali kde to šlo), ale třeba pro audio to začínalo vysvětlením funkce (Pokey, 4 kanály, děličky, posuvné registry) a pak popis jednotlivých registrů a pár jednoduchých příkladů.
Dnešní ekvivalent (a bohužel i to, co se učí děti) je "připoj na tyhle kolíky v DIN repráček a napiš v BASICu příkaz SOUND 100,20,5". A pochopit, co je za tím (a že zatím je něco netriviálního, s čím je potřeba počítat, počínaje spotřebou DS1820 při samplování, přes možnosti SPI/1w/I2C, jak reálně funguje vykreslování einku, že do toho serva jde PWM, že u toho ultrazvuku počítám dobu, než se vrátí echo apod.) se moc nenosí,  a když to člověka už zajímá, musí to složitě hledat.

Jako za mě jednoznačně malé bezvýznamné plus za referenci Atmelu. Zato Waveshare by zasloužilo...

105
Tak arduino jako HW ani jako libky ci IDE jsem nikdy nepouzil.. vzdy je to vlastni deska, vlastni kod a prime programovani.
Tak to chápu. Mě zatím Arduina celkem vyhovují (začínám znovu po hodně letech bastlit a už na to tak dobře nevidím, abych desky pro SMD kreslil ručně a pak to pájel pistolkou se smyčkou ze zvonkáče jako dřív, takže hotová deska docela pomůže), nakoupenou jich mám pěknou zásobu neoriginálních od Číňana tak různě za 1-2 eura a na nějakej větší podraz jsem zatím nenarazil (nepočítaje veselé historky z natáčení jako včerejší noc příjemně strávenou studiem referenčního manuálu, Arduinových knihoven a pak i assembleru, co leze z překladače ve snaze přijít na to, proč je výstup na e-Ink přes SPI nekompatibilní s použitím USART0 na debug - nakonec důvodem bylo to, že Nano získává 3.3V z FTDI, a ten eInk když překresluje, tak žere docela velké špičky, takže to celé šlo do resetu...), až na to, že jsem tak trochu nečekal, že doba pokročila a neoptimální jsou už knihovny na osmibity, no ;-)
Ale OK, beru to, že nejsem až tak divnej a tu obsluhu si napíšu vlastní.

BTW jak to tak čtu, je tu vlastně něco sehnatelného mezi Atmelem a RPi Zero, kde se dá snadno začít si hrát? Ta malina je třeba príma třeba na časosběrnou kameru, ale na malou meteostaničku mi přijde jako kanón na vrabce (a tam ani těch 200mA spotřeby v klidu moc nepotěší). Do myčky nebo ke kotli bude Arduino asi v pohodě, ale už třeba s tím einkem je dost trouble, když se nevejde do paměti ani videoramka, které jsou potřeba navíc dvě (ne, že by to nešlo to dorenderovávat za běhu, ale je to pakárna).

Stran: 1 ... 5 6 [7] 8