Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Jan Ťulák

Stran: [1] 2 3 ... 34
1
Tak tak, DNS filtr je o hodně lepší, než nic. S dalšími kroky prudce narůstá náročnost implementace, údržby a řešení problémů a přitom stejně prudce klesá pravděpodobnost toho, že vůbec budou potřeba a něco zastaví (v domácím prostředí). Navíc, pokud OP chce, aby mu fungovalo Youtube, tak musí mít povolený přístup na Google. A co si matně pamatuju, viděl jsem nějaké útoky, které pro komunikaci používaly služby od Google právě proto, aby se obešly všelijaké firemní firewally a alarmy.

2
Odkladiště / Re:Jak bezpečně skladujete data doma?
« kdy: 23. 01. 2020, 10:24:37 »
Jestli jsem to pochopil, --delete v cíli ( = v záloze) odstraní soubory, které smažu ve zdroji, tzn. v aktuálních datech, které chci zálohovat?
To mi nepřijde jako dobrý nápad, omylem přijdu o nějaký soubor a další spuštění zálohování mi odstraní jeho kopii v záloze...

Záleží, co se s tím děje dál. Pokud ty soubory sedí třeba ve snapshotovaném souborovém systému, tak to je ok - nejspíš chceš mít snapshoty, které přesně odpovídají stavu tvých dat v daný čas, aby ses k nim mohl efektivně vrátit. Tzn. ty sice smažeš soubory, co sis smazal u sebe, ale ony zmizí jen od tohohle snapshotu dál. Dříve vytvořené snapshoty ho budou pořád obsahovat.

Úplně si totiž nedovedu představit, jak bys chtěl mít zálohy bez nějakého verzování. Ať už stylem samostatného disku/adresáře (což ale straaašně žere místo, jakmile tam nasypeš multimédia nebo víc dat), nebo něčím, co se ti o ty verze postará "in situ" - snapshotovací filesystém, nebo třeba nějaký VCS jako Git... Záleží na datech. Bez toho se ti začne rychle hromadit bordel.

A co se mého řešení týče: Do nedávna jsem něco podobného používal taky, jen místo rsyncu mi to dělal chytřeji NextCloud. A v systému na serveru pak běžel cron, který každou hodinu udělal snapshot toho btrfs oddílu s daty. Aktuálně jsem přešel na Synology, které to verzování dělá automagicky a já se o to nemusím tak moc starat. Plus nezávisle na tom se mi většina dat zálohuje i přes Time Machine (protože Mac), který cca jednou za týden nechám přesypat na externí disk. A v nepravidelných intervalech Synology dumpnu a uložím tuhle zálohu geograficky odděleně. Samozřejmě, šifrování, kde to jde.

3
A nebo o ni ve vychozim nastaveni nestoji. Ja programuju a potrebuju psat u cisel tecky a ne carky, takze na macu bych resil opacny problem. V ubuntu si to nastavim, co v macos? Myslim ze carky na numpadu potrebuji jen excelovi datlovaci. :-)

Uděláš si vlastní layout. Já mám na Macu rozložení odpovídající CZ v Linuxu, včetně mod/altgr/...

4
Odkladiště / Re:Neplacení poplatků České televizi
« kdy: 04. 10. 2018, 09:39:01 »
Ty probruselsky sracky kterych je to vysilani plny nejsou nic jinyho nez lzi a propaganda.
Japato, tvrdili něco jiného, než Sputnik?  ;D

5
Software / Re:Jak tohle udělám, když nemám MacOS?
« kdy: 24. 03. 2018, 14:51:24 »
Apple ti sice dá počáteční pohodlí, ale uzavře tě do svého ekosystému, se kterým se budeš muset spokojit. Něco se ti nebude líbit? Budeš chtít nějakou funkcionalitu navíc? Máš smůlu, můžeš akorát čekat, jestli to přidají v další aktualizaci.

Na macOS se s tím dá lecos dělat, pod tou naleštěnou kapotou je to unix. Takže kdyby mi třeba přestal vyhovovat TimeMachine, nic mi nebrání rozjet si rsync v cronu.

6
Odkladiště / Re:Jak zálohujete privátní klíče?
« kdy: 18. 03. 2018, 10:18:37 »
Papír (s QR code na dlouhé klíče) a sejf. Možná trochu staromódní, ale když budu mít úraz hlavy a zapomenu všechna hesla a ztratím klíče, pořád se do toho dá dostat rozbrušovačkou.

7
IT je obor poměrně přísný, nikdo tu nedostane nic zadarmo.
Ženské z oboru mohou hodně vyprávět.

Jo, třeba o významu pojmu glass ceiling. Nebo o chování chlapů, kteří mají pocit, že jim nějaká žena nabourává jejich exkluzivní pánský klub...

8
O serveru Root.cz / Re:„Nové“ domény - podpora na Root.cz
« kdy: 22. 09. 2016, 10:54:35 »
Má vůbec smysl kontrolovat TLD? Buď to chci mít s jistotou a pak se kouknu, jestli existuje MX záznam pro konkrétní doménu a pošlu email, nebo mě to je jedno, a pak ať tam uživatel zadá co chce. Klidně "a@a.a". Ani v jednom případě nevidím důvod pro samostatnou validaci TLD na nějaký whitelist - obzvlášť dneska, když si můžu koupit TLD .kecyvkleci a tak by se ten whitelist měl pořád updatovat. o_O

9
Zkusil bych něco malého, jednoduchého. Třeba BrainFuck. A nebo se můžeš podívat na x86 ASM. Ale i tam se občas v implementaci nějaký bug objeví...

10
Vývoj / Re:Má Python budoucnost?
« kdy: 12. 05. 2016, 16:10:59 »
Když mám mám v Pythonu funkci:

def format(a):
   """Formátuje argument a"""
...

tak mám dělat jako co prosím?

Přečíst si tělo funkce. Dokumentace je stejně skoro vždycky out of date...  :D

11
Server / Re:Jak se vyhnout (veřejným) cloudům?
« kdy: 09. 03. 2016, 14:20:49 »
Na tuhle paranoidni poruchu osobnosti je nejlepsi program Odpojeni 2.0.
To je ta verze, co využívá kousek olova, nebo ta, co vyžaduje nalezení nejbližší vlakové tratě?

12
Hardware / Re:Hledám bezdrátové relé na 24V
« kdy: 28. 11. 2015, 14:01:18 »
Otazka je zda si to chces jen koupit nebo ti nevadi pajka a trocha kodu [...]

Ty odkazy vypadají zajímavě, wifi mě, popravdě, vůbec nenapadla.

Nechceš Čínu? Podívej se sem: http://www.enika.cz/cz/instalacni-elektronika/bezdratove-ovladani---poseidon-868mhz.html

Kouknu, díky.


13
Hardware / Re:Hledám bezdrátové relé na 24V
« kdy: 28. 11. 2015, 13:20:19 »
Dík, zkusím to i tam.

15
Hardware / Re:Hledám bezdrátové relé na 24V
« kdy: 28. 11. 2015, 12:12:14 »
Abych doplnil dotaz, dá se najít spousta věcí jako tohle relé s ovladdačem, ale musel bych tu kuchat ten ovladač a napojovat jej na RS232. A samozřejmě, je to Čína, takže trochu sázka do loterie, jestli to bude fungovat a jak... Něco s vysílačem přímo pro PC by bylo lepší, ale pokud nic rozumného nenajdu, tak asi půjdu směrem "přebastlit ovladač".

Stran: [1] 2 3 ... 34