Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - boban23

Stran: 1 ... 3 4 [5]
61
Hardware / Re:Nový IBM mainframe Z16
« kdy: 19. 08. 2022, 21:45:21 »
Tady jsou nějaký další možnosti jak získat účet na "velkým rámci" :)
https://mainframenation.com/mainframe/how-to-get-a-mainframe-access/

62
Hardware / Re:Nový IBM mainframe Z16
« kdy: 19. 08. 2022, 20:59:28 »
tak me napadlo, ti co tu maji takove raritni systemy. ze by je vystavili bud s verejnou ip nebo za vpn a za poplatek nabidli ssh pripojeni, na ruzne vyzkouseni atd.
asi nema smysl to davat do serverhoisingu, ale pokud ma clovek doma pevnou ip, tak by to slo.

Co vím, tak existuje stránka, která se výstižně jmenuje "your public IBM i server" a nabízí možnost zdarma si na nějakém POWER serveru vytvořit účet a pak si s tím hrát.
https://pub400.com/
Ale jak jsem právě teď zjistil, je to nějaký mrtvý. Tak doufám, že je to jen přechodný stav.

Pak ještě existuje emulátor "velkýho rámce" :D – tedy architektury S/370, S/390 a zSeries
http://www.hercules-390.org/
Prý je ten emulátor naprosto špičkový. Existuje k tomu i moc pěknej frontend. :)
https://www.ollydbg.de/Jason/index.htm
zde je ke stažení OS:
https://wotho.ethz.ch/tk4-/
Problém je, že ten nabízený OS zjevně postrádá řadu subsystémů, viz
https://mainframenation.com/mainframe/the-mvs-turnkey-system-tutorial/


A přinejmenším pro mě je nepřekonatelným problémem sehnat nějaký jiný vhodný kompletní OS, který by obsahoval DB2, Cobol, CICS…. 

63
Hardware / Re:Nový IBM mainframe Z16
« kdy: 18. 08. 2022, 17:25:04 »
Jen drobná technická poznámka.
Počítače s procesory POWER nejsou v terminologii IBM nazývány jako "mainframe", alébrž jako "midrange system" - tedy "středňáky". Dle IBM jsou "středňáky" určené pro zákazníky, pro které jsou mainframy zbytečně nákladné a výkonné.  ::)
Jedná se o větev, která vzešla z AS/400 a jsou vyvíjené zcela odlišnými lidmi, než jsou ti, kteří se motali/motají kolem vývoje mainframů.

Ty větve počítačů dokonce ani nejsou vzájemně nijak kompatibilní a oba vývojové týmy údajně spolu ani nijak zvlášť nekomunikují.
Pokud náhodou někoho tahle záležitost zajímá blíž, tak níže uvádím link, kde to je dle mého názoru moc pěkně vysvětleno.

https://www.scss.tcd.ie/SCSSTreasuresCatalog/hardware/TCD-SCSS-T.20121208.068/IBM-AS400-technical-introduction.pdf

64
Hardware / Nový IBM mainframe Z16
« kdy: 17. 08. 2022, 21:04:41 »
Ahoj všichni,
mám dotaz čistě ze zvědavosti. Až do teď jsem se domníval, že doba klasických IBM mainframů (pra-potomků linie System/360 -> System/370 -> System/390,....) je už nějaký ten rok záležitostí minulosti a dnes se vše řeší cloud computingem, příp. specializovanými superpočítači postavenými na bázi sice mnoha, avšak standardních součástek - procesorů AMD, Intel, nVidia,....
Jak jsem teď naprostou náhodou zjistil, není to pravda a klasické mainframy IBM stále žijí. IBM dokonce letos před pár měsícema představila svůj naprosto nový mainframe - Z16, viz.
https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Telum_(microprocessor)

Bez reklamních keců, jaké reálné "use case scenario" v současné době takový mainframe může mít? Co dokáže řešit lépe než jiné dnes běžné přístupy a pro koho může být nasazení mainframu v dnešní době skutečně výhodné?
Tohle je naprosto mimo můj obor, takže to netuším.

Mimochodem, když jsem si četl docu o tom CPU Telum, tak mě hned napadla podobnost s Apple M1/M2 - počet tranzistorů, integrovaná jednotka AI.  :)

65
Všem díky moc za reakce, syn nakonec sám přišel s tím, že by přece jen raději klasiku x86 (Ryzen + nVidia) .
Je to jak z hlediska Linuxu, tak z hlediska Win přinejmenším v současné době praktičtější.
Navíc je to možné snadno a vcelku levně rozšiřovat.
Byli jsme se podívat v Brně ve Vaňkovce v showroomu iStyle. Musím uznat, že Apple noťasy jsou nádherné. Sám bych si dal říct. Nicméně, z řady důvodů, které padly i ve zdeší diskuzi, nakonec volíme prostě klasiku. :)

66
Všem moc díky za odpovědi, které byly skutečně k věci a pomohly mi udělat si v té záležitosti jasněji.
Co se týče důvodů proč syn chce Apple. Jde také o to, že syna opravdu hodně baví focení. Rád se toulá přírodou - třeba i několik dní se spacákem na zádech chodí po horách a fotí tam místní krajinu na jejíž focení se zaměřuje. Následně fotky v rawu upravuje. Dle synova vyjádření je Apple pro toto vhodnější než Win.
Tento požadavek jsem původně nezmínil, protože notebook má sloužit zejména jako pomůcka pro studium na FIT. To je zcela a naprosto ten nejdůležitější důvod pro koupi. Teda co se mě týče. :)

Kdosi tady zmínil i téma "dostuduje-nedostuduje". Nedá mi to abych nezareagoval. :)
Je fakt, že syn se na střední zrovna neprojevoval jako nějaký "ajťák". Avšak poměrně ho ve škole bavila matika a fyzika.
Mimochodem, má celkem 3 maturitní zkoušky z matiky
- matika státní (CERMAT) základní – jeho úspěšnost je takřka 100%
- matika státní (CERMAT) rozšířená – úspěšnost něco přes 70%
- matika školní – 1

a pak taky maturoval z fyziky školní – 1 (prý dokonce s pochvalou – netuším jestli před rozvinutou zástavou a nastoupenou jednotkou :D )
Docela mě překvapilo, že dnes je možné v rámci jedné maturity absolvovat 3 různé maturitní zkoušky ze stejného předmětu.
Pak také si ještě udělal test z matiky u Scia – úspěšnost 96 percentil.
Z toho vyplývá, že splnil hned několik požadavků na to aby se na FIT prostě jen zapsal.

No a já si říkám – první dva semestry bude zejména matika. Ta ho celkem baví, tak snad mu to půjde. A co se týká "IT" předmětů – hodně bude záležet na spolužácích, na učitelích, celkově na školní atmosféře. Buď ho to chytne za srdce a on se nějak vyprofiluje a nebo taky třeba né a syn prohlásí, že to dál studovat nechce, což by mě sice mrzelo a i naštvalo, ale z domu bych ho nevyhodil. Taky bysme to nějak vyřešili. Holt uvidíme. :p

67
Na druhé straně, 64GB (2x SO-DIMM 32GB) dnes má koncovou pultovou cenu kolem 6 tisíc. Snad nežiju mimo realitu, ale myslím si, že na tohle by si měl student umět vydělat a našetřit pokud o to má zájem.

Apple Silicon je SoC, takže paměť nerozšíříte.

Ano, vím. Evidentně jsem se nejasně vyjádřil. Já to právě dával do kontrastu, že zatímco notebook x86 založený na běžně dostupných modulech je snadno rozšířitelný za pár kaček, tak Apple požaduje za větší paměť naprosto pekelné peníze a rozšíření v domácích podmínkách není možné.

68
Mimochodem nebude problem i s velikosti pameti ?  M1 umi jen 16gb, M2 snad 24gb ale vic uz nejde.

Zase zůstaňme nohama na zemi. Notebook s 24+ GB RAM je pro většinu studentů utopie a to co tam budou dělat obstará i notebook za 15k s prstem v nose.

Na druhé straně, 64GB (2x SO-DIMM 32GB) dnes má koncovou pultovou cenu kolem 6 tisíc. Snad nežiju mimo realitu, ale myslím si, že na tohle by si měl student umět vydělat a našetřit pokud o to má zájem.

69
Vidim to velice casto jak uzivatele notebooku s m1 chteji aby ruzne sw podporovaly jejich novy notebook. Vedle arm architektury je i casto problem ze kazdy nevlastni novy macbook s m1/m2 procesorem.

No, toho se právě obávám.

Mimochodem nebude problem i s velikosti pameti ?  M1 umi jen 16gb, M2 snad 24gb ale vic uz nejde.

Těch procesorů M1 je několik druhů, které se liší počty jader a také max. pamětí. Myslím, že M1 Max zvládá i 64GB, ale Apple za to chce naprosto pekelné peníze, to samé platí také i pro větší HDD.
Naproti tomu notebook x86 založený na běžných komponentech (SO-DIMM, M.2) mohu rozšířit kdykoliv doma za pár kaček. Tohle je další věc proč se domnívám, že Apple není vhodná volba.

70
Díky všem za dosavadní reakce.
Ještě mám pár dotazů, nejspíš trapně naivních, ale prostě nemám s Apple žádné zkušenosti, ani nemám možnost Apple si pořádně vyzkoušet.
Software typu MATLAB, dále taky vývojářské platformy - např. VS Code - jak dobře tam fungují pluginy např. pro Python, C++, ale taky i doxygen, apod....? Jede to stejně dobře jako ve Win na x86?
A co virtualizace? Pokud vím, Virtualbox nic a Oracle ani nic v tomto směru nezamýšlí. VMware snad něco vyvíjí, netuším v jakém je to reálném stavu. Snad QEMU?

71
Ahoj všichni,
můj synátor po prádninách startuje na FIT VUT a vymámil ze mě slib, že mu pořídím nový noťas. Chce Apple s procesorem "Apple Silicon" - M1, nebo M2.

Já mám ale poněkud pochybnosti jestli je zrovna tohle vhodná varianta pro zamýšlený účel - studium na FIT.

Zatímco v případě x86-64 není třeba strachovat se o dostupný software snad z jakéhokoliv oboru, obávám se, že Apple Silicon existuje zatím ještě příliš krátce (i přesto, že je to vlastně ARM), takže je v tomhle případě nabídka zatím stále ještě omezená.

Jak situaci vnímáte vy? Myslíte, že noťas s tímto procesorem je pro zvolený účel - studium na FIT - přece jen OK?

Předem díky všem kdo odpoví něco k věci.

Stran: 1 ... 3 4 [5]