Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - vpn22

Stran: [1] 2 3
1
Sítě / Re:WireGuard a vnitřní LAN
« kdy: 10. 06. 2025, 21:39:11 »
Soustředil bych se na ten nejméně pracný způsob a nastavil NAT i pro síť 10.100.100.0/24. Jak máš nyní NAT nastavený?

Kód: [Vybrat]
iptables -t nat -L -v -n

2
Sítě / Re:WireGuard a vnitřní LAN
« kdy: 10. 06. 2025, 10:35:22 »
Pokud má modem routu na 192.168.1.0/24 a stejně to nejde, tak asi bude problém na ASUS routeru. Lze na modemu spustit traceroute? Lze na ASUS zapnout log firewallu?

Ještě bych zkusil nastavit NAT i pro síť 10.100.100.0/24. Pak by měl začít fungovat přístup z VPN na modem.

Není možné vypnout na ASUS NAT?

Nebo dát fyzické porty do bridge a routovat jenom mezi LAN a WireGuardem?

3
Sítě / Re:WireGuard a vnitřní LAN
« kdy: 09. 06. 2025, 23:11:35 »
Omluva za překlepy, psal jsem z mobilu a opravovat se mi to už nechce. :/

4
Sítě / Re:WireGuard a vnitřní LAN
« kdy: 09. 06. 2025, 23:08:28 »
Problém je, že modem má pouze routu pro svoji lokální síť 192.168.2.0/24, která je dostupná přes bridge rozhraní (LAN porty modemu) a pak už má jen výchozí routu, která je směřovaná přes LTE síť. Jinak řečeno, modem ví jen o adresách ze sítě 192.168.2.0/24 a ví, že tyto adresy jsou dostupné přes jeho LAN a všechny oststní adresy posílá přes LTE rozhraní pryč.

Pokud posíláš z venku přes VPN (zdrojová IP je ze sítě 10.100.100.0/24) packet na adresu modemu (192.168.2.1), tak ASUS ví, kam ho má poslat, protože jde do přímo připojené sítě. Na modem se packet dostane. Problém je ale na modemu, te  totiž neví, kde síť 10.100.100.0/24 je, nemá pro ni ve své routovací tsbulce specifuikou routu, proto použije výchozí routu a pošle ji skrze LTE síť, kde je packet s největší pravděpodobností zahozen.

Proč to funguje z lokální sítě ASUS routeru 192.168.1.0/24, když ani tu nemá Huawei ve směrovací tabulce? Protože se NATuje. Packety ze sítě 192.168.1.0/24, které jdou přes WAN se překládají na zdrojovou IP 192.168.2.199 (WAN ASUS) a tuto IP modem zná a ví, že cesta k ní je přes jeho vlastní LAN interface.

Jaké je řešení?

1) Buď do nodemu přidat statickou routu 10.100.100.0/24 přes 192.168.2.199. (A pak ještě asi bude potřeba upravit FW pravidla, aby tento příchozí provoz nezahazoval nebo ideálně, nachat dělat NAT jen modem a na ASUS mít jen WireGuarda)

2) Alternativně na ASUS nastavit, aby se NAToval i provoz z 10.100.100.0/24, který jde na 192.168.2.0/24. Pro modem se bude tento rozsah skrývat za adresou 192.168.2.199 a tu zná.

5
Sítě / Re:Doporučené postupy k IPv6 pro domácí síť
« kdy: 28. 05. 2025, 17:03:49 »
Řešíte i na routeru/switchi FW pravidla/ACL pro link-local adresy nebo to nechávate na FW koncových zařízení?

6
Sítě / Re:Doporučené postupy k IPv6 pro domácí síť
« kdy: 15. 05. 2025, 21:09:27 »
Všem díky za komentáře.

Já ti nevím, asi na to jdu málo vědecky, ale PD je na nepoužívaném rozhraní a po zjištění toho přiděleného rozsahu (zcela jednorázová záležitost) je veškerý zbytek rozhraní nastaven staticky na zvolené /64 z té přidělené /56.

... a ani nestane.

Kde bereš tu jistotu, že se to nestane?

Zjistit si prefix jednorázově a pak všechno nastavit staticky je taky cesta, která bude i většinou fungovat. Ale jak mám vyřešit například to, když chce známý nakonfigurovat router tak, abych mu ho jen předal, on si ho doma připojil a všechno mu hned fungovalo a já ještě pak po prvním zapojení se musel na dálku připojovat a něco nastavovat staticky?

1) pouzivaji se jmena, ne IPcka.
2) v domaci siti muzes mit samozrejme svuj dns (kteremu to zarizeni svoji aktualni adresu ohlasi) ale v zavislosti na strukture site treba nepotrebujes, mDNS funguje naprosto vpohode.
3) na IPv6 ma kazdy zarizeni adresu, ktera je staticka a je generovana bud z MAC nebo z GUID. Na tuxovi si muzes i vybrat. Meni se jen prefix, ale tech druhych 64bitu je stale stejnych.
4) pokud mas povoleno privacy extensions, tak se k tyhle adrese jeste pravidelne generujou dalsi, ale ty se pouzivaji vyhradne k odchozi komunikaci.
5) v ramci segmentu site se pro komunikaci pouzivaji linkovy adresy (fe80::), ty se ti nezmenej ani se zmenou prefixu (tohle samozrejme neproleze pres vlany nebo do jiny oddeleny casti site)

Pokud ti provider zmeni prefix, prestanou ti nejspis fungovat mnohem zasadnejsi veci, a provider ti ten prefix menit nebude jen tak znicehoz nic. Teda normalni provider

1) Síťovému rozhraní asi nepřidělím IP adresu, co?  ;)
2) Na mDNS se spoléhat nechci, všechny IPv6,u kterých o to stojím mám na veřejné doméně a veřejně dostupném autoritativním serveru.
5)  Použití LL adres mi nepřijde úplně šťastné z více důvodů.

Jaké zásadnější věci mi přestanou fungovat, pokud se mi změní prefix?

Řešim úplně ty samý problémy :) Ještě výživnější to je s dual WAN.

Jinak k 3) - to je specifikum Mikrotika, taky mě to štvalo, nakonec jsem přešel na OpenWRT, kde je to pořešené pěkně:

Takže jiná cesta na MT než skriptování není? Třeba to někdy vyřeší... O OpenWRT jsem také přemýšlel (na MT mi chybí NAT64), ale když jsem si ho zkoušel, tak mě některé věci přišli divné, třeba nastavení VLAN nebo nesvoboda v konfiguraci bridgů. Přišlo mi, když chce člověk něco jiného než defaultní rozdělení na jeden WAN a zbytel LAN, tak že to moc dobře nešlo. Oproti tomu je MikroTik geniální. Ale možná to takyylo jenom rukama.:D

IP adresy pro věci typu NAS nastavuji statické, nějaké "hezké" (např. prefix::1:1) plus vedle toho nechávám i ty autokonfigurační. A k tomu je dobré vedle globálních adres nakonfigurovat i ULA adresy (fd80::/8) a pro komunikaci v rámci LAN používat primárně ty. Pak se to nerozbije v případě, že vypadne spojní do internetu.

Je nějaký trik na to, aby nebylo potřeba firewall konfigurovat 2x?

Dotaz - Jak se na takové síti řeší pravidla firewallu pro jednotlivá zařízení, když se jim IP adresy náhodně "losují z klobouku" a ještě jich má každý interface několik? To musí být docela peklo...

Používat pro síť více subnetů s FW pravidla konfigurovat na per IP, ale per /64 subnet. A nedělat FW pravidla na zdrojové IP, ale na cílové. Zařízení, u kterých chceš filtrovat příchozí provoz, mají většinou statickou IP. V konečné řadě mít pak nastavený firewall na koncových zařízeních. To by stejně mělo být kvůli LL adresám.

7
Sítě / Doporučené postupy k IPv6 pro domácí síť
« kdy: 13. 05. 2025, 20:59:32 »
Ahoj,

nějakou dobu provozuji domácí síť na MikroTiku formou dual-stacku. Od providera (T-Mobile) mám blok /56 přes DHCPv6-PD. IPv6 funguje vcelku bez obtíží, ale je pár věcí, které nevím, jestli dělám dobře a pár věcí, které mě trápí. Budu rád když se podělíte o své zkušenosti a když poradíte.

1) Jaký mechanismus přidělování adres používáte pro zařízení typu NAS nebo tiskárna (tzn. tam kde je žádoucí stálá adresa a ve světě IPv4 byste adresu nastavovali na zařízení staticky)? Necháváte adresu dle RA+EUI64? Nebo ji nastavujete staticky? Pokud ji nastavujete staticky, číslujete nějak systematicky?

2) Mám dilema ohledně adresování. Blok IPv6 od providera dostávám přes DHCPv6-PD (do poolu), interfacům na MikroTiku se přidělují prefixy /64 z poolu a každý interface pak ohlašuje prefix přes RA do vlastní VLAN. Pokud budu mít v síti statickou adresu na NAS a provider mi začne dávat jiný prefix (zatím se nikdy nestalo), tak se na NAS nedostanu. Nabízí se řešení, že bych interfacům na MikroTiku nastavil adresy staticky a pak bych se dostal na NAS alespoň z LAN, ale zase bych pak neměl přístup do internetu. Jak řešíte vy? Napadlo mě kromě globální adresy přiřadit NAS nebo tiskárně i ULA adresy, ale to se mi úplně nelíbí.

3) Jak jsem už popsal blok /56 IPv6 je přiřazen do poolu, odkud se přiřazují /64 prefixy jednotlivým interfacům. Problém ale dělá to, že typicky po upgradu RouterOS a restartu se prefixy přiřadí na interfacy úplně náhodně. Nepodařilo se mi na to najít řešení, kromě statického přiřazení adres nebo skriptování. Ani jedno se mi příliš nepozdává. Lze to vůec nějak jinak řešit?

Díky za odpovědi a za diskuzi.

8
Server / Re:Distribuce certifikátu Let's Encrypt
« kdy: 08. 03. 2025, 20:34:01 »
Napadlo mě stáhnout si startup config, v něm to změnit a nahrát zpět... Ale to je riziko.

9
Server / Re:Distribuce certifikátu Let's Encrypt
« kdy: 08. 03. 2025, 11:01:53 »
Řeším obnovu certifikátů pro několik desítek strojů s OS na bázi Linuxu, které nejsou přístupné z internetu, takže nejde řešit obnovu certifikátů přímo na nich. Mám proto separtátní VM, která řeší obnovu přes DNS challenge. Viz https://www.root.cz/clanky/nastroj-acme-dns-pohodlne-ziskavani-certifikatu-pomoci-dns/
Obnovené certifikáty se pak automaticky kopírují přes SSH na příslušné stroje.

Pokud lze na koncové zařízení nakopírovat obnovený certifikát přes SSH nebo přes nějaké rozumné HTTP API, funguje to výborně. Jinak je to problém výrazný. Chtěl bych řešit obdobným způsobem certifikáty pro zařízení jako například tiskárny.  Nepřišel jsem však na to, jak proces nakopírování certifikátu rozumně automatizovat. Ten stejný problém má u CISCO switchů. Certifikát lze vložit buď přes webové rozhraní a to ještě pouze neuvěřitelně stupidním způsobem nebo přes SSH přes nějakého interaktivního průvodce. Řešit to pro cca 50 zařízení každé tři měsíce ručně mi přijde jako nesmysl. Navíc to vypadá, že expirace certifikátu se bude zkracovat. To už vyjde lépe nechat si nadaných zařízení výchozí self-signed certifikát. Nepodařilo se někomu tento problém rozumně vyřešit?

10
Hardware / Re:Pomoc s diagnostikou ESP32 + LoRa
« kdy: 17. 09. 2024, 08:05:53 »
Všem díky za pomoc, už vyřešeno - špatně jsem pájel. Bylo mi divné, že jedna sestava, když byla v roli přijímače, tak dávala jako výstup funkce LoRa.available() náhodná čísla, i když se nevysílalo. Po opravě zapojení už vše funguje lépe.

Díky hlavně za rady ohledně diagnostiky, bude se hodit do budoucna. Osciloskop i logický analyzátor na diagnostiku SPI mám a na diagnostiku vysílání zase můžu použít RTL-SDR.

@ogdru6jahad
433 MHz není jen asijská frekvence. U nás ji lze také použít.

11
Hardware / Pomoc s diagnostikou ESP32 + LoRa
« kdy: 16. 09. 2024, 19:17:15 »
Ahoj,

prosím o radu jak diagnostikovat problémy s LoRa komunikací.

Cíl
Cílem je bezdrátová komunikace dvou ESP32 pomocí LoRa point-to-point spoje. První ESP32 v roli vysílače odesílá packety s nějakým obsahem, druhé ESP32 je v roli přijímače a všechny packety, které přijme, pošle přes sériovou linku do PC, kde si je zobrazím přes serial monitor v Arduino IDE.

Hardware
2x ESP32-WROOM-32D (https://www.aliexpress.com/item/1005006336964908.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.91.6eef1802BZHNPW)
2x LoRa Ra-02 SX1278 (https://www.aliexpress.com/item/32965792976.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.4.6eef1802BZHNPW)
ESP32 a LoRa modul propojené drátky napájenými na piny (na breadboard bylo ESP moc široké a nevešlo se).

Postup
Postupoval jsem podle tohoto tutorialu.
https://how2electronics.com/esp32-lora-sx1278-76-transmitter-receiver/
Pro programování používám Arduino IDE2 provozované na Ubuntu. ESP přes to naprogramovat jde.
Používám tuto knihovnu: https://github.com/sandeepmistry/arduino-LoRa/blob/master/API.md

Aktuální stav a problémy
Vysílač projde inicializací a tváří se, že vysílá. Na sériovou linku jsem si nechal vypsat návratové hodnoty funkcí:
  • LoRa.beginPacket() -> 1
  • LoRa.print("hello ") -> 6
  • LoRa.endPacket() -> 1
Vysílač však nic nepřijímá. Funkce LoRa.parsePacket() v hlavní smyčce stále vrací hodnotu 0. Pokud si na začátku hlavní smyčky nechám vypsat hodnotu funkce LoRa.available(), která má vracet počet bytů ke čtení, tak se střídají hodnoty 0; 85 a 91. V kódu z tutorialu je tato funkce vnořena až za podmínku, která zkoumá návratovou hodnotu funkce LoRa.parsePacket().
Zkoušel jsem otočit i vyměnit role vysílač/přijímač u obou ESP32, ale chování bylo stejné.

Ohledně mikrokontrolerů jsem začátečník. Prosím o radu, na co se zaměřit při diagnostice.

Kód vysílače

Kód: [Vybrat]
#include <LoRa.h>
#include <SPI.h>
 
#define ss 5
#define rst 14
#define dio0 2
 
int counter = 0;
 
int msg = 0;

void setup()
{
  Serial.begin(115200);
  while (!Serial);
  delay(2000);
  Serial.println("LoRa Sender");
 
  LoRa.setPins(ss, rst, dio0);    //setup LoRa transceiver module
 
  while (!LoRa.begin(433E6))     //433E6 - Asia, 866E6 - Europe, 915E6 - North America
  {
    Serial.println(".");
    delay(500);
  }
  LoRa.setSyncWord(0xA5);
  Serial.println("LoRa Initializing OK!");
}
 
void loop() {

  Serial.print("Sending packet: ");
  Serial.println(counter);

  msg = LoRa.beginPacket();   //Send LoRa packet to receiver
  Serial.print("LoRa.beginPacket(): ");
  Serial.println(msg);

  msg = LoRa.print("hello ");
  Serial.print("LoRa.print(\"hello \"): ");
  Serial.println(msg);

  msg = LoRa.print(counter);
  Serial.print("LoRa.print(counter): ");
  Serial.println(msg);

  msg = LoRa.endPacket();
  Serial.print("LoRa.endPacket(): ");
  Serial.println(msg);
 
  Serial.println("--------\n");

  counter++;
 
  delay(2000);
}


Kód přijímače
Kód: [Vybrat]
#include <LoRa.h>
#include <SPI.h>
 
#define ss 5
#define rst 14
#define dio0 2
 
int msg = 0;

void setup() {

  Serial.begin(115200);
  while (!Serial);
  delay(2000);
  Serial.println("LoRa Receiver");
 
  LoRa.setPins(ss, rst, dio0);    //setup LoRa transceiver module

  while (!LoRa.begin(433E6)) {

    Serial.println(".");
    delay(500);
  }
  LoRa.setSyncWord(0xA5);
  Serial.println("LoRa Initializing OK!");
}
 
void loop() {

  int packetSize = LoRa.parsePacket();    // try to parse packet

  Serial.print("LoRa.available(): ");
  Serial.println(LoRa.available());

  if (packetSize) {

    Serial.print("Received packet '");
 
    while (LoRa.available()) {

      String LoRaData = LoRa.readString();
      Serial.print(LoRaData);
    }
 
    Serial.print("' with RSSI ");         // print RSSI of packet
    //Serial.println(LoRa.packetRssi());
  } else {

    //Serial.print("LoRa.parsePacket(): ");
    //Serial.println(packetSize);
  }
}


12
Sítě / Re:Router Teltonika na optice O2
« kdy: 30. 08. 2024, 09:20:37 »
To hrabání se v konfigurácích je širší tema, netýká se to jen tohoto konkrétního nastavení PPPoE. Řeším to například kvůli hromadné změně konfigurace na cca 40 routerech.

13
Sítě / Re:Router Teltonika na optice O2
« kdy: 28. 08. 2024, 07:57:09 »
Už to funguje, problém byl opravdu ve VLAN. Oběma děkuji za pomoc.

Zjistil jsem, že nastavení VLAN přímo u WAN interface (Network > WAN > wan > Advanced Settings > VLAN tag value) nemá žádný vliv a ani tam vlastně nemuselo být.

Stačilo přidat nový záznam v nastavení Port based VLAN (Network > VLAN > Port Based) a dát VLAN ID 848 jako tagged na port wan. Pak už jen stačilo v Network > WAN > wan > Physical Settings přenastavit Interface z původního eth0.2 na nově vytvořený eth0.848.

Jinak k otázce zda mohu editovat /etc/config/networks - ANO, ale nevím, jestli je to dobrý nápad. V manuálu se vždy uvádí postup konfigurace přes web interface. Když jsem se například snažil o automatizaci správy TLS certifikátu tak, že jsem je uploadoval přímo přes SSH, tak certifikát se sice změnil, ale ve web interface v konfiguraci jsem stále viděl původní název souboru... Ohledně správy pomocí příme editace konfiguráků se chci dotázat podpory Teltoniky.

14
Sítě / Router Teltonika na optice O2
« kdy: 27. 08. 2024, 14:05:30 »
Ahoj,

prosím o pomoc s řešením nefunkčního připojení přes optiku od O2 na routeru Teltonika (používá RUTOS, který staví na OpenWRT).

ISP a přípojka:
- O2, optická přípojka na infrastruktuře CETIN

HW a zapojení:
- ONT COMTREND GRG-4284
- Teltonika RUT956
- ONT zapojený UTP kabelem do WAN portu Teltoniky

Konfigurace Teltoniky
- verze FW: RUT9M_T_F18639_00.07.08.428 (custom firmware dodaný od výrobce před pár týdny)
- WAN port nastavený na protokol PPPoE, jméno a heslo: O2/O2 (vyzkoušeno i cetin/cetin), VLAN 848, MTU 1492 B
- výpis části /etc/config/network
Kód: [Vybrat]
config interface 'wan'
        option metric '1'
        option _area_type 'wan'
        option area_type 'wan'
        option force_link '0'
        option device 'eth0.2'
        option delegate '1'
        option ipv6 'auto'
        option priority '1'
        option proto 'pppoe'
        option tag '848'
        option username 'O2'
        option password 'O2'
        option mtu '1492'
- část výpisu pomocí ip a (WAN eth0.2 zapojený do ONT, LAN eth0.1 nezapojený):
Kód: [Vybrat]
2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc fq_codel state UNKNOWN group default qlen 1000
    link/ether 20:97:27:22:58:57 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
    inet6 fe80::2297:27ff:fe22:5857/64 scope link
       valid_lft forever preferred_lft forever

11: eth0.1@eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc noqueue master br-lan state UP group default qlen 1000
    link/ether 20:97:27:22:58:57 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff

19: eth0.2@eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1492 qdisc noqueue state UP group default qlen 1000
    link/ether 20:97:27:22:58:58 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
    inet6 fe80::2297:27ff:fe22:5858/64 scope link
       valid_lft forever preferred_lft forever


Popis problému
- Ve webovém rozhraní se u WAN portu objevuje hláška: "Error: * Connection attempt failed"
- přístup k internetu přes optiku O2 nefunguje
- výpis relevantní části logu pomocí "logread":
Kód: [Vybrat]
Tue Aug 27 13:21:18 2024 daemon.warn pppd[24241]: Timeout waiting for PADO packets
Tue Aug 27 13:21:18 2024 daemon.err pppd[24241]: Unable to complete PPPoE Discovery
Tue Aug 27 13:21:18 2024 daemon.info pppd[24241]: Exit.
Tue Aug 27 13:21:18 2024 daemon.notice netifd: Interface 'wan' is now down
Tue Aug 27 13:21:18 2024 daemon.notice netifd: Interface 'wan' is setting up now
Tue Aug 27 13:21:20 2024 daemon.info pppd[24353]: Plugin pppoe.so loaded.
Tue Aug 27 13:21:20 2024 daemon.info pppd[24353]: PPPoE plugin from pppd 2.4.9
Tue Aug 27 13:21:20 2024 daemon.notice pppd[24353]: pppd 2.4.9 started by root, uid 0
Tue Aug 27 13:21:20 2024 daemon.err pppd[24353]: Interface eth0.2 has MTU of 1492 -- should be at least 1500.
Tue Aug 27 13:21:20 2024 daemon.err pppd[24353]: This may cause serious connection problems.

Další poznatky
Změna MTU na 1500 B ničemu nepomohla. Na jiné lokalitě běží stejný typ routeru také přes PPPoE a funguje. Není to ale O2 nebo někdo jiný na infrastruktuře CETIN, ale nějaký místní poskytovatel, rozdíl je v tom, že PPPoE nebalí do VLAN. Dokonce tam ani není MTU sníženo na 1492 B (zapomnělo se na to při konfiguraci).

Narazil jsem na podobná temata:
https://www.snbforums.com/threads/pppoe-failing-with-timeout-waiting-for-pado-packets.78329/
https://community.ipfire.org/t/unable-to-connect-to-vdsl-timeout-waiting-on-pado-packets/1931/7
Ale špatným VLAN ID to není a Host-Uniq se mi nezdá relevantní.

Zkoušel jsem i bez nastaveného VLAN ID, bez úspěchu. Zkoušel jsem VLAN 848 nastavit nad rozhraním WAN (eth0.2) až nad ním PPPoE, ale také bez úspěchu. Nemůže být problém v tom, že už nad eth0 jsou VLAN (eth0.1 je LAN a eth0.2 je WAN)?

Napadlo mě na místě zkusit MikroTik, u kterého vím, že na CETIN DSL (PPPoE, VLAN 848) funguje, ale bohužel se na místo hned tak nedostanu. Mám pouze přístup přes HTTPS a SSH (přes mobilní VPN přes datovou SIM v routeru).

Prosím o radu, jak řešit.

Předem díky za pomoc.

15
Sítě / Re:O2 optický internet (kvalita, IP adresy)
« kdy: 16. 12. 2023, 18:53:58 »
Známému jsem konfiguroval MikroTik pro optiku od O2 (infrastruktura byla CETINu). IPv4 byla privátní a navíc, tak jak by to nemělo být, ze sítě 10.0.0.0/8. IPv6 tam nefungovala, DHCPv6 klient nedostal prefix.

Doma mám xDSL - podmínky by měly být podobné jako u všech přípojek přes infrastrukturu CETINu. Je zakončené terminátorem, za kterým je MikroTik. Původně jsem měl O2. IPv4 byla privátní a také zcela nesmyslně ze sítě 10/8. IPv6 fungovala, dle smlouvy měl být prefix dynamicky přidělovaný, ale za zhruba dva roky se ani jednou nezměnil, ani po výměně MikroTiku za jiný kus s jiným DUID. Bohužel O2 dává pouze /64. Za kratší prefix chtěli příplatek, nevím kolik přesně, ale bylo to několik stovek měsíčně a navíc se k tomu musela doojednat služba "statická IPv6 adresa" za cca 100 CZK měsíčně. Teď už ani kratší prefix v ceníku nemají, takže kdo ví, jestli to jde. Za veřejnou IPv4 chtěli cca 250 měsíčně.
Nyní máme několik měsíců přípojku od T-Mobile. Terminátor zůstal stejný, jen se vyměnily adresy a cca 10 hodin nešel internet. V ceně služby mají veřejnou IPv4 a prefix /56 IPv6 a to za nižší cenu. O2 jsou prostě tragédi.

O2 bych nebral a ten jejich "SmrtBox" už vůec ne. Buď zůstat u TMO a nebo zajímavě z hlediska ochoty a podpory vychází UVT.

Stran: [1] 2 3