Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ondrej Nemecek

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 76
31
Hardware / Re:Doporučte stolní multimetr
« kdy: 20. 03. 2021, 22:05:18 »
1 multimetr stejně většinou nestačí. Třeba tohle je takový univerzál: https://www.gme.cz/digitalni-multimetr-rlc-proskit-mt-5211

Na ostatní věci už se kupuje specializovaný měřák.

Měřáky za 100 z kauflandu jedině pro nízké napětí. Určitě neodpovídají dnešním normám pro běžné síťové napětí (jakože vás to může zabít). Nehledě na to, že ani napětí neměří správně.

Nehledá elektrikářské nářadí - psal, že chce opravovat hračky, POE, baterie. Jinak souhlas, to provedení je právě u levných multimetrů chabé, viz ty kabely. Jeden multimetr mi přijde málo, často chcete znát současně proud a napětí...

Ještě přemýšlím, zda má dnes smysl mít analogový multimetr (analogové provedení má i výhody).

32
Hardware / Re:Doporučte stolní multimetr
« kdy: 20. 03. 2021, 21:57:13 »
Koukám že jsem to po sobě nečetl:

nebo existují jsou moduly pro připojení k počítači

Ale i u osciloskopu hodně záleží, co potřebujete měřit - podle toho volíte šířku pásma, vzorkovací frekvenci, paměť, počet kanálů...

33
Hardware / Re:Doporučte stolní multimetr
« kdy: 20. 03. 2021, 21:26:13 »
Levné multimetry mají nekvalitní kabely - špatná životnost, bez nacvakávacích hrotů (háčků, krokodýlků). Hodí se určitě dokoupit něco jako https://www.laskarduino.cz/univerzalni-merici-kabely-pro-multimetr--10a/ Lepší sady měřících kabelů mohou stát i tisíce https://www.conrad.cz/o/merici-kabely-1119025  Triviální ale užitečná funkce multimetru je prozvonění kontaktu a měření diody (kupodivu nejsou vždy přítomné). Obvykle budete multimetrů potřebovat několik nebo mít jeden vícekanálový.

Co ušetříte na multimetru můžete vrazit do laboratorního zdroje napětí případně zmiňovaného osciloskopu. Zdroj je IMHO dost důležitý, lepit to ze starých pc zdrojů nebo různých adaptérů či domorobo traf není vždy ideální.

Osciloskop se taky docela hodí - i pro neprofi použití. Pro základní seznámení funguje dokonce i něco jako tohle https://www.laskarduino.cz/digitalni-osciloskop-ds0138-200khz--spajena-verze/ nebo existují jsou moduly pro připojení k počítači. Samozřejmě profi mašinky mají mnohem lepší vlastnosti i komfort měření. Ale i za malý peníz se najdou dobří pomocníci:


Ale i osciloskopu hodně záleží, co potřebujete měřit - podle toho volíte šířku pásma, vzorkovací frekvenci, paměť, počet kanálů...

34
Sítě / Re:Jak omezit linkovou rychlost wifi
« kdy: 18. 03. 2021, 16:12:33 »
Jaká je motivace a cíl? Podle toho použijete vhodné řešení.

Linkovou rychlost nastavíte přímo wifině. Wifi je half-duplex, takže se o pásmo dělí upstrem i downstream. Čili pokud linku omezíte, ovlivníte tím oba směry a zhoršíte latenci při vytížení linky. Omezit rychlost má smysl hlavně v zarušeném prostředí nebo při slabém signálu - získáte stabilnější linku (spolu se zvýšením retry limit a nastavením pásma pouze na 2.4GHz to často pomůže dosáhnout pomalé, ale funkční linky). Rychlost nastavíte na AP nebo na klientovi. Na AP se to projeví u všech spojení, na klientovi jen u toho jednoho wifi spojení. Případně lze ovlivňovat i existující spojení a najít pokusem omylem nějaké optimum, pomocí příkazů iw - záleží na podpoře karty a driveru, možná budete muset vynutit reasociaci k AP.

Pokud ale chcete mít dobrou latenci z toho jednoho a samého klienta, potřebujete mít naopak wifi linku co nejrychlejší a omezit tcp/ip datový tok u nedůležitých spojení (co je nedůležité si musíte definovat). Zde nastupuje QOS a případně různé další shapery (tc). Dobře to nastavit může být náročnější úkol než se na první pohled zdá. Pro domácí potřeby bych zkusil kouknout, zda AP zařízení nemá něco takového integrovaného. Dnes to mají i nejlevnější AP routery. Pokročilejší zařízení mají další funkce, které se mohou hodit (Mikrotik...). Ten ingress se řídí obtížněji a linka reaguje hůře než u outgress, ale jde to.

35
Software / Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« kdy: 15. 03. 2021, 20:28:11 »
U opensource eshopů je ledaskdy problém zajistit byť jen technickou kvalitu, natož ideovou kvalitu a kvalitu kultury.

Takže podle mě to jsou příliš vysoké cíle. Například zmiňovaný Prestashop není zdaleka ideální i bez ohledu na „politiku“.

IMHO by bylo ideální řešení mít framework na kterém si člověk postaví vlastní eshop. Něco jako asi dělá Broadleaf (netestoval jsem) https://www.broadleafcommerce.com/

Dík, podívám se.

Nebo (byl jsem kamenován, že neuvádím technické požadavky) nějaký moderní, přehledný, modulární, s čistým kódem. Klidně jenom základní funkcionalita. Aktivně vyvíjený. Pokud by byl kód skutečně kvalitní, tak klidně one man show. Co budu potřebovat, můžu doprogramovat.

Chce to dát dohromady požadavky na ten e-shop. Objednávkový systém pro pár položek a pár zákazníků dáte v pohodě dohromady v jednom člověku, jiná věc je dát dokupy komplexnější systém. Zamyslel bych se například nad:

 • počtem produktů
 • počtem kategorií
 • počtem skladů, jako bude skladové workflow?
 • počtem objednávek za den, jaké bude zatížení e-shopu ve špičce? (kampaně, časově omezené nabídky?)
 • nad tím, jak se budou objednávky odbavovat? dodací listy, adresy, balení...
 • nad možností jazykových překladů
 • možností variant produktů
 • možností uživatelské konfigurace objednávaného produktu
 • možností slev
 • možností registrace
 • možností dopravy
 • možností platby a měn
 • možností exportu/importu (pro vyhledávače, porovnávače, skladové a účetní systémy)
 • možností sledování objednávky
 • nad možností napojení na reklamní systémy
 • možností publikování podpůrného obsahu (článků, videí, produktových mikrosite, facebook zpráv)
 • možností přístupových práv do administrace e-shopu
 • možností různých kategorií zákazníků (slevy, dostupnost zboží jen pro určité skupiny apod.)
 • nad legislativními požadavky kladenými na e-shop případně dané odvětví a typ zboží

Je toho docela dost a „mít e-shop“ může znamenat ledacos.

36
Software / Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« kdy: 15. 03. 2021, 15:56:24 »
U opensource eshopů je ledaskdy problém zajistit byť jen technickou kvalitu, natož ideovou kvalitu a kvalitu kultury.

Takže podle mě to jsou příliš vysoké cíle. Například zmiňovaný Prestashop není zdaleka ideální i bez ohledu na „politiku“.

IMHO by bylo ideální řešení mít framework na kterém si člověk postaví vlastní eshop. Něco jako asi dělá Broadleaf (netestoval jsem) https://www.broadleafcommerce.com/

37
Vývoj / Re:CSP v embedded světě
« kdy: 15. 03. 2021, 15:16:14 »
Nádhera, nad CSP se pak dají udělat semafory, generátory, promises apod. Třešničkou by byly kanály mezi dvěma MCU (něco jako netchan v Go).
Bingo! To jsem právě naťukl v tom původním vláknu s tím PRU na Beaglebone. To jsou dva oddělený procesory. A jakmile by bylo CSP rozchozený, je to už jenom kousek k dalším srandám.

Takže co třeba dvě Blue Pills za padesátikorunu jedno, propojené přes CAN bus a tasky migrují z jednoho na druhý podle zatížení CPU? Proč ne :) A když jsme u toho CAN busu, co třeba deset propojených Blue Pills a jeden blink task migruje z jednoho na druhý, takže každou chvilku blikne s LEDkou jinde? To jako motivace nestačí? Tak to už fakt nevím co teda ;)

Tento příklad mne motivoval se zapojit do diskuze  ;D

Představujete si to tak, že ten task nasadím jen na jednom node a on se sám distribuuje (tedy musí se přenést spustitelná podoba) anebo tak, že jsou nasazené na všech nodech (už tam je spustitelná podoba) a distribuuje se jen to vykonání? A zrovna u toho blikání jak synchronizovat čas (asi bychom chtěli, aby to blikalo alespoň přibližně ve správném itervalu)?

Přiznám se, že CSP neznám, ale podle popisu na wikipedii je to přesně to, co by se mi líbilo. IMHO divné že to už neexistuje (nebo existuje?).

38
Vývoj / Re:Arduino a knihovny
« kdy: 10. 03. 2021, 14:58:00 »
Tento konkrétní problém není problém měření, ale knihovny. DS18B20 potřebuje nějaký čas na změření hodnoty a její převod na patřičně formátované číslo a má na to asynchornní instrukce ("začni měřit", "už máš změřeno?" apod.)

Takže to s procesorem ani periferií nesouvisí, je to prostě právě relikt toho jednovláknového, ne-eventového arduinovského přístupu. I v této knihovně to jde používat asynchronně, jenom to není default, takže i v examplech se spíš používá busy waiting.

Ano, ale jestli tomu dobře rozumím, tak ten druhý procesor umožňuje pracovat mimo hlavní vlákno a mimo hlavní program, což je ještě o kus dál co se týče asynchronnosti. Nejspíš by tím šly implementovat asynchronní akce i v případech, kde periferie nemá asynchronní podporu nativně. Čili tyto případy řeší systémově ta platforma, což je právě posun oproti Arduino, kde záleží co umí periferie a příslušná knihovna.

39
Vývoj / Re:Arduino a knihovny
« kdy: 10. 03. 2021, 14:47:40 »
To PlatformIO vypadá podstatně profesionálněji.
Nevím, jestli "profesionálněji", každopádně je to pohodlnější, komfortnější.

Hodnoceno na základě porovnání Arduino IDE (v1.x) vs toho VSCode rozšíření - to VSCode vypadá poněkud pokročileji :D (samosebou to nové Arduino IDE v2.x na tom bude nejspíš lépe - nezkoušel jsem).

Citace: Mirek Prýmek link=topic=24381.msg346472#msg346472
Já bych spíš řekl, že je to takové "apt pro bastlení" - řekneš si, pro jaký procesor píšeš, jaký chceš framework a jaké knihovny (u všeho si můžeš říct i verzi) a ono ti to samo pěkně všechno stáhne, včetně toolů, překladače... nemusíš vůbec nic řešit, celý to přeložíš a nahraješ jedním příkazem přímo z vanilla zdrojáků, nic nemusíš ručně stahovat kromě samotnýho Platformia.

Jj, to vypadá docela to dobře, mít to takhle po kupě. Navíc se člověk může pak nejspíš podívat pod kapotu, pokud ho zajímá jak ty tooly fungujou.

40
Vývoj / Re:Arduino a knihovny
« kdy: 10. 03. 2021, 14:36:08 »
Mimochodem tohle je zrovna hezký příklad toho, co se psalo výše: knihovny obsahující v hlavním „vlákně“ čekání. Třeba u DS18S20 trvá změření teploty 750ms. A ta knihovna samozřejmě defaultně čeká… Takže když chceš dělat ještě něco jiného, tak ti program na tuto dobu zatuhne a ty se pak třeba divíš, že ti přetéká buffer sériáku, i když ho přece pravidelně čteš. (a jinak zrovna v této knihovně je i možnost udělat to neblokující)

Pokročileší platformy to mají vyřešené, třeba ESP32 umí měřit mimo hlavní procesor a to dokonce i v deep sleep modu:

Citace
If you want to take measurements using ADC, internal temperature sensor or external I2C sensors, while the main processors are in deep sleep mode you need to use ULP coprocessor. At the moment ULP can be used only with the Espressif IoT Development Framework.

41
Vývoj / Re:Arduino a knihovny
« kdy: 09. 03. 2021, 16:50:39 »
To PlatformIO vypadá podstatně profesionálněji. Chápu to dobře, že PlatformIO  je takové „Arduino pro více platforem“ (+a více hardware), takže tam můžu použít třeba i RTOS? A knihovny pro periferie a další to používá jiný než Arduino? Je to cca tak?

42
Vývoj / Re:Arduino a knihovny
« kdy: 09. 03. 2021, 14:48:10 »
Zajímavá diskuze, zkusím poskytnout ještě jeden pohled na věc. Nějakých pár blbostí s Arduinem jsem sesmolil a až bude čas, plánuju sesmolit další. Přes veškeré výhrady ke konceptu Arduina si myslím, že pokud se použije rozumně, dá se na nějaké jednodušší projekty nebo prototypy použít, jen to chce mít na paměti, že ne vše tam je úplně ideální. Milion návodů, milion knihoven (dobře, asi ne vždy dobře napsaných), obrovská komunita, pro začátečníka z tohohle pohledu ideální.

No a pak člověk na eBay objeví Blue Pill za prakticky stejnou cenu jako menší varianty klonů arduina a mimo jiné s mnohem vyšším výkonem, jenže co teď s tím? Dá se to pořád programovat stejně jako Arduino. Ale co když bych chtěl od toho víc? Pak mi přijde, že tam je obrovská propast - neexistuje tak široká komunita, neexistuje tolik návodů a knihoven, celé je to řádově složitější. Jak to vlastně programovat [pod linuxem, samozřejmě]? Jak to provázat s IDE a s jakým? Jak to rozumně debugovat? Kde vzít knihovny pro podporu periferií? Programovat to celé od nuly, nebo se chytit nějakého RTOS/frameworku? Jak to nejlíp projít krok za krokem od toho jednoduššího až po to složité? Samé otázky :). Aspoň takhle nějak se to honí mně hlavou, když pomyslím na to, že bych si chtěl pohrát třeba s tím STM a naučit se s ním pracovat nějak koncepčně... Asi kdybych v tom týden ležel a hledal a četl, tak bych to nakonec dal nějak dohromady, ale chybí mi nějaký informační a funkční celek, který by byl ekvivalentní arduinu, jen řekněme náročnější na naučení, pokud by měl vést k řešení věcí správnější cestou a využívání vlastností složitějšího MCU.

STM se snaží dělat podporu. Ale nemám s tím zkušenost, nevím zda to stačí ke vstupu do tématu. Něco vyšlo i tady na rootu https://www.root.cz/clanky/pristupy-k-programovani-stm32/ https://www.root.cz/clanky/stm32-mikrokontroler-vstricny-k-amaterum/ Podle mě to je pořád aktuální téma, třeba se toho někdo chytne...

43
Vývoj / Re:Arduino a knihovny
« kdy: 09. 03. 2021, 00:11:28 »
Mě by se líbilo to samé, ale pro programátory, tj. zprostředkovat pokročilejším vývojářům  specifika a různé možnosti v přístupu k embedded vývoji. Klidně to udělat na základě nějaké existující vývojové desky (nevím zda se na to hodí Arduino, ale třeba ten ESP nebo STM32 mi přijde vhodný určitě). Věřím že spousta programátorů si ráda pohraje nebo se jim to bude hodit v nějakém projektu.
Existují různé knížky pro Arduino, které jdou fakt krok za krokem přes různé experimenty. Většina asi jenom v angličtině, ale u nás máme úplně úžasný triptych od Martina Malého. Každá z knížek má jiné téma, takže si člověk musí dobře vybrat, co ho opravdu zajímá. Jsou k dispozici zdarma v PDF, ale silně bych doporučil je koupit papírové, protože si to autor fakt zaslouží, je to úžasně udělané. (EDIT: to nejdůležitější bych málem zapomněl: https://www.nic.cz/page/4205/v-edici-cznic-vychazi-kniha-data-cipy-procesory-autorem-je-znamy-publicista-martin-maly/ )

Ano, Martin Malý je legenda (viděl jsem nějaká videa a četl pár článků). Dobrých praktických bastlířských návodů a inspirace je asi dost, ale já to ale myslel spíš po softwarové stránce - jak se pracuje na RTOS nebo jak se dobré programátorské praktiky aplikuji v embedded a co tam je naopak úplně jinak. Tenhle level podle mě přesahuje běžnou Arduino kulturu.

44
Vývoj / Re:Arduino a knihovny
« kdy: 08. 03. 2021, 20:24:00 »
Prvně si vyjasnit, co myslím slovem "vzdělání" - u Arduina a podobných popularizačních projektů to imho není "naučit dobré základy pro seriozní vývoj v embedded", ale spíš "poskytnout děckám a jiným laikům co nejvíc cool quick win, abysme je vůbec k zájmu o techniku přitáhli" (a tohle se mu imho daří fantasticky, alespoň v mojí generaci, u mladších si tím nejsem jistej).

Mě by se líbilo to samé, ale pro programátory, tj. zprostředkovat pokročilejším vývojářům  specifika a různé možnosti v přístupu k embedded vývoji. Klidně to udělat na základě nějaké existující vývojové desky (nevím zda se na to hodí Arduino, ale třeba ten ESP nebo STM32 mi přijde vhodný určitě). Věřím že spousta programátorů si ráda pohraje nebo se jim to bude hodit v nějakém projektu.

Udělat něco, co by poskytlo podobně nízkoprahový quick win a zároveň neučilo špatným návykům, to by byla fakt výzva. Protože bohužel v C ten asynchronní, událostmi řízený kód vyžaduje spoustu ne moc srozumitelné bižuterie, která by asi laiky dost odrazovala. Možná by šel zbastlit nějakej pěknej, čistej framework v Rustu nebo Go?

Tak mě přijde, že by šel klidně zahrnout i docela vysokoúrovňový přístup, četl jsem o robotech programovaných v Smalltalku apod. Události, fronty, zpracování streamů, hlídání limitů - IMHO podle mě ideální pro řadu aplikací. A zkušenější programátoři se s tím už určitě setkali jinde, navíc je tu synergie se současným trendem mikroslužeb. To by bylo ideální téma na Arduino v2.0 nebo konkurenční projekt.

45
Vývoj / Re:Arduino a knihovny
« kdy: 07. 03. 2021, 23:36:52 »
Pro začátečníka je nelehké se v „Arduino“ světe vyznat - různý hw (nejen ATmega328 ale taky třeba zmíněné ESP32 nebo taky STM32), k tomu různé knihovny a navíc Arduino IDE. A většina zdrojů opomíjí některá témata, třeba výběr adekvátního hw, vhodné programátorské postupy nebo právě informace o RT systémech. Podle mě moho Arduino bastlířů ani pořádně neví, jak to pod kapotou funguje (IMHO trochu didaktická chyba, pokud to měl být původě hlavně vzdělávací projekt). To tak nějak i koreluje s úrovní knihoven a setup/loop() mantrou (nic proti, ale bylo by asi fajn mít i pokročilejší možnosti, které se ostatně mohou ledaskdy i snáze používat).

Chci tím třeba říct, že třeba netuší, co může čekat (co získá) pokud bude (s Arduino IDE) používat místo Arduina třeba STM32 BluePill.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 76