Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ondrej Nemecek

Stran: 1 ... 71 72 [73] 74 75 76
1081
Odkladiště / Re:Vzdálenost dvou bodů na kouli
« kdy: 10. 08. 2015, 13:12:38 »
Ty jsi táááááák chytrej!

Zemský povrch nahrazujeme nějakou referenční plochou - matematická kartografie používá referenční elipsoid a referenčí kouli.
Můžeš si to klidně zkomplikovat tím, že použiješ elipsoid, jak je libo.

A kromě toho se tohle vlákno jmenuje "Vzdálenost dvou bodů na kouli".

Ať si autor tu plochu aproximuje čím chce - důležité je, aby o tom věděl. O víc mi nešlo.

1082
Odkladiště / Re:Vzdálenost dvou bodů na kouli
« kdy: 09. 08. 2015, 18:28:07 »
Jak se odvozuje vzoreček pro vzdálenost dvou bodů daných zeměpisnými souřadnicemi? Vzoreček lze snadno vygooglit, ale těžko se hledá nějaké jeho stručné odvození nebo geometrické vysvětlení.

Mám dva body, přidám střed koule, tím získám rovinu, čímž jsem to zredukoval na vzdálenost dvou bodů na kružnici a to už by mělo zvládnout i děcko se ZŠ, ni?

Až na to, že Země není koule :-)

1083
Vývoj / Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« kdy: 07. 08. 2015, 17:54:38 »
(...) nejsem vývojář a s takhle random projekty nemám přímou zkušenost, takže jsem problematiku uvedl na začátek nejspíš příliš jednoduše a nejasně.

-Nepracuju pro technickou firmu, ale pracuju u jedné finanční korporace na pozici, která se zabývá finančními analýzami, riziky atd a jsem part-time.

-Nejsem technik, ale jsem student ČVUT (Přístrojová a řídící technika, 2. rok, Bc.) a mám za sebou jen základy v programování (Java, C/C++/Matlab).

-Tento "projekt" nevymyslel ani šéf, ani ředitel

(...)

Je mi jasné, že mé dotazy a celá tahle záležitost na Vás může působit primitivně až trapně, ale beru to jako možnost se něco přiučit a využít to třeba později ve studiu, či práci.

Díky

Pokud bereš v potaz všechna úskalí vyřčená v tomto fóru, bude Tě to bavit a bereš to jako sebevzdělání, tak do toho jdi. Řešit úkoly z praxe může být  motivující a bude to možná i dobrá devíza ve škole. Všichni kdo Tě od úkolu zrazují, mají naprosto pravdu, nicméně jejich varování platí to jen pro určité okolnosti.

1084
O serveru Root.cz / Re:Náhled na novou podobu Roota
« kdy: 06. 08. 2015, 23:17:10 »
V žurnalistice bych našel ještě tento příklad http://www.kulturni-noviny.cz/ Jde o nezávislé mediální družstvo. Také to není výdělečné, ale díky hybné síle několika lidí to stabilně funguje a je to průkopnický počin (funguje to 4 roky a rok vydávali list i tiskem). Navíc to navazuje na (později komunisty neprávem zdiskreditovanou) tradici družstevnictví.

1085
O serveru Root.cz / Re:Náhled na novou podobu Roota
« kdy: 06. 08. 2015, 23:10:50 »
Díky, je to zajímavé. Souhlasím, že je potřeba vycházet z reálné situace a reálných potřeb.
Na root.cz by mohlo mít šanci:
  • crowdfunding na konkrétní seriál od konkrétního autora (nemusí pokrýt 100% nákladů, i část se počítá)
  • crowdfunding na vydání seriálu jako e-kniha (dtto)
Se změnou designu, která toto vlákno iniciovala, dále souvisí možnost zvýhodnit pravidelné přispěvatele:
  • mohli by mít možnost ovlivnit dění na rootu - třeba právě změnu designu (zde otázka jakou formou - hlasováním, jinak?)
  • možnost vypnout reklamu - často zmiňováno na fóru (zde je otázka, zda neplatící čtenář zobrazením reklamy vlastně také nepřispívá)
Celkově je to také otázka vlastnictví portálu, nynějšího financování a cíle, který vlastník má (tedy motivů). Jde o reklamu, dobré jméno? O prospěšnou věc? O finanční profit? Vezměte třeba https://vpsfree.cz/ které je sdružení a kde není finanční profit na prvním místě. Netýká se to sice žurnalistiky, ale je tam zřejmý záměr pojmout věc dost neotřele. A o to zřejmě jde, protože staré způsoby jsou dost vyžilé...

1086
Vývoj / Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« kdy: 06. 08. 2015, 16:41:11 »
Možná by to taky šlo prototypovat úplně jednoduše přímo v sql databázi (Mysql, Postgres) a nějakém gui (přes browser třeba Adminer). Měl byste to pod loginem, mohl byste  nastavit základní oprávnění, vytvářet tabulky a propojovat je, funguje tam i proklik z řádku tabulky na související záznam v další tabulce, na složitejší věci byste napsal sql dotazy a pohledy. Pocvičil byste se v sql a výsledkem by byla hotová struktura databáze a předpřipravené sql dotazy pro běžné operace. Pak by se teprve šlo zamyslet, jakou cestou přidat trochu uživatelského pohodlí a firemního brandu.

Nejkomplikovanější na celé úloze bude nejspíš správně vyřešit konkurenční přístup více uživatelů pro úpravy. Zde se můžete celkem zapotit, zejména pokud to má být neprůstřelné a zároveň snadno srozumitelné pro uživatele.

Pro začátečníka to může být dobrý úkol - pokud Vás to bude bavit a dostanete na to v zaměstnání čas, běžte do toho :-) Ale počítejte s tím, že to bude dost práce a času. Pokud záleží na tom, aby to i fungovalo bezchybně a bylo to robustní, budete potřebovat někoho zkušeného, kdo Vám bude dělat oponenturu a kdo bude kód průběžně revidovat. Bez toho mohou náklady na zhotovení a opravy mnohonásobně převýšit běžnou cenu u placeného externisty (nehledě na to, že může aplikace poskytovat špatná data nebo data i zničit).

1087
O serveru Root.cz / Re:Náhled na novou podobu Roota
« kdy: 06. 08. 2015, 16:02:16 »

Tak zrovna já jsem (jako jeden z mála) nějaký čas přispíval několik set měsíčně jistému vozíčkáři na provoz jeho webu o MDV/MGA.
Takže pro mě to problém není, ale nechtějte zas, abych financoval všechno. Ale nějakou tu stovku měsíčně si mohu dovolit.
Problém je jinde. Zrovna na Linuxsoft jsem časem skoro zapomněl. Připomněla mi ho až zmínka o Linuxzone zde v diskusi.
A hlavně to chce nějaký rozumný model hned od začátku. Třeba mít free a placenou sekci. Nutit uživatele si prostě zvykat, že platit je normální. Ale obávám se, že v případě Linuxsoft už je asi pozdě.
Ale Root ještě žije, tak tady by to mohlo klapnout. Při nejhorším se od toho dá zas upustit.
A články starší např. 1 roku bych uvolňoval jako free.

Ale dejme tomu, že vám budu měsíčně posílat 150,- kč. Kolik nás takových bude? A co nám za to nabídnete? Poslal vám už někdy někdo něco? Zas by bylo zbytečné, abych jako jediný něco přispíval, protože to by nemělo cenu, to jistě uznáte. Ale když mi slíbíte, že pokud nevyberete dost a do půl roku se nezačne nic dít, web bude dále mrtvý, tak mi peníze po půlroce vrátíte, tak proč ne. Jsem ochoten se domluvit.
Co vy na to?
Zvednete tu hozenou rukavici?
Myslím to opravdu vážně.

V lepsi spolecnosti se bezne dela to, ze o nabidce reknete, ze do ni nejdete, nez smlouvat na 1% ceny.

Tak nejak chapu, ze to mozna myslite dobre.

Jenomze takhle to nefunguje. Doba se zmenila. Na nove Narodni divadlo dneska nevyberete, ale na kazde zahrade musi byt bazen. Prijde mi to jako kdyz za majitelem podniku prijde par lidi, at jde vyrabet sroubky a ze si koupi 10 sroubku a ze na to rovnou da penize, ale uz nedovedou spocitat, ze sroubarna/podnik/vyroba stoji vice nez 10 sroubku. Navic mi jeste rikate, ze veskere riziko jde na me.

Uz jsem za posledni roky zaslechl par skvelych napadu od predplatneho po neziskovkovou organizaci. A ani jedno neni cesta.

Mam vcelku dost kvalitni data o tom,  kolik lidi z komunity okolo Linuxu si neco koupi a kolik ne. Zrovna z toho mi uz pred par lety vysly veci jako predplatne jako neco, co si na sebe nevydela.

Asi bych uz  prevedl diskuzi jinam. Ani neni moc co probirat. Zkuste si udelat kalkulaci provozu linuxovych novin s predplatiteli a vstupnimi naklady do Open Dokument tabulky. Pokud by jste mel pocit, ze Vam to vychazi dobre, tak mi to poslete na email a muzeme se bavit dale. Chrlit ze sebe napady je krasny, ale musi to byt nejak ekonomicky zivotaschopne.

gf

No když už máte ta kvalitní data, tak proč je neposkytnete, aby mohli ostatní přidávat nápady? Mě ta nabídka Lamy přišla rámcově férová, protože rozděluje zodpovědnost mezi přispěvatele a toho, na koho se přispívá. Na tom bazénu na každé zahradě sice něco je, ale na druhou stranu fungují věci jako crowdfunding nebo alternativní měny. Takže bych nebyl tak veskrze negativní.

1088
O serveru Root.cz / Re:Náhled na novou podobu Roota
« kdy: 05. 08. 2015, 18:00:16 »
Škoda, že jste nediskutovali změnu designu před tím, než jste se pustili do návrhů. Měli jste shromažďovat připomínky a na jejich základě teprve uvažovat o redesignu a případně doplnění funkčnosti. Mohla z toho být i hezká reklamní kampaň a komunita by se cítila zahrnutá do procesu.

Takto je zřejmé, že jde o nějaké obchodní rozhodnutí shora a komunita cítí, že je na vedlejší koleji. S tímhle přístupem si to redesignujte jak chcete, čtenáři, kteří vydrží, si zvyknou na všechno. To je pragmatický pohled na věc.

Už to tu raz padlo. Takže podľa vás je to, že sa tu zverejnil aspoň náhľad a Petr vás požiadal o feedback posunutie komunity na vedľajšiu koľaj?

Na koľkých weboch to takto funguje? Nie je to náhodou vačšinou tak, že web bez akéhokoľvek upozornenia spustí novú verziu a nech si proste uživatel zvykne?

Alebo si myslíte, že sa mala vytvori´t téma "Pošlite nám váš wireframe nového Roota" a potom sa to nejak spojí do jedného?
Myslím, že toto je rozumná miera toho, ako dať priestor čitateľom na vyjadrenie, ale uznajte, nechať to tak, že aby si to celé navrhli čitatelia a pod., je nereálne, aj keď by sa to určite mnohým páčilo.

Ano, v porovnání s tím, že by se změny komunikovali předem a lidé by se mohli do jejich podoby zapojit, je to skutečně odsunutí komunity na druhou kolej. Je to doklad toho, že root.cz není není komunitní portál ani není „community driven“. Chápu důvody a na nikoho neútočím, pouze konstatuji.

1089
O serveru Root.cz / Re:Náhled na novou podobu Roota
« kdy: 05. 08. 2015, 14:03:32 »
Škoda, že jste nediskutovali změnu designu před tím, než jste se pustili do návrhů. Měli jste shromažďovat připomínky a na jejich základě teprve uvažovat o redesignu a případně doplnění funkčnosti. Mohla z toho být i hezká reklamní kampaň a komunita by se cítila zahrnutá do procesu.

Takto je zřejmé, že jde o nějaké obchodní rozhodnutí shora a komunita cítí, že je na vedlejší koleji. S tímhle přístupem si to redesignujte jak chcete, čtenáři, kteří vydrží, si zvyknou na všechno. To je pragmatický pohled na věc.

Ostatně většina webů iinfo.cz je na hranici bulváru a tak nelze čekat nějak zvlášť progresivní komunitní přístup. A ani komunita asi není dost početná a uvědomnělá, aby byla schopna vytvořit životaschopnou alternativu nebo třeba jen dodávat kvalitní články a získat tím větší podíl na rozhodování. To by byl model, které by odpovídal zaměření portálu, nicméně muselo by se hnout i s obchodním modelem a to se obávám není ani trochu průchodné. I připravovaný systém plateb by šel udělat inovativně, ale musela by k tomu být ochota.

1090
Software / Re:Program pro stažení celého webu
« kdy: 25. 07. 2015, 20:43:49 »
Když nevíte, co chcete stáhnout (název souboru - url), těžko to stáhnete. Můžete jedině hádat - například pokud budete mít obrázek http://www.domena.cz/01.jpg můžete zkusit jestli tam je i http://www.domena.cz/02.jpg a pokud uspějete můžete stahovat po jedničcce všechny soubory dokud nedostanete error. Taková úloha se dá sndadno naskriptovat, ale na počátku musíte vědět, co budete stahovat. Některé servery prozrazují seznam souborů v adresáři (directory listing), pak můžete použít tento seznam. Víc možností už asi není.

1091
Software / Re:Slovník pre množné čísla a tvary slov
« kdy: 18. 07. 2015, 01:27:14 »
Co je úkolem? Nešlo by nasadit nějaké hotové řešení? Jako příklad: Postgres má fulltext, který hledá bez ohledu na tvar slova (pokud se správně nastaví). A funguje to docela dobře a je to skoro bez práce. Případně by šla vzít inspirace.

1092
Vývoj / Re:MySQL - jedna velká tabulka, nebo mnoho malých
« kdy: 18. 07. 2015, 01:24:08 »
Pokud chcete od někoho kvalifikovaně poradit, hoďte sem ukázkový dump db. Strukturu a ukázku dat. Taky dotazy které jste spouštěl. Možná to stačí poladit.

Pro dotazy by se mohly hodit třeba funkcionální indexy, materializované pohledy. A použil bych spíš Postgres, má širší možnosti. Nebo úplně jiný typ úložiště - podle toho, jaká data se sbírají.

1093
Dokumentace ano. Bohužel s abstrakcí je to slabší a s modularitou naprosto zoufalé (to platí i pro .NET). Charakterizoval bych to spíše jako antimodulární - především kvůli tomu, že podtypový polymorfismus je nominální a nikoliv strukturální.

Ale pořád je to lepší než situace v PHP. A to je ten praktický pohled. V akademické debatě bychom asi došli dál, ale na to zas nemám dostatečné vzdělání :-)

To je iluze. Odměnou vám bude zvýšená míra rizika, že se něco přestane dále vyvíjet nebo se to bude vyvíjet tak, že to nebude kompatibilní s vaším programem, takže ho budete muset předělat.

Promítáte si tam něco, co jsem ani neřekl. Rozhled a znalost několika přístupů k věci je výhodou a často i nutností. To ještě neznamená, že budu používat nevhodné technologie, jen abych je vyzkoušel. Chcete proti tomu něco namítat?

1094
Sítě / Re:Ubiquiti / UniFi - administrace bez Java
« kdy: 16. 07. 2015, 12:50:06 »
Ano, to je super, dávat každému technikovi do počítač virtuál jen k vůli Java.
Ono totiž, když spoj nejde, tak se velmi těžko připojíš na virtuál a pokud se na virtuál připojíš, tak se těžko připojíš z virtuálu na ten šrot.

Nic o technicích a vypadávajících spojích jste neříkal. Když nepopíšete situaci, nelze poradit. Ostatně to zařízení jste mohl vyzkoušet předem a předejít tak nemilým překvapením. Pokud jde o techniky, kteří v terénu řeší výpadky, neviděl bych problém v tom nainstalovat jim na notebooky nástroje, které pro svou práci potřebují. Neřešíte náhodou neexistující problém?

1095
Sítě / Re:Ubiquiti / UniFi - administrace bez Java
« kdy: 16. 07. 2015, 12:15:27 »
Proč na x počítačů? Stačí jeden pc s javou, na něj se připojovat odkudkoli přes vnc a z něj spravovat všechny Ubiquiti. Ten pc může být i virtuál.

Stran: 1 ... 71 72 [73] 74 75 76