Podle mě záleží, co si kdo představuje pod pojmem ajťák. Pokud člověka, který z venkova využije jen to, že si na jaře vezme na chvíli notebook na zahradu, fyzická práce ho znechucuje a nemá rád rušivé vlivy při práci, tak v tom případě vesnice není ideální. Na klasické vesnici je normální, že jezdí traktory, seká se tráva, řeže se dřevo, někdo něco stlouká, tůruje motor u motorky, ozývá se dobytek atd. A všichni "milují" nového souseda, co se nastěhuje na vesnici a hned si stěžuje na hluk, že sousedovi smrdí koně a proč lidi dělají v neděli kravál s motorovou pilou.Levnější to také být nemusí, provoz a údržba nemovitosti něco stojí, benzín(nafta) na cesty do nejbižšího města také navýší rozpočet.
Internet je místo od místa a určitě bych zjišťoval předem. A nejen internet. Mě třeba nenapadlo řešit, zda budu mít slušný mobilní signál. No neměl jsem. Docela problém, když člověk potřebuje být v kontaktu se zákazníky. Naštěstí než jsem to nějak pořešil sám, vyřešil to operátor - postavil nový vysílač a já nemusel běhat telefonovat na zahradu.
A určitě je dobré do dané lokace párkrát zajet a pokecat s budoucími sousedy o jiných sousedech
V některých lokalitách je lepší nebydlet, i když tam je jinak krásná příroda a vše dostupné. U nás klidně nechám rozebranou motorku venku na zahradě přes noc a třeba i nezamčená vrátka. V některých lokalitách je v nebezpečí i gril na zahradě přes den, když není pod dozorem. Také klasická představa, že když je třeba s něčím pomoct, tak stačí zajít do místní hospody, už pár desetiletí neplatí. Takže pokud člověk vyloženě nemá štěstí na skvělé sousedy, tak je třeba buď být kutil, nebo mít připraveno dost peněz na řemeslníky, co dojedou na vesnici.