Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - lojza007

Stran: [1] 2 3 ... 8
1
Hardware / Re:Meteo stanice a senzory pro firmu (open source)
« kdy: 27. 02. 2024, 11:51:33 »
Papouch to klidně na zakázku udělá přesně dle zadání.

2
Sítě / Re:AP UniFi a nasazení Network Server
« kdy: 25. 02. 2024, 09:34:41 »
Tady je skript pro automatickou instalaci: https://glennr.nl/s/unifi-network-controller
Ale přesně kvůli té složitosti a nutnosti provozovat nějaký Controller nemám Unifi rád. Hlavně verzi od verze je to složitější instalovat, je tam víc komponent a očekávám, kdy se to lidem začne rozpadat. Vnímám to jako snahu Unifi nutit uživatele buď koupit hardware nebo to přesunout do cloudu a postupně opustit vývoj samotnýho software.

3
Hardware / Re:Zigbee brána spolupracující s Raspberry Pi
« kdy: 14. 02. 2024, 12:41:55 »
Na Amazonu pořídit Conbee nebo jak se to jmenuje a píchnout přímo do RPi. Nainstalovat Zigbee2MQTT a přes něj není problém číst data. Jenom bacha, že část automatizace přes to prostě nefunguje, typicky zmáčknu čudlík a rozsvítí se světlo a podobně, některý tlačítka a světla to umí (např. bazmeky z Ikea), ale některý ne a pak je potřeba např. Home Assistant. Ale pokud je to opravdu jenom na čtení teplot a jiných hodnot, tak na to Zigbee2MQTT funguje bez problémů.

4
Bazar / Re:Koupím 15" notebook s podsvícenou klávesnicí
« kdy: 09. 02. 2024, 10:11:02 »
Aktuální zkušenost s Gigacomputer, kupoval jsem tam Latitude 7300, kategorie B. Normálně záruka 2 roky, 10. generace i5, 8GB ram (možno rozšířit), 256GB SSD (možno vyměnit za jakýkoliv jiný M2), stál nějakých 5500Kč. Stáří 4 roky. U toho B je jediná závada, že měl dole rozpadlý ty gumový protiskluzový podložky, který se asi za tři kila dají koupit nebo vyměnit celý spodní kryt. Největší nevýhoda je, že nic z jejich nabídky nemá českou klávesnici, mají tam jenom polepky a část různých znaků chybí, tak jsem si tam vyměnil asi za čtrnáct stovek klávesnici za novou českou. No a když se dívám na Bazoš, tak cenově jsem se s výměnou klávesnice za úplně novou přiblížil tomu, co tam bez záruky nebo s minimální zárukou lidi nabízí.
Byť má ten notebook čtyři roky, tak vím naprosto jistě, že bez problémů přežije plasťák za deset tisíc, který bude mít teď úplně stejnou záruku a budu ho nejspíš měnit, až mně zase bude po deseti letech připadat pomalý, jako se to stalo u předchozího Dellu.
Takže mám obavy, že sehnat od člověka za normální cenu rozumně odolný notebook, který ještě pár let dá, bude docela výkon a lepší je koupit s dvouletou zárukou od tady těch překupníků a vyměnit si tam klávesnici nebo třeba i bez té výměny.

EDIT: Teď se dívám, že ty patnáctky jsou minimálně o trojku dražší, než ta třináctka. Nebo od ledna o dost zdražili.

5
Server / Re:Zabezpečení Home Assistanta
« kdy: 08. 02. 2024, 09:34:40 »
A můžu se zeptat těch, co přes to svítí, topí a všechno, jak byste vyřešili závadu?
Uvedu příklad, který by se klidně mohl stát. V pátek večer přijedu z práce a místo vytopenýho baráku, kde všechno zapnu jedním čudlíkem bude akorát tma. V lepším případě bude odstřeženo, v horším to ještě pustí alarm a nepůjde to vypnout. Pak budu s čelovkou a v chladnu poskakovat u kotle a zjišťovat, jak ho přepnout do manuálního ovládání, aby bylo aspoň to teplo. Následně budu muset oběhnout termohlavice a odšroubovat mrtvý chytrý ovládání, aby se otevřely, v lepším případě půjdou přepnout na manuál. A to všechno pořád po tmě. A pak zjistím, že mně shořelo řízení a samozřejmě přes víkend mně nikdo novou desku nedá. U software to bude trošku jednodušší, protože ho můžu nainstalovat kamkoliv za předpokladu, že bude funkční sběr dat.
Máte někde v krabici komplet záložní systém? Ono ani v zateplených barácích, když bude přes den -10 a přes noc -15, nebude po třech dnech žádný teplíčko. A pokud nebude mít každý chytrý vypínač klasickou zálohu, tak si můžete svítit akorát tak svíčkama.
Pravděpodobnost nějakýho útoku, který celý systém odstaví je mnohem mnohem menší, než že se stane to, co popisuju.

6
Sítě / Re:VPN ze zahraničí
« kdy: 06. 02. 2024, 10:58:23 »
Cestou by mohl být i IPSec, ve firemním prostředí je dost oblíbený a hotely ho kvůli firemní klientele nemusí blokovat. Já jsem zatím měl štěstí, že IPSec i WG vždy fungovali. Jo a vlastně problém nebyl ani s microsoftí SSTP VPN, která běží přes port 443, ale samozřejmě to není záruka ničeho, možná jsem měl jenom štěstí na hotely a země.

7
Server / Re:Zabezpečení Home Assistanta
« kdy: 06. 02. 2024, 10:53:15 »
Z tohoto pohledu to za mě bezpečný je. Pokud se někomu v okolí podaří něco prolomit, zůstane jen v té "HA" síti.
Druhý pohled je, co se přes to ovládá, jestli by případný útočník nemohl škodit i tímto způsobem. Např. vypnout topení nebo zapnout naplno, zkusit něco přetížit, zamezit zvednutí rolet a podobně. Právě z tohoto pohledu tomu osobně vůbec nevěřím a přes Zigbee akorát sbírám teploty po baráku a synek si přes to ovládá led pásek.

8
Hardware / Re:Prodloužení podpory Dell
« kdy: 06. 02. 2024, 10:48:00 »
Dá se to zkusit jednoduše přes Service Tag na webu Dellu, jde tam i vytvořit reklamace. Maximálně to neprojde, ale většinou ani původní majitel žádnou registraci nedělá, takže pokud je v záruce, mohlo by to jít vyreklamovat, i když je původem z Rakouska.
Já teď prodlužoval u novýho T150 záruku o dva roky a vyšlo to asi na patnáct stovek, pokud jsou to nějaký lepší a dražší stanice typu projektantský stroje s Quadrem, tak by to smysl mít mohlo. U obyčejných počítačů to význam nemá.

9
Sítě / Re:Existuje riziko zneužití expirované domény?
« kdy: 31. 01. 2024, 10:47:45 »
U takových skoro mrtvých domén je zneužití naprosto minimální. U verze s diakritikou tipuju, že po uvolnění ji nějaký spekulant na pár let koupí v domnění, že má pro původního vlastníka nějakou cenu a když se nikdo neozve, tak ji za pár let pustí a buď se to bude opakovat s jiným spekulantem nebo už ji nikdo nezaregistruje.
Jednu kdysi funkční a používanou doménu nám jeden spekulant taky "zablokoval", nikdy na ní od té doby nebyl žádný obsah. My už ji nepotřebujeme, tak ať si ji klidně nechá, ale tipuju, že za pár let ji uvolní, tak když to odchytím, tak ji znovu zaregistruju, byť k ničemu nikdy už nebude. Že se jedná o spekulaci je vidět na tom, že ji prodlužuje maximálně o rok, já domény prodlužuju o 5 nebo 10 let, aby se to nemuselo každý rok řešit a navíc je tam obvykle sleva.

10
Hardware / Re:HDD pre NVR - WD Purple alebo Seagate Skyhawk
« kdy: 19. 01. 2024, 10:40:13 »
Předpokládám, že se bavíme o NVR, kde pár kamer, pak je diskový výkon naprosto jedno. Já si doma do NVR dávám vždycky nějaký disk, co odněkud zbyl. Za těch deset let jeden disk zdechl. Pokud se bavíme o firemním nasazení, tak koupit nějaký model dle statistiky od Backblaze.

11
Sítě / Re:Mesh Wi-Fi síť po domě
« kdy: 12. 01. 2024, 09:36:39 »
A taky je jeho běh potřeba pro aktualizace. A taky je občas potřeba aktualizovat samotný Controller, což může být třeba po roce, kdy to vůbec neběželo, docela drbačka.
Za sebe doporučuju Grandstream. Levnější než Unifi, mesh taky umí, jedna jednotka dělá management těch ostatních, takže nic navíc nepotřebuje. Jenom se hůř shánějí a je menší výběr modelů než Unifi.

12
Bazar / Re:Prodám 3 servery Dell PowerEdge R330 s 64 GB RAM
« kdy: 26. 12. 2023, 11:05:16 »
zrovna dneska jsem to udelal u r340 a trvalo to 20min. jen z toho nabootujes nemusis nic delat pak se to samo rebootuje.. predtim stahnout iso dell repository managerem a vypalit na flasku mohlo bejt ja nevim +10min?
tak me napadlo jestli to nedelas zbytecne oklikou.
hpe me tohle podstatne horsi, nebo neznam ty spravny triky :)

20 minut to možná trvá u jednoduších serverů typu R3x0. U R750 nebo R640 s několika řadiči a síťovkami to klidně trvá přes hodinu a půl, brzdit to samozřejmě může i to, že ty aktualizace vždycky dělám přes virtuální konzoli. Aktualizace přímo přes iDRAC je mnohem rychlejší, ale i tak u těch velkých serverů trvá.
Aktualizace přes SPP u HPE trvá podobně dlouho, navíc HPE po skončení záruky blokuje jejich stažení. Teď jsem dlouho neviděl nějaký novější iLO, tak netuším, jestli už je konečně možný aktualizovat přímo přes iLO. Celkem nedávno to ještě nešlo.

13
Bazar / Re:Prodám 3 servery Dell PowerEdge R330 s 64 GB RAM
« kdy: 24. 12. 2023, 14:02:08 »
Hotový aktualizace samozřejmě spoustu času ušetří, moc dobře to znám, jak to u Dellů trvá, zvlášť když se použije aktualizační DVD. Ale myslel jsem to tak, že i teď není problém ty aktualizace pustit a server se zaktualizuje. U HPE je s tím po záruce docela problém.

14
Pokud nepomůže to vyčištění a ruční instalace KB skončí chybou, tak další řešení je stažení instalačního DVD stejné verze a sestavení Windows 10 a přímo z Windows pustit "upgrade". Problémy s nemožností instalovat aktualizace to vyřeší a z počítače kupodivu nic nezmizí.

15
Bazar / Re:Prodám 3 servery Dell PowerEdge R330 s 64 GB RAM
« kdy: 21. 12. 2023, 13:24:09 »
Dalo by se bavit o lepší ceně třeba bez disků a s polovinou paměti? Na soukromý účely je ten server pro mě zbytečně drahý a navíc i zbytečně výkonný.
A pokud se nepletu, tak Dell naštěstí na rozdíl od HPE neblokuje přístup k aktualizacím serverů bez záruky, takže jde průběžně aktualizovat i starý železo, dokud vycházejí aktualizace.

Stran: [1] 2 3 ... 8