Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - 🇺🇦 GPU

Stran: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 23
91
Vývoj / Re:Do jakého projektu se pustit?
« kdy: 30. 08. 2022, 13:40:18 »
Potřebuju zrejpat záhony.

92
Gratuluji k nákupu zařízení, které nesplňuje ani vaše požadavky.

93
Čím je to měřeno?

94
Když se firma rozhodovala jaká mobilní zařízení pořídit, měla být správa zařízení jedním z požadavků. Stejně tak, když volba padla na Wireguard, jako VPN řešení.

Problém není ve Wireguardu, ale dokážu si představit, že by vývojáři mohli implementovat přístup do nastavení aplikace chráněný heslem.

Tahle to dopadá, když se vybere něco jednoduchého, a pak se to složitě musí lámat přes koleno.

Pokud je konfigurace uživateli přístupná, musí mít možnost ji o proti něčemu ověřit. Vy už automaticky předpokládáte, že uživatel telefon dá k dispozici někomu, kdo může mít nekalé umysly. Musíte tedy počítat s tím, že někdo původní konfiguraci smaže a nahradí svou. Uživatel, který má jen tlačítko Připojit/Odpojit, toto nemá šanci poznat.

95
Přídávám se k dotazu, řeším něco podobného (zatím jsem se tím netrápil).

Když se připojím s telefonem do sítě, do které tuneluji, tak data tečou zbytečně přes tunel. Několik sítí mám rovněž tunelem propojených přímo mezi routery, takže zařízení už vlastní tunel nepotřebují.

96
A máte ty telefony alespoň v nějakém MDM? To pak můžete alespoň něco vynutit, třeba nainstalovat aplikaci Wireguard bez potřeby osobního účtu uživatele.

Podívejte se na to ale i z druhé strany, kdy pokud nemůže uživatel WG profil zkontrolovat, jak bude vědít, že se připojuje ke firemnímu serveru a ne někam do tramtárie?

97
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 26. 08. 2022, 18:16:51 »
Sena/slámy byla plná půda, ale tak 30let do toho chcalo, takže místy kompost, místy kuní/myší nory, sem tam rychlá zkratka do přízemí... Pochopitelně by se dalo dát seno nové, ale brzy by v tom zase něco bydlelo, nehledě na to, že takhle se dá půda používat. Dříve se to seno pochopitelně dávalo rok co nové, ale kdo má dnes takové hospodářství. Navíc plná půda sena je docela požární riziko.

Dřevěné stropy jsem pochopitelně zateplil - Kemanzitem, ten nehnije, je lehký, ekologický a nic v něm žít asi tak nebude. Horší je, jak zateplit valené klenby, ale asi se taky zasypou.

Všude vždy holt ty kvalitní materiály použité nebyly. Jak jsem už psal, domy bohatých statkářů povětšinou mají vyšších kvalit estetických, tak co se týče použitých materiálů a odvedené práce. Běžný člověk, co dřel od nevidim do nevidim, stavěl z čeho mohl. Takových byla ale většina.

To neznamená, že jsou to domy špatné, jen holt mají svá specifika. Starého člověka taky nepředěláte.

Někomu pochopitelně nevadí, že topí pánu Bohu do oken, ať již vytápí rozpadající se chalupu, nebo krásně opravený, ale povětšinou prázdný zámek. Většině lidí to ale vadí, protože na ty peníze musí dělat.

98
Server / Re:Kde koupit/jak postavit nový server
« kdy: 26. 08. 2022, 17:16:44 »
Mám za to, že z těch NVMe disků v těch PCIe adaptérech nejde většinou bootovat, je to tak? Neříkám, že to musí  každému vadit...

99
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 26. 08. 2022, 17:13:06 »
Tak prr, já dávám vlastníma rukama dohromady 200+ let starou chalupu, ale ten barák a místo jsem si vybral sám.

Kdybych to zdědil, tak to neprodám ani za cenu pozemku, protože jen demolice a odvoz materiálu vyjdou na stovky tisíc. Všichni říkali zbourej to a postav nový, ale já to chtěl dávat do hromady. Navíc jsme u řeky, takže záplavová oblast nějaké 100leté vody, kdy vám zase budou kecat do toho, co a jak tu smíte postavit, a normální člověk si tu novej barák za miliony nepostaví.

Jenže tazatel k tomu domu zjevně vztah nemá, bydlet v něm asi nehodlá, opravovat ho asi nebude a jestli má peníze, aby ho opravil někdo jiný za něj, to nevíme my, a asi ani on sám ne.


Ikdybych tu měl metrové zdi, tak tu prostě bude v létě vedro, takže klimačce bych se stejně nevyhnul. Sorry ale po 14dnech veder máš vedro kdekoliv.
Není pravda, když jsou venku vedra (14 dní v roce), tak mám v chalupě krásných 21 stupňů, ale když je venku zima (několik měsíců v roce), tak se ráno probouzím a jde mi pára od úst. Tyhle staré domy jsou stavěné tak, že se počítá s nepřetržitým ohňěm v kamnech, ve kterých topí hodpodyně, zatímco chlapy stráví několik měsíců v roce děláním dřeva. To se s dnešním způsobem života moc neslučuje.

Střecha se klidně může rozpálit, ale protože půda není nijak zaizolovaná, tak to teplo prostě vyjde ven. V létě je to fajn, po většinu roku vám tudy ven utíkají jen peníze.
Zateplit a zaizolovat se to nedá. Podřezání kamenných zdi nezaplatíte. Nezbývá než topit a topit, ale ani to dřevo není zadarmo.

Dříve byl kvalitní materiál? Kameny z pole, hlína a říční písek? Jak do toho hrábnete, tak se to sype. Základy to nemá, takže furt někde něco sedá a praská.

Neměnil bych, ale nevím jestlui bych do toho šel podruhé. Jeden rok bourat, druhý stavět a pak už si jen okopávat záhonky.

100
Ono se to bez měření pozná tím, že je to plastové a málo to hřeje. Z maximálního výkonu zdroje nelze odvozovat spotřebu v klidu.  Googlil jsem a našel jsem spotřebu
Router TL-WR842N by TP-Link   default   1.60 to 2.60 W

Tedy řekněme 1.9W což je oproti Turisově spotřebě v klidu 9.5W pětinásobnej rozdíl.

7,5 W v klidu dnes může spotřebovávat celý počítač s Ryzen 7 pro notebooky.    https://www.obchudecek.cz/detail.php?zbozi=V163305_asus-pn51-r7-5700u-1-m-2-slot-2-5-slot-0g-bez-os

Že se tak snažím najít něco s menším výkonem a spotřebou, ale větší pamětí není nějaká pošetilost nebo hloupost, pro dost využití to bohatě stačí.
A řekl vám někdo, že plast je špatný vodič a akumulátor tepla, tudíž když ho použijete jako chladič, logicky nemůže odvádět teplo jako kov? Třeba u Turrisu 1.1 je CPU s kastlí spojeno hliníkovým blokem, zatímco u těch TP-Linků a podobně často není ani malý pasiv. To ale neznamená, že ten CPU uvnitř té plastové krabičky není horký.

Pětinásobný rozdíl, to je pěkné, to je skoro reklamština, ale v absolutních číslech je to pořád pár wattů, tedy pár stokorun ročně. To už jen čas strávený v tomto tématu vás stal více, jestli tedy nejste důchodce, nebo vás neživí rodiče, nebo nejste ekomaniak, co těch pár wattů řeší ze zelených důvodů.

Tak si kupte ten počítač s Ryzenem, když ho někde seženete za tisícovku...


 I ten Turris mi přijde jako overkill.

Souhlasím, ale paměti má dost a navíc se dá pořídit za požadované peníze. Kdyby nebylo požadavkem OpenWRT a běh "nějakých aplikací", taky bych doporučil vpodstatě nejlevnější Mikrotik, na který může v klidu zapomenout.

101
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 26. 08. 2022, 12:13:08 »
Být v domě "ala 19. století" je fajn na 3 dny v AirBnB ale bydlet v tomhle nechceš...
Třeba takováto "stará" koupelna mi přijde strašně hnusná. A ikdyž se to někomu může líbit, tak se to rychle okouká.
https://www.siko.cz/fineza-ricordi/c/CSE1594-RICORDI

Velkoformátová dlažba s nějakou stylovou imitací třeba kamene mi přijde řádově hezčí


Skvělá vodovodní baterie, alespoň už má jedno rameno a ne dvě jako třeba v UK, kdy z jednoho teče studená a z druhého vařicí. Člověk má zasrané ruce a musí půl hodiny verglovat s ventily, aby voda měla odpovídající teplotu. Komu tohle vyhovuje si snad i vytírá zadek levou a pravou rukou zároveň.


Barák pochopitelně zkusit prodat nějakému milovníkovi starých časů, ať se s tím pak třeba po....

Když už se takové domy opravují, tak většinou jen na oko, a do první zimy se to musí prodat, než vlhkost zase vyleze a zplesniví...

102
Nevím, proč si myslíte, že Turris má kdo ví jak vysokou spotřebu. Jedná se o zařízení, které má rozšiřující sloty a USB porty, a logicky je max. spotřeba dimenzována tak, aby bylo možné bez problému napájet i takto připojená zařízení. Pokud k tomu nic připojovat nebudete, základní spotřeba nebude příliš odlišná od ostatních zařízení.

https://project.turris.cz/cs/hardware.html
9-14W - pochybuju ale, že dokážete nečím to CPU vytížit tak, aby se to projevilo na elektroměru.

TP-Link routery a podobně většinou mají 1A/12V adaptér, tj. 12W max.

Počítáte tady s úsporou za 10 let, ale 10 let to provozovat nebudete, už jen kvůli tomu, že Wifi standard se 3x změní, a s tím co umí ten TP-Link nehnete. Nejen, že Turris lze upgradovat a jinak rozšířit, ale i výkonu a paměti(í) má do budoucna dostatek.

I kdyby ten TP-Link jel nějakým zazrakem za půlku, tj třeba 6W, tak to udělá ročně na vyúčtování cca 200kč.


103
Nakonec jsem si objednal tohle.  https://www.aliexpress.com/item/4001179879123.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.305e1802rQ3woV

A co to teda přesně je? Zmiňují tam nějaký USB modem a v těch screenshotech jsou různé routery. Aby to nebylo jen nějaké jejich upravené openwrt. Ta verze co tam ukazují, to už je historie.
Za měsíc-dva-nikdy mu přijde nějaký starý router vytažený z elektroodpadu, do kterého bude možná nahrána nějaká verze OpenWRT, kterou to zrovna podporuje.

Hlavně, že je to levné... počkat, není!  ;D

104
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 26. 08. 2022, 09:48:15 »
To je určitě pravda, ale rekonstrukce  je většinou nákladnější než novostavba, a výsledek pochopitelně nikdy nemůže dosahovat kvalit novostvaby, zejména po materiální stránce.

Rekonstruce se dá z finančních důvodů pochopitelně dělat postupně, pokud je dům obyvatelný, na rekonstrukci si postupně vydělá. Jestli je už ale dům vybydlený a chátrá, tak jakákoliv další časová prodleva jen zvyšuje budoucí náklady.

105
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 26. 08. 2022, 09:20:34 »
Proto spousta věcí v zemích bývalého svazu funguje jinak než na západě. Lidé nemají k ničemu úctu, protože před docela nedávnou dobou bylo všechno všech, takže vlastně nikoho.

Nejhorší v tomto ohledu podle mne bylo období tzv. normalizace: přežívání a rezignace na jakoukoliv změnu k lepšímu. Ale musí tomu tak být i 30 let po rozpadu svazu?

Docela by mne zajímalo, kolik je Vám let. Já za tzv. normalizace vyrůstal, pak vystudoval střední i vysokou, oženil se, měl děti, atd., atd. Až po plyšáku mi bylo odhaleno, jak strašně jsem trpěl.
To je v pořádku, člověk je tvor přizpůsobivý. Jsou lidé, co přežili obě světové války, koncentrák, odsun, komunisty a řeknou vám, že měli v podstatě šťastný život. Bohužel jsou tu miliony lidí, kteří takové štěstí neměli, ale ti už vám nic neřeknou...

V KLDR také normálně žijí lidé.

Spousta bezpáteřních lidí si díky podobným změnám režimů i hodně polepší.Je třeba si uvědomit, že nic netrvá věčně, a ne vše se vyplatí zachraňovat. Aby mohlo něco nového vzniknout, musí občas něco starého ustoupit. Pokud ten dům není nějak extra hodnotný a vyjde levněji ho nahradit nečím lepším, tak není co řešit.

Starý dům zůstane starým domem. Pokud navíc vlhký dům zateplíte, kdo ví, co to udělá vevnitř za rok-dva.
Jestli do toho teče, tak můžou být shnilé krovy, stropní trámy,... to je pak nechat jen obvodové stěny... No to už bych to raději projel buldozerem.

Stran: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 23