Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - 🇺🇦 GPU

Stran: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 61
76
Server / Re:Komunitní serverhousing
« kdy: 16. 03. 2024, 12:43:27 »
Trochu k tematu: o jednom komunitnim server-housingu vim, jenze je ve Vidni. Nevim jak to maji ted, ale kdysi pred par lety to opravdu byl jenom takovej sklipek, plnej regalu a pocitacu ruznejch typu a velikosti...
https://housing.funkfeuer.at/
Díky, tohle odpovídá mým představám!

Ani ta Vídeň by mi nevadila, díky mé strategické poloze to mám kousek, rozuměj stejně daleko, do Prahy, Brna i Vídně.

77
A přitom je problém obsadit i pozici na supportu, protože z 50 uchazečů není nikdo normální. Polovina lidí ani neví, jak zapnout počítač, druhá polovina je často pochybná po lidské stránce.

78
Server / Re:Komunitní serverhousing
« kdy: 14. 03. 2024, 21:06:51 »
Ona ta komunita jsou pak stejně kluci, co to dělají na fulltime, mají z toho mzdu, začnou v tom rychle utapet náklady ala vyvádění "neexistujícího" zisku a máte skrytou firmu, která vyžaduje od všech friendly přístup, když jsou neziskovka.

Skromný dotaz: běžně automaticky okamžitě podezříváte všechno a všechny z podvodů? To máte asi docela smutný život, ne?

Je je to stejná situace jako s komunitními sítěmi - začalo to tím, že se propojilo pár kamarádů, postupně jich bylo víc a víc, teď jsou trnem v oku... nepochybuji o tom, že některé ty spolky fungují spíše jako komerní firmy, to zase si nemusím dělat iluze, ale většina z nich určitě funguje s původním cílem. No, kdyby se tehdá zeptali na rootu, tak by žádnou komunitní síť nikdy nebudovali, protože to nejde... to máte kabely, APčka, switche, routery, servery,... no kam to dáte, kudy to natáháte, kdo vám poleze po těch střechách...

Jsou třeba domy, kde mají ve sklepě ještě kryt, a pobobně. Potenciálně vhodných prostor je plno. Nikdo neříká, že se to dá provozovat v každém paneláku, či v každé bytovce.

Leckdo s vlhčím sklepem, by možná i uvítal, kdyby mu tam někdo těch pár kW foukal a ono to šlo prostě okny ven...

Každopádně, i nové tiché a úsporné železo je potřeba někde hostovat, protože né každý chce/může mít doma server, a zálohu toho serveru.

79
Hardware / Re:Modem TP-Link Mr200 občas nevidí SIM kartu
« kdy: 14. 03. 2024, 20:46:41 »
https://openwrt.org/toh/tp-link/archer_mr200

Bych tam hlavně nalil OpenWRT

80
Server / Re:Komunitní serverhousing
« kdy: 14. 03. 2024, 16:08:00 »
Komunita ale nevzniká tak, že někdo založí právní subjekt. Proto tady zjišťuji, zda náhodou někdo neřešil něco podobného. Je nesmysl zakládat komunitu tím stylem, že založím právní subjekt a pak budu k sobě hledat lidi se stejným zaměřením. Spousta spolků vznikla právě někde ve sklepě či v garáži, a je jedno jestli staví modely letadýlek nebo servery.

Komunita může klidně vzniknout jako tři kamarádi, kteří vyřeší podobnou situaci tím že se spojí, a až později k sobě přiberou nějaké známé. A až jich bude více, mohou si vytvořit zájmový spolek, nebo třeba firmu.

Rozjíždět ekonomickou aktivitu tím, že koupím doménu, webové stránky, zřídím účty na sociálních sítít, založím firmu, nechám udělat logo a podobně, abych jen později zjistil, že to nikoho nezajímá, by bylo hloupé.

Proto se zde ptám. Nic nenabízím, nic nehledám.

81
Server / Re:Komunitní serverhousing
« kdy: 14. 03. 2024, 13:36:06 »
No tak server do housingu si dodá každý svůj a na něm bude mít roota zejména on a další lidé, kterým ho poskytne.

Na serveru ať si každý provozuje co chce, ohledem na nějaké právní rámce a stanovy komunity.

Komunita může fungovat klidně bez domény.

82
Server / Re:Komunitní serverhousing
« kdy: 14. 03. 2024, 13:03:06 »
No tak ptal jsem se na komunitní DC, a každá komunita přece nemusí mít hned nějaký právní rámec. Ano, časem taková potřeba vzniknout může a pak se to bude řešit. Komunita určitě nemusí nabízet žádné služby. Jestli se na společném housování serverů domluví dva sousedi, nebo dvacet, to je jedno.

Pletete do toho firemní DC zbytečně. Logicky firma od toho má nějaká očekávání dostupnosti a bezpečnosti, už je proto, že firma na tom DC často stojí a padá. Pochopitelně pak firma musí spňovat nějaké právní normy.

A zcela zapomínáte na bezbariérový přístup a záchody pro 3. pohlaví...

83
Server / Re:Komunitní serverhousing
« kdy: 14. 03. 2024, 11:45:00 »
Tak jako nechápu, proč bych měl s hasičema probírat, co si dám do sklepa za běžný elektrický spotřebič. Není to zařízení se zvýšeným rizikem požáru. Ani max. příkon není tak vysoký.

Mám tu nějaký dual proliant G6, 2x4C8T, 96GB RAM, pár SSD, okolo 100W v idle a není to téměř slyšet. Slyšet to je, až když na tom člověk začně něco dělat, ale je to 1U, to se dá čekat. Rozjeju si na tom co chci, nemusím řešit kapacitu paměti ani úložiště, a hlavně dopady na měsíční vyúčtování.

Macbook ani Raspberry Pi není server. Už jen kvůli rozdílným architekturám nelze řadu věcí ani zprovoznit, natož reálně používat.

U mě doma, na stroji s i5 a 2x2TB NVMe disky, pod TrueNASem aktuálně běží Nextcloud, HASS, Traccar a nějaké drobnosti, které se s časem mění. K tomu mám druhý stroj, s nějakým low power CPU, s 2x4TB HDD na zálohy. Vedle sedí UPS a síťařina. Celkově do 100W Jinde pak mám na starém Elitebooku Proxmox, na kterém běží mailserver (mailcow) a nějaké drobnosti okolo. K tomu totožný stroj na zálohy.
Jak bych tohle nacpal do Raspberry Pi, kterému nelze normálně připojit ani jeden disk netuším.

Mít to v ložnici na skříni není ideální, protože slyšet o občas je, však jen ta UPS občas testuje a dobíjí baterky. Taky člověk nemá doma nejlepší konektivitu a navíc se to všechno plní domácím prachem. No a domácí el. tarif to taky prodražuje. Kvůli 100W 24/7 odběru se ale změna tarifu nevyplatí.

Zabezpečení přístupu = dveře + zámek

Že by v paneláku byla slabá el. přípojka? Ano, do jednotlivých bytů povede většinou slabší vedení. Tři fáze pak jsou třeba dostupné ze stoupaček pro el. sporáky.

10kW tepla se dá prostě foukat ven větrákem - oknem. Bavíme se ale o maximální hodnotě. Při běžném použití bude většina serverů téměř v idle, takže spotřeba bude o dost nižší.

84
Server / Re:Komunitní serverhousing
« kdy: 14. 03. 2024, 08:53:09 »
2000KČ/měsíc je většinou nejnižší cena, kam se člověk reálně dostane, kvůli tomu, že chce hostova nějaké starší žravější železo a podobně. Chápu, že komerční DC musí poskytovat nějakou kvalitu služeb, takže člověk platí za zálohované napájení, klimatizaci,..., kterou ale vlastně nepotřebuje. Nekomerční zde znamená obojí pro poskytovatele, i pro zákazníky - na provozovaných službách nezávisí vaše živobytí.

Když se sejde parta lidí, už se může vyplatit pronajmout si někde od SVJ v paneláku kolárnu/sklep/prádelnu/sušárnu, případně třeba garáž.

85
Server / Re:Komunitní serverhousing
« kdy: 13. 03. 2024, 15:11:38 »
Pokud jsem na vesnici, kam vede maximálně elektřina, a protože dům není elektrifikovaný, protože se to nevyplatí, tak není konektivita ani odpovídající el. tarif.

FVE se nevyplatí, pokud si většinu energie nespotřebuju sám, což pokud topím dřevem a vařím na plynu, těžko změním.

Navíc ani není místo, ve sklepě je vlhko, prach, myši,... na půdě je sucho, prach, myši, horko, zima,...

Opravdu zde nechci vést diskusi na téma server doma, protože tam ho mám už roky, protože nic jiného mi ani nezbývá.

86
Server / Komunitní serverhousing
« kdy: 13. 03. 2024, 14:09:59 »
Neexistuje něco jako komutní DC/housing ve stylu VPSfree, jen pro vlastní železo? Nějaký sklep/kamrlík s elektřinou a konektivitou (zjednodušená představa).

Prostě pro lidi, co nemají možnost mít hlučnější stroj doma/nemají odpovídající el. tarif/konektivitu?

Nekomerční a nezaměřené na minery (a podobné sračky).

87
/dev/null / Re:Dostanete se na AbcLinuxu.cz?
« kdy: 11. 03. 2024, 13:59:14 »
Jo, není nad to, když koupíte "druhotnou licenci" ale product key je z MSDN, Technetu, KMS, a podobně, ideálně již tisíckrát použitý. To už je snad lepší si rovnou ten PK najít na netu, a nepodporovat tak nikodo. Jenže to se pak blbě vedou internetové diskuse ...

88
Otázkou je, proč to vypínat. Já to třeba u svých laptop-serverů vůbec neřeším. Prostě na tom běží Proxmox, zálohu napájení řeší interní baterka, zapnutí po delším výpadku napájení řeší nastavení BIOSu, aby se to zaplo po obnovení napájení.

Takže jediné co se může stát je to, že si to sám vypnu z konzole.

Asi bych se i bál, že Wi-Fi zásuvka bude neslabší článek celého řešení, která až chcípne, nebo vyhnije konektivita, tak k tomu stejně bude muset člověk dojet. Navíc zde se může snadno stát, že si to člověk přes onu zásuvku natvrdo vypne, a to taky nepotěší...

89
Pokud to nemá být NAS, ale nenáročný 24/7 server, místo desktopu bych volil laptop. Já jedu Proxmox na Eliteboocích (8460p a podobné). Ty jsou taky s vPro a tedy asi umí též zmíněné AMT.

Spotřeba cca 20W, desktop bude mít okolo 50W.

90
Bazar / Re:Prodám Mini ITX N100 - BKHD 1264
« kdy: 07. 03. 2024, 10:06:13 »
Nestojí 3,5k nová?

Stran: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 61