Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - 🇺🇦 GPU

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 18
46
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 20. 08. 2022, 08:16:59 »
Ale okna se přece mění především proto, že ta stará netěsní a neizolují. A nejde jen o úspory na vytápění, ale i odhlučnění a snížení prašnosti z ulice. Bez ohledu na materiál rámu, nová okna musí těsnit a izolovat. Tyhle historické budovy se často jinak zateplit nedají, protože zdobenou fasádu nejde izolovat zvenčí.

Větrat se má pravidelně a krátce, tak aby se vyměnil vzduch ale neochradily se stěny, atp. Nikoliv tak, že v bytě bude neustále průvan, topení na maximum, a ruce a nohy mi mrznou.

47
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 18. 08. 2022, 19:17:41 »
Myslel jsem legálně, ale je pravda, že čas jsou peníze, takže než roky něco řešit s úřady, žádat, prosit, čekat a dělat ústupky, tak je prostě jednodušší si udělat co chci a pak zaplatit nějakou pokutu, kdy se navíc ještě můžu roky odvolávat, zdržovat a podobně.

Často vám nepovoloví takovou běžnou věc, jako plastová okna, i když by byla ve vzoru a odstínu dřevo, jako ta původní, navíc třeba ve třetím patře... Takže než bydlet v domě kde táhne a s okny, kde skla sotva drží v rámech, je lepší je vyměnit dle libosti a pak čekat, zda a co se bude dít. Když vás nenabonzuje soused, který dal na památkáře a nechával dělat na míru repliky původních špaletových oken á 50k Kč, tak se pravděpodobně nic dít nebude.

48
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 18. 08. 2022, 17:48:28 »
Když jsem byl na Sicílii, v Trapani mou pozornost zaujala optika natahaná po fasádách rozpadajících se baráků, rozvaděče na každém rohu a vůbec, "díra nedíra, jen když se natírá". Zjevně to ale funguje a obyvatelé jsou rádi, že mají rychlý internet, pravděpodobně za rozumné peníze.

U nás se můžeme posrat s ochranou historických budov, takže se v těch barákách nedá normálně bydlet a nedají se normálně opravit. A k tomu patří i inženýrské sítě. Nedovolí vám kabely vzduchem, antény na oknech, a rozkopat ulice taky ne a ani by to při té hustotě osídlení nikdo nezaplatit.

49
Hardware / Re:Kamera pro kočku
« kdy: 18. 08. 2022, 12:49:56 »
Když už je potřeba kočkou pouštět ven, tak je fajn když na sebe nebude upoutávat pozornost kamerou za tisíce. Lidé jsou závistivé svině a nikdy nevíte, co je napadne... A také bych bral ohled na soukromí sousedů a podobně, kterým se vaše kočka může potulovat po zahradě.

Někomu může vadit, že jim vaše kočka sere mezi růžema, tak bych je ještě zbytečně neprovokoval kamerou.

A jak už zaznělo, kočka se může za obojek někde chytit, nebo ji může za obojek snáze chytit pes i člověk. Lidi jsou fakt hovada...

Obojky pro kočky mají mít správně bezpečnostní pojistku, když se kočka někde chytí, aby se nepověsila, ale věřte tomu... A když to funguje moc dobře, kočka se vám po prvním výletu vrátí bez obojku.

50
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 18. 08. 2022, 10:54:45 »
Důvodem, proč ČEZ, EG.D a další nechtějí na svých sloupech nic jiného, vyjma obecního rozhlasu je, že při jakékoliv údržbě (výměna sloupů, konzol, vedení, přistavená plošina atd.) jim tam cizí vedení prostě zavazí a v nějaké spleti kabelů už mnohdy ani nelze určit co komu patří.
Ano, to je oficiální důvod. Určitě každý "drát" navíc komplikuje práci, každopádně to není neřešitelný problém, spíše ho nikdo řešit nechce. V zahraničí do vyřešit dokázali. Ty sloupy se mohou dalším poskytovatelům prostě pronajmout a výnos určitě více než bohatě pokryje náklady na komplikovanější údržbu.

Určitě uložení pod zem stojí raketu, ale snad mají návratnost spočítanou, přeci jen údržba kabelu pod zemí už pak téměř nic nestojí. Já jsem rád, že zmizela orezlá konzole z fasásy, kabel na zahradou a sloup s "vrabčím hnízdem".

Každopádně jsem po nich chtěl dál elektroměr na hranici pozemku, když už se to předělávalo, bylo by to pěkně ve zdi, která se stejně měla dělat nová. Tak jsem po nich jen chtěl vědět, jak velkou díru jim tam mám nechat na jejich PP a prostě nějaké technické podrobnosti. Rok se nic nedělo, pak jednou přijedu a už z dálky na mě svítí bílá skříň hned před stěnou. Pokaždé když tu od nich někdo byl, tak mi radí jak mám dát elektroměr ven a takový kecy. Já už se jen směju. Nevyhodím 50 tisíc za to, aby oni mohli mít elektroměr venku.

51
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 18. 08. 2022, 09:15:04 »
jenže ČEZ a podobně vás na sloupy ani za nic nepustí.
Nejspíš nechce, aby jeho sloupy vypadaly jako někde v Indii :-)

Jasně, ono totiž vypadá lépe, když jsou v obci sloupy ČEZu, vedle nich sloupy CETINu, které sotva stojí, mezi tím jsou rozházené sloupy VO a vedení se mezi tím vším už jen tak nějak proplétá. K tomu je na každém baráku hned několik antén, protože internet a televizi je potřeba stále přijímat vzduchem. Antény jsou často i na sloupech VO a kvůli přímé viditelnosti se musí prořezávat či rovnou kácet stromy.

Takže to nejenže nevypadá lépe, není to levnější na výstabu ani údržbu, ale ještě to navíc ani pořádně neplní svůj účel.

Můj názor je takový, že pokud už je někde vybudována trasa nadzemního vedení, měla vy se co nejvíce sdílet, místo budování tras nových. Elektřina vede do každého domu, takže dotáhnout interent je jen otázkou kabelu a práce s jeho natažením.

Paradoxně se děje to, že existující trasy spíše mizí, protože s tím jak ČEZ ruší nadzemní vedení a pokládá kabely, tak tím zaniká poslední míle k domům. ČEZ sice položí kabeky, ale pokládkou chrániček pro nějaké další využití se nezabývá. Ano, není to jejich byznis, ale mohli by se s někým koordinovat, ale to taky není jejich byznis...

V posledních asi 3 letech jsem měl třikrát kozkopanou cestu až k domu, včetně zahrady, protože napřed ČEZ dělal elektřinu, pak se dělal vodovod a pak i kanalizace. No ale položením chráničky navíc se nikdo nezabýval, přitom by vedla ke sloupu ČEZu, který sousedí se sloupem CETINu (co by kdyby). Teď už tam nikdo nic nenatáhne, protože ochraná pásma a náklady...


ČEZ = Eon a jim podobní.

52
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 16. 08. 2022, 16:06:28 »
Bydlet mimo velky mesto je mene ekologicky, nez bydlet v nem. Malo bytu ve meste (a tim i jejich drahotu) rozhodne nevyresite tak, ze se nekteri odstehuji na venkov ;-)

Na venkove vytapite (leckdy ne zcela zatepleny - stary) dum ktery ztraci teplo vsemi obvodovymi stenami. Byt v panelaku/cinzaku je na tom VYRAZNE lepe. Pro vsechno si musite neklam jezdit (nekdo vam to musi vozit). Atd....

Kdo chce bydlet na venkove at si bydli, ale at nepocita s tim ze mu spolecnost bude hradit (ztratove) pokladani optiky. Je treba se postarat sam: Bud s nekym sdilet ten starlink (treba i wifinou do sousedni vesnice), nebo si pro uprk z mesta vybrat lepsi lokalitu.

Jenže lidé v králíkárnách často topí třeba 24°C, zatímco venkovanům stačí třeba 18°C. Teplárny spalují fosilní paliva, často z dovozu, zatímco na venkově se běžně topí dřevem z blízkého okolí, což je obnovitelný zdroj.

Vidláci jezdí do krámu třeba jednou týdně, a nakupují po kartonech, zatímco měšťáci i několikrát denně, kdy si jednou pro rohlíky k snídani a pak pro mraženou pizzu k večeři. A to, co si všechno nechají přivézt až pod nos ani nezmiňuji... A díky tomu, že to máme "všude daleko" tak toho ve výsledku nakoupíme mnohem méně, protože nemáme možnost lézt celé dny po krámech a nakupovat zbytečnosti, nebo na to ani nemáme, takže vyprodukujeme i méně odpadu. Chováme slepice, pěstujeme ovoce a zeleninu, kompostujeme a praktikujeme výměnný obchod.

S těmi dotacemi je to těžké, trh už je šíleně pokřivený. Infrastrukturu vlastní nadnárodní korporace a kvůli nesmyslné byrokracii je téměř nemožné, pro běžného člověka, budovat novou infrastrukturu na nějaké slušné úrovni. Pod zem se nedostanete, na stožáry vás nikdo nepustí, kabely vám nikdo na existujících sloupech nedovolí. Zasíťovat malé obce i optikou lze technicky snadno, protože do těch obcí vede většinou elektřina vzduchem po sloupech, často až do jednotlivých domů, stačí tam jen natáhnout kabel s nákladem desítek tisíc na kilometr. Na to jsou schopni se obyvatelé složit, jenže ČEZ a podobně vás na sloupy ani za nic nepustí. Frekvence jsou zabrané, ale né všude využité.

Sloupy CETINu jsou často v katastrofálním stavu, na pokraji pádu. Obnova se jim nevyplatí, protože o pevnou linku a ADSL (až 8Mbps) nikdo nestojí, takže sjou nevyužité. Zkuste ale dneska postavit sloup nový... hodně štěstí...

Osobně nemám problém se finančně podílet na výstavbě infrastruktury, ale určitě ne tím nejnákladnějším způsobem. A levně v čechách zjevně nic nejde, protože se musí pakovat spousta lidí okolo.

Bohužel, právě proto je ČR rájem bezdrátu, ale díky za něj.

53
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 16. 08. 2022, 11:21:35 »
Cetin asi nemá cenu řešit, protože oni jednou po kabelech a to je prostě drahé a je okolo plno byrokracie. Wifináři nic takového řešit nemusí.

Já myslel že do takovejhle zadekí se lidi stěhujou právě proto, aby byli od civilizace "odstíneni". Pokud chcete mít klid díry a zároveň civilizační vymoženosti, musíte si holt připlatit ten Starlink a nebo jsou i jiný satelitní poskytovatelé...

Elektřinu taky považujete v 21. století za vymoženost?

Myslím si, že je ke prospěchu spousty lidí, aby ti, kteří mají zájem a možnost bydlet mimo velká města, tak činili. Už jen kvůli nedostatku bydlení ve městech, dopravě, přetížených službách... Pokud lidé mohou pracovat z domova a nemusí někam dojíždět, určitě to má i svůj ekologický význam. Jen nedostatečně kvalitní připojení k internetu může lidem stát v cestě.

54
Odkladiště / Re:Doporučte online brokera
« kdy: 10. 08. 2022, 12:52:14 »
Fio, sice má rozhraní takové z doby kamenné, ale funguje to.

55
Hardware / Re:Fake SSD na eBay
« kdy: 10. 08. 2022, 11:07:31 »
Působí poněkud komicky, když se někdo naváží do BFU a sám neumí používat základní předpony soustavy SI.
Nebo jste skutečně myslel megaampérhodiny???
Viděl jste někdy čínskou powerbanku z aliexpresu? "MAh" jsou jednotky, se kterými se kupující při výběru powerbanky běžně setká.

[...] U číňana na aliexpresu a podobně se těžko něčeho dovolávat. [...]

Alliexpress funguje tak, ze penize drzi dokud zakaznik nepotvrdi prevzeti zbozi a ze je v poradku, pak teprve jdou penize prodejci...

No jo, jenže to zboží se prvně jeví jako v pořádku. Třeba ty disky běžně hlásí udávanou kapacitu, problém je až ve chvíli, kdy člověk dosáhne kapacity skutečné.

Většinou to testují lidé, kteří mají ty nákupy jako loterii - buď to bude výdohná koupě, nebo podvod. Normální člověk opravdu nic nestestuje, neměří a podobně. Přišlo to, bylo to nerozbité, svítí to/bliká to = Vše je OK.

Navíc jsou popisky předmětů v obchodech často nejednoznačné a obrázky ilustrační. Když pak dojde na spor, těžko se dohadovat.

56
Hardware / Re:Fake SSD na eBay
« kdy: 09. 08. 2022, 18:24:36 »
Jenže běžný uživatel 1TB+ disk nezaplní ani za rok a jen minimum lidi ty disky nějak testuje. Spousta lidí věří uvedeným parametrům a když se objeví problém, je už pozdě, protože prodejce skončil, nebo skončila "záruka". A nebo budete muset zboží poslat zpět do číny, což většinu lidí odradí, protože to bude stát víc, než zboží. Navíc spousta prodejců často vymění refund výměnou za stažení negativního komentáře/pozitivní komentář a podobné praktiky.

Než uplynou všelijaké lhůty a podobně na ebay, a než se sejde dostatek stížností, prodejce prodává dál. Následně většinou ztrátu hradí ebay, protože co si kdo veme na nějakém šmejdovi. U číňana na aliexpresu a podobně se těžko něčeho dovolávat.

Řada lidí to taky kupuje jako dárek pro někoho, a pochopitelně dotyčného mají tak rádi, že na dárku chtějí za každou cenu ušetřit. Obdarovaný pak věc vyhodí, protože s dárcem nechce nic řešit, a už vůbec nechce nic řešit s prodejcem.

Když BFU nestačí "10 000MAh" powerbanka ani k jednomu nabití telefonu, začne se poohlížet po "100 000MAh"...

57
Hardware / Re:Fake SSD na eBay
« kdy: 08. 08. 2022, 19:47:35 »
Však byly "velmi levné", cos čekal? Podobných šmejdů je plný internet, od disků, přes grafické karty, power banky, telefony, svítilny...

Vždy podobné nabídky spojuje to, že je to příliš levné na to, aby to byla pravda...

58
Sítě / Re:Změna switchů a úspora energie v racku
« kdy: 08. 08. 2022, 18:22:27 »
Nejvíc energie je potřeba na roztočení disku, na držení otáček už tolik ne. Při předčasném měnění čehokoliv je potřeba si spočítat dobu návratnosti investice. 10W 24/7 spotřeby je nějakých 30Kč/měsíc. Rozdíl spotřeby do 50W se asi nevyplatí řešit.

59
Ale tady nejde o procesor, ale o celou platformu, která má prostě určitá specifika (=omezení). To ale synátora nezajímá, protože ten chce hlavně vypadat cool s nakousnutým jabkem, které zaplatí tatík.

Těžko mu to budeš rozmlouvat, takže pokud se vešel do tvého rozpočtu, tak bych mu to klidně koupil, ať se s tím třeba po... není mu 5 let...

60
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 08. 08. 2022, 16:38:00 »
To je jako bydlet na vesnici a stěžovat si na hluk projíždějících kombajnů a smrad hnoje.

Nemáte kabel, bezdrát vypadává a pokrytí mobilní sítě chybí? Pořiďte si Starlink.

Já se občas divím, jakou vesnici se ISP obtěžuje pokrývat a pak chtít za připojení dvě stovky. Jen návratnost investice za HW je často 2 a více let.

Já mám třeba bezdrát a jako zálohu na střeše LTE s desetinovou rychlostí, ale za dvojnásobné peníze. Jenže když má bezdrát nějaký výpadek, právě třeba kvůli nějakému výpadku napájení, tak se na to dá normálně fungovat. UPS mi to nějakou hodinu-dvě podrží, pak se musím přesunout s laptopem, s vestavěným LTE, někam kde je alespoň nějaký mobilní signál.

Hodinové výpadky ale určitě nejsou běžnou záležitostí a na plánovanou odstávku se dá připravit.

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 18