Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - 🇺🇦 GPU

Stran: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 34
136
Odkladiště / Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« kdy: 14. 01. 2023, 16:35:35 »
Pomocný kontakt k existujícím jističům nezabírá slot, ale půl slotu. ABB dělá jističe, ke kterým se dají přidat pomocné kontakty ze spodu, tj. nezabírají extra místo. Nedivil bych se, kdyby někdo dělal jističe s integrovaným pomocným kontaktem v jednom modulu.
https://new.abb.com/low-voltage/products/system-pro-m/miniature-circuit-breakers/accessories

Pro profesionální použití pak existují jističe, která lze vzdáleně i nahodit, ale to bude cenově mimo.

Nic není zadarmo, ale nějaký bastl s kamerou a ML taky nebude hotový za týden, a spolehlivost takového řešení bude někde jinde.

137
Odkladiště / Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« kdy: 14. 01. 2023, 08:36:39 »
Není lepší osadit jističe (s) pomocnými kontakty, které jsou k tomuto účelu určené a prakticky 100% spolehlivé?

Chápu ale, že ajťáci mají potřebu řešit běžné problémy jinak...

138
Google taky nefunguje?

Pokud si myslíš, že tvůj problém je globálně jedinečný, kontaktuj podporu Microsoftu.

139
Jasně, protože je potřeba uživatele strašit tím, že když si co 10 let nekoupí nový počítač, někdo je tutově okrade [...]
co je to za demagogii? proc by si mel kupovat co 10let novy pocitac? ma NB i3 4005U coz je 10let stare, s 4GB RAM a SSHD... pokud ma licenci na W7, muze provest upgrade na W10 zdarma, i ta 10let stara i3 co uz v te dobe byl lowend a navic usporna verze... 4GB i SSHD to asi daji, to ze vice nez 4GB RAM v roce 2022/2023 je lepsi pro jakekoliv pouziti (coz pisu jako nekdo kdo vi ze i 2GB se da i dnes pouzivat, ale...) to ze SSD je dnes za par stovek a zrychli DOST v podstate celej pocitac je druha vec, nesouvisi primo s pozadavkem banky, ale je to uz X let proste tak, SSD (na system+sw disk) jsou levne, 250GB je za ~500Kc coz je mene nez da za veceri pro 2 ;-)

[...]Banka řeší nesmysl, místo toho aby se zaměřila na vzdělávání uživatelů[...]
vzdelavani uzivatelu v prvni rade je: Nepouzivejte nezaplatovany OS+SW da citlive operace...


EDIT: druha zminena vec samozrejme je, NEmusi kupovat novy HW, nemusi ho ani upgradovat, kdyz tam hodi aktualni GNU/Linux tak bude mit zabezpeceny/zaplatovany/podporovany OS+Prohlizec...

Jenže počítač není jen CPU a paměť. Novější Windows tam nemusí fungovat kvůli jinému HW, stačí když nejsou dostupné ovladače pro jeden čip a jste v zadeki. Na tomhle stále dost často krachuje i Linux. Ale zjevně žijete v nějakém ideálním světě, kde A lze snadno nahradit B.

Já se snažím používat Linux na desktopu už asi 15 let, spousta různých zařízení, různé distribuce, ale vždy je oser už jen instalace a zprovoznění HW, nebo se to pro změnu posere při aktualizaci.

140
Ale jistě, TPM můžete vyresetovat a klíče vymazat, ale nikam ven je nepošle.

Pokud nejde o data, pochopitelně lze ten zašifrovaný disk normálně naformátovat, třeba při nové instalaci OS. Při opětovném zapnutí BitLockeru TPM vygeneruje klíč nový.

141
Jasně, protože je potřeba uživatele strašit tím, že když si co 10 let nekoupí nový počítač, někdo je tutově okrade o všechny úspory, což se jim s novým počítačem, který má dost často malware/spyware nainstalovaný už z výroby, stát nemůže.

Snad všechny banky mají dnes implementovanou nějakou formu MFA, takže samotný počítač stejně k vyluxování účtu nestačí.

Banka řeší nesmysl, místo toho aby se zaměřila na vzdělávání uživatelů a jiné metody zabezpečení. Ale chápu, čím míň lidí jim tam poleze, tím lépe pro ně. IB přece peníze nevydělává, protože snad všude už je bez jakýkoliv poplatků.

142
No pokud už je klíč v TPM a vy neznáte heslo/PIN, tak TPM klíč přece nevydá, a tedy nebude co kde odposlechnout, ne?

143
Problém je v tom, že často je něco schválně uděláno tak, aby to fungovalo jen na určitém, předem schváleném zařízení, zatímco na dalších zařízeních to bude automaticky házet chybu, i když technicky funkčnosti nic nebrání. Podpoře banky přece nic nebrání uživatele s nepodporovaným zařízením odmítnout, to nakonec i udělá, ale nemělo by tam být umělé omezení.

Prostě tam dají podmínku, že pokud OS <= Windows 7, vyskočí varování, že počítač není bezpečný a IB odmítne fungovat, což je přece úplný nesmysl.

To je jako by 10 let staré auto automaticky nesmělo na silnici, protože může být zkorodované - může, ale nemusí.

Ano, svět není a nikdy nebyl pro starý, jenže lidi si neuvědomují, že jednou budou staří oni. On už ten svět dneska snad není ani pro ty třicátníky... HW je navržen na životnost tak jeden rok a SW se předělává neustále kolem dokola, aniž by přinesl nějaké vylepšení.

144
Hardware / Re:Jablotron bez originální SIM karty
« kdy: 12. 01. 2023, 08:16:23 »
Internetová přípojka chcípne chvíli po odpojení elektřiny. Málokdo má UPS dimenzovanou na dlouhé hodiny, přecijen ty kamery s úložištěm mají nějakou spotřebu.

No a zabezpečovačka maximálně tak pošle SMS o výpadku elektřiny, na kterou bude někdo těžko třeba v jednu ráno reagovat, pokud je majitel na víkend pryč.

Pochopitelně, opravdu "sofistikovaný" čórkař si tu GSM rušičku klidně na alíku koupí, a ty dráty pevné linky před barákem z krabičky vytrhne.

Nemyslím si, že systém ve stylu "kamera na každý roh domu a jedna u vchodu" přijde na desetitisíce. Průměrné zloděje takový systém může odradit, zejména pokud barák vypadá průměrně. Pochopitelně, luxusní domek s dvougaráží a bazénem bude lákat sám o sobě.

Kamery ale nutně nechrání jen majetek, protože když vás někdo vyčoruje a udělá doma bordel, tak je to především obrovský zásah do soukromý, po kterém se lidem už často nespí dobře. Není třeba ani zmiňovat situace, kdy se vám někdo přes zimu nastěhuje na odlehlou chatu, kde to nejcennější je domácí slivovice ve sklípku.

145
Ale jak říkám, to že je něco staré, automaticky neznamená, že je to nebezpečné. Vždy záleží na použití, a to platí i naopak.

Někdo může jezdit 30 let starým autem, které je po technické stránce zcela v pořádku, byť opravené z neoriginálních dílů, protože originální už se dávno nevyrábí, zatímco někdo může mít pár let staré auto, a jezdit v zimě na sjetých gumách. Které bude bezpečnější?

Prohlížeče nejsou jen Chrome a Firefox. Když si zbastlím prohlížeč, který bude sice podporovat všechny standardy a bude bezpečný, neměl by mi někdo bránit v používání nějaké služby jen proto, že takový prohlížeč nezná a nemá ho na nějakém whitelistu. Jinak už rovnou můžeme říct, že netvoříme "web", ale jen obsah pro Chrome, Firefox, Edge...

Nový Windows se zavšiví úplně stejně jako ten starý - uživatel leze na pochybné weby, stahuje SW z pochybných zdrojů, a varování od AV a OS odklikává, případně ochrany rovnou vypíná, protože ho ta varování obtěžují...

Proč by si měl děda, který má počítač opravdu jen na maily a bankovnictví, kupovat kvůli bance nový počítač? To spíš začne chodit účty platit zase na poštu, a když ho cestou někdo přepadne, banka za to odpovědnost neponese.

146
Hardware / Re:Jablotron bez originální SIM karty
« kdy: 11. 01. 2023, 18:44:24 »
Nějaká smažka vám vymlatí kamenem okno, vybílí barák během pěti minut a kamery vyřadí z provozu hadrem přes hubu a kapucí.

Připravený zloděj přijde v červených montérkách a před barákem odpojí elektřinu a počká až kamery zhasnou.

147
Nezáleží bezpečnost a funkčnost webové stránky (IB) především na webovém prohlížeči? Pokud bude mít aktualizovaný a podporovaný prohlížeč, kde je problém? Proč by nějaká webová stránka měla mít závislost na čemkoliv jiném, než na prohlížeči? Moderní prohlížeče si dnes řeší prakticky vše, od podporovaných protokolů přes správů kořenových certifikátů.

Může to být klidně počítač, který k ničemu jinému než správa IB neslouží (nepravděpodobné), kde by se takový počítač něčím nakazil?

Automaticky předpokládat, že počítač s určitým OS je bezpečnější je podle mého nesmysl a cesta do pekla. Bezpečnost mých přihlašovacích údajů je snad moje zodpovědnost. Přihlašovací údaje do IB snad ani nemohou být zneužitelné, vždyť snad všechny banky už dnes používají nějaký další faktor nejen k ověření uživatele, ale k zadávání pokynů, nebo ne?

Změnil bych banku.

148
Hardware / Re:Falešná SIM pro spuštění starších telefonů
« kdy: 11. 01. 2023, 13:13:42 »
Pokud chce na telefonu jen hrát hada nebo tetris, aniž by ho při tom někdo sledoval, stačí odpojit anténu.

149
Sítě / Re:Na O2 ADSL nejde www.svethardware.cz
« kdy: 10. 01. 2023, 19:38:13 »
A pak se tady lidi díví, že někteří tyhle blackboxy doma prostě nechtějí...

Jinak svethardware.cz mi pár týdnů zpět taky dlouhodobě zlobil, v podstatě stejně - pokus o načtení a timeout. Časově to asi odpovídá s tvou zkušeností, takže možná je problém jinde, protože já mám připojení od Starnetu a Turris. Myslel jsem si, že mají problém se servery, ale protože kvalita obsahu článků za moc nestojí, tak jsem se tím nezabýval. Možná měli nějaký problém třeba s CDN?

150
Bazar / Re:Sháním nabíječku k ThinkPad R60
« kdy: 10. 01. 2023, 09:09:30 »
No jo, občas něco chcípne, to se stává. Mě nedávno chcípla USB-C nabíječka od Lenova, asi 3 roky stará. Jak na běžícím pásu ale originální nabíječky většinou nechcípají.

Originální nabíječky byly vždycky dražší, ale kvalitou jsou úplně někde jinde než nějaké čínské "náhradní adaptéry" za zlomek ceny. Kvalita čínské elektroniky se pochopitelně hodně zvýšila, ale originál je pořád kvalitativně jinde. Čínské zdroje jsou známé absencí všeho, co není nezbytně nutné k funkci, což jsou především různé ochrany, takže když taková nabíječka selže, tak to stojí za to - rána, smrad, někdy i notebook v háji.

Stran: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 34