Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - buldr

Stran: 1 2 3 [4] 5 6
46
To zní vlastně jako sen, za 30k měsíčně se někomu upsat jako děvka, která bude v trochu smolném týdnu dvakrát vyrážet něco řešit ve tři ráno.

Mně to vyhovuje a těm třem chlapům také – dva z nich dělají Windows Server (certifikace), třetí dělá sítě a Unix/Linux. Mají i dva mladé, ale s těmi do styku nepřicházím. Očividně s nemají problém, protože novou smlouvu jsme prodlužovali na další 2 roky a nevidím jediný důvod si stěžovat.

Jak si to udělají, tak to také mají a servery jsou redundantní, aby se nestalo, že vypadne např.: doménový řadič, nebo Exchange a nebude nic fungovat. Do čeho jim mluvím je záložní zdroj a elektrocentrála, protože jde o můj obor a oba servery i síťové jsou napájené on-line UPS, na primárním okruhu ještě energii zajistí benzínová elektrocentrála. Pořizují se výhradně kvalitní, osvědčené a bezproblémové věci, se kterými mají dobré zkušenosti. Je to sice dražší, ale nevzpomínám si, kdy by se něco opravdu zásadního podělalo tak, že by vypovědělo službu a tím nemyslím, že chcípnutí disku účetní, ale skutečné selhání. No vlastně naposledy vypovědělo službu úložiště Synology, hezky s velice efektivním kouřem a rozžhaveným „napájecím zdrojem“, jestli se tomu šmejdu dá vůbec říkat napájecí zdroj. Alespoň zafungoval protipožární alarm, včetně varování (avízo na telefon) a nového naplnění hasícího systému rozvodné skříně. Začalo to jako postupný kolaps disků, které zdroj smažil (selhání všech ochran zdroje) a nakonec to hezky pěkně vyudilo celou skříň. Nicméně i tak primární datové pole zůstalo nedotčené a nepřišli jsme o nic, kromě iluze ke kvalitě Synology (model RS816 pořízený v roce 2017) – přesně 2 měsíce po záruce. Druhé RS816 jsem také rozebral a stav kondenzátorů byl těsně před odpálením, stejně tak pokroucené měniče a seškvařená izolace na tlumivce. Čili ano, to byla jedna z hlavních závad, u které jsme se sešli brzy ráno (první notifikace přišla na můj telefon v 00:02:25, kdy mi přišla informace o požárním poplachu v rackové skříni).

Tvůj názor Ti vymlouvat nebudu, neochotných hogofogo dodavatelů jsou tisíce, já jsem za tyhle tři maníky rád a jako rozumní lidé se dokážeme domluvit. Dělají více firem, které nemají vlastní IT správce a zatím si nikdo nestěžoval. V našem oboru a zaměření se známe všichni, takže se informace a zkušenosti šíří velice rychle. Mně osobně se nevyplatí mít vlastního zaměstnance – kvalitního správce, proto je lepší si zaplatit ochotnou a šikovnou firmu.

Před měsícem jsme tu strávili víkend, protože se pořizovala nová racková skříň a všechno se muselo přestěhovat - nad rámec paušální platby. Sud piva a grilovaná žebírka jako bonus.


47
Ahoj všem,
už několik pracuji let na pozici IT správce v menší firmě. V tuhle chvíli pracuji na smlouvu jako kmenový zaměstnanec, ale rád bych svoje služby začal nabízet i jiným menším firmám. Od kolegů a kamarádů co jsou v menších firmičkách, které si nemohou dovolit vlastního IT člověka, kterého by tam měli pořád, vím že by se jim občas nějaký takový člověk hodil. Pravděpodobně bych jim to fakturoval na IČO od hodiny.

Otázka tedy je:
o kolik Kč na h si říct ?
pokud tímto způsobem pracujete, nějaké tipy do začátku ?

Jednalo by se převážně o takovou tu práci typu školního ajťáka + případně správa nějakých serverů ať už linux nebo win, zkušenosti mám s obojím.


Menší firmy se mimo jednorázové případy raději domluví na pravidelném měsíčním paušálu, respektive pro obě strany je lepší se dohodnout na paušálu a převzetí odpovědnosti a kontroly za IT. Pro mně osobně je lepší zaplatit např.: 20 000Kč měsíčně spolehlivému a ochotnému správci, který se mi stará postará od serverů, přes kancelářské počítače až po tiskárny. Přirozeně má hlavní slovo při výběru, respektive navrhne a schválím (např.: koupí se PC+NTB Dell, nebo HP).
Ovšem očekávám vše plně fungující a bezpečné, stejně tak když něco odejde, sedne do auta a jede to vyřešit, ačkoliv většinu správy dělá vlastně vzdáleně. Nestane se, že by mi nevzal telefon. Něco odejde v pátek večer, tak nečeká, až se v pondělí ráno ozvu. Je to v jeho režii a je za to odpovědný, proto si může říci o 30 tisíc měsíčně, ale za to očekávám, že servery, počítače, notebooky i telefony pojedou a když se něco podělá 1. ledna ve 3:00, tak ráno tam bude a začne to řešit. Dojezd neřeším, pár kilometrů (za 15 minut je tady) a jsou zahrnuté v paušálu. 

Pro nás menší firmy je lepší si zkrátka někoho najmout, spolehlivého, šikovného a ochotného člověka/firmu, která se nám postará o doménu ADDS, Exchange, ... prostě to neumím, rozhodně ne na takové úrovni a nejsem schopen z fleku řešit problémy, předcházet, nebo ladit.

Lepší je to dělat ve dvou, protože na dovolené zaskočí kolega. Hodně to zvyšuje kredit v očích zákazníka.

48
Hardware / Re:Poraďte chytrou zásuvku
« kdy: 25. 06. 2022, 11:35:45 »
A výměna je celkem pakárna.
Mnohem lepší řešením jsou dálkově ovládané spínací hodiny, které spínají stykač a pak už není problém ani s 3x 400V. Nevýhodou je akorát cena u verze s GSM/WiFi (https://www.flajzar.cz/p/gsm-din4-230v-komunikator-verze-na-230v-ac), ale komu stačí GSM, tak je k mání levnější model (https://www.flajzar.cz/p/gsm-din3b-gsm-komunikator).

Co přesně se za pakárnu skrývá v paticové cívce?

Cívku stykače, klidně výkonového 600A můžeš ovládat i třeba přes Arduino, nebo GSM modul. Nepotřebuješ jedno, nebo více kanálové hodiny. I stykače odchází jak na běžícím páse, pokud není vyřešené chlazení a že se na to celkem dlabe. Výkonové stykače jsou trochu jiná sorta, ale také potřebují chlazení (stačí mezery) a snesou podstatně více.

Pokud to pojede 12h denně (16A), tak bych si to s 20A Amparem rozmyslel.

49
Hardware / Re:Jaký levný telefon pro Lineage
« kdy: 24. 06. 2022, 21:51:45 »
LineageOS si lidi instaluji spise pozdeji, kdyz uz vyrobce telefon nepodporuje. Malokdo si LineageOS da rovnou na novy telefon. Cili asi nejjednodussi si koupit neco v bazaru.
Pokud bazarovy nechcete, tak kupte neco, co ma velkou sanci dostat LineageOS v budoucnu - hodne prodavany model firmy, jejiz modely stare byly podporovany.

Nebo také prostě proto, že s oficiálními buildy ruply nervy a došla trpělivost. S láskou vzpomínám na Windows Phone (Lumia 820), nebo CyanogenMod s Xperii Z3 Compact.

Dneska jsem praštil s Mi12, bez ohledu na záruku měsíc starého telefonu. Pro doplnění, v úterý se vrátil z reklamace, samozřejmě bez závady a mám si počkat na nové MIUI, které možná chybu opraví, ale možná také ne a nikdo neví, kdy přijde. Prostě opakované zamrzá při hovoru a další hovory nelze vytočit, nebo přijmout. Bezvadná věc, pro člověka, který stráví 5 hodin denně na telefonu, mnohdy i více. Ulevilo se mi, kdo to má 40-50x denně restartovat a doufat, že to vydrží a neklekne hned při dalším hovoru. Fakt jsem měl radost, když i prodejce "drží palce".

Co mi vysloveně pilo krev byl Google a nastavení (MIUI13), zakážeš ***** Google News, stejně se ti tam ihned po restartu zase natáhne a nic na tom nezměníš. Stejně ty **** Googlí mrdky, zbavíš se toho a hned jsou zpět, na nějaké nastavení dlabe pes. Osobně sháním telefon bez ***** Google a defaultních aplikací prolezlých ***** reklamou. Poslední kapkou byla synchronizace kontaktů do jejich Cloudu - bez ptaní a účtu, všech mých 48k kontaktů (Exchange) skočilo někdo v Číně.

P.S.: Po setkání s betonem začala prskat baterie.

50
Hardware / Re:Android multimediální systém do auta
« kdy: 28. 05. 2022, 20:21:37 »
Jiná doba, já také lítal po venku a dělal takové kraviny (elektrický ohradník, torpédo ...), že se divím, jak jsem to mohl přežít. Nespočet hovadin, kdy člověk letěl ze stromu apod. Ale dílna a bastlení čehokoliv s elektřinou a merkurem vedla. Dodnes litují, že mi k 8. narozeninám dali pájecí stanici Tesla (stále funguje) vyřazenou z Agrostroje, pak už jsem z dílny nechtěl ven, kromě testů, pokusů a opravování rádií, televize, ...

Zase museli zastavovat u každé trafostanice, elektrárny.

51
Citace: Trident Vasco
...
Takhle ty světla na Rajské Zahradě (ano, bohatá Praha) ... vypadala, některé ještě hůř. Rozvody a řízení ještě ano, ale celek, tedy včetně výměny světel už v Praze nikdy.

Vypadá to dobře a z bohatě, že? Myslíš, že by zaplatili čištění, výměnu svorkovnice? Samozřejmě ne, proto jsem nechal kluky vyndat vysavače a elektrocentrálu a svorkovnice dal své (ze svého), protože to bych si nikdy nedovolil předat zákazníkovi. Zbytek výměny jsem odřekl a fotky posílal i s fakturou, včetně komunikace s lidmi, kteří rozhodli, že to tam máme vrátit. Ze zásad neslevím.


@adolf.Shitler2 to bylo na Trident Vasco, nevšiml jsem si, že jsi mezitím napsal, jinak bych použil citaci, aby bylo jednoznačné, na koho reaguji. Omlouvám se.

52
A co bude, až dokončí školu?

Obyčejné nekvalifikované ucho, pravda s papírem, který neznamená absolutně nic, jen to, že smí pracovat, ale nic více to není. Pořád chybí praxe a možná jsem stará škola (dělám to 22 let), která se učila od staré gardy, ale každá práce se musí umět od základů, jinak nikdy nepochopíš principy a podle toho to bude vypadat. Je spousta idiotů (bez urážky, ale tak to prostě je), co naprojektují např.: kondenzátory, potom je vyrobí, ale je jim úplně jedno, že tam ten vodič dostane po půl hodině nadávání a pěti panácích. Takových je mraky, zrovna kondenzátory a kompenzační rozvaděče jsou v tomhle směru krásným příkladem toho, jak se to nemá dělat. Tyhle myslitele bych k tomu postavil a kopal do zadele tak dlouho, že už by nikdy nic takového nenavrhli. Stejně jako když chceš ukazovat prstem, musíš to umět udělat sám. To je základ a to my nikdo nevymluví.

Samozřejmě na stavby už roky nejezdím, ale sedím u Solidworks projektuji a lezu na dílnu, kde si řídící jednotku vyrobím, napíšu a předám k výrobě rozvaděče, ale všechno je na moje triko. Také to potom (hlavně ty složitější) musím přezkoušet, kompletně zdokumentovat, ale i tak jsem minimálně 2x týdně někde na stavbě, zpravidla s měřáky a telefonem na uchu, protože je to všechno jinak a co s tím. Takže ano, každá práce se musí naučit už od základu, jinak to prostě nejde a můžeš tu povídat o chudých regionech co chceš, dělám po celé ČR, ale i v zahraničí (třeba špitál v Mnichově jsou moje dílu, od projektového plánu po zapojení všech rozvaděčů a kritické techniky). A ano, i kluci si zahráli na zedníky, protože jinak by ten diesel do toho špatně postaveného baráčku nikdy nedostali ... chtít úpravu po stavební firmě, ale ano, za dva tři měsíce možná.

Díky tomu jsem tam kde jsem a vybírám si, ale to si člověk může dovolit až za nějakých pár let. Mimochodem, ty stavby, zejména v Praze potom tak vypadají a nic nepotěší více, než magor z PRE (jo, má papír), který na tebe řve, proč není HDO udělaná 50 mm2 vodičem. Takových lidí je dost, možná berou velké peníze, ale neumí absolutně nic a nechápou, ani co to HDO je a takových perliček z praxe znám více. Dělat veřejné osvětlení v Praze ... ani kdyby mi platili  zlatem, protože to je peklo (navíce každá lampa je plná vosích hnízd), dotáhnou ti to na multikáře, kde to leželo roky v bahně (nafotíš, vytelefonuješ a víte oba, že to prostě fungovat nebude), ale stejně to tak chtějí. Takže zavřít silnici, sehnat plošinu, kuklu proti vosám a šup na to. Pak jen čekat, kdy se někdo ozve. To je realita, všichni chtějí všechno levně, rychle a podle toho to vypadá. O těch polských zásuvkách, kde ty svorkovnice nedrží ani nemluvím (16A by se to rozteklo). Tak vypadá Praha a novostavby, tak mě prosím nepoučuj, jak se má co dělat. Dělej si to jak chceš, ale nesuď druhé, že to dělají jinak a mají jiný, třebaže dle tebe zastaralý názor. Není nic lepšího než stát, čekat až to někdo udělá 2x špatně a efektivně tak využít čas ... zejména, když děláš sám na sebe. Pro dodržení termínů ideální.

P.S.: Ukrajinec bude dělat dobře, když mu budeš non-stop dýchat na záda, jakmile zmizíš, začne jejich typické ... to dobrý a mávání rukou.


53
Citace
Tak to bych chtěl vidět firmu co normálně platí lidem 300k/měs.

I při 300k/měsíc by byly mzdové náklady na zákazkách cca 3,5% ale myslel jsem to tak, že bych ty zákazky i sháněl...

Citace
Jinak k těm 8K/MD, osobně si myslím, že většina má fantasmagorní představy o cenách práce
Znám elektrikaře, co dělá zabezpečovácí systémy pro nejmenováný retězce maloobchodu, práce je to spíš narazový ale co vím,tak fakturuje mezi 300k až 400k/měsíc.

Pokora Ti opravdu nechybí ...

Jsi ucho a neumíš vůbec nic, i když si to myslíš. Nezvládneš ani natahat vodiče, natož je odizolovat, krimpovat (po změření přechodových odporů by ses hodně divil). První měsíce bude holka na všechno, úklid, nošení vodičů, vrtání a sádrování zdi, drážkování a nošení štaflí. Z toho co popisuješ se rychle nauč chodit na 2-5 m štaflích, přes překážky a kličkování mezi lidmi, jinak polezeš nahoru a dolů (fitcentrum pracujících), protože čidla, senzory kouře, požární klapky ... bývají velice často umístěné právě pod stropy. Než se to naučíš, uplyne rok ... tedy naučit se dělat rychle, efektivně, precizně a na první dobrou, tedy bez předělávek. Stejně tak si vypěstovat city pro utahování (jemné svorky, zejména ty italské ... to poznáš sám). Teprve potom můžeš pokročit na vyšší level, naučit se s vodiči, přemýšlet jak to vyrobit s nízkými náklady, ale vždy bezpečně, funkčně a rezervou. Je něco jiného dělat např.: rozvaděč pro osvětlení, kde to jede 5 hodin denně, než 24/7 a podle toho dimenzovat vše.

Po roce, roce a půl se dostaneš dál (nechlubím se, snažím se ti ukázat, jak to má vypadat):
https://postimg.cc/gallery/Z6K0rgp

Pak to začne, nebudeš minimálně první měsíce udělat to rychle, dobře a stejně. Prostě to nebudeš mít v ruce a neustále ti bude muset někdo říkat, jak to máš dělat. Pak přijdou skříně s hloubkou 100 mm a segmenty, kde ze budeš učit plánovat, jak to do té skříně dostat (ruku tam nestrčíš viz fotky např.: 6) a to všechno udělat naprosto precizně a hlavně, tě pak chlapy na stavbě nebudou chtít zabít, protože oni to budou zapojovat. Na dílně si kolem toho můžeš běhat jak chceš, ale oni tu možnost nemají a to je hodně, ale hodně velké plus, pro další zakázky. Totiž taková věc se rychle rozkecá: dělá skvěle je lepší, než jakákoliv reklama a oddělení marketingu.

Teoretizuj si jak chceš, ale ze začátku budeš rád za průměrnou mzdu, nejspíš ani to ne, protože v tomhle oboru to nesvedeš na chybný marketingový průzkum. Tady dáváš hlavu na špalek na 10-30 let, tak dlouho to pojede a nesáhne se do toho.

54
Hardware / Re:Android multimediální systém do auta
« kdy: 28. 05. 2022, 10:21:28 »
Tak jako tak budeš zastavovat, nebo jezdit krokem u každé ohrady, krávy na pastvě a ať už koupíš co koupíš, stejně to nebude fungovat. Snad jedině na dálnici, kde není tolik podnětů. Je to stejné jako vybírat potahy na sedačky. Jsou odolné, snadno se čistí, ale dítě a sladkosti vždy vítězí. Já třeba jezdil roky s potahem na převoz psů, jen jsem vyřezal díry na zajištění dětské sedačky.

S HW ti neporadím, protože Mitsubishi už tohle má v základu, jen se pořídí tablet navíc a pokud mohu z vlastní zkušenosti poradit, nemá to smysl řešit nějak extra. Obyčejný tablet s paměťovou kartou a držák za hlavovou opěrku udělá to samé, jako tvůj plán. Buďto rovnou od výrobce (za který si německá auta nechají hodně přeplatit), nebo tablet.


55
Základní pravidlo, které musíš přijmout už na učňáku: nic nejde podle 100x vytelefonovaného plánu a není zakázka, kde by člověk nemusel improvizovat, nebo předělat hotové skříně (opět, vytelefonované mezi projektantem, investorem a stavebním projektantem a vedoucím). Vyrobíš je a v den odeslání zavolají, že v té místnosti kde mají stát skříně postavili doprostřed sloup, místo vývodu/přívodů vrchem najdeš v podlaze tunel a co naplat, že jsi spotřeboval 250 m měděné pásoviny (15 spojených skříní), 200 km vodiče, navrtal skříně a osadil průchodky, musí se to předělat a 5 lidí takové skříně vyrábí měsíc. Samozřejmě se to zaplatí, ale ten čas chybí v další zakázce. Taková jsou základní pravidla plánu a reality.

Je elektrikář a elektrikář. Nemá si cenu nic nalhávat, lempl zapojující maximálně zásuvky nedostane stejné peníze jako elektrikář, který natahá vodiče a zapojí kritické rozvody urgentní péče (JIP), nebo protipožární řízení v chemičce. Ačkoliv oba mají před sebou plán, označené vodiče ... rozdíly v náročnosti tam jsou. Stejně tak jiné peníze dostane elektrikář, který na dílně ty rozvaděče staví, sem tam najde botu/prostor pro zlepšení v plánů a musí ty skříně vyrobit. Zakládám si na poctivé práci (bezpečnost, 100% funkčnost, rezerva, estetika a musí se to dobře zapojovat na místě), které je tou nejlepší reklamou a referencí, proto se zákazníci vrací i když je člověk dražší. Vyplatí se jim to.

Ucho, které nedokáže vydrážkovat zeď, natáhnout vodiče/svazky správně a na zásuvku potřebuje hodinu + plechovku sádry si moc nevydělá, naproti tomu klukům dávám 35-45 čistého, plus finanční odměny a mám stálý spokojený mančaft. Další věc je nářadí, jen taška na nářadí vyjde na 80 tisíc a nemůžeš jim dát nějakou cetky, musí to být Knipex, Wera, Fein, Bernstein ... tedy základ v podobě příruční tašky s kleštěmi, šroubováky, krimpováním ... plus kufr s vrtačkou, flexu a vysavač. Dále lisy na oka, drážkovače, raznice a samozřejmě vlastní Caddy se zástavbou. Dělají-li revize, musí mít všechny měřáky a notebook s telefonem. To auto je prostě "jejich". Za 5-6 let pořizuješ nové, protože ročně nalítají s přehledem 100 000km. Jde o tvrdou a precizní práci a rozhodně se nechodí spát s čistou hlavou (to je taková naivní představa).  Každá práce se musí naučit od základů a že právě vyšel ČVUT nic neznamená, protože neumí vůbec nic, natož aby dělal precizně, rychle a na první dobrou. Zná teorii, ale posaď ho k pájecí stanici, měření a pak to projedeme RTG. Něco lehčího, odizolování a svorkovnice, kde si musí vypěstovat cit.

Nic není zadarmo.

56
Základní "padesátku - 50/1978sb" člověk získá s vyučením, maturita na SPŠ Elektrotechnické pomůže získat další "paragrafy", potom to vezmeš přes ČVUT (já mám FEL). Postupně získáš §2, §4, §6 a po 10 letech praxe §10, tedy možnost být samostatným projektantem. Avšak tím vzdělávání nekončí, protože normy a předpisy se neustále mění a razítka člověk mít musí, jinak by se zase vrátil o 10 let zpět. To samé lze říci o technologiích a postupech, na které je potřeba další štempl. K výkonu je potřeba nejen vzdělání, ale i zkoušky a povinná praxe. To zkrátka nemůže dělat každý, i když by to třeba uměl. Abych mohl vyprojektovat a vyrobit např.: řídící a ovládací rozvodné skříně, musím mít §2,6 a 10, přičemž musím mít ještě povinnou praxi, v opačném případě potřebuješ nad sebou ještě dozor (osobu s paragrafem a praxí). Naučíš se dělat rukama i myslet, nakonec nic lepšího není.

S výrobou a stavěním jsem začal už na učňáku, projektování na vysoké, ale vždy jsem měl nad sebou někoho, kdo to celé musel posvětit a přijmout odpovědnost.

Nedělej to, pokud Tě to nebaví, protože rozdíl mezi lemplem a tím dobrým se často pozná velice rychle. Pro mě je elektrika a elektrotechnika životní vášní, na peníze si nemohu stěžovat a práce mám na dalších X let dopředu, vlastně odmítám, protože nejsem fanda růstu za každou cenu. Výhodou je, že si uděláš hodně kontaktů a v době, kdy jsou šikovní řemeslníci cenění zlatem ... což se promítne třeba při stavbě baráku.


57
Hardware / Re:Výběr robotického vysavače
« kdy: 27. 05. 2022, 13:45:34 »
My jsme domů pořídili Samsung JetBot AI+ (model VR50T95735W/GE) a nelze říci křivého slova, tedy až na cenu. Ve srovnání se starším Sencor je to nebe a dudy. Úklid na zcela jiné úrovni, nenajíždí do psů a nezasekává se o překážky, nebo se neztrácí. Díky svojí velikosti nepobere rozvalující se kočku, což byl hlavní kámen úrazu velkého talíře Sencor a vystouplých kartáčů. Ta mourovatá blbka doslova milovala mydlení a lapání kartáčů.

58
Server / Re:Databáze na SSD
« kdy: 27. 05. 2022, 06:56:57 »
Proč by měl disk určený pro servery selhat náhle a vzít data do věčných lovišť?

Serverové disky dávno umí predikovat selhání, předkládat podrobnou statistiku opotřebení buněk, řešit výpadek napájení a samozřejmě i predikovat chyby, včetně selhání s přepnutím do režimu čtení a umožnit vydolovat data v případě selhání řadiče. Rychlost sice byla šílená (čti šnečí), ale data čitelná. Uměl to už Kingston E100 s řadičem SF-2582 (eMLC) a rozhodně nešlo o nejdražší disk na trhu, naopak byl relativně levný (2013). Bacula s nimi kroutí 9 rok a i když mají přes 1.6 PB, pořád nejsou ani v polovině životnosti NAND (25 nm eMLC Toshiba D2), stejně tak SAS Hitachi Ultrastar 7K2000 (Raid60). S deskou Tyan (SE100S37/400G + O4376HE) nesmrtelné řešení.

Taktéž Intel DC 3700 s řadičem Intel PC29AS21CA0, třeba za tím stál firmware Dell (součást serveru PowerEdge s řadičem PERC, tedy přeznačeným LSI). Smrad následovaný vykopnutím z pole (zrcadla), šoupnul se nový a Exchange fungovalo dál, jako by se nechumelilo. Někde se válí dodnes (disk zůstává - On-Site) a po čtyřech letech asi už moc čitelný nebude.

U desktopu (většinou OEM Samsung/Sandisk) to platí doslova, chcípne sám, ale u že by zařval náhle a bez varování serverový disk jsem ještě neviděl, nicméně v tak malém množství může jít o náhodu.

59
Sítě / Re:Bezpečnost a soukromí v domácí síti
« kdy: 22. 04. 2022, 19:05:23 »
Minimálně polovina zařízení ve světě SOHO žádné bezpečnostní aktualizace prakticky nedostane, protože na to výrobci z vysoka kašlou už v první instanci, tedy děravých routerů. Často je jedinou možností koupit nový a celý cyklus opakovat.

Se schopnostmi a znalostmi zvládnout Mikrotik, Ubqt, Turris ... není problém, ale zase tolik se jich v domácnostech netoulá. IoT už je kapitola sama o sobě, stejně jako domácí elektronika, pračky, televize, ...

60
Sítě / Re:Bezpečnost a soukromí v domácí síti
« kdy: 22. 04. 2022, 15:46:16 »
První podmínkou bezpečnosti stále zůstává silně pesimistický přístup a toho se v popisu drží. Vlastně to mám velice podobné s rozšířením o lokální přístup skrze dvě maliny, které to řeší vlastním zubatým firmware. Paranoidní by byla čepice vystlaná alobalem :)

To, že na to většina lidí dlabe, mají děravé routery, výchozí hesla ... to už je druhá věc.

Stran: 1 2 3 [4] 5 6