Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - buldr

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 7
31
Distribuce / Re:SLES/RHEL pro SBS provoz
« kdy: 08. 03. 2024, 21:03:51 »
Pro příštích min. 5 let bude patřit SLES (s podporou Standard), oba servery Tyan (GC68B8036) jsou již po otestování v plném provozu a děkuji za nabídky správy, které jste mi posílali přes soukromé zprávy. Smlouva podepsána a díky za nabídky. 

A když už jsem u toho, dva provozní dílenské „terminály“ táhne SLED s biometrikou.

32
Studium a uplatnění / Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« kdy: 05. 03. 2024, 20:57:39 »
Zdravím,
jsem v nepříjemné pozici výběru dalšího vzdělání, a rozhoduji se mezi technickou vejskou, a nebo jinou variantou doplnění vzdělání v elektrooboru například zkraceným učebním oborem, ještě asi před časem jsem si myslel, že to bude brnkačka co se týče matiky, avšak teď mám velké problémy s rozhodováním, a tak vás žádám o pomoc.

Jsem ze SOŠ s úplně jiným technickým zaměřením, takže zatím o elektrotechnice se vyznám jako lajk v absolutních základech, ale dost mě zajímá, jelikož bohužel pozice, na kterou bych chtěl jít pracovat požaduje technické vzdělání v elektru a to já s maturitou nebudu mít. Plus matikou mám velké problémy, poslední dobou mi vždy testy vycházeli z převážné většiny na čtyřky, a to jsem se drtil hlava nehlava, ale lepší výsledek nebyl, poslední průměr z matiky byl 3,75.

Další problémy jsou ty, že na střední jsem vůbec neměl fyziku, další problémem je to, že matiku jsem měl pouze do 3. ročníku, plus to není maturitní předmět, takže je jasné, že bych se na vysokou na některé fakulty bez přijímaček nedostal.

Má cenu podle vás zkusit se nějakou fakultu přihlásit s tím, že ve 2. Kole zbude místo, anebo se na to vykašlat a jít se ještě zkráceně vyučit na elektrikáře se zaměřením na slaboproud?

Chceš-li pracovat v elektrotechnických oborech, bez vzdělání se daleko nedostaneš, zejména pak v samostatnosti (odpovědnosti). Pro řadového elektrikáře stačí výuční list s profláknutou padesátkou, kdežto jako samostatný projektant potřebuješ VŠ elektrotechnikou a společně s roky praxe získávat potřebné paragrafy, ke kterým se jinak nedostaneš. Nemá smysl řešit 250/2021 psaný neumětelem a všemi jeho úpravami, doplněním, přepsáním, přežvýkáním … zkrátka myšlenka dobrá, provedení tradiční chaos a bordel. Cílem bylo (konečně) odstranit tu paseku po amatérismu.

Hodně lidí z oboru začínalo na učilišti, následovala maturita na střední průmyslové škole elektrotechnické a skončili na ČVUT/VUT atd. Má to obrovskou výhodu, protože získáváš jak vzdělání, tak i alespoň základní praxi. Tedy nejsi jako rotný Maňas, který sice u tabule může přednášet, ale v praxi nezvládne ani vrtačku.

Co vlastně chceš dělat, jaké máš cíle? Nevím, ale vzdělání nepodceňuj, to se neztratí a řeči o tom, jak nic nepotřebuje v tomto oboru platí, tak dlouho, než přijde na řadu odpovědnost.


33
Hardware / Re:Ryzen 9 PRO 7940HS nebo spíš Intel i9-13900H?
« kdy: 28. 02. 2024, 17:18:39 »
Takto aktualne na trhu funguje toto. Intel inside Idiot outside. Pokial to mas na sukromne pouzitie ani neries Intel ani nahodov.

Máte k tomu nějaký konkrétní důvod a věšteckou kouli, nebo jen rád opakujete obecné nesmysly? Rozhodně byste zabodoval na Součkově rudé žumpě TýDýTý, kde platí jednoduché pravidlo. AMD je za všech okolností vždy nejlepší a když ne, platí že AMD je za všech okolností vždy nejlepší.

Nenapsal zhola nic o tom, co vlastně potřebuje, hodlá dělat a soukromé … to je tak krásně ohebný termín, skoro až klišé. Rozhodně neplatí, že více jader – více Adidas, vlastně někdy jsou ta jádra na škodu, což třeba u AMD znamená, že interně léta výpočetní vlákno z jádra na jádro jako ochrana proti tepelnému namáhání.

Ne, takhle trh opravdu nefunguje, většina trhu se soustředí na požadavky a náklady, červeny, modrý, nebo zelený fanatismus zaujímá mizivé procenta.


34
Odkladiště / Re:Domácí archivace dat
« kdy: 27. 02. 2024, 18:30:00 »
Jinak používám TDK a Verbatim, v mých končinách to byly jediné značky za přijatelnou cenu.
A 100% úspěšnost? To jste dopadl lépe než já :-/

Jinak je docela zajímavé vidět ty rozdílné akcentace různých částí problému týkající se záloh a archivací v diskuzi - každý vidí tu cestu k nutnému kompromisu někde jinde a vychází z toho tím pádem různá řešení. pro mě je to inspirující, byť nikoliv nutně použitelné, občas mě to i zbaví mindráků, že nejsem sám kdo něco šidí :-)

Pro off-line archivaci používám DvD-RAM skoro 20let (M-Disc) a zatím se mi nestalo, aby uložené médium „ztratilo data“. Stávalo se, že odcházela mechanika, narazil jsem na vadné médium, ale po vypálení, kontrole a uložení (bezpečnostní schránka) se nestalo, aby médium ztratilo data. Přes svátky jsem likvidoval 20 let staré zálohy – tj. celý rok 2004, skartací (rozdrcení) a data byla stále v plné kondici. Pásková knihovna LTO4 přichází ke slovy pravidelně každý týden, kdy ze soboty na neděli udělám kompletní týdenní zálohu a sadu pásek uložím do odstíněných uzavřených schránek.

Provozní data a on-line zálohy běží na dvou plně redundantních serverech a tradičně se držím osvědčených SAS disků Ultrastar (HC520 + 7K600) s řadiči Areca. V dobách minulých oblíbené mikro servery od HP (N36/40L), dnes Epyc 3201.

Takže ano, 100 % úspěšnost DvD-RAM

35
Software / Re:CATIA V5 pod WINE
« kdy: 25. 02. 2024, 09:47:15 »
...
Nefandím ohýbání licencí, ale soudit Tě nebudu. V podstatě říkáš, že k odtahu dětské tříkolky voláš armádní vyprošťovací tank (Catia). Dále nerozumím důvodům sáhnout po Catie, když nechceš využít ani 1 % vlastností, zrovna při kreslení je dost těžkopádná a neohrabaná, ve srovnání třeba s Invertorem, protože její síla vychází z knihoven v komplexním řešení projektu, což třeba Solidworks nedokáže ani s 3DX (multi PLM/PDM se sice zlepšují, ale pořád to má do ideálu daleko).

Z toho vycházím a z blízkého okolí vím, že veškeré pokusy domluvit Catii mimo Windows končí hodně špatně a nelze jí rozumně použít, natož produktivně. Což je termín, který oba chápeme zcela odlišně a proto máme opačný názor na to, co běhá a co ne. Pokusy vyhnout se zázrakům Microsoftu se neustále opakují, dnes je tou obludou Windows 11, které mají nahradit mnohem spolehlivější a předvídatelnější Windows 10, stejně tak bylo Windows 7 atd. a i já bych chtěl operační systém např.: s 10 letou podporou, který se nebude neustále rozbíjet díky boji za hezčí ikonku. Je to hrozně otravné a jak dlouho trvalo, než W11 vůbec certifikaci od Dassaultu získal. Koupit si SLES/RHEL a 10-12 let integrity … splněný sen. Podobné je to se Solidem a instalací na MacOS M1/2 Pro/Max, kde to sice chodí, ale vykreslování a výkon je čiré utrpení, ve srovnání s Windows 10. Plus limit na vykreslení primitiv.

36
Hardware / Re:2 monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« kdy: 25. 02. 2024, 09:18:36 »
Kdybych si měl znovu vybírat, jestli si dát na stůl 2x 27“, nebo 2x 32“, znovu bych si vybral 40“ zakřivený panel. Subjektivně mi po několika dnech používání zakřivené 40“ přišlo mnohem komfortnější a ergonomicky vhodnější řešení, než 2x 32“ co jsem měl doteď. Narovinu, HP Z40C G3 mám teprve od úterý (společně s pracovní stanicí) a zvykl jsem si na to okamžitě, stejně tak mi odpadl problém s dokováním (přepínáním panelů mezi notebookem a pracovní stanicí), které stále není na takové úrovni, aby to fungovalo hladce (problém je ve zvětšení a nastavení otevřených oken).

Nějaké velké úpravy v nastavování a rozložení rozhraní (UI) v Solidworks dělat nemohu, možností je opravdu pár a musím brát i ohledy na OpenGL, přes které Solidworks vykresluje. Tedy počiny grafiků Microsoft zpravidla končí tím, že Nvidia musí lepit ovladače, aby se to neroztrhalo vykreslení sestavy (horší než v dobách Aero - šlo vypnout). Což mě přivádí k předchozímu odstavci, protože není tak často potřeba zavírat a znovu otevírat spuštěné programy, pokud přepínám mezi panely NTB a stolní 40“, což dělám hodně často, pokud pracovní stanice přepočítává, analyzuje, … zkrátka je uživatelsky nepoužitelná. U dvou panelů je problémů mnohem, ale mnohem více (ani Outlook nezvládá úplně hladce přechod mezi panely a poměry stran/zvětšení). Windows, Mac, nebo Linux … problémy s tím jsou všude, u dvou panelů je toho dvojnásobek.   

S obřím širokoúhlým panelem místo dvou se připravíš o možnost rotovat s panelem, nicméně PIVOT už v podstatě vymizel.

Z vlastní zkušenosti raději jeden obří, než dva menší, ale třeba za půl roku změním názor, přece jen Z40C mám necelý týden.


// pardon, překlep samozřejmě 40 a nikoliv 42"

37
Software / Re:CATIA V5 pod WINE
« kdy: 24. 02. 2024, 16:07:30 »
Nešlapalo a nešlape, natož rozumně pracovat na složitějších sestavách. Vykreslování (OpenGL) doslova utrpení i na středních třídách „čtyřtisícovkách“ Quader. Platilo to v minulosti a platí to i dnes. Stačí přepočet struktury a celá iluze se rozsype jak domeček z karet. Fakt, že nekreslíš bez obtíží kolečko ještě neznamená, že se v tom dá produkčně pracovat.

Až budeš vyvíjet dopravní letoun, logistický řetězec, servisní zázemí, výrobu … potom bude Catia správnou volbou a cena za certifikovaný HW (druhá otázka supportu Dassault) je tou nejmenší položkou v rozpočtu.   

38
Distribuce / Re:SLES/RHEL pro SBS provoz
« kdy: 23. 02. 2024, 06:42:08 »
I když SAP není můj šálek kávy, chápu kam míříš. Díky za odpověď

39
Distribuce / SLES/RHEL pro SBS provoz
« kdy: 20. 02. 2024, 15:55:07 »
Pro většinu z vás asi hloupý, nebo rutinní (otravný) dotaz. Delší dobu pátrám po informacích a zkušenostech s nasazením SLES/RHEL v malých provozech. Zajímají mě zejména zkušenosti, podpora, problémy, firmy zabývající se správou pro menší klienty, … zkrátka nepřikrášlené informace, které se mi nedaří dohledat.

Věc se má tak, že výrobce si dupnul a od září odmítne řešit problémy na necertifikovaném OS. Ano, bezproblémově provozuji 6. rok pod BSD (Dell PE 210), jenže chtějí certifikaci a v opačném případě nebudou řešit problémy (zejména vlastní chyby). Stručně jde o aplikaci s databází, do které teče telemetrie, měření a servisní data (VPN). Mezi primárním (Forpsi – Ktiš) a sekundárním funguje „HA Failover“.  Nic světoborného, nic extra náročného a technicky vázaného, v podstatě jde čistě o splnění jejich podmínek, tedy vlastní HW s certifikovaným OS.

Není tajemstvím, že BSD zpomaluje, což mi zatím nevadí a v budoucnosti s velkou pravděpodobností dojde k tomu, že backup + storage překlopím z BSD na Linux. Výhledově, netvrdím, že k tomu určitě dojde.

Dost podstatnou roli pro mě bude při rozhodování správa. Kecal bych, kdyby tvrdil, že nezvládnu nakonfigurovat a rozjet, ovšem analýza a řešení problémů je mimo mé schopnost (s BSD si poradím, s Linux ne) a správu přenechám člověku/firmě (smlouva s paušální platbou), která se mi o servery bude starat.   

40
Hardware / Re:Kompaktní čtečka otisků prstů do USB
« kdy: 19. 02. 2024, 15:07:10 »
Osobně si myslím, že než o robustnost (např.: nasazení v průmyslu, dílnách, institucích) jde tazateli zejména o podporu out of box, tedy chce čtečku ze seznamu podporovaných, aby se s tím nemusel zlobit, zaklínat, proklínat, škubat vlasy …

Chápu ho a nedivím se, protože ani linuxové notebooky (Tuxedo, Slimbook, System76) nemají biometriku. 

41
Hardware / Re:Kompaktní čtečka otisků prstů do USB
« kdy: 18. 02. 2024, 18:25:40 »
Ta 04f3:0c28 je která? Máš nějaký link prosím?
Díky.

Obě čtečky jsou stejný typ - Kensington VeriMark (link jsem přiložil) a oba kusy jsem kupoval v listopadu 2023 (Alza). I krabičky se shodují, jediný rozdíl který se mi povedlo dohledat zůstává v revizi a datu výroby. Nic dalšího už jsem nenašel a myslím si, že zkrátka změnili čipy (dodavatele) v průběhu produkce. Což by asi nebylo nic divného, když probíhala pandemie CV19.

Nápad zkusit to na Tumbleweed považuj za spontánní, nejsem moc velký kamarád s Linux, spíš s FreeBSD a pořizoval jsem to pro rodiče Windows 10 + Kaspersky/Bitwarden. Jejich "hesla" nebyla hesla a musel jsem je nějak elegantně donutit používat klíčenku a pořádná hesla.42
Server / Re:Vypnutí serveru na dvou UPS
« kdy: 18. 02. 2024, 14:42:48 »
Reagoval jsem výhradně přepěťovou ochranu a proč přepěťová ochrana do zásuvky/UPS nestačí.

Přepěťová ochrana dimenzovaná na 200 kV (většina domů) a to podle současné normy ČSN 62305, protože starší norma ČSN 341390, která platila do 02/2009 byla prostě špatně a antény museli být spojené s jímací soustavou svodů. Bohužel docházelo k tomu, že při přímém úderu byl problém s odvedením proudu svody do uzemnění. Přechodový zemní odpor nikdy není nulový, v některých případech i stovky ohmů a vliv na tom má i složení půdy, hloubka, vodiče, … zkrátka těch proměnných je tam hodně. Dejme tomu, že máme dobré uložené, vodiče a přechodový odpor dosáhne 10 ohmů, neboť kolik desítek/stovek/… kA bleskové proudu schytáme, to neví nikdo na světe, ale aby se to dobře vysvětlovalo, řekněme 100 kA:

U = R x I = 10Ω x 100 000 A = 1 000 000 V
Přesné to není, nepočítám impedanční parametry jímacích vodičů, impulsní charakter, nulové napětí na jímací soustavě, což udělá mj. anténní soustava a následky Kirchoffova zákona, protože velká část „poteče“ špatnou vodivou cestou a vymlátí to vše co stojí v cestě a pojede to dal, až k transformátoru. Bleskosvod bude 10 mm FeZn, což nám dává 1.2 mohm/m, koaxiál 1 mm s Cu pláštěm 17 mohm/m, TV od antény 10 m, trafo máme od objektu 100 m … atd takže se dostaneme někam k bajočko 5.5 Ohmu. To znamená, že nějakých +/- 35 kA pojede správně do zemnění, zatímco 65 kA nám projede vnitřkem objektu až do vzdáleného uzemnění trafa. Bude-li jímací soustava ve špatném stavu, následky budou ještě horší. Ono je jedno, jestli projektuješ pro dům, panelák, nebo továrnu, pořád se to musí spočítat pro každý objekt.

Ehm no, to se v praxi neděje, protože rozložení fází se řeší už v základu projektu. Nechci to tu tazateli zaplácat informacemi o rozvodech, přepěťové ochraně, ale nabyl jsem dojmu, že UPS bere předřečník jako přepěťovou ochranu a trošku jsem to rozvedl. Zadavateli dotazu se omlouvám za OT.

43
Hardware / Re:Kompaktní čtečka otisků prstů do USB
« kdy: 17. 02. 2024, 22:35:15 »
Kensington se hlásí jako USB 047d:00f2 a není mezi podporovanými, ovšem jde o klon. Druhá čtečka (jedna objednávka) se hlásí jako 04f3:0c28, tedy jako originál Elan a jede sama od sebe.

Benss (Amazon) jedou nativne (USB 04f3:0c26)
https://www.benss-tech.com/index.php/product-c11.html


44
Server / Re:Vypnutí serveru na dvou UPS
« kdy: 17. 02. 2024, 22:01:07 »
...

Přepěťovou ochranu potřebuješ zejména na „začátku“, tedy třídu A (T0) – což je venkovní jiskřiště a na hlavním (vstupním) rozvaděči B+C (T1+T2). Má-li to být dobře udělané, je potřeba pořešit i drobnosti jako výhřev okapů, odkud to může prolézt a tam musí být SPD umístěná co nejblíže svorce, zpravidla se to dává jistič/chránič s SPD přímo pod svorku. Odhaduji, že mluvíš o D (TIII) do 1.5 kV, kterou dáváš na rozvody UTP kabelů apod. Tedy doufám, protože hodně lidí si myslí, že když si koupí do zásuvky přepěťovou ochranu (D/TIII), tak mu to pomůže. No bez B+C je dost dobře k ničemu, protože mezistupně se nedají nahradit. Ani kvalitně vyřešená přepěťová ochrana do 200 kV není spásné řešení proti přímému úderu, jakkoliv je správně spočítaná, pořád budou nějaké škody. Potom jsou realizace, kde je všechno správně, ale lidé jsou schopni si pořídit anténu a v nadsázce si „natáhnou hromosvod“ do obýváku.

To je lepší použít řízený přepínač sítí např.: Socomec, který to bude ovládat. U jednotlivých bateriových polí přiradíš měřící jednotky (MODBUS) s datovou jednotkou a dál už je to na tobě. Podobně se dají řetězit, zdvojovat, … jakékoliv UPS a řízené přepínače sítí na jednotlivé okruhy při vyhodnocení stavu bateriového pole automaticky přepnou na generátor (v kutilských podmínkách to může být i stavební elektrocentrála s elektrickým startérem), který dodá energii bateriím. Stejně tak vrátí zpět na síť/sítě zpět napájení bateriového pole/záložních zdrojů. Je to mnohem efektivnější.


45
Server / Re:Zabezpečení Home Assistanta
« kdy: 09. 02. 2024, 15:25:30 »
...

Abych byl upřímný, jde o mnohokrát recyklované a osvědčené řešení, které jsem realizoval od návrhu po finální instalaci v roce 2012. Naučil jsem se s Atmel/Microchip + Siemens a u toho zůstávám, protože za poslední roky se nabídka natolik zlepšila, že raději sáhnu po hotovém řešení (EB, Eberle, Schneider, …) s nižší cenou, než kterou bych strávil návrhem (8bit MCU 8051, PIC16F13143 atd), výrobou a programováním. Moje znalostí začínají u ASM a končí u C, zbytek je španělská vesnice s odporem k „čudlíkaření“.

Srdcem jsou 32 PLC Atmel/Microchip + AT91SAM920 s 7“ 800x600 panelem a jak jsem psal, „čudlíkaření“ bylo potřeba najít vhodně OSS hotové řešení, které jsem si upravil podle sebe. S dokumentací se velice rychle zorientuji, ale časově to moc smysl nedává, proto raději volím hotové řešení a do vlastního se pouštím jen když musím. Osobně mám raději dráty, relátka, ... než tajemné krabičky.

...

Psal dost obecně a přišlo mi, že hledal tak trochu inspiraci, jak ošetřit uzavření HUP v případě aktivace požáru, ochrany kotle při selhání čerpadla, co dělat, když odejde hlavice na radiátoru, … tedy obecně a zajímalo ho všechno.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 7