Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - buldr

Stran: 1 [2] 3
16
Server / Re:Databáze na SSD
« kdy: 27. 05. 2022, 06:56:57 »
Proč by měl disk určený pro servery selhat náhle a vzít data do věčných lovišť?

Serverové disky dávno umí predikovat selhání, předkládat podrobnou statistiku opotřebení buněk, řešit výpadek napájení a samozřejmě i predikovat chyby, včetně selhání s přepnutím do režimu čtení a umožnit vydolovat data v případě selhání řadiče. Rychlost sice byla šílená (čti šnečí), ale data čitelná. Uměl to už Kingston E100 s řadičem SF-2582 (eMLC) a rozhodně nešlo o nejdražší disk na trhu, naopak byl relativně levný (2013). Bacula s nimi kroutí 9 rok a i když mají přes 1.6 PB, pořád nejsou ani v polovině životnosti NAND (25 nm eMLC Toshiba D2), stejně tak SAS Hitachi Ultrastar 7K2000 (Raid60). S deskou Tyan (SE100S37/400G + O4376HE) nesmrtelné řešení.

Taktéž Intel DC 3700 s řadičem Intel PC29AS21CA0, třeba za tím stál firmware Dell (součást serveru PowerEdge s řadičem PERC, tedy přeznačeným LSI). Smrad následovaný vykopnutím z pole (zrcadla), šoupnul se nový a Exchange fungovalo dál, jako by se nechumelilo. Někde se válí dodnes (disk zůstává - On-Site) a po čtyřech letech asi už moc čitelný nebude.

U desktopu (většinou OEM Samsung/Sandisk) to platí doslova, chcípne sám, ale u že by zařval náhle a bez varování serverový disk jsem ještě neviděl, nicméně v tak malém množství může jít o náhodu.

17
Sítě / Re:Bezpečnost a soukromí v domácí síti
« kdy: 22. 04. 2022, 19:05:23 »
Minimálně polovina zařízení ve světě SOHO žádné bezpečnostní aktualizace prakticky nedostane, protože na to výrobci z vysoka kašlou už v první instanci, tedy děravých routerů. Často je jedinou možností koupit nový a celý cyklus opakovat.

Se schopnostmi a znalostmi zvládnout Mikrotik, Ubqt, Turris ... není problém, ale zase tolik se jich v domácnostech netoulá. IoT už je kapitola sama o sobě, stejně jako domácí elektronika, pračky, televize, ...

18
Sítě / Re:Bezpečnost a soukromí v domácí síti
« kdy: 22. 04. 2022, 15:46:16 »
První podmínkou bezpečnosti stále zůstává silně pesimistický přístup a toho se v popisu drží. Vlastně to mám velice podobné s rozšířením o lokální přístup skrze dvě maliny, které to řeší vlastním zubatým firmware. Paranoidní by byla čepice vystlaná alobalem :)

To, že na to většina lidí dlabe, mají děravé routery, výchozí hesla ... to už je druhá věc.

19
Hardware / Re:Doporučte prosím klávesnici k serveru
« kdy: 21. 04. 2022, 03:58:44 »
Takovou fantazii nemám, popisovanou operaci právě dokončil, zadokumentoval, otestoval a předal. Příští týden mě to čeká ve Štýrském Hradci, jen v trochu větším rozsahu práce na celém řídícím systému. Samozřejmě za plného provozu, jak je dobrým zvykem. Taková už je realita, dobře zaplacená realita za 2-3 dny nadávání. Někdy je docela legrace přijít k něčemu a zjistit, že to jede pořád na Solaris 9 (Siemens).

Buďto tam mají přímo své KVM (většinou nemají) ani u těžkopádných (AIX) Daewoo, nebo Hyundai. Pravdou je, že se udělá jednou (pořádně) a pak se na to nehrábne kromě pravidelné kalibrace a revize celé roky (20-40 let) a protože je to odstřižené od světa, tak na tom nezáleží, stabilní a plně funkční. Flexibilnější Socomec, Nexter, ... to už je jiná písnička a tam je zpravidla přímo rozhraní, ale i tak jsi namydlený a emulace neprojde. S X220 to šlo, s X230+ už to nedáš. Proprietární řešení a bude se to bránit zuby nehty, ale i tak lokálně, jinak to nejde a svět sběrnicových a řídících systému je už zkrátka takový. Plnohodnotná klávesnice má zkrátka smysl i dnes.

Potlesk si nech, raději prozraď jak řešíš rozdílné Scan Codes ...

20
Hardware / Re:Doporučte prosím klávesnici k serveru
« kdy: 20. 04. 2022, 13:25:50 »
Pomocí emulace? Tak to hodně štěstí na řídících žiletkách s AIX a nemusíte být ani ten účetní, stačí upravovat parametry monitoringu, pak teprve začíná zábava, zejména když na tom běží Daewoo HI, tam nepochodíte ani s emulací. Perličkou je stisk Num5 - který vyvolá diagnostiku vyrovnávacích tlakových ventilů, kdežto 5 otevírá nouzové otevření ... to je panečku legrace. A mimochodem, jediným přístupem k tomu je projít přes 5 kontrol, dojít na místo s limitovaným přístupem a sednout si k tomu. Jiná možnost není a je to dobře.

Samozřejmě, jste strašně moderně moderní.

21
Hardware / Tip na 42U rackovou skříň
« kdy: 19. 04. 2022, 16:29:23 »
Hledám rozumnou (kvalitní silnostěnnou ocel-plechovou) skříň 42U: šířka 800 mm, hloubka 800/1000 mm s krytím IP5x - průchodky spodem i vrchem (2x 50x2,5 vrch IP67, 2x 27x2.5 10x6 IP67 spodek) s demontovatelnými boky a podstavcem min 120 mm.

P.S.: Na barvě nezáleží, bude v technických prostorech s vlastním chlazením (8x 135x135x80 mm 5000 rpm) a vlastním hasícím systémem (4U).

22
Hardware / Re:Doporučte prosím klávesnici k serveru
« kdy: 19. 04. 2022, 15:56:04 »
A jak přesně na tom vykrypleném smějdletu používáš numeriku (Scan Codes), nebo SysRQ?

23
Hardware / Re:Aky disk do NASu?
« kdy: 09. 04. 2022, 18:03:30 »
Jestli se nepletu,tak Gold je řada nástupnická po Black,tzn disky pro vestavbu do serverů v serverovně,nikoli na polici v obýváku. Takže skutečně pro daný účel naprosto nevhodná volba.

Gold míří od počátku do serverů a datových polí (řada Red má vyšší chybovost a nižší roční workload), zatímco Black vždy patřil do desktopů. Tak jako tak, raději HGST/Hitachi Ultrastar i když už nějaký pátek patří WD.


24
Hardware / Re:Pracovní stůl
« kdy: 19. 03. 2022, 02:03:06 »
Není nad klasický stůl z bukového masivu, vyrobený na míru šikovným truhlářem.

25
Odkladiště / Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« kdy: 26. 02. 2022, 00:05:47 »
jasne ze nasledujici dotaz castecne/teoreticky patri na elektrika.cz
ale presne tihle nafoukani arogantni typkove mi zprznili dum a naprosta vetsina populace na rootu je svepravna a bude mit hodnotny nazor.

kdyz mi zehlicka vyhodi chranic (je na cele fazi), nekdy i s jisticem na dane zasuvkove vetvi), tak se mi obcas neco "stane".

velmi casto se na par dni az tydnu znefunkcni opticky transceiver v SFP+ portu Supermicro motherboardu. (ale ten intel chipset ma pry obecne problemy a patch je jen pro velke zakazniky  co mu board fyzicky poslou, tak jsem to cetl). POchopitelne je za UPS, ale je to jen APC a jen "line interactive"

vcera mi zehlicka (dost drahej Philips, fungovala super, uz je vztekle hozena na zahradu) vyhodila chranic, jistic a od nefunguje ergometr. proste vubec se rozsviti displaj a proto je to indukci, je to ted tezitko. drahej byl jak svina.

Nejaka analyza?
Servery ocividne patri na online UPS, jaky se delaji nejmensi/nejlevnejsi? Co je doporucena znacka?

Nemuzu mit UPS pred kazdym dulezitym spotrebicem), je nejake prakticke reseni?

Nepatří, protože tolik hloupostí vydávaných za pravdu se jinde nedočteš. Jediné co se tam dočteš je že jistič jistí a chránič chrání. 

Z hlavy mě napadá příčina, tak jako tak je to odfláknuté (nepřezkoušené) a nedotažené. Pozvi si elektrikáře s TIČR, který během 5 minut změří (nad)proudovou ochranu, fáze a přechodové odpory. Opraví to na místě a ty dostaneš papír, který omlátíš o hlavu tomu dobytku, co tohle udělalo. Razítko s číslem oprávnění, kalibrační protokol od měření ... to všechno mám, čas bohužel ne.

26
Aby to nebylo tak, že si výrobce za update fw nebere zodpovědnost, protože to má instalovat „odborný technik“ (výrobce by tedy ručil jen skrze autorizované servisy).
To je zaujímavá výhovorka, najmä vo svetle toho, že moja lacná HP DeskJet mala zapnutú automatickú aktualizáciu bez toho, aby som ju akokoľvek vedome zapol, a všimol som si to len na základe toho, že to samo po aktualizácii vytlačilo stránku "tlačiareň bola úspešne zaktualizovaná" (bolo by "veselé", pokiaľ by som vtedy mal v podávači nejaké špeciálne papiere). Hneď som sa pozrel, ako to vypnúť a aj som to vykonal (niečo to frfľalo, že nejaké webové služby či čo potom prestanú fungovať, ale to nijako nepotrebujem, tlač zo systému aj skenovanie cez HP Smart fungujú).

To není výmluva, nýbrž právní pojistka. To je jako s výměnou píchlé pneumatiky na autě, kterou sice řidič zvládne, ale v případě nehody potom pojišťovny spustí právní běsnění.

Průmysl je jiný svět, to s konzumem nemá nic společného a po aktualizaci např.: řídících jednotek protipožárního systému musíte rovnou ověřit (provést test, kalibraci a vydat zprávu). Sice by to trouba s návodem možná zvládnul, nicméně k práci je potřeba minimálně padesátka (Vyhláška č. 50/1978 Sb.), nicméně dále je potřeba vše otestovat a oštemplovat zprávu, protože z právního a bezpečnostního hlediska to musí udělat oprávněná a způsobilá osoba. Embedded/RTS systémy jsou trochu jiná liga. Stejné je to se zdravotnictvím (např.: kompenzace řízení záložních napájení), nebo si myslíte, že změnu řídících jednotek, přepínačů zdrojové sítě, ... na ŘLP svěříte komukoliv jen proto, že dokáže položit cihlu na Enter?

27
Sítě / Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« kdy: 22. 02. 2022, 17:15:17 »


Nejdůležitější je vodiče řádně označit...
Co myslíš řádným označením? Přiznám se, že nevím, jak to označit správně (nebo nesprávně) :)


Tím myslím, že trvalý tištěný návlek např.: Z15 půjde o zásuvky číslo 15 a oba konce budou označené stejným číslem a zapsané, kudy vedou. Protože za 10-15 let tam budeš stát jako blbec, pískat a dumat nad tím, kudy to vede a kde se to po stavební úpravě podělalo. Profesně jsem tím trochu deformován, protože člověk potom otevře řídící systém a vím odkud a kam vede drát, protože v ostrých podmínkách něco dohledávat je na vraždu, hlavně při stovkách svazků, relátkách, ... místo snadné úpravy nad tím strávíš týden - 7 dní lezeš/hledáš a za 5 minut přepojíš. A často zjistíš, že to nějaký truhlík neudělal/neoznačil/změnil a to potom chceš minimálně střílet a podpálit celou budovu. Věř mi, zažil jsem zapojování čidel u průmyslového komplexu a 3 měsíce jsem se prakticky nehnul z pod podlahy, na uchu vysílačku a pískal - kecal do vysílačky, protože nějaké UKáčka se vycvajzli na označení vodičů a všech 1756 svazků 48x1.5 mm (metr stojí přes 500Kč), něco málo přes 15 km celkem a ty z toho zapojíš a nastavíš celé ovládání (požární čidla, signalizace pohybu, řízení klapek, ...). Garantuji ti, že nikdo v ten moment naštvanější nebyl. Naprojektuješ, připravíš ovládání a zjistíš, že pár idiotů se vycvajzlo na značky a je to zapojené od oka. Jsem na označení a zanášení změn do projektového plánu a dokumentace hodně vysazený.


28
Sítě / Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« kdy: 21. 02. 2022, 16:50:12 »
...

Dnes už ne, protože jde o investici na dalších 20 let, proto je minimum CAT6.

To je rukama. S vodícími lištami, kabelovými svazky, chráničkami, trubkovou cestou, ale i rozdělovacími krabicemi se pracuje dobře. Prozíravý člověk si připraví i drát pro rychlé doplnění vodiče apod. Na zbytek stačí pevné protahovací lanko s těžší hlavou a není problém protahat i dvojité silnostěnné UTP vodiče s dvojitou izolací (protipožární), které se běžně používají i na čidla.

29
Sítě / Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« kdy: 19. 02. 2022, 07:48:50 »
Nejdůležitější je vodiče řádně označit a při případných opravách/úpravách nezazdít "husí krk", nebo kabelové lišty.

V červenci jsem celou síť vyškubal a nově natahal, vyvedl a označil CAT6E. Celkem padlo za vlast 170 m a jedna protahovačka, ale mám to vyvedené a zanesené do plánu, čili v budoucnu už nebudu 2 dny tápat, lézt po žebříku a hledat, kde mi to zazdili při zateplování.

30
Hardware / Re:Nákup hardware na grafické práce
« kdy: 25. 01. 2022, 08:45:24 »
Specifické sestavy se šijí na míru používanému software, nebo přímo konkrétní činnosti.

Nač si pořizovat 20 jádrový procesor, kdy většinu činnosti musí zvládnout jedno jádro a přehazování mezí jednotlivými jádry způsobuje jen problémy a zdržení. Výpočet, bez kterého nelze pokračovat dál (sedíš a čekáš), protože s každým zásahem do struktury musí logicky proběhnout přepočet celého stromu a jak se říká, z hovna bič neupleteš, proto už v principu není možné zahájit další výpočty bez znalost předchozího výsledku. V překladu to znamená, že pokus sebrat mi Xeon W1290 (zakázané HT) a dát mi R9 5950X by skončil tak, že o tebe přerazím klávesnici, neboť mi jen prodloužíš čekání u každé sebemenší změny ve struktuře. Pevnostní analýzy (FEM) zaměstnají všechna dostupná jádra, paměť i diskové úložiště.

Stejně se chová CREO, CATIA a vůbec všechny typy konstrukčního software.



Stran: 1 [2] 3