Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Buldr

Stran: 1 [2] 3 4 ... 10
16
Hardware / Re:CO2 senzory plus kalibrace
« kdy: 16. 08. 2024, 10:03:37 »
Od prostého měření CO2 k problematice výstavby na ostrovech. Zajímavé (pardon za OT, ale nedalo mi to).

17
Hardware / Re:Mobilní pracovní stanice
« kdy: 15. 08. 2024, 09:26:41 »
To platí hlavně pro obří kolosy, jako Noctua NH-D14, nikoliv pro značkové sestavy, kde není deska s paticí na takové kolosy stavěná. Řešení HP/Dell je v podstatě takové, že to musí vydržet přepravu a chladiče jsou prakticky „boxové“, tedy základní s vyššími otáčkami ventilátorů, nebo malé AIO (kapalinové chlazení), které řeší i přepravu/skladování v nízkých teplotách, což u skládaných vodníků představuje tak trochu problém (v mrazech). Vyměnit chladiče za účinnější a tišší např.: NH-U12 dost dobře nejde, pokud mají v biosu nastavené režimy čištění (profuk) a hlásí to chyby.

U značkové sestavy bych se toho fakt nebál, mají to řešené tak, že teploty to musí vydržet a když ne, potom na to šoupnou malý ventilátor s vysokými otáčkami. Si pamatuji Z420, kde jsem měl kit – který ucpe proudění (intake) plastem a protože by se to přehřívalo, tak tam dali 70 mm 12k rpm chladič. 



18
Hardware / Re:Mobilní pracovní stanice
« kdy: 14. 08. 2024, 17:57:01 »
Možný byste se měl podívat po pracovních stanicích na míru – v minulosti se prodávali pod označením Integra (Autocont)

https://www.atcmarket.cz/zbozi/Stolni-pocitace?kat=3833

Výhoda je, že máte hotovou otestovanou stanici slouženou na míru, nedotknutelné zásoby náhradních dílů, které máte druhý den u sebe (pokud servisuje prodejce, pak servis zajišťuje přímo prodejce) a je to víceméně postavené z běžných, ale spolehlivých věcí, tedy bez atypických zdrojů, konektorů, omezení …

HP Z2 chtějte v provedení 700 W Tower (4Y0H8AV), protože pro Mini a SFF variante jste hodně omezený na výkon, řvou jak letadla a nemají ani prachové filtry (v okamžiku, kdy se pustí režim profouknutí chladičů, vyskočíte ze židle do krytu). Quadro RTX4500 (i7-1390, Z Drive 64GB ECC) řve jak saň.

19
Sítě / Re:Ethernet přepěťová ochrana
« kdy: 14. 08. 2024, 13:25:01 »
...
k tomu bych doplnil, že využití utp kabelu připevněnoho k tyči v zemi na jednom konci uzemnění ani náhodou, jen se tím vytváří parazitní okruh a dělá to něco hooooodně nebezpečného. Těžko si lze i představit, že by takový slaboučky utp kabel mohl sloužit jako zemnící, to si akorát koleduje o požár.

Základem je zemnící vodič uložený v půdě (např.: pás FeZn 30/4), do kterého je připojen instalační sloup (FeZn 10 mm). V praxi to znamená, že sloup je opatřený závitem (M12) v nadzemní částí, do kterého se připojí FeZn 10 mm drát s nalisovaným okem společně se rozbíratelnou spojkou na vlastní zemnící pás. Spojení bývá realizováno svařením, nebo rozebíratelným spojem, který musí být dodatečně ošetřen proti korozi – tj. svorky SR02 prostě důkladně natřete gumoasfaltem, protože jinak máte do 10 let problém. Nebudu zbytečně zatěžovat dotaz normami, hloubkou uložení apod. Zemnící desky, tyče, vedení, vývody, mříže v betonu atd. nechám být, k pochopení to není potřeba, podobně jako rezistivita půdy (odpor). Každé řešení se propočítává na míru realizaci.

Úplné minimum 6 mm2 (ZŽ) pro uzemnění (čti ochranné pospojení se sloupem) se pak realizuje prostřednictvím svorkovnice, která tam být musí. Reálně je stavěná na 10 mm2, jak předepisují normy. Opět svorka (šroub/oko) je vyvedena ven, kde je rozebíratelným spojem připojena k instalačnímu sloupu tzn. navrtá se otvor a udělá zavit, pokud není připraven a použije se lisované oko.

Umím to vyprojektovat, realizovat vč. revizí, ale nechci tu popisovat jak co má být, protože je dost reálná šance, že se do toho pak pustí sám „podle návodu“. Už jsem zažil hodně fušeřiny, hrůzy i horory (smrtelně nebezpečné), kde lidí něco našli na netu a pustili se do toho. Ze zásady, nemám na to žaludek. Jediným správným řešením by byla kompletní revize (tzn. zjistit co kde a v jakém stavu je), teprve potom přistoupit k realizaci (rekonstrukci) podle současných norem a tím dosáhnout kýženého výsledku.

20
Sítě / Re:Ethernet přepěťová ochrana
« kdy: 14. 08. 2024, 11:01:10 »
Dobry den, chci se zeptat, jako nouzovku před vedlejším přepětím z úderu blesku někam do okolí, pořídil jsem Ubiquiti ETH-SP Gen2, ale musí se uzemnit. Na pronajatém baráku není hromosvod, jak to mohu nějak funkčně udělat prosím? Jediné, co mám k dispozici je buď propojit na zemeni silové ho el. kabelu(na něho je připojena el. zásuvka a v ní poe injektor napájecí WiFi anténu) nebo po fasádě vede nepoužívaný utp kabel, tak jsem myslel pospojovat všechny kabely v něm do jednoho a venku ho připevnit k železné tyči zatlucene do země. Co je lepší?
Diky předem

Připojením k ochranné svorkovnici uzemnění. Nijak, protože ono to není ani nouzové řešení, nýbrž domnělý efekt. Aby to celé fungovalo, potřebuješ nadřazené stupně – A bude na venkovním jiskřišti, B a C musíš mít v domě (rozvaděči), potom má teprve smysl řešit D, které sis pořídil. Nehledě na skutečnost, že vše musí být dokonale provedené do HOP (ochranné uzemnění).

Ani jedno, vlastně je všechno špatně, jen jsi vyrobil další NEBEZPEČNOU cestu.

21
Hardware / Re:Mobilní pracovní stanice
« kdy: 14. 08. 2024, 09:46:21 »
ja bych si vybral amd procesor, ty efektivni jadra me stvou.
Pracovní stanice se vybírá na míru SW a činnosti, pokud by to byla CAD sestava, potom je Intel suverénní volbou, protože ten výkon a efektivitu jednoho jádra má mnohem vyšší a na těch úsporných jádrech funguje zbytek. Podobně je to u „dospělých“ procesorů, kde pořád vede Intel, následovaný R7 7700, které je prakticky o 40 % výkonnější, než větší R9 7950. U rychlých přepočtu – komplexní rádius, volné plochy u malé sestavy to člověk „neřeší“, u větších sestav, kde přepočet něco zabere, už začne pracovat logika slepence 8+8, kde výpočet přehazuje interní plánovač z vlákna na vlákno (tepelné namáhání) a podle toho vypadá výsledek.

Nepíše konkrétně co, tedy ani jestli jde vůbec výpočet paralelizovat.


22
Odkladiště / Re:Pracovní židle do 250 eur
« kdy: 12. 08. 2024, 08:15:36 »
...

Herman Miller to opravdu není, ale nemůžu proti ní říci křivého slova. Sedím na ní 4. rokem a je jako nová (textilní – černá varianta) Neodírá se a drží pevně pohromadě bez vrzání a vůle. Pravda, montáž jsem řešil po svém, tedy každý šroubek promazal a utáhl vlastním nářadím, protože ten imbusák je dobrý akorát do popelnice.

Bederní opěrku jsem nikdy nepoužíval, polštářek ano. Kolečka jsou původní, společně s kovovým rámem otestována časem si zubama štěněte. Nastavení a přizpůsobivost Embody to fakt nemá, ani Ergohuman, nebo Spinalis, ale za tu cenu slušná židle/křešlo. Do kanceláře bych to ovšem nechtěl, přece jen jsou pohodlnější židle/křesla, byť za desetinásobek ceny.

23
Hardware / Re:CO2 senzory plus kalibrace
« kdy: 11. 08. 2024, 18:58:47 »
Umístění je záležitost požadavků na konkrétní řešení. V kontrolovaných prostorách propočítaných do nejmenších detailů jsou senzory a filtry v mnoha vrstvách veškeré vzduchotechniky i stěnách, vždy v požadované výšce. Jinak se řeší senzory v prostředí miniaturní ložnice, kde je vhodné umístění ve výšce spící postavy, zatímco v ostatních místnostech může být kdekoliv, protože v nich probíhá neustále mísení (větrání, průvan, pohyb) a běžně se umísťují 1500 mm nad podlahu a cca 1000 mm od oken, dveří, ventilačních mřížek, …. což je spíš praktický důvod (ovládání), než funkční, protože se používají nástěnné kombinované senzory se stavovou indikací a ovládáním. U stropních kombinace např.: se senzorem oxidu uhelnatého zase platí jiný pravidla.

Nemůžeš to dát přímo nad hlavu vydechujícímu spáči, stejně přímo nad sycené akvárium, protože vlhkost a možnost přímého kontaktu s vodou tomu nesvědčí, ačkoliv jde mnohdy i trvalý a intenzivní zdroj CO2, který proudí z tlakové láhve do difuzéru, který vypouští jemné (než se ucpe) bubliny vodním sloupce, kde se rozpouští (ztráty jsou velké, na rozdíl od pasivních uzavřených reaktorů). Stejně tak místnosti, kde se záměrně udržuje vysoká koncentrace CO2 či jiných plynů.

24
Odkladiště / Re:Stolička / Židle do 250€.
« kdy: 10. 08. 2024, 21:37:44 »
To už raději CZC Bastion, než tenhle krám.

25
Hardware / Re:Zkušenosti s disky Micron 7400/7450
« kdy: 10. 08. 2024, 06:56:36 »
Kingston DC600M vůbec neřeš – kombinace nemocniční únavy, času a kapaček si vybírá svou daň, ale když už jsem to načal. Jde o úplně tupé disky, u kterých nečekáš nic více než cena/kapacita a skutečnost, že přepočet degradovaného pole na HS disk nezabere 3 a více dnů, jako u větší kapacity 4TB+ mechanických disk poté, co ho TLER vyrazí z pole. Zatím se nevysypal ani jeden, že jsou ve srovnání s dražšími disky méně konzistentní, pomalejší … mi u zálohování opravdu nevadí, hlavně že se to rychle přepočítá (plotny jdou samostatně).

Zmíněných 10ks Micron 7400 Pro si mezi sebou podělilo 7 fyzických serverů a moje pracovní stanice.

Už v návrhu jsem prostě počítal s R6 a protože mám mnohaleté zkušenosti s řadiči Areca, tak jsem automaticky zvolil 1886-16I v plné palbě 8654-8612 OCulink. Poradili, jak poradili už víš a asi to nemusím dále zmiňovat, protože jsem na to přišel až když jsem to zapojoval. Především jsem netušil, že Micron 7400 Pro U.3 funguje striktně 4 linky (paradoxně M.2 stačí 2) a tady nastal problém. Kdyby to mělo fungovat na ARC1886, tak na ten řadič nahodím pouze dva disky, cokoliv víc smůla, přestanou fungovat. Když už jsem proklel rádce a zkusili jsme Broadcom 9560-16i a co čert nechtěl, chovalo se to úplně stejně. Tak jsme začali pátrat, v čem může být problém a narazili jsme na hodně informací o Broadcom, problémech s kabely … a vrtošivou 7400 Pro. 

Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem řadič po domluvě vrátil (postavili se k tomu rozumně) a použil 80 pin OCL – tj. 16x NVMe x4 = 64 linek (Tyan SX8026) a vydal se „moderní“ cestou. Není mi to úplně po chuti, ale budu se muset přizpůsobit a přenechat starosti (malá firma). Věc se má tak, že do konce roku musím odstavit 6 fyzických serverů (resp. 3+3 firma/Ktiš) – tzn HAF VM, kde mi bude běžet WS2022, Exchange, SLES … do plného produkčního stavu (už to pár měsíců běží) mu chybí sekundární zrcadlo (DC Ktiš), což chci vyřešit co nejdříve. Nejvíce mě pálí staré PE R220 a R230, které mají své nejlepší léta za sebou.

26
Hardware / Re:Zkušenosti s disky Micron 7400/7450
« kdy: 09. 08. 2024, 22:16:47 »
Provozuji 6x 7400 Pro U.3 (PCIe x4), konkrétně 3.84 TB (MTFDKCB3T8TDZ-1AZ1ZABYYR) a 10x 7400 Pro M.2 1.92 TB (MTFDKBA1T9TDZ-1AZ1ZABYYR) variantu. Nejde o zázračné disky, ale ekonomické, přesto s konstantním zápisem i čtením. Nečekej rozšířenou podporu SMART, kde bys viděl opotřebení jednotlivých bloků, predikci selhání, uzamknutí do režimu čtení při selhání apod.

Prvním problémem bylo připojení na řadič (Tri-Mode). Prvně jsem si myslel, že prostě nemám jen správné kabely a/nebo kompatibilní řadič Areca 1886 12Gbps PCIe 4.0 x8, případně jsem někde udělal chybu. Po dlouhém hledání jsem našel hodně stížností a problémů, protože disky odmítají fungovat x1/x2 a to platí i pro 24 Gbps PCIe x16 Broadcom (Megaraid) a jsou problémy s kabely (05-60005-00 ano, 05-60006-00 si člověk neškrtne). Potom je tu problém ovládání a kontrola (NVMe MI), které prostě povětšinou na HBA nefunguje. Napřímo a je klid (Tyan)

Že jsem si nechal poradit tak trochu „blbě“ už dávno vím, ale nakonec to nebyl takový problém a cíle jsem dosáhl s nulovou škodou. Kingston DC600M Areca 1883i – Raid60 a spokojenost FreeBSD + XFS)

Menší povídání o Broadcom Tri-Mode:
https://forums.servethehome.com/index.php?threads/broadcom-9500-8i-nvme-u-2-u-3-tri-mode.39426/


27
Hardware / Re:CO2 senzory plus kalibrace
« kdy: 09. 08. 2024, 20:54:25 »
Nechci Ti nic vnucovat, protože senzorové okruhy projektuji a realizuji pro zákazníky např.: zmíněné nemocnice, kde jde o robustní a spolehlivé řešení na prvním místě. Možná se podívej na Sensirion, konkrétně na SCD30 (OSS), cenou přijatelné, ale nečekej zázraky.

Prasklá tlaková láhev by nadělala jinou paseku, prasklo těsnění v pouzdře redukčního ventilu, tedy nenásilné ucházení, ale i tak byla 5 litrová flaška do rána prázdná.

28
Hardware / Re:CO2 senzory plus kalibrace
« kdy: 09. 08. 2024, 18:48:46 »
Pro většinu aplikací stačí IR čidla s rozsahem 0-3500 ppm +/- 2 % MBE s přesností do 5 % a měřící sekvencí 20-30 sekund. Potom už záleží na provedení tzn. 2-4 spínací kontakty, logování (SD), LAN, moduly pro pomocné kontakty … nebo PLC řízení. Ceny začínají na 12-14 tisících za kus. Používají se v kancelářích, nemocnicích apod. Možnost napojení řídících jednotek, nebo přímo senzoru na HA (Atmel/Arduino) není problém, sám to mám nad akvárii, do kterých dávkuji plynné CO2.

https://www.schrack.sk/fileadmin/f/sk/Bilder/Produkte_Loesungen/Katalogy/Snimace_koncentrace_plynov.pdf

Pokud byste chtěl přece jen přesnější měření v „reálném čase“, resp. s min. zpožděním, tak i taková čidla existují a používají se např.: v izolovaném prostředí intenzivní péče, potom si začínáte 60-80 tisících za kus s tím, že se IR/NDIR i elektronické senzory potřebují pravidelnou kalibraci. U elektrochemických senzorů se mění 1x ročně patrona (degradace) a zbytek je už otázkou ceny, rozsahu a přesnosti měření.

Najdou se i levnější:
https://www.aeroqual.com/s-series-portable-air-monitors/series-500-portable-indoor-monitor

Ty levné polovodičové SnO2 krámy k Arduino apod. neregistrují ani unikající (prasklé těsnění) tlakovou láhev (CO2 do akvária) a ráno akorát bolí všechny hlava.

29
Hardware / Re:Domácí pracovní sestava
« kdy: 08. 08. 2024, 17:48:36 »
Přemýšlel jsi třeba na tím, že takový člověk má svůj důvod např.: zdravotní problémy, které nechce ventilovat a postel v dosahu několika kroků je pro něj víceméně vysvobozením? Nikdo není povinný vysvětlovat Ti své důvody.

Ještě chvilku a budeš jak přilepený grétén s jedinou globální pravdou a pokřikovat tu o ukradené budoucnosti.

30
Hardware / Re:Domácí pracovní sestava
« kdy: 07. 08. 2024, 19:49:40 »

Doporučoval jsem celkové odhlučnění, protože když zaplatím 5-6 tisíc za odhlučnění a dám do toho hlučnou kartu, potom ty peníze vyletí oknem. Pořádně, nebo raději vůbec.

Jak sám vidíte, mám na VGA nasazené Arctic Accelero Xtreme IV, Arctic VRM + VRAM kit, pokud karta nemá samostatný VRM blok. Dnes se to už tolik neprodává, ale koupit se dají, stejně jako spony pro uchycení a chladiče. Na kratších kartách (Quadro) Twin Turbo III.

Dnes frčí voda a najít potřebné bloky není zase takový problém, do skříně pak stačí umístit radiátory a tiché chladiče s vyšším statickým tlakem např.: Be Quiet! – jsou stejně tiché, stejně drahé, ale mají vyšší statický tlak (protlačí více vzduchu skrz radiátor). Voda má tu výhodu, že jde poskládat naprosto libovolně, stejně tak lze umístit i odhlučnit čerpadlo. A protože tu padají nápady „šoupnout to za zdi“, není problém protáhnout tam dvě hadice, seskupit radiátory a čerpadlo. Mj. by tím odstranili omezení a nevýhody „vzdálených řešení“.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 10