Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - buldr

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Bazar / Re:Sháním karty CompactFlash do fotoaparátu
« kdy: 09. 04. 2024, 07:22:29 »
O víkendu prolezu krabice na půdě a v garáži, kam lepší polovička rozhodnutá zredukovat součástkovou základnu, odklidila. Buďto je pošlu, nebo skončí na sběrném dvoře.

Alkoholem se revanšovat opravdu nechceš, vypiju pouze 30 letovou single malt Aberfeldské palírny, nebo 60 let uzrálého Montauberta.

Napíšu po víkendu, až to najdu a zkusím, jestli to vůbec funguje, abych neposílal elektroodpad.

Podařilo se něco objevit ? :)

Bohužel, kde to skončilo je záhadou. Pravděpodobně s první várkou na sběrném dvoře. Pardon, myslel jsem, že doma ještě jsou.

2
Bazar / Re:Sháním karty CompactFlash do fotoaparátu
« kdy: 04. 04. 2024, 18:02:36 »
O víkendu prolezu krabice na půdě a v garáži, kam lepší polovička rozhodnutá zredukovat součástkovou základnu, odklidila. Buďto je pošlu, nebo skončí na sběrném dvoře.

Alkoholem se revanšovat opravdu nechceš, vypiju pouze 30 letovou single malt Aberfeldské palírny, nebo 60 let uzrálého Montauberta.

Napíšu po víkendu, až to najdu a zkusím, jestli to vůbec funguje, abych neposílal elektroodpad.

3
Bazar / Re:Sháním karty CompactFlash do fotoaparátu
« kdy: 03. 04. 2024, 22:45:01 »
Zkus si zjistit omezení, protože bych měl mít několik 64 GB Lexarů. Někde a vůbec netuším v jakém jsou stavu, protože jsem na ně nesáhl několik let.

P.S.: Sladké nesnáším.

4
Sítě / Re:Vedení UTP a především vyústění ze zdi
« kdy: 29. 03. 2024, 07:03:07 »
K čemu by to bylo, na důležitého chytráka si budeš hrát tak či onak.

Co přesně chceš dosekávat na drážce 20x10? Nic, protože to za tebe udělají ty dva kotouče s dosekem neboli vylamovacím sekáčem. Než spustíš… nezájem! Vždy něco uteče a proto se vymyslelo zakrývání. Z „Párksajdu“ toho utíká podstatně více/všechno, než z Hiltin a neděláš 50x50. V rozích se tomu nevyhneš.

Lepší chytat za slovo, ohnout a vytasit se je přece jen pohodlnější.


5
Sítě / Re:Vedení UTP a především vyústění ze zdi
« kdy: 28. 03. 2024, 22:06:07 »
Jakákoli průchodka:
https://www.google.com/search?q=průchodka


Stravil jsem tyden hledanim a nic kloudneho jsem neobjevil (snad jedinou designovou pruchodku pro nabytek (?), u ktere si nejsem jisty, jak by ve zdi/chranicce drzela). Ostatni pruchodky jsou se zavity nebo ciste utilitarniho razu - nic, co bych chtel, aby trcelo ze zdi. :-\

Navic zjistuji, ze se snad ani nevyrabi (a nebo neprodavaji na metry) instalacni kabely v bile barve (kus kabelu ze zdi asi videt bude). Nechce se mi strihat kabely, ktere mam a krimpovat nove konektory (s kterymi je neprotahnu mensimi pruchodkami).

Proč to prostě neuděláš pořádně? Hledat, jak to co nejvíce zfušovat se Ti v budoucnu vymstí.

Osobně bych to po domluvě (kde co je, kde to bude, kde možná něco je…) vyhledal trasu dalšího vedení např.: CYKY-J 3x2.5 mm2 (zásuvky), označil laserem a vzal do ruky drážkovač s připojeným vysavačem – nemusíš uklízet a udělat drážku tak lze i v naklizené domácnosti.

Drážka by měla odpovídat zápustnému kanálu např.: 20x10 mm s protahovačkou a ukotvil. Rychlá penetrace se síťkou, zakytování a přetření nátěrem (u pigmentovaných barev se nechává část kyblíku pro opravy např.: přetloukání obrázků). Za půl dne není co řešit a máš trvalé a poctivé řešení, do kterého kdykoliv můžeš přidat, vyměnit vodiče apod.

Nosník AP se kotví přímo do kanálu, respektive se do kanálu nacvakne přístrojová krabička, do které se přišroubuje nosním AP, požárních čidel apod.

Nalepovací tenké vodiče vyrábí Birtas, Bemka, nebo Shenzen, který má v nabídce i nalepovací 6x1 mm UTP CAT6. Zní to dobře až do okamžiku, kdy to přejedeš špachtlí a je po něm. Birtas jsou podstatně robustnější a dražší (CAT5E). Na IČO vím kde, v maloobchodě netuším. Shenzen možná ještě někde válí ve skladu – použil jsem to jednou a nikdy více.


6
Hardware / Re:Ryzen 9 PRO 7940HS nebo spíš Intel i9-13900H?
« kdy: 27. 03. 2024, 19:18:15 »
...

Kdybych ovšem mluvil o testech, což nemluvím.

Pro mě je měření to nejmenší a přesně vím, jakou ty počítače mají spotřebu, respektive neměřím přímo počítač, nýbrž zásuvku, přes které jsou připojené. Stačí mi povolit dva šroubky svorkovnice a konkrétní zásuvku – kombík, poslat přes síťový analyzátor.

Výrobcem (HP Elite 800 G6 s i5-10400T) udávaná hodnota v idle činí 8.25 W, osobně jsem naměřil 9.12 W, což může být dáno bezdrátovou klávesnicí. Běžná, respektive průměr za 10 hodin činí 12.48 W, v krátkodobých špičkách 48 W. Čtveřice Lenovo M75Q G2 s R5 5600GE je na tom úplně stejně, liší se to v desetinách.

Nejsou to žádné trhače asfaltu, ale úplně obyčejné kancelářské počítače, na kterých běží MS Office, katalogy materiálu pro cenové nabídky, zaslané protokoly měření z terénu, revizní zprávy, fotografie pro dokumentaci … a další nezbytnosti. Stačí to, paběrkují většinu času. Jistě 14 + 4 není nijak reprezentativní vzorek, natož velký rozdíl ve spotřebě, tedy nákladech. Z mého pohledu je mi úplně jedno, jestli je tam AMD/Intel. Lenovo s AMD jsem si vybral proto, že mi nabídli slušnou cenu a nebylo co řešit (servis, správa, záruka, … naprosto to samé) a nové AOC Q27B3MA-BK si vystačí s 25-27 W.

Testy mě nechávají dost chladným a pokud si něco otestuju, tak se to nelíbí hlavně dodavatelům HW, protože jim to omlátím s orazítkovaným protokolem o hlavy.

7
Hardware / Re:Ryzen 9 PRO 7940HS nebo spíš Intel i9-13900H?
« kdy: 26. 03. 2024, 17:05:23 »
Trapný pokus o vysvětlení sis mohl nechat od cesty. Stejně jako slovo hacker nerozlišuje, zda jde o hackery, crackery, script kiddie … tak i termín IDLE obecně znamená poflakování, tedy minimální zátěž. Ostatně proto jsem použil uvozovky, protože jsem čekal, že se toho někdo chytne.

Na zbytek nemá cenu reagovat.

8
Hardware / Re:Ryzen 9 PRO 7940HS nebo spíš Intel i9-13900H?
« kdy: 26. 03. 2024, 12:58:04 »
A když se podíváte na tohle video (Intel vs AMD — Power Consumption Comparison (youtube.com)), vyjde z něho to, že v Idle je lepší Intel a při plné záteži ve hrách je zase lěpší AMD, co se týká spotřeby. Ale ty rozdíly tam nejsou úplně velké...

Jo to je ten nejdůležitější způsob používání počítače, držet ho zapnutý bez použití v idle režimu. Je zajímavé, že drtivá většina diskuzí na téma AMD vs Intel zmiňuje u Intelu tenhle úplně nedůležitý fakt. Ukazuje to na jedno, nic jiného, kde by mohli ve srovnání mít jakože lepší parametry nemají, tak ukazují aspoň na tohle.

Od uvedení CPU Ryzen se Intel snaží AMD technologicky dohnat, pořád se mu to nepodařilo. Každá platforma má své, najdu klidně i výhody i na obě strany, najdu klidně i určité věci, ve kterých by AMD mohlo něco zlepšit, ale v celkovém srovnání AMD vyjde až na nějaké ultra specifické případy lépe. Ovšem číst na odborném webu v diskuzi nesmysly o nepoužitelnosti AMD v tom či onom je fakt nářez. 8)
Realita je taková, že většina těch notebooků a stolních počítačů v kancelářích stráví většinu času paběrkuje v „idle“ a jen výjimečně a po krátký čas je výkon potřeba, aby se zbytek času procesor paběrkoval. Ten výkon za poslední roky natolik vzrostl, že se většina CPU v uvozovkách nudí a není potřeba zvyšovat frekvence, tedy i spotřebu.

Lhostejno, zda se bavíme o HP SFF s Core i5, nebo Ryzen 5 Pro (16 GB RAM, 256 GB SSD, NFC), ty kancelářské počítače jednou 8-11 hodin denně a většinu času si vystačí s příkonem 11-12 W a zvednou se jen když je výkon opravdu potřeba, což může být např.: 2-3 vteřiny pro Excel. Dělají, co mají a mají tolik výkonu, že zkrátka nepotřebují běžet na plno, aby zvládli úlohy na ně kladené. Více zbaští 27“ monitory. Naprosto stejná situace platí pro Elitebook 830 G8 s i5 , nebo mojí 845 G10 s R7, na to běžné používání se zkrátka nezapotí a jen výjimečně ten R7 proženu na cestách, jinak sedím a pracuji na klasické pracovní stanici se vším všudy.   

Ne každý jede 24/7 paralelní kompilace, neprovádí simulace (FEM/FEA) v Ansysu apod. Že většina těch obyčejných počítadel drtivou většinu času chrápe, tomu bych docela věřil.

9
Hardware / Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« kdy: 25. 03. 2024, 21:02:10 »
Protože telefon stále funguje, výkonu má na rozdávání a skončila mu podpora od výrobce? Stejně tak mi dává smysl mít čistý Android zbavený veškerého vnuceného balastu od Google včele s Chrome, TyTrubko … pouze s Play + Pay Services. Ať už z toho či onoho důvodu, smysl to stále má. S Pixelem se vysloveně nabízí GrapheneOS, stejně tak LineageOS s OnePlus.

Osobně bych uvítal Samsung bez vnuceného balastu, případně možnost zbavit se jednou pro vždy nechtěného balastu. Zbavit se např.: Chrome dost dobře nejde, respektive nejde o triviální záležitost. Stejně tak zkoušet alternativní ROM např.: u Xiaomi, respektive Redmi (levné telefony) je horor, protože těch verzí je tolik, že polovina věcí nefunguje a je na to potřeba myslet už při koupi.

10
Hardware / Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« kdy: 24. 03. 2024, 10:27:50 »

V podstatě jde o kontejnerový FIDO klient např.: pro SSO autorizaci terminálů (např.: Capsys si přímo vynucuje SSO použití klíčů), karetní tankovací systém apod. a řeší to situace, kdy potřebuješ urgentně klíče, protože na místě zjistí, že nefungují a přes ADDS láduješ nové páry SSO klíčů, nebo náhradu za zničený, tj. při nakládání švihnou do kufru a dostane to ránu nářadím, nebo materiálem. Ve stručnosti, možnosti jsou velice podobné jako v případě TPM a Dell/HP utilitami. Biometrika je v řemesle trochu problém a selže, což u tokenu/smartcard odpadá a protože řemeslo, vše musí být maximálně komfortní a neobtěžující. To nejsou nadšenci, pro ně je telefon, notebook ... otravný krám. Proto Yubikey + TPM/Knox a ADDS.


11
Hardware / Re:Notebook na VŠ
« kdy: 23. 03. 2024, 07:54:09 »
Lidi co tu radíte macy - stroje s "M" procesorem jsou fajn a jako kancelářské stroje v základní verzi jsou i cenově docela odpovídající, za rozumný peníz velmi slušný stroj. Na kancelář. Na profi práci jako je development potřebujete RAM a disk [...]

OS X má oproti Linuxu i Windows skvěle vyladěnou práci s pamětí. To, čím by třeba žena zabila můj linuxový systém s dvojnásobkem paměti třikrát, to OS X na Airu kupodivu dává tak, že jde celý systém jakž takž používat. Paměti tam díky tomu reálně potřebujete tak polovinu. Pravidelně nad tím žasnu.


O správu paměti, ekosystém, … vůbec nejde, protože problémy nastávají v okamžiku, kdy se potřebuješ připojit k něčemu pomocí převodníků sériového portu, sběrnice, měření … alespoň za mých času na FEL denní záležitost, avšak za našich studií (spolubydlící byl stejného ražení) bylo sériové i paralelní rozhraní vlastně standard a součást každého PC/notebooku.

Naneštěstí se bavíme o FEL, kde se dá předpokládat zápal do elektrotechniky, hrátky s MCU a místo vonných svíček se potáhne vůně páječky, místo kečupu IPA a nad stolem velké nepájivé pole, neustále něčím napíchané s připojeným logickým analyzátorem.

Že s tím přijde do styku je jistota a to s Apple moc dohromady nejde.

12
Hardware / Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« kdy: 21. 03. 2024, 18:35:19 »
Výhradně Samsung, neboť v podstatě neexistuje přímá konkurence, která by dodržovala standardy, poskytovala dlouhodobou podporu, vlastní MDM řešení a nenabídla výběr modelů, které pokryjí všechny oblasti požití.

Kompatibilita (dodržování standardů) je hned po Panasonic na nejlepší možné úrovni. Ať už jde o osobní komunikační prvky (např.: sluchátka integrovaná do přilby Motorola, 3M), měřící technika, stavební poziční systémy Sierra nebo terminály např.: Capsys, … u Samsung se nestane, aby něco nefungovalo, nebo se data ztrácela někde v „matrixu“. Zkoušet např.: MIUI s připojeným např.: Kyoritsu (testování proudových chráničů) znamená, že polovina naměřených dat se vůbec nezapsala. Proč? To nikdo neví, sama aplikace sice funguje, ale data se ztrácí. U Samsung/Panasonic se tohle nestane, jen si nastaví set (což může být 10, nebo také 500 chráničů/kombíků) a jen píchá, data jdou hned na barák a do protokolu.

Aktualizace jsou kámen úrazu, u Číny se čeká třeba 2-3 měsíce a stejně tam kritická oprava není, nemluvě o délce podpory.

Knox, co více si přát. Jejich vlastní MDM s jejich vlastním řešením, které je přijatelné i pro menší firmy a nemusím hledat MDM řešení třetích stran. Výhodou je, že pokrývá jak odolné telefony/tablety kluků (řemeslníků), tak i obyčejné telefony. Velkou výhodou je, že jde spárovat s Yubikey, čímž celá věc dostává další rozměr. Osobně mám Yubikey (dříve SmartCard) třetím rokem a slouží pro připojení do firmy (VPN), přihlašování do sítě (ADDS), deaktivaci alarmu, docházky, pracovních výkazů, … tedy univerzální nástroj, který mají všichni v kapse. Celá správa vyjde na přijatelné náklady i pro malou zdravou firmu a díky tomu mohu „dacanům“ ládovat aktualizace, spravovat aplikace, protože oni na to kašlou.

Nabídka pokrývá jak osobní telefony pro kancelářské, tak i odolné pro kluky na stavbách (6ks XC5 + 9ks XC9Pro), stejně tak odolné tablety (jsou o hodně levnější, než Panasonic).

Dokud nezačne Panasonic dělat i telefony, tak mi to nikdy jiný nenabídne. Proto logicky padla volba na Samsung.

P.S.: Osobně používám Galaxy S21, s Xiaomi už jsem to vzdal dávno - slušný HW za slušnou cenu, ale ty aktualizace jsou tragédie, kde se čeká 3-4 měsíce.

13
Sítě / Re:Domácí síť jako Španělská vesnice
« kdy: 17. 03. 2024, 06:46:38 »
Dynamická adresa na další síťové prvky, tiskárny, … se nedává.

Netgear:
WAN: Dle ISP
LAN:
10.1.0.1
255.255.255.0
DHCP
WiFi HOME1


D-LINK (režim Router/AP):
WAN: 10.1.0.10, 255.255.255.0, GW 10.1.0.1, DNS 10.1.0.1 (Statická)
LAN:
10.10.0.1
255.255.255.0
DHCP
WiFi HOME2

Jestli budeš přiřazovat kamery, tiskárny, .... ručně, nebo DHCP s rezervací, to je na Tobě.

14
Hardware / Re:Kompaktní čtečka otisků prstů do USB
« kdy: 14. 03. 2024, 19:33:08 »
To není, ve skutečnosti je trošku větší a tvarově odlišná, než ilustrační obrázek. S dodáním není problém, ovšem reklamace by asi byla. Tak či onak, ono není moc z čeho vybírat.

Jak vypadá ve skutečnosti včetně 11" terminálu (SLED15SP5), který slouží k zobrazení dodaného materiálu ke konkrétním zakázkám, termínů, výkazů, ... zkrátka v rukavičkách se k tomu nepřistupuje. Čtečka ale funguje více než dobře, třeba prsty pořezané od ocelových plechů zvládá, ovšem řezný olej/pasta je úplně jiná kapitola. Když se navrtává pásovina (primárně se razí), tak to bez řezného oleje nejde a mírné potřísnění znamená, že čtečka skončila.

Osobně hledám kombinovanou čtečku s NFC (Yubikey), zatím nedorazila.

15
Odkladiště / Re:Pojištění notebooku na cestách
« kdy: 09. 03. 2024, 18:44:47 »
 I pojišťovny jsou komerční subjekty, které se snaží maximalizovat zisky a svou byrokratickou mašinérií chrání své prostředky. O tom snad není třeba diskutovat, stejně tak většina pojišťoven umí nabídnout individuální řešení.

Nabídka jde ruku v ruce s poptávkou a většina firem má svá auta s vybavením pojištěná, protože v případě vykradení (např.: pauza na oběd), nebo zcizení, jsou škody vysoké. A nejde jen Toughbooky a měření, které s sebou vozí a nechávají v autě, když jdou např.: na oběd. Škody jdou do statisíců a úplně stačí, kdyby odnesli multifunkční hydrauliku v kufru. Samotný nástroj za 40-80 tisíc, k tomu hlava pro lisování s oky (20-40 tisíc), hlava pro razení/děrování (20-40 tisíc) s raznicemi (12 mm za tisíc, 80 mm za deset) … a pojišťovna vyplatí částku na znovupořízení, tedy to znamená, že když ukradnou celý kufr s lisováním, razením, tak zaplatí vše, co v tom kufru bylo, pokud odnese jen hydrauliku, zaplatí jen hydrauliku. Úplně stejné podmínky a plnění platí i pro pojištění elektroniky, kam spadá Toughbook, tak i měření.

Jestli se to vyplatí, to si musí spočítat každý sám, včetně výběru konkrétní pojišťovny.

Stran: [1] 2 3 ... 6