Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - WIFT ​​​​​​​​​​

Stran: 1 [2]
16
Software / Jednoduchá „karaoke-like“ appka
« kdy: 21. 03. 2022, 19:12:04 »
Zdravím, omlouvám se za téma ne úplně související s linuxem, ale třeba tu je nějaký hudebník, který už našel a používá to, co právě hledám.
Aplikací na karaoke jsou mraky a jedna „veselejší“ než druhá. Co bych já potřeboval: jednoduchou appku, která bude zobrazovat zadaný text podle nastaveného rytmu. Jde o to, aby zpěvák, který už blbě vidí, nemusel číst blechy na papíře, ale aby to měl zvětšené na tabletu a aby se mu ten text roloval podle toho, co má zrovna zpívat. Aplikace by měla být prosta nějakých sociálních nesmyslů, registrací, nákupů v aplikaci a podobně, určitě by měla fungovat offline. Text by se do ní měl zadávat nějakým způsobem pasovatelným na rytmus. Tedy aplikace nemusí obsahovat žádnou vlastní databázi textů (beztak by daný text v žádné databázi nebyl).

Zkrátka nějaký zobrazovač textu pro zpěváka do tabletu, ne vyloženě masovou karaoke appku.

Tedy se ptám: zná tu někdo něco takového?

Předem díky.

17
Software / Linux - informace o vytížení disků
« kdy: 02. 12. 2021, 15:08:42 »
Zdravím linuxové guru,
už nějaký čas pátrám a googlím a nejsem úspěšný, začínám mít dojem, že nic takového neexistuje, ale nevěřím tomu, proto zkouším dotaz zde. Dotaz zní nějak takto:

Existuje v linuxu nástroj (ideálně čím míň se toho oproti nějakému rozumnému základu musí instalovat, tím lépe), který by vrátil údaj o aktuálním vytížení diskového úložiště? Ideálně v procentech.

Vzor: správce úloh z Windows (nemusí být nutně grafický, stačí něco z řádky). iostat jsem k tomu nepřesvědčil, možná jsem málo přesvědčoval.

Jde o to, že všude možně najdu nástroje, které ukážou třeba aktuální průtok v datech za sekundu nebo i IOPSy. Já potřebuji něco, co ukáže, jak moc je disk prací vytížen, neboli (jak se říká ve Windows) „procento času, po který byl disk zaneprázdněn požadavkem na zápis nebo čtení“. Něco jako je zátěž CPU, tak existuje i zátěž storage, kde 100 % znamená, že se na rozhraní neustále čeká na odbavení požadavků disku. Tato veličina nijak nesouvisí s aktuální propustností, můžu mít disk, který zvládne dodávat třeba 300 MB/s, ale dokážu ho vytížit i požadavky, ze kterých vzejdou třeba nízké desítky nebo i jednotky MB/s.

Tak tohle jsem v Linuxu nenašel a teď mi řekněte, že jsem blb a je to táákhle jednoduché. Protože to považuju za jednu ze základních věcí, jak zjistit, co dělá disk, a ve Windows je to přímo ve správci úloh, tak očekávám, že v Linuxu to taky někde bude „na dosah ruky“, jen já jsem tele, co to ještě nenašlo.

Díky moc.

18
Server / Mail u sebe doma
« kdy: 24. 10. 2021, 22:51:45 »
Zdravím,
potýkám se s tím, že můj hostingový provider jde od desíti k pěti a pohrávám si s myšlenkou, když už mám vlastní doménu, že bych měl doma i vlastní mail server.
Může mi někdo, kdo s tím má zkušenosti, rámcově říci, co k tomu budu potřebovat a jak moc velký s tím bude voser?

Co mám:
  • doménu
  • jednu veřejnou statickou IP adresu, kterou nějakým způsobem dostane můj poskytovatel internetu na moje zařízení s vnitřní (10.…) IP adresou. Tím zařízením je Mikrotik, který další požadavky směruje různě dovnitř do sítě, typicky podle portu (takže třeba 443 směřuje kamsi na vnitřní stroj s Linuxem, kde běží NGINX a různé weby podle různého hosta, jiný port směřuje na jiný web server, RDP zase na další a podobně)
  • nějakého poskytovatele, kde mám možnost měnit DNS záznamy od mé domény (což, jak vyplynulo z předchozího postu, už vlastně používám)
Vyhradil bych na to sólo stroj/virtuálku a na tom bych si chtěl zprovoznit několik málo e-mailových schránek a hafo různých aliasů podle potřeby. Za poměrně důležité bych považoval, aby zprávy hlavně chodily dovnitř (ven bych použil SMTP providera, i když bych se nezlobil mít vlastní SMTP server, ale netuším, jak je to např. s důvěryhodností vlastního smtp pro okolní svět a tak). A samozřejmě nějaký mocný antispam, alespoň na úrovni klasického freemailového poskytovatele, aby to, co má spadnout do spamu, většinově spadlo, a to, co tam spadnout nemá, tam pokud možno nespadlo. Značka ideál by bylo použití nějaké zabezpečené komunikace. To vše samozřejmě s free softwarem, tedy nejspíš na Linuxu.
Z Linuxu jako takového strach nemám (skoro je mi i jedno, jaká to bude distribuce, přičemž preferuji Debian nebo Fedoru a jejich různé odnože) a jestli budou potřeba nějaké drobné, které bych za něco musel připlatit, tak s tím taky obvykle problém nemám. Co se zkušeností týče, to je spíš o konkrétních technologiích a co se mailu týče, tak tady jsem klasickej noob. Už mě ale moc nebaví být závislý na poskytovateli hostingu/mailu, který dělá změny, které jsou k horšímu (teď třeba zmigrovali maily na něco, kde úplně chybí definice těch aliasů, přestože ty stávající zatím zaplaťpámbu fungují).
Pokud by moje požadavky měly být hodně mimo mísu, tak prostě zvolím jiného poskytovatele, ale alespoň jako cvičení bych to docela rád zprovoznil. Ne nutně rovnou s hlavním e-mailem, mám i nějakou zkušební prakticky nevyužívanou doménu, se kterou by to šlo nacvičit.
Zkoušel jsem kolem toho trošku googlit, ale je to úplná klasika, jak se včelařema - každý má úplně jiný názor :). Docela rád bych si tady prošel ty vaše :) (klidně se i zhádejte ;-) a na základě diskuze si pak udělal nějaký obrázek toho, co mě čeká a kudy asi tak jít a čemu se spíš vyhnout.

Díky moc.

19
Zdravím technicky zdatné osazenstvo.
V baráku po původním majiteli je z garáže k poštovní schránce, kde je zvonkové tlačítko, veden kabel o několika různých vodičích, všechno je to nekroucené, některé vodiče jsou silnější, některé slabší, ve svazku je i jeden jakýsi koaxiál (tloušťka toho koaxu je asi milimetr a čtvrt, možná milimetr a půl, jeho vnější vodič je do tvaru pletiva, impedance neznámá). Upřímně: vůbec netuším, co to je za kabel, původní plán byl udělat z toho u schránky nějaký vrátník s dorozumívačem, ale zůstalo to nakonec jen u zvonku (tam a zpátky přes tlačítko nějakých 12 V, ze kterých se cestou něco ztratí). Kabel má délku zhruba 40 metrů.

Chtěl jsem se pokusit tudy protáhnout data, jmenovitě ethernet, tak jsem vybral dva nějaké páry (krouceného tam stejně není nic, tak jsem si řekl, že je to prakticky jedno) v bláhové naději, že by na tom mohl chodit alespoň 10Mbit. Ani ťuk, prvky na obou koncích při připojení jen bliknou a nic. Páry skutečně vodí z jedné strany na druhou, to je ověřené, ale zjevně tomu chybí to nezbytné kroucení a bůhvíjaké jiné parametry.

A tak se ptám: je nějaká šance nějakou celkem lacinou metodou udělat na tomhle vedení nějaký datový propoj o rychlosti nejméně 10 Mbps, nebo bude nejsnazší a nejspolehlivější zároveň dostat tam tudy jen nějaké napájení a zbytek řešit bezdrátově, třeba přes dedikovaný WiFi spoj? V „kapličce“ se schránkou a zvonkovým tlačítkem drobet místa je, ale rack se tam samozřejmě nevejde ;-).

Díky.

20
Bazar / Dell Optiplex 790 BIOS - sháním
« kdy: 23. 08. 2021, 12:21:54 »
Zdravím,
mám tu Dell Optiplex 790 a podle toho, jak mu zůstanou blikat LEDky po startu (blikají 2 3 4), to vypadá dle googlení na poškozený BIOS.

Potřeboval bych nějakou dobrou duši s tímtéž hardwarem, která by mi z něj dumpla BIOS, třeba pomocí flashrom apod.. Na verzi mi až tak nezáleží.
Předem děkuji zdvořile.

21
Bazar / Sháním: Prestigio ION PC nebo IdeaCentre Q110 (BIOS)
« kdy: 30. 07. 2021, 18:03:47 »
Zdravím, mám doma Prestigio ION PC (zákl. deska IPP7A-CPH, musí to být právě tento model, jediné písmenko nesmí chybět ;)) a potřebal bych půjčit od někoho stroj s identickou deskou. Stroj se na našem trhu vyskytoval pod různými názvy, dokonce ho prodávalo i Lenovo pod názvem IdeaCentre Q110 (3016-1DU, Machine Type 10032, v bílém provedení). Podrobnosti např. ve staré recenzi na CNews (2009).

Potřeboval bych ten stroj buďto půjčit, nebo pokud se ho chcete lacino zbavit - zajímá mě jen BIOS, protože ten můj odešel a samotné nahrání dostupných BIOSů do nově naletovaného SPI čipu nestačí, něco tam pořád chybí a stroj tak jede výhradně jednovláknově (nechodí Hyper-Threading, v linuxu se např. musí vypnout SMT, jinak se to při startu kousne a nikdo s tím nehne). Případně pokud někdo umíte ten BIOS komplet dumpnout, tak stačí ten :).

Poptávka platí do odvolání (nečekám, že se někdo najde hned), možno mě případně kontaktovat na mailu wift (slaneček) wrapuch • net.

Stran: 1 [2]