Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - MiroslavPragl

Stran: 1 [2] 3 4
16
Sítě / Re:SIM karta pro příchozí SMS a hovory
« kdy: 16. 02. 2025, 19:36:01 »
M2M nevyhovuje proc? Tarif za ~10 kc mesicne u vetsiny operatoru. Ceny odchozich SMS (tucet byva v cene) a hovoru samozrejme relatine vysoke, ale pises o prichozich SMS a hovorech.

MP

17
Hardware / Re:Hledám RAID kartu pro 4× SATA RAID1(10)
« kdy: 16. 02. 2025, 12:45:27 »
Drivery, ktere jsou k dispozici ve standardnim repozitari Windows ( https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=lsi+sas&scol=DateComputed&sdir=desc ) nejsou opravdu nejnovejsi, ale jsou tam

Ve Win 11 24H2 pouzivam jak SAS2308 tak 2008 (v IT) modu bez problemu, ale logicky z nich nebootuji - jsou to muzealni kusy bez UEFI podpory.

MP

18
Hardware / Re:Hledám RAID kartu pro 4× SATA RAID1(10)
« kdy: 16. 02. 2025, 10:45:13 »
Baterie s cache je k ničemu. Stačí pořádná UPS.
To je naproste nepochopeni funkce baterii zalohovane cache. Baterie je tam proto, aby se po odstraneni NEJAKEHO problemu a opetovnem zapnuti stroje (tedy klidne po par dnech) dozapsala data z cache na disky. Tedy funguje "opacne" nez UPS a resi jine veci. Treba to, ze si OS mysli, ze data jsou zapsana.... a ona se jeste nekolik minut zapisovat budou

K tematu: LSI based SAS adaptery sezenes v ruznych konfiguracich/moznostech, moc netopi a daji se flashnout na HBA i RAID (IT/IR mode)

A k Windows: Mirror s UEFI/GPT je trochu tricky ohledne propsani seconday plane EFI souboru do UEFI. Nedavo jsem to resil na MS Answers - mrkni se na konec threadu https://answers.microsoft.com/cs-cz/windows/forum/all/p%C5%99%C3%ADd%C3%A1n%C3%AD-zrcadel-raid/744d0cc0-36db-4324-96cb-9b759cb4668a
MP

19
Server / Re:Oprava číslování md127 na md0
« kdy: 14. 02. 2025, 19:27:47 »
Potvrzuji zmíněné chování, resp. změnu s 6.11.x.
Kolega Zdenek M. by rekl: klasicke pachani dobra :/

DIK ZA POTVRZENI!

Nastesti mam raid0 jako ryche velke odkladiste docasneho bordelu, takze i kdyz si ubuntu rekne o root password for maintenance, po chvili pozadavek zmizi (!) a objevi se logon.

MP

20
Server / Re:CUPS mazání fronty z Win11
« kdy: 13. 02. 2025, 23:15:06 »
IMO to nikdy nefungovalo jinak než jako hloupý odesílání do černý díry.

pri nastaveni SNMP a byte counting se lpr ve Win chova solidne

MP

21
Server / Re:Oprava číslování md127 na md0
« kdy: 13. 02. 2025, 23:12:08 »
To samozrejme vim.

Popisuju letity stav ponekud obskurniho cislovani md zarizeni pri AUTOMATICKE detekci a zajimam se o to, zda zmenu nekdo potvrdi.

MP

22
Server / Re:Oprava cislovani md127->md0
« kdy: 13. 02. 2025, 22:04:20 »
Je to 10 let stary problem.
Samozrejme netvrdim, ze kdyz jsem na nej narazil ja, ze na nej narazili vsichni. Jen mnozi :)

MP

23
Server / Oprava číslování md127 na md0
« kdy: 13. 02. 2025, 21:29:35 »
Dobry vecer,
dnes jsem na jednom domacim zalohovacim serveru (Ubuntu 24.04.2 LTS) aktualizoval mj. kernel na 6.11.0-17-generic a "diky" nekonecne dlouho trvajicimu restartu a chvilkovemu zobrazeni "enter root password for maintenance" kvuli neplatnemu fstab zaznamu zjistil, ze je zjevne opravena letita chyba cislovani RAID - misto md127 je pole opet autodetekovano jako md0

Nicmene nikde jsem nenasel, ze to tak ma byt. Muzete pls potvrdit?

Dik

MP


24
Distribuce / Re:CentOS 10: instalace VirtualBoxu
« kdy: 06. 02. 2025, 11:56:02 »
Zbabele jsem to vzdal a pouzil Debian. CentOS jsem volil proto, aby meli studenti sanci pracovat take na Red Hat distru.

Trochu me zarazilo, ze zavislosti VirtualBoxu si vyzadaly primountovani instalacniho Debian media (pritom pri instalaci jsem povoloval sitove repozitare a naivne predpokladal, ze pokud priste nereknu jinak, pouziji se tyto), ale za 2 minuty bylo vyresene.

MP

25
Distribuce / CentOS 10: instalace VirtualBoxu
« kdy: 05. 02. 2025, 07:32:39 »
Dobre rano,
nedari se mi instalovat VirtualBox 7.1.x do CentOs Stream 10. Stazene rpm, repozitare ... prolezl jsem vsechny moznosti a navody, ale zavislosti se mi mnozi pod rukama jak kralici.

Pokud byl nekdo uspesnejsi / trpelivejsi: podelte se prosim o reseni, klidne slozitejsi, ale bez slepe ulicky na konci.

Dik

MP

26
Sítě / Re:SMB client - multichannel support
« kdy: 26. 11. 2024, 17:30:11 »
Diskuse je o SMB clientu na linuxu. Konkretne jsem zminoval, ze pouzivam Ubuntu server, asi jsem mel presto zduraznit, ze nepouzivam zadne desktop managery.

Kdyz budu chtit OS s rychlym grafickym rozhranim, nainstaluji si MS Windows s Desktop Experience a pripadne jine problemy budu diskutovat jinde.

MP

27
Sítě / Re:SMB client - multichannel support
« kdy: 25. 11. 2024, 18:17:02 »
Tesne pod gigabit, takze jako s jednou sitovkou.

SMB je efektivni protokol s domluvou vseho mozneho (client side write cache, jumbo MTU ...). Ve Windows jsem zvykly blizit se 125 MB/s (se dvema lacinyma sitovkama fakt skoro 250) na gigabitove siti. Takze skoro stejne efektivni jako SMB1 na starickem NetBEUI :)

MP

28
Sítě / Re:SMB client - multichannel support
« kdy: 24. 11. 2024, 22:50:53 »
Po nastaveni routes:
10.0.0.242      0.0.0.0         255.255.255.255 UH    0      0        0 enp3s0
10.0.0.243      0.0.0.0         255.255.255.255 UH    0      0        0 enx00e04c3f69fd

je po namountovani smb share konecne vytvoren 2x socket z obou klientskych  IP:
tcp        0      0 10.0.0.32:46168         10.0.0.242:445          ESTABLISHED
tcp        0      0 10.0.0.26:35462         10.0.0.243:445          ESTABLISHED

ale realne jede veskety traffic na obe serverove z jedine klientovy IP (.32)

Giving up.

MP

29
Sítě / Re:SMB client - multichannel support
« kdy: 24. 11. 2024, 12:00:47 »
Nepomohlo by nastavit statické routy? Třeba takhle (za eth0 a eth1 si dosaďte svoje názvy síťovek):

Dik, trochu me to bude iritovat (na dhcp klientu...), ale za pokus to stoji! Hlavne bude solidni dokumentace v pripadnem bugreportu

Nicmene trochu to jde proti failoveru, i kdyz v mem pripade je opravdu prioritou rychlost. A zase: failover je take tragedie, vytahl jsem kabel z 1. sitovky a cekal az smb client pochopi a zacne pouzivat druhou ... a cekal .. a cekal :(

MP

30
Sítě / Re:SMB client - multichannel support
« kdy: 23. 11. 2024, 16:50:55 »
Ze supportu/bugreportu samby mi napsali, ze mam napsat na bugreport kernelu. Pozal jsem je aspon o vyjadreni zda je to ocekavane chovani, nebo bug.

Zatim se pokorne vracim k Win 11

MP

Stran: 1 [2] 3 4