Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Vietnanka

Stran: 1 [2] 3 4 ... 7
16
Sítě / Význam subdomén vedoucích na stejné IP
« kdy: 11. 09. 2024, 10:16:11 »
skripty a obrázky na stránkách novinek a seznamu se načítají z těchto domén.
Jaký ale má význam, že všechny vedou na 2 IPv4 adresy a 2 IPV6 adresy? Čekal jsem,že to je kvůli load balancingu. A potom bych čekal, že každá z těch subdomén bude mít vlastní sadu IP. (Je ten dělaný o vrstvu níž, tedy IP anycast)?
Jaký pak smysl má mít do takhle rozšuplíkované na mraky domén, když všechny vedou na lb.szn.cz? (Fakt je ,že se to propíše do Hlavičky Host:)

A nebo je to ještě tak, že ty requesty sice jdou nejdřív na tu čtveřici IP, ale ty jednotllivé dNNN mají své vlastní adresy a  pak se to nějak stejně rozdemultiplexuje=pošle v interní síti?


Kód: [Vybrat]
      1  d105-a.sdn.cz is <CNAME>
      1  d178-a.sdn.cz is <CNAME>
odmazáno 20 podobných řádků
     22  d48-a.sdn.cz is <CNAME>
     28  d715-a.sdn.cz is <CNAME>
     36  d53-a.sdn.cz is <CNAME>
    289  lb.sdn.cz is 77.75.77.195
    289  lb.sdn.cz is 77.75.79.195

17
Sítě / Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi
« kdy: 10. 09. 2024, 13:52:48 »
Mám router, od kterýho několik zařízení  vydrží připojený v 80% případů do dvou sekund (aspoň že je funkční během té chvilky, dá se pingnout někam nebo stáhnout něco), občas funguje bez výpadku. Jiný zařízení netrpí výpadky vůbec.Mám pocit, že problém je na rádiově vrstvě. Ale ne víc. Ani jestli je router je letadlo a ostatní blázni, nebo router chcípl nebo nějak nekompatibilita (jako jsem četl zmínku, že apple bluetooth je k vyrvání si vlasů s 3rd party BT zařízeními)



Zkoušel jsem router i aktivně nastavit, od továrního nastavení po změnu kanálu, pootočení antén, obě pásma ,vypnout
bursty a něco podobného jako frame grouping
scheduler
wmm

Máte nějaký , jak do toho získat vhled?  Třeba wpa_supplicant má nějaký parametry pro hodně verbose logování, co by ukázalo změny signálu, retransmise, poškození crc nebo timeouty pro ack nebo asociace,disociace.
do routeru se dostanu na shell s linuxem, je tam ještě něco divnějšího než arm

A nebo  ten prostřední veprostřed se směje nejlépe. Vzít noťas s wiresharkem v monitoru modu a poslouchat oba
* protože monitor mód někdy nezachycuje odchozí směr a nebo ho

18
Když mám 2 monitory na Win 10, který jsou každá pes jiná ves, tím myslím jiný rozlišení, jiný scaling nastavený pro , prostě neseřízený, tak jsem si všiml u přesunu oken,  zajímavého "dropu".
Teprv až když okno překročí polovinu plochy na druhý monitor, dojde inflaci nebo expanzi. (Nehraje roli pozice myši) . Je to konzistentní, mohu nechat okno na půl žerdi a přejít na levou půlku a tahat odsud .
Je to nějaký bug, nebo záměr? Mě to přijde jako fajn věc.


A na okraj, je termín dualhead správně, pro označení dvou monitorů (v režimu rozšířená plocha)
A poznámka jenom, funkčnost high dpi a  ještě umocněná při víc monitorech se v Windows dost vyvíjela, někdy k horšímu , někdy k lepšímu.

19
Dostal jsem se do úzkých, mám v prohlížeči chromium na Linuxu (rozhraní MATE) otevřenou stránku s TEXTAREA, kde je mnoho textu napsaného. (a další input type=text, name...., file ,to je důležité - prostě formulář pro příspěvek)

Jenže se stala chyba v matrixu a když v tom chromu Kliknu na "Vybrat soubor" toho políčka, tak to vykostí dané celé okno toho prohlížeče. Už ho není možné dál ovládat. Ani myší, klávesami. Ale přesto reaguje, obsah se překresluje, je responzivní při resize a pokud by tam hrálo video nebo se přes javascript něco dělalo, tak by to běželo dál určitě

Neznemožní to celý prohlížeč. Jen to jediné okno (s víc taby klidně) Ostatní okna  dané instance prohlížeč fungují nezávisle. Takže si to můžu nasimulovat podruhé v novém okně. A jediné co jde, je to okno pak zavřít ( jelikož křížek "není součást chrome", ale Window manager) - kromě toho mého okna - nechci přijít o ten text.

Dokonce jsem takový koumák, že jsem přišel na to, že když z jiného okna otevřu Správce úloh chromu, mohu přepnout na jiný tab toho nemocného okna (ale ani ten se nedá ovládat).

Co udělat, abych se dostal k tomu nemocnému oknu??


Zkoušel jsem i přes htop - tree view hledat, jestli není otevřených nějaký child process pro ten file picker  ( File manager má vtipné jméno Caja). Taky jsem zkusil killnout killall Caja. nic nepomohlo. Nebo mačkat ESC,Enter, Tab zběsile jako při klávesnicovém amoku.

A takový poznatek, ono je uplně jedno, jestli tomu prvku FILE nějaký soubor vyberu nebo dám zrušit a soubor nevyberu - od té doby okno přestane reagovat na podněty.

Určitě je to nějaký specifický bug MATE+ chromu, jinde jsem na to nenarazil. Ale mě jde o to ,abych se dostal k tomu INPUT.TYPE=TEXTAREA.value v tom tabu toho nemocného okna.

20
Distribuce / Nesedí čas journalctl -k kontra dmesg -Tk
« kdy: 06. 06. 2024, 22:15:12 »
Z jakého důvodu časová návěští dmesg -T se liší asi o tři minuty od journalctl -k ?

Mimochodem, dmesg mi drží 3200 záznamů (10 dní) a journalctl -k 900 (2.6dne)
Takže ten časový rozdíl je konzistentní s událostí teĎ, ale i s tou 2 dny starou.


PS: a k čemu je volba dmesg -k  ("Print kernel messages")? Myslel jsem,že toto dělá tak jako tak. Tak k čemu ta volba?
Kód: [Vybrat]
$ dmesg  |wc
   3286   13576  178179
 $ dmesg  -k |wc
   3286   13576  178179
 $ dmesg  -k |sha256sum
835fed0b92ba99753bbb9cd4a68dff47b1a5c3632853e814d1fdddaeffdb0576  -
 $ dmesg   |sha256sum
835fed0b92ba99753bbb9cd4a68dff47b1a5c3632853e814d1fdddaeffdb0576  -
A z druhý stránky, dmesg -u mi vypíše lautr nic. Je to snad nějaký náznak, žed dmesg bylo zamýšleno nebo jde  snad nějak ohnout(použít, nakonfigurovat) k vypisování i jiných hlášek mimo kernel?

21
Vývoj / Lepší zápis symetrické binární operace
« kdy: 05. 06. 2024, 17:34:46 »
V jakém jazyku se nejlépe zapíše takováhle operace ? Coconut, Crystal, Rust, Julia,Lisp-Like,dart,Go,R , ? Fortran,C ,Pascal, javascript?
X=["https://",'eyy}~7""'];
(X[0].split("").chars.zip(X[1].chars.split("")))
 .map( (x,y) =>
    x.ord ^ y.ord
 )
.join


dvakrát se tam opakují tři stejné operace. Takže akadamické řešení vyžaduje ty tři operace zmínit jen jednou

Představuju si něco takovéhleho:

BinaryOperatorFactory(X.map ( _.split.chars) , &:^ , _.ord)

(to podržítko je detail -shorthand pro lambdu funkci s jednim parametrem _.ord() =  (arg)=>arg.ord())
Jasně, mohu si to napsat v pomalu každým nepřeškrtlým jazyku výše, ale ,který to umí rovnou a případně jakou k tomu volí syntaxi? Pro inspiraci
Není problém třeba
[1000,200,300].reduce(0.5, &:+) = 1230.5 a [10,20,2].reduce(3, &:*) = 1200
Ale který jazyk umí  u zápisu lambda funkcí s jediným argumentem místo map((e)=>fn(e) zkratku map (fn(_) ) ?

22
O serveru Root.cz / Spotify forma podcástů na ComputerWorld?
« kdy: 30. 05. 2024, 17:26:16 »
Opravdu považujete vkládání podcástů přes spotify za nejšťastňější řešení na ComputerWorld? Když už tam není link na <AUDIO src="podcást.mp3"  controls />, tak proč to není třeba jako na lupa.cz nebo měšeč(Zdravím podcást s bitcoinovou blondýnou) , kde to je v celku rozumné?

Sestává se z 17 scriptů a 3 css a  ještě před povolením načtení a připojuje se na podivné domény spotify jako gabo-recever a sp-client.spotify.

23
Hledám článek na rootu asi někde z března až dubna, asi z seriálu postřehy z bezpečnosti, kde v komentáři někdo si stěžoval(parafrázuju), že bezpečnost webových aplikací moc se neřeší nebo to dělají diletantni a že třeba soubory se nahrávají pod účtem webserveru nebo wwwdata nebo www-data.
To zvýrazněné je ,co tam bylo a taky mě to zajímá. Bohužel v komentářích nejde vyhledávat.  Jak to tedy je s tou špatnou a správnou praxí oprávněním/ownerem souborů/skriptů pod www-data?

24
Server / Program pro verifikaci DKIM
« kdy: 09. 05. 2024, 16:58:10 »
Znáte nějaký program, skript, či webovou stránku snad (sic!) v offline režimu , kam se jako vstup zadá tělo e-mailu a ono to vyplivne, zda souhlasí DKIM podpis? Hledal jsem na internetu, ale všechny výsledky jsou povrchní - pouze validují syntaxi veřejného záznamu _domainkey "v=DKIM1...." A to ani v nejmenším není to ,co hledám

25
Server / Let's Encrypt zmražení vytvářeni certifikátů
« kdy: 08. 05. 2024, 19:58:12 »
Mám -li u stránek Let`s Encrypt certifikát, je možné nějakým způsobem freeznout nebo ochránit před novým vygenerováním certifikátu do té doby, než aktuální nebo poslení expiruje (90 dnů)? Jsou k tomu nutné nějaká kroky nad rámec běžného generování certifikátu přes HTTP challenge? (přidání do DNS), něco  s podepisováním? Případně přidání jiných typů RR do DNS?

26
Vývoj / K čemu je na webu soubor "vmc-certificate.pem"
« kdy: 26. 02. 2024, 19:00:43 »
Stahuje ho service-worker.js  Jaký je význam tohoto souboru "vmc-certificate.pem" ?
Při hledání přes konzoli Ctrl Shift F jsem nikde nenalezl jeho použití.

27
Vývoj / Skrytí NOSCRIPT ublockem možné?
« kdy: 09. 02. 2024, 19:09:49 »
Řeším takovou napříjemnost v HTML kódu a zkouším takovou uplně crazy věc.
Dá se pravidlem ublock skrýt tag NOSCRIPT (tady  jeho vnitřek!)? Sice picker ukazuje že je to validní syntaxe, ale náhled nic (zkouším i uložit+Reload, protože občas Náhled se neprojeví v určitých situacích jako +js(), has() nebo style() )

Nadále obsah noscriptu zůstává zobrazen. Nečekal jsem, že tohle zabere, ale nevíte proč?

Zkouším to i když v ublocku dám  Ano i Ne volbě Zakázat javascript na stránce(prostřednictvím ublocku, protože když to dám prostř. site permission, tak nejde picker, nicméně prý obě volby by měly dělat to samé)

28
Server / ESMTP redukuje velikost, SMTP ne?
« kdy: 21. 01. 2024, 22:56:10 »
Zde ke konci je srovnávací tabulka E- a SMTP

Zarazilo mě "reduces message size"

Co jecto zač za featuru?

29
Server / Nastavení druhé instance Dnsmasq
« kdy: 18. 01. 2024, 17:11:16 »
Jde nějak nastasvit druhá instance DNSmasq  (pro nově přidané rozhraní ) nastavit ,tak aby v ní DNS vůbec neběžel (našel jsem jen opačnou volbu, aby neběžel DHCP) a aby v DHCP  Reply jen odkazoval na jiný nějaký DNS Server?

zkoumal jsem direktivy listen, dhcp-range, domain, server a nepřišel na to.



Tedy že na konfiguraci prvního dnsmsq nešáhnu. Ten obsluhuje jiné rozhraní. Na nově přidané rozhraní chci vlastní instanci dnsmasq. DNS tam nemá běžet a jen předá informaci, které DNS použít přes DHCP.

Momentálně to řeším tak, že tato instance dnsmasq má jako server nastaven server=127.0.0.1 a vypnutím stop-dns-rebind a log-queries

30
Je v protokolu SMTP první tok od serveru přípustný, aby obsahoval dva a víc řádků "220" ? Tedy 220-něco a 220. Tedy vůbec první tok v SMTP komunikaci. Ještě před tím než klient něco(HELO nebo EHLO, to server nemůže vědět) odešle. To se mi zdá trochu divné pro tuto fázi.. A případně liší se odpověď pro standard ESMTP a SMTP?

Stran: 1 [2] 3 4 ... 7