Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - makovec_3

Stran: 1 ... 4 5 [6]
76
Windows a jiné systémy / Re:Apple M1 - unzip = kernel panic
« kdy: 14. 10. 2021, 12:15:47 »
Kód: [Vybrat]
Zkusil si to spustit v Rosetta II (tj. Intel) emulaci?

Na commandline stačí před příkaz napsat `arch -x86_64`, např. `arch -x86_64 unzip…`
To by ale ten unzip musel být pro verzi pro intel.

Commandline utility jsou vesměs univerzální, tj. mají obě architektury. V rychlosti jsem u sebe vyzkoušel `unzip` a funguje i v intel emulaci.

77
Windows a jiné systémy / Re:Apple M1 - unzip = kernel panic
« kdy: 14. 10. 2021, 10:08:08 »
Zkusil si to spustit v Rosetta II (tj. Intel) emulaci?

Na commandline stačí před příkaz napsat `arch -x86_64`, např. `arch -x86_64 unzip…`

78
Začni u zdroje věcmi odkazovanými tady: https://developer.apple.com/swift/resources/

S tím si pro začátek vystačíš na dlouho. Apple dokumentace je mnohem lepší než její pověst a když se v ní zorientuješ, obvykle je tam vše co potřebuješ.

UX: https://developer.apple.com/design/human-interface-guidelines/ios/overview/themes/

79
Hodinky s vodotryskem, starý dětský mem, již byly vynalezeny, nemám proto dalších přání ani snů…

https://mashable.com/video/apple-watch-ejecting-water-slow-motion

80
Studium a uplatnění / Re:Kariéra 30+
« kdy: 04. 08. 2021, 09:17:44 »
Právě si dálkově dělám vysokou školu IT (HK - 3. Ročník) ale moc nadšen z toho nejsem, přijde mi že kdejaký kurz na internetu je obsáhlejší a lepší než předměty na VŠ ale to je jen můj pohled.

To není jen tvůj pohled, ono to tak je. Tradičnímu školství odzvonilo, jen některým lidem holt trvá, než jim to dojde. Dneska se můžeš de fakto stát raketový vědec přes appku v mobilu, což je podle mě super doba. Důvod proč to hodně lidí nedává je, že je potřeba vlastní motivace a konzistence, lépe řečeno běžný člověk nedokáže fungovat bez toho, aniž by ho někdo konstantně kopal do zadku, a od toho je tu velmi drahá VŠ.

Já už dlouho říkám, že místo škol by stačili programy a mobilní aplikace a vychovatelé, co by jen kopali děti do zadku, že výsledky by byly lepší a vyšlo by to levněji  ;D

Ano, na programatora beznych aplikaci (angular, spring boot apod.) je opravdu VS k nicemu a penize se tim daji vydelat fakt pekny.

Tenhle typ práce odpovídá zhruba tomu čemu se říká “kvalifikovaný dělník” a stačíval na to učňák s maturitou. Není na tom nic pejorativního, mít trochu lepší vzdělání (hlavně širší) než je striktně potřeba pro práci taky těžko uškodí, ale týrat jinak zručné lidi na vysokých které je nebaví a nejdou jim je kravina.

81
Odkladiště / Re:Čeština a IT výrazy
« kdy: 17. 07. 2021, 11:34:56 »
Trochu z jiného soudku…

Treba v knize Kontakt od Sagana: "Beijing". Aha to je Peking.

Tohle je zajímavá otázka, česká transkripce z ne-latinkových abeced. Obvykle ty národy (či písma nebo jazyky) mají standardní přepis do latinky, který je ale pro českého čtenáře nefonetický. Na druhou stranu, pokud je v českém textu pouze fonetický přepis do češtiny, tak si k tomu člověk obtížně(ji) vyhledá další zdroje, protože drtivá většina textů na interntu používá obvykle standardní přepis… i když tady často u významnějších hesel dost pomůže Wikipedie, ideální stav by byl uvést i v českém textu alespoň jednou kromě české transkripce i mezinárodní formu, případně i originál, třeba (není to typický, ale myslím že ilustrativní příklad): Kuang-čou (Kanton n. Guangzhou,  广州).

82
Odkladiště / Re:Čeština a IT výrazy
« kdy: 17. 07. 2021, 11:20:19 »

Keby sa IT zrodilo v nemecku (alebo kdekolvek inde), tak preberame IT slova od nich...

heruntrládni mi tu dataj, hledá se lajtendrentvikler, potřebuju novej rech(ner), odešla mi festplata  ;)

83
Odkladiště / Re:Čeština a IT výrazy
« kdy: 15. 07. 2021, 13:24:11 »
To že je používání slangu u některých lidí manýra, o tom žádná.

Taky používání anglicismů v převážně ženském rodě, jak jsem si povšiml zejména u slovenských kolegů (vzor tá intýdžra, tá brejkpojnta…), to tahá za uši i mně a zní mi to popravě infantilně.

Jinak je slang naprosto přirozená věc v profesní skupině.

84
Hardware / Re:PC na vývoj
« kdy: 19. 06. 2021, 17:55:45 »
“cukrarna Hajek a Hajkova” - to přece není žádná kvalitní značka.

Mělo by to splňovat hygienický normy, jinak od toho nic nečekej. Je to akorát “vyhlášené jméno”.

Na druhou stranu souhlasím, ten základní level kvality čehokoli je tu strašně nízko, a neexistuje společenský tlak na zvýšení protože to běžný spotřebitel vůbec nedokáže rozeznat. Lidi raději zaplatí za “známé jméno” (tím se neztrapní a ukáží že “se vyznají”) než aby zkoušeli (s tím strašným nebezpečím že se zmýlí), hledali a pak ocenili kvalitu.

85
Studium a uplatnění / Re:Město, nebo vesnice?
« kdy: 19. 05. 2021, 12:52:12 »
Říká se že člověku přijde "přirozená" taková velikost sídla ve kterém dospíval…

Když se řekne Praha, tak si každý představí Václavák, Staromák, Hrad nebo sídliště Stodůlky, bordel, smrad, mraky ignorantských turistů nebo ruskojazyčných a rusko-kulturních obyvatel… jenomže Praha je ve skutečnosti mnohem rozmanitější - vznikla postupným pohlcováním vesnic a maloměst, a jednotlivé čtvrti mají pořád různý charakter. Předpokládám že bydlíš na koleji? Kolik Prahy znáš?

Já osobně jsem do Prahy přišel z jednoho z větších krajských měst na vysokou, a pak tam na různých místech desítky let bydlel - na starším sídlišti, ve vilové čtvrti, v okrajovém vlastně samostatném městečku. Teď bydlím v malém městě za Prahou ve druhém vnějším pásmu PID. Všechny ty poslední tři štace bylo v podstatě "maloměsto", odkud se jezdilo "do Prahy" (až ta poslední i formálně). Zjišťuju že maloměsto není úplně můj šálek kávy, a asi časem vrátím odkud jsem přišel.

Kdybych byl ve tvé situaci (ale já nejsem ty a priority můžou být jiné), vypadnul bych do ciziny, čím mladší, tím dál. Bál bych se, ale právě proto bych se překonal… později už k tomu pravděpodobně praktickou příležitost mít nebudeš. Trochu bych spořil, ale hlavně poznával.

"ale práce je tu taky, a myslím, že kdyby se člověk upíchl, je to takové jistější a klidnější, vzhledem k tomu, že zkušeného člověka tu nemá kdo nahradit." - tohle je falešná jistota, rozumím tomu, ale je to nejjednodušší cesta aby ti by bylo ve 35 mentálně 55, a až ta jedna skvělá firma ve které se pevně usadíš najednou za 10 let nebude zjistíš že tvé zkušenosti jsou zčásti iluzorní dané tím že jsi jediný co to v okolí dělá a nikdo mu do toho nemluví, a zčásti zbytečné, protože svět už je celkově jinde.

86
Studium a uplatnění / Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« kdy: 08. 05. 2021, 11:17:10 »
Mne mel na MFF z functionalu cvok, jehoz jmeno vypadlo, ale ze se furt cpal rybickami, to ne.
Jestli je zapíjel mlékem z plastové lahve tak to byl určitě Čihák. Přes jeho přednášku kterou jsem tam absolvovat já (poslední čistá matika pro fyziky v 5. semestru) prošli všichni, ale cokoli si z ní vzalo tak 1 promile studentů.
Ten dostal cenu děkana za skripta :)

No možné je všechno, akademické pařeniště je svět sám pro sebe se svými kritérii… moc nevím co si o něm mám myslet, učit neuměl a ani podle mně nechtěl (umět), a za nějaké psychologizování proč už mi to po těch letech nestojí.

87
Studium a uplatnění / Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« kdy: 08. 05. 2021, 07:58:53 »
Mne mel na MFF z functionalu cvok, jehoz jmeno vypadlo, ale ze se furt cpal rybickami, to ne.

Jestli je zapíjel mlékem z plastové lahve tak to byl určitě Čihák. Přes jeho přednášku kterou jsem tam absolvovat já (poslední čistá matika pro fyziky v 5. semestru) prošli všichni, ale cokoli si z ní vzalo tak 1 promile studentů.

88
Sítě / Re:Předávání přihlašovacích údajů
« kdy: 30. 04. 2021, 16:19:15 »
Rozdělené na víc části různými kanály, část třeba nadiktovat po telefonu.

89
Server / Re:Vymazání metadat z mailu
« kdy: 30. 04. 2021, 09:08:03 »
Zajímavé co se dá všechno vyvařit z jedné holé věty, novinářské zkratky, v tiskové zprávě :-)

Já osobně bych jí rozuměl tak jako už někteří přede mnou - tj. že v emailu byla jen naprosto minimální (meta)data nezbytná k jeho doručení (např. žádná metadata o programu a systému ze kterého byl odeslán která tam člověk běžně najde, takové ty `X-` věci) a byl doručen přímo na cílový server (nehopkal přes server(y) internetového providera atp.) z nějaké pofidérní IP adresy. To je čemu bych já osobně řekl "email bez metadat".

Konspirační teoretici co nevěří klamstvám a hledají nejjednodušší vysvětlení ovšem vědí že byly zfalšované i ty letenky, půjčování aut, data od mobilních operátorů, fotky na fejsbůku, doklady o ubytování… co by mohlo být jednoduššího? A kromě toho si ti dva notoričtí obchodníci s krmivem pro kočky a jejich přátelé vyjeli na otočku z Moskvy na Valašsko prohlédnout známou dřevěnou zvoničku ve Vrběticích... a teď jsou SJW (opravdu social justice warriors?, nemělo to být NWO?) neprávem vláčeni blátem.

Stran: 1 ... 4 5 [6]