Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - makovec_3

Stran: 1 2 [3] 4 5 6
31
Ale stále zůstává nezodpovězena otázka, jak ty architektonické dovednosti ověřit v rámci 1-2 hodin.

To je právě pointa moje a dalších tady: nijak. Nejde to. Někteří si nalhávají že jakoukoliv směrodatnou indicii o kandidátově vhodnosti vydestilují z toho, jak rychle nebo elegantně napíše na papír algoritmus pro rebalancing rb-stromu nebo vyjmenuje pořadí operátorů v C, ale je to jen placebo pro recruitery.

Ať jen neplácám, dobrého člověka přivedete jen podle reputace. Ať už je reputací něčí doporučení nebo třeba bohatě zdokumentovaná kariéra ve free software projektech. Myslet si že něco tak komplexního zanalyzujete jedním dotazníkem a pár hodinami pohovoru je naivní.

Souhlasím.

Pokud bych ale měl navrhnout nějaký test na hodinku, tak bych požádal kandidáta ať navrhne nějakou malou knihovnu funkcí podobnou něčemu čím se pak bude v práci bude zabývat, nejlép u sebe na počítači ale v prostředí ve kterém pak bude pracovat pokud s ním máz zkušenost, s tím že tam kde to nebude z důvodu času nebo rozsahu "funkční", tam to stačí okomentované.

A pak si s ním popovídal jak si to rozvrhnul, jak pojmenoval proměnné, funkce, jejich parametry, jak to rozmístil do souborů, jestli dělá raději věci from the scratch nebo používá systémové frameworky, na co přišel sám a co si hledal v dokumentaci a na internetu atd.

Pointa je: neoptimální algoritmus v nějaké funkci opravím snadno, blbě navrženou neudržovatelnou architekturu (která začíná od toho "jak si to rozvrhnul a pojmenoval") refaktoruju podstatně hůř a dráž. Z tohohle, ne ze školních úloh na algoritmy, uvidím jak systematicky nebo chaoticky přemýšlí a vyvíjí software.

32
zle to neni. Ale jak jsem napsal vyse - z vlastni zkusenosti - obvykle je to takovy to

'Hele, dokaz nam, co umis. My chcem, abys byl nejlepsi. Jen ti to nezaplatime a budes pracovat na spagetach, co s timhle pohovorem a otazkama vlastne vubec nemaj nic spolecnyho'

samozrejme ne vsude to tak je.

To je snad legitimní, že uchazeč musí prokázat svoje znalosti?

Samozřejmě, otázka je: znalosti ČEHO?

33
Kdyz jsou ty algoritmicke ulohy podle vas tak jednoduche, v cem je problem? Pokud se daji podle vas snadno naucit, tak se je naucte.

A k čemu to přijímací řízení je? Nebo je jen další zápočet který jde o to ňák prolézt?

Programator by mal mat nejake algoritmicke myslenie a nejake zaklady algoritmov, inak sa necudujte, ze je softver tak pomaly.

Software je typicky pomalý a nespolehlivý proto že na něm dělá nějaký nerd co si hraje s algoritmy věcí které o řád lépe řeší systémové frameworky místo aby si dával pozor na celkovou architekturu (tím nemyslím školometské aplikace nějakých vzorů) a jak mu to funguje dohromady a v konextu kde se bude používat.

34
architektura apod.

protoze to je subjektivni. existuji ruzne "skoly" architektury software. Kdejaky sarlatan dokaze zasvecene hovorit o architekture. Reseni algoritmickych problemu se ojebat neda.

A přitom to jak přistupuje vývojář k architektuře software a jak pracuje se systémovými frameworky je pro jeho práci daleko podstatnější než jak z hlavy dovedně řeší školní úlohy.

Neboli se zkouší to co je snadno "ohodnotitelné", a ne to co je důležité.

35
Software / Re:Jaký účetní SW pro OSVČ?
« kdy: 23. 03. 2022, 06:49:53 »
Účetní soft není Android nebo Win, aby potřeboval aktualizaci co měsíc :D

Pokud má opravdu šetřit čas a nervy, dělá to dnes zejména na straně elektronické komunikace s finančákem, ČSSZ a zdravotní pojišťovnou. A tam jsou včasné a průběžné aktualizace nezbytné.

Na evidenci a vydávání faktur stačí když na to přijde tabulkový a textový procesor “zadarmo”.

36
Studium a uplatnění / Re:Virtuálne sídlo v ČR pre SZČO
« kdy: 15. 03. 2022, 12:45:40 »
Citacia z financnej spravy na Slovensku:
Citace
Pri zdanení predmetných príjmov je potrebné postupovať v súlade so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov a z majetku (uverejnená pod č. 238/2003 Z.z., ďalej len zmluva) a v súlade s vnútroštátnymi daňovými predpismi SR a ČR.
Podľa článku 7 ods. 1 tejto zmluvy  príjmy slovenského daňovníka podliehajú zdaneniu len v SR, ak nevykonáva svoju činnosť v ČR prostredníctvom stálej prevádzkarne.
Ak však daňovníkovi v zmysle článku 5 zmluvy a lokálnej legislatívy ČR vznikne na území ČR stála prevádzkareň (ak napr. daňovník dosahuje na území SR príjmy zo živnosti vykonávanej na základe českého živnostenského oprávnenia), príjmy prisúdené tejto stálej prevádzkarni sa zdania v zmysle českých vnútroštátnych predpisov v ČR.
Daňovník ako rezident SR má povinnosť po skončení zdaňovacieho obdobia vysporiadať si v SR svoju celosvetovú daňovú povinnosť, t.j. uvedie v daňovom priznaní v SR aj príjmy zo živnosti zo zdrojov v ČR a za účelom zamedzenia dvojitého zdanenia uplatní k takýmto príjmom metódu zápočtu dane zaplatenej v zahraničí. Taktiež vyplní aj údaje požadované v XIII. oddiele daňového priznania - Miesto na osobitné záznamy daňovníka.

Děkuji za upřesňující podrobnosti k slovensko - české situaci, je vidět že víte co děláte a obavy že se možná ženete do problému byly  neopodstatněné.

37
Studium a uplatnění / Re:Virtuálne sídlo v ČR pre SZČO
« kdy: 14. 03. 2022, 21:19:51 »
Ked mate cesku zivnost, so sidlom v CR, tak platite dane prislusnemu danovemu uradu, cize v CR. Dokonca aj socialku a zdravotku platite v CR. Je rozdiel mat slovensku zivnost a podnikat aj v CR docasne, ako mat cesku zivnost. Vtedy sa platia v SR.

Obávám se že tak jednoduché to není, podívejte se jak je definovaný “daňový domicil” resp. jak se definuje “daňový rezident”.

Cituju z náhodného odkazu na internetu, ale ta formulace to dobře shrnuje: Určující je tzv. středisko životních zájmů. Jestliže je splněna podmínka, že se dotyčná osoba zdržuje na území nějakého státu nejméně 183 dní za kalendářní rok, pak má daňový domicil v daném státě.

České finanční správě to bude jedno když tu budete platit daně, ale pokud budete fakticky doma někde v zahraničí, tak byste tam s tím mohl ošklivě narazit.

38
Studium a uplatnění / Re:Virtuálne sídlo v ČR pre SZČO
« kdy: 14. 03. 2022, 17:25:47 »
honzako: nerozumiem tvojmu komentaru. osvc moze mat aj virtualne sidlo. chcem vyuzivat pausalne vydaje. obcan EU moze mat aj cesku zivnost a nemusi mat trvaly pobyt na uzemi CR.

Nevím nakolik je to zde relevantní, tak pokud jde o "osobní" daně z příjmu (česky DPFO, to je to co platí OSVČ a má to možnost těch paušálních výdajů), tak ty by měly podle zákona být placeny tam (myšleno ve státě) kde ta fyzická osoba skutečně většinou osobně pobývá, bez ohledu na "sídlo OSVČ".

39
Desktop / Re:Unix OS specialni feature
« kdy: 12. 03. 2022, 16:57:42 »
To je věc aplikace, resp. doporučeného chování user interface a aplikační architektury, ne operačního systému. Ne všechny aplikace na macOS se tak chovají, záleží to na tom jak je autor naprogramoval. Souvisí to i s “Restoring state” https://developer.apple.com/design/human-interface-guidelines/macos/app-architecture/restoring-state/

40
Software / Re:Jaký účetní SW pro OSVČ?
« kdy: 10. 03. 2022, 06:11:12 »
ja jsem v podobne situaci spokojeny s Fakturoidem: https://www.fakturoid.cz/

41
Studium a uplatnění / Re:Fakturacia pre Ltd spolocnost
« kdy: 23. 02. 2022, 10:41:00 »
Musíš být identifikovaná osoba nebo plátce DPH - sumy se objeví tuším na řádku 26 v "Přiznání k dani z přidané hodnoty platné od 1.1.2011".

Ale... kontaktuj daňového poradce nebo účetní, protože toto nechceš posrat! I ta faktura musí mít nějaké náležitosti, přepočet na CZK podle aktuálního kurzu, atd...

Třeba ten kurs pro DPFO není ten aktuální, ale vyhlašuje ho ČNB jednou ročně atd. nech si to vysvětlit a nastavit od nějakého účetního co tomu rozumí, pak si to můžeš dělat sám. Na kutilství "psali to na internetu", "ale kámoš říkal" bych se na tvém místě nespoléhal.

42
Nemyslí. Do obratu 1m paušalní daň, od obratu 1m paušální výdaje (+ odpočty dph)

Jo, máte pravdu.

43
Do obratu, tzn. co vyfakturuješ jako OSVČ, 1 milión ročně je pro tebe nejlepší paušální daň.

Myslíte asi výdajový paušál.

44
Nepochybuju o tom, že i před dvěmi sty lety bych měl velkou výhodu díky svému talentu pracovitosti, cílevědomosti a vytrvalosti. A byl by ze mě docela úspěšný řemeslník.

Výhodu ano, ale pokud by ses narodil jako nejstarší syn do rodiny drobného zemědělce někde na kotárech tak bys prostě dřel na tom poli. Myslím že předřečníci měli na mysli toto: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-nevyhravaji-talentovane-deti-ale-ty-z-dobre-rodiny-kde-a-proc-to-neplati-188493

45
není legální pracovat 100 % pro zahraničí s českou živností.

Mohl byste upřesnit proč?

Stran: 1 2 [3] 4 5 6