31
Studium a uplatnění / Re:Obsese algoritmických otázek na pohovoru
« kdy: 24. 03. 2022, 19:34:13 »Ale stále zůstává nezodpovězena otázka, jak ty architektonické dovednosti ověřit v rámci 1-2 hodin.
To je právě pointa moje a dalších tady: nijak. Nejde to. Někteří si nalhávají že jakoukoliv směrodatnou indicii o kandidátově vhodnosti vydestilují z toho, jak rychle nebo elegantně napíše na papír algoritmus pro rebalancing rb-stromu nebo vyjmenuje pořadí operátorů v C, ale je to jen placebo pro recruitery.
Ať jen neplácám, dobrého člověka přivedete jen podle reputace. Ať už je reputací něčí doporučení nebo třeba bohatě zdokumentovaná kariéra ve free software projektech. Myslet si že něco tak komplexního zanalyzujete jedním dotazníkem a pár hodinami pohovoru je naivní.
Souhlasím.
Pokud bych ale měl navrhnout nějaký test na hodinku, tak bych požádal kandidáta ať navrhne nějakou malou knihovnu funkcí podobnou něčemu čím se pak bude v práci bude zabývat, nejlép u sebe na počítači ale v prostředí ve kterém pak bude pracovat pokud s ním máz zkušenost, s tím že tam kde to nebude z důvodu času nebo rozsahu "funkční", tam to stačí okomentované.
A pak si s ním popovídal jak si to rozvrhnul, jak pojmenoval proměnné, funkce, jejich parametry, jak to rozmístil do souborů, jestli dělá raději věci from the scratch nebo používá systémové frameworky, na co přišel sám a co si hledal v dokumentaci a na internetu atd.
Pointa je: neoptimální algoritmus v nějaké funkci opravím snadno, blbě navrženou neudržovatelnou architekturu (která začíná od toho "jak si to rozvrhnul a pojmenoval") refaktoruju podstatně hůř a dráž. Z tohohle, ne ze školních úloh na algoritmy, uvidím jak systematicky nebo chaoticky přemýšlí a vyvíjí software.