Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - makovec_3

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Odpověď neznám ale pro německy hovořící země je myslím relevantnější Xing (https://www.xing.com/)

O práci tam jsem se před pár lety trochu zajímal, ale před Covidem tam skoro neznali ani remote a homeoffice a předpokládali že se tam přestěhuješ nebo budeš pendlovat (pamatuju že někteří měli “no remote” tučně na začátku všech nabídek a i ti co neměli byli vesměs dost arogantně odmítaví ve smyslu “co si to vůbec dovolujete” když to člověk zmínil).

Buď se to změnilo nebo je třeba najít nějakou specifickou niche kde je to jinak. 

2
Hardware / Re:Apple Magic Keyboard a jak napsat rouru |
« kdy: 31. 03. 2023, 20:10:59 »
Mám starší model magic keyboard a tam je roura na 105. klávese (vedle levého Shifty). Tuhle klávesu tvoje klávesnice nemá. Na obyčejné PC klávesnici mi funguje pravý alt a klávesa vlevo od jedničky.

Mám taky trochu jiný model kde je to Shift+\ vedle lev0ho shiftu.

Nicméně, rozložení klávesnice lze zobrazit (včetně toho co se děje když stisknete shift, option atd.): https://support.apple.com/cs-cz/guide/mac-help/mchlp1015/mac

3
Hardware / Re:Poraďte box k televizi
« kdy: 13. 03. 2023, 09:53:16 »
Ty boxy jsou boxy proto, že jsou tak nebo jinak uzavřené. Je to consumer electronics, předpřipravený balík hardware a software, jenom trochu sofistikovanější než lednička nebo programovatelná kalkulačka. To že je vevnitř procesor, paměť a nějaký čip na grafiku nic z pohledu otevřenosti neznamená.

Myslím že to co ty chceš je plnohodnotný počítač prodávaný jako počítač. Nebo, pokud ti stačí Android, tak nějaký tablet, které bývají přece jenom otevřenější a podporovanější třetími stranami než ty boxy.

4
Odkladiště / Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« kdy: 05. 03. 2023, 21:45:56 »
Když nevím, jak se zeptat Google vyhledávače, zeptám ze ChatGPT: :)

Toto omezení vzniklo kvůli starým verzím operačního systému Windows, které používaly textové uživatelské rozhraní a které vyžadovaly,...

no vida, ChatGPT až tak moc nevěřte. Takže staré verze operačního systému Windows s textovým rozhraním jo? Ve skutečnosti to byl DOS v dobách, kdy žádná Windows ještě neexistovaly.

Ve skutecnosti to byl CP/M v dobach, kdy zadny DOS jeste neexistoval

S ChatGPT a pod. bude ještě mrzení… taková nic moc navigace na steroidech. Ty zástupy poučených laiků co budou třískat odpověďmi chatrobotů do stolu s tím že jim to takhle řekla AI a tak to tak je.

5
Předesílám že vím že neodpovídám přímo na dotaz, protože kurzy které hledáš neznám.

Následujícímu se ale tak či onak nevyhneš:

The Swift Book:
 - https://docs.swift.org/swift-book/
 - https://books.apple.com/cz/book/the-swift-programming-language-swift-5-7/id881256329?l=cs

Playgrounds:
prostředí na prototypování, zkoušení jazyka, lehčí než Xcode který se používá na “opravdový” vývoj: https://www.apple.com/swift/playgrounds/

Pro vývoj UI pro začni rovnou SwiftUI (tj. nezabývej se zpočátku vůbec UIKitem):

https://developer.apple.com/xcode/swiftui/

Marná nebývají ani videa z WWDC (https://developer.apple.com/wwdc22/), i když je někdy těžké tam najít co člověk potřebuje.

Celkově je to určitě věc toho jak je člověk zvyklý se učit a studovat, mně osobně přijde dokumentace Apple velmi dobrá a zcela dostačující, takže další známé zdroje jako Ray Wenderlich https://www.kodeco.com/ nebo https://www.swiftbysundell.com  apod. nepoužívám, i když jsou lidé kteří na ně nedají dopustit.

A jedno obecné pozorování na závěr: k tomu aby člověk začal stačí docela málo, pokud si je toho vědom a ve chvíli kdy cítí že “to začíná drhnout” se začne dívat jak to udělat pokročileji.

6
Server / Re:Google, Seznam vs. domácí server
« kdy: 02. 02. 2023, 16:38:08 »
Google a Seznam požadují pro přihlášení do svých služeb čím dál tím více údajů, jako jsou telefon, datum narození, v budoucnu možná bydliště atd. Jaké jsou alternativy a nebylo by lepší si pořídit jednoduchý domácí server na vlastní doméně?

Jaký máte na to názor?

nm

No a jaké "služby" máte na mysli? Email? Vyhledávač? Mapy?

7
Studium a uplatnění / Re:Studium IT na vysoké
« kdy: 11. 01. 2023, 09:52:01 »
Já jsem se svým životem spokojený

Hele, podle toho jak tu vystupuješ tak asi tak úplně ne.

Ale to je nakonec jedno: myslím že kdybys k těmhle tématům prostě napsal jeden dlouhý věcný příspěvek, že "Podle mého názoru a osobní zkušenosti…." tak by to lidem co se ptají pomohlo mnohem víc než tyhle nekonečné ságy které jsou hlavně o tobě.

Tak sorry, greenlinuxguru, prošel jsem to znova a udělal jsi na začátku přesně tohle a flame začali jiní. Omlouvám se.

8
Studium a uplatnění / Re:Studium IT na vysoké
« kdy: 11. 01. 2023, 09:30:56 »
Já jsem se svým životem spokojený

Hele, podle toho jak tu vystupuješ tak asi tak úplně ne.

Ale to je nakonec jedno: myslím že kdybys k těmhle tématům prostě napsal jeden dlouhý věcný příspěvek, že "Podle mého názoru a osobní zkušenosti…." tak by to lidem co se ptají pomohlo mnohem víc než tyhle nekonečné ságy které jsou hlavně o tobě.

9
Vývoj / Re:Designing Domain specific language
« kdy: 21. 12. 2022, 23:53:21 »
Děkuju.

10
Vývoj / Designing Domain specific language
« kdy: 23. 11. 2022, 11:49:35 »
Ahoj, uvažuji že bych si trochu rozšířil obzory.

Jsem spíš prakticky zaměřený vývojář s mnoha lety zkušeností v oblastech od Turbo Pascalu, SQL databází, servery (REST API), nějakou tu webařinu před lety, po vývoj mobilních aplikací posledních cca 10 let (micro Java - ObjC - Swift).

Poslední dobou dělám hlavně SDKčka.

Zajímá mi dobrý design veřejného API ale i něčeho na způsob domain specifického jazyka pro interní architekturu SDK, potenciálně i jako součást toho veřejného API (konkrétně nad Swiftem).

Doporučili byste mi nějakou literaturu v tomto směru? Přiznávám že nemám moc teoretických základů v Computer Science takže bych dal přednost něčemu empiričtěji zaměřenému z pohledu teorie spíš pro pokročilé začátečníky, nezajímám se ale ani o žádnou “copy/paste kuchařku”.

Napadá vás něco? Díky předem za tipy.

11
Studium a uplatnění / Re:Má smysl pracovat pro startup?
« kdy: 15. 11. 2022, 10:04:01 »
za prve si pripomenme, ze sefova HP prohlasila, ze HP je startup. (nebo to byl pozustate HP prejmenovany na HPE, to uz nepodstatny detail).

takze dneska je taky vsechno startup.
Taky mě fascinuje co je dneska všechno startup, viz třeba ty startupjobs.cz -- před ~4 lety když jsem hledal práci to ještě docela šlo, dneska jsou tam běžné software houses a korporáty, stalo se z toho druhé jobs.cz.

Podle mě je potřeba založit nějaké startupjobs2, nebo ještě lépe jobs-co-mají-smysl nebo zajímavé-jobs, to podle mě citelně chybí.

Také jsem se na to po letech podíval a je to fakt podstatně horší než když jsem tam hledával (~ 4 roky). Samá Etnetera etc. v oboru kde pracuju (relativně specifický) kde je podle mé zkušenosti skoro nemožné sehnat kvalitního vývojáře (nedávno jsme hledali k nám) je tam hrst nabídek k, v principu, "montážním linkám".

12
Studium a uplatnění / Re:Má smysl pracovat pro startup?
« kdy: 14. 11. 2022, 15:10:10 »
Jak jsem psal, taky bych se k nějakému startupu přidal.
Ale jak najít nadějný a férový?

Já když jsem před cca 3 - 5 lety hledal, tak jsem nejdřív začal sledovat startupjobs.cz, sice většina těch firem tam žádné startupy nejsou, ale najdou se i zajímavé nabídky. Minimálně na základní přehled o poptávce to není špatné. Já jsem měl nakonec štěstí a našel jsem pokaždé tam. Filtr toho co je nadějné a férové… pro začátek úplně stačí vidět jak komunikují a jak vypadá osobní setkání. Sejít se nejen s HR, ale i s budoucím šéfem a kolegama. A hlavně, nebát se splést. Já jsem šel do jedné věci o které jsem si nebyl jistý, ale chtěl jsem to zkusit (vykročit z komfortní zóny). I když se ukázalo že to opravdu není pro mně, tak jsem to bral jako zkušenost, a šel dál.

Jinak se vyplatí projít si své kontakty ze studií a bývalé kolegy, často vědí o někom nebo něčem a nasměřují nebo zkontaktují.




13
Studium a uplatnění / Re:Má smysl pracovat pro startup?
« kdy: 14. 11. 2022, 12:37:37 »
Není startup jako startup…

Moje kritéria při rozhlížení se po nějaké místě jsou:

- vlastní produkt. Jádrem podnikání firmy je vlastní produkt, který se aktivně rozvíjí. Firma má nějakou strategii postavenou kolem něho. Produkt (mi) dává smysl.

dále
- práce kterou budu dělat využije moje širší zkušenosti, a bude zároveň challenging - donutí mi naučit se něco nového, nebo se v něčem podstatně zdokonalit
- sedne mi firemní kultura, a budu mít možnost work-life balance podle svých představ

Tahle kritéria obvykle lépe plní (opravdový) startup, ale není to podmínkou.

14
Hardware / Re:Čtečka nebo tablet na čtení knih a PDF
« kdy: 28. 10. 2022, 22:23:19 »
iOS

Pro přímé posílání souborů mezi iOS zařízeními slouží AirDrop (není třeba aby zařízení byla připojena na Internet, stačí když jsou blízko sebe a mají zapnutý Bluetooth a WiFi).

PDF lze také dílet přes iCloud, buď jako soubory v nějakém adresáři synchronizovaném v iCloud, nebo jako dokumenty importované do aplikace Books (Knihy). Pro první synchronizaci je třeba připojení k Internetu, pak jsou nacachovaná lokálně.

15
Studium a uplatnění / Re:Změna práce
« kdy: 03. 10. 2022, 21:06:29 »
Ten s tím FITem těch 5 let v oboru za pár let dožene, ale ten s těmi pěti lety práce v oboru ten FIT ne.

Hlavně tohle je naprosto akademická debata. Protože po pěti letech praxe nebude nějaký FIT (nebo v podstatě jakákoliv jiná škola) zajímat víceméně nikoho. Diplom si může spokojeně nechat zarámovat a pověsit třeba na stěnu protože pak už ho nikdy nebude k ničemu potřebovat. Tedy pravda, pokud ho nedejbože nenapadne jít pracovat pro stát, ale to je kapitola sama pro sebe.

Takže podobné úvahy jsou ledatak intelektuální snobství a klasická hra "na lepší lidi".

Můj diplom ani titul nezajímal nikdy nikoho, a jsou to ty nejmíň důležité věci co jsem si z té vysoké odnesl. To že vnímáte na “mít FIT” je podstatné “mít papír že mám FIT” vypovídá zejména o vás - mně to při psaní mé předchozí reakce vůbec nenapadlo.

Stran: [1] 2 3 ... 6