Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - mikesznovu

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 13
31
Desktop / Nelze přepnout klávesnici a indikátor je k ničemu
« kdy: 28. 09. 2024, 22:07:09 »
v MATE prostredi jsem se konecne doklikal jak prepnout jazyk jakou zkratkou byla to asi dvacata osma polozka v options, ale chvalim ze je na vyber asi osm moznosti modifikacnich klaves.

Ale po logoutu a loginu mi nejde prepnout layout, ani zkratkou, ani kliknutim levym tlacitkem na cs (ano, hlasi to cs, i kdyz mam en). pravy klik /:layouts - vyberu czech = neudela naprosto nic
Kde je problem, proc to  nefunguje??? jaka komponenta v linuxu, v MATE ma starosti prepinani jazyku

DokonceShow current layout z toho praveho kliku mi ukazuje cesky layout na monitoru, ale to je mi platne jak vytistena fotka mrtveho psa

32
Dotazy na zvláštnost xargs (ntice argumentů v 1 příkazu)Mám pár otázek na pokročilé použití xargs.

0. Je potřeba příkazu předávat pseudoargument "--", nebo pozná, že příkaz začal sám chytře ?  Tedy že když narazí na ne-přepínač, odtudu to bere jako příkaz (příklad : xargs bash -c -d 2)

1. Jak docílit, aby se příkazu předala n-tice argumentů? Zde to mám okatě simulované přes  bash -c  seq 13 |xargs -I g    bash -c   "printf '(
%s) .%s. (%s) ,\n' g h g"

vypíše (1) .h. (1) ,(2) .h. (2),... . Já ale chci vypsat : 1 h 2 , 3 h 4, 5 h 6 ,......

2: Proč se vypisuje toto:
Kód: [Vybrat]
seq 13 |xargs    \
   printf '(%s) (%s) ,\n' {} {}      #end
({}) ({}) ,   # <<<< Tento první řádek výstupu
(1) (2) ,
(3) (4) ,
(5) (6) ,
(7) (8) ,
(9) (10) ,
(11) (12) ,
(13) () ,
, zatímco bez -i je to ok.


3. Nějakým zázrakem bod 1. se dá splnit tím ,že xargsu předám rovnou printf přímo, bez obalení bashem
Kód: [Vybrat]
seq 13 |xargs    \
  printf '(%s) (%s) ,\n'       #end                                         
(1) (2) ,
(3) (4) ,
(5) (6) ,
(7) (8) ,
(9) (10) ,
(11) (12) ,
(13) () ,


4. Jak je možné, že xargs pozná vhodný počet argumentů?
Kód: [Vybrat]
seq 13 |xargs   \
      printf '(%s) (%s) (%s) (%s) ,\n'     #ende                             
(1) (2) (3) (4) ,
(5) (6) (7) (8) ,
(9) (10) (11) (12) ,
(13) () () () ,

5,. proč tedy xaegs automaticky nepozná délku? Jsou tam prázné závorky.
Kód: [Vybrat]
seq 13 |xargs  -i      printf '(%s) (%s)
(%s) (%s) ,\n'  {} {}     #en
(1) (1) () () ,
(2) (2) () () ,
(3) (3) () () ,
(4) (4) () () ,
(5) (5) () () ,
(6) (6) () () ,
(7) (7) () () ,
(8) (8) () () ,
(9) (9) () () ,
(10) (10) () () ,
(11) (11) () () ,
(12) (12) () () ,
(13) (13) () () ,d

 6. Tohle přirozeně nepůjde
 
Kód: [Vybrat]
seq 13 |xargs  \
  bash -c   printf '(%s) (%s) ,\n'
printf: užití: printf [-v proměnná] formát [argumenty


Tedy :

jak doplnit ty argument po n-ticích i do příkazu s placeholderem? (Třeba protože chci volat třeba exotický příkaz brambora.py  -a param_sudy -arg2=3 paramlichy), kde nemohu shufflovat pořadí


Proč někdy autodetekuje správný počet argumentů ? (1 2 3 4 .... 5 6 7 8)


A jak zařídit korektní předání argumentů v případě bash -c  ' něcoskript.py {} x {}'

 A proč použití  -i + {} (nebo -I a symbolu) pokazí předávání n-tic

četl jsem v  manu, že xargs nějak spouští měně invokcí než je potřeba, kvůli výkonu. To by mi ale vysvětlovalo jen ten problém kdy  nepoužívám -i / -I g ve varientě bash -c vs plain ...... (druhý odstavec ... There will be many fewer invocations...)

Díky za osvětlení

(mimochodem, opět se stala lahůdka, že po odeslání se ukázalo, Litujeme, přístup byl odepřen. + při přihlášení v druhém tabu a návratu do prvního jsem dal REload+post , ale to vrací "Litujeme, formulář jste asi už odeslali". To je moc hezké, že to systém ví, . Ale možnost tam si vybrat, že opravdu ho chci poslat ,tam jaksi není)

33
Server / Správce souborů Caja považuje index.php za skrytý
« kdy: 15. 09. 2024, 18:19:47 »
AI byla na zodpovězení dotazu krátká, začla něco mlít o web developmentu. Když jsem si v prohlížeči caja prohlídl slokžku s projektem, chyběl tam index.php. (ano, opravdu nezačíná tečkou, jak se snažila AI vsugerovat), ale pro jistotu jsem zkusil View-show hidden files. Tedy pak přibyl v mřížce ikonek souborů .

Soubor je přes smb připojený přes nějaký gvfs, jak je patrné  z cesty v Caja

Atributy souboru  v tom gvfs:
-rwx------ 1 me me 891 Jul 20 19:17 index.php

atributy na zařízení:
-rw-rw-rw- 1 admin administrators   891 2024-06-20 19:17 index.php
 
mírný detail- atributy GO:RW ( 666  -> 700) jaksi zmizely. a přibyl U+X.RLY !  :o




Proč ten cajzl caja dělá? Kde to pramení ?




lsattr na  tomto sytstému hlásí
Kód: [Vybrat]
lsattr: Function not implemented While reading flags on /run/user/1000/gvfs/smb-share:server=123.locald,share=folder/index.php
na originále má:
------------- ./index.php

Avšak "chucpe.caja.php" není považován za skrytý. . PROČ ?.

34
Desktop / Přepnutí SSH do pozadí v prostředí Mate
« kdy: 15. 09. 2024, 18:05:45 »
Je designované v MATE environmentu s českou klávesnicí, že proto ,abych ssh session v terminálu přepnul do pozadí, musím stisknout kombinaci:
Alt Shift 1 , Alt Shift 1, Ctrl +Z   je tam nějaké žonglování  s diakritickýma znakama, že naprvý stisk jsou "na půl žerdi"
?,?,? Normálně stačí  Alt 1,Ctrl+Z.

35
Hardware / Výpadky obrazu při doteku zdroje nebo zapojení
« kdy: 15. 09. 2024, 00:23:40 »
Mám v 2 zásuvkách,které jsou hned u sebe,připojený LCD monitor a v druhé napájecí zdroj notebooku.
Z laptopu vede HDMI kabel do toho monitoru. Obraz tam jde ok ,bez výpadku, když je vypojen z adaptéru a nebo i zapojen.Laptop(kovový) lezí na hranaté židli ze dřeva. Výpadky ani nejsou, když laptopem zašoupu po tom polstru.

Ale když zapojim noťas do napájení, chvilkově vypadne obraz (od 2s do 15s). To samé když ho vypojim.
To mi bylo divný, tak jsem si pohrával a zjistil jsem, že k výpadku dojde, i když se dotknu kovovým koncem napájecího adpatéru kovového rámu notebooku.
Z napájecího zdroje teče to země 60000nA. Ze sekundáru ofc. . (Měřit napětí je bezcenný údaj, jediná jistota je, že bude nižší nebo rovno 239V.)

Co se to děje. Kde je chyba? Zapomněli někam dát bleskojistku, magneto, ferity, nebo optické členi? Je to nějakýá hazarní stav? Celkově nebo ta nabíječka konkrétně? Nemůže se něco poničit statikou? Kde. problém je lokalizovaný?

36
Odkladiště / Může uniknout doména certifikátu?
« kdy: 07. 09. 2024, 21:07:23 »
Pokud zadám do browseru https (s!) URL s IP místo domény, ukáže se přirozeně "Alert nezabezpečeno,... Nesouhlas certifikátu, a hlavně :server poslal certifikát pro 'skutecnedns.domena.com'
 Pokračovat?"  (Web tímto způsobem se načte zdárně)

Může nějakým způsobem uniknout  název domény, což může být i subject alt name mimo  typického CN  "do prostoru"?   Tím myslím na různé Safe Browning listy, různé směrovací komponenty v chromu atd , črt transparenty , oscp , ... ?


1. Ve fázi před Pokračovat
2. Poté

Jádro dotazů není "dát si dnes záznamy do pořádku", ani tó u 3.stran nemohu ovlivnit, ale dozvědět se, kde může nastat únik toho jména serveru z certifikátu všude ... Ani rady držet se sto honů od http nebo webu bez zámečku.

37
Stalo se mi to prvně. Firefox pro android nerozdýchal připojení BT klávesnice. Zaseklo mu UI, aplikaace ale nereagovala.Ale necrashla (přitom na crash je  mobilní firefox citliví jak TNT na otřes nebo jak důchodeec na zdražení). Nepomohlo ani v ploše dát nový tab. Pokud jsem dal "ukončit firefox" na androidu metodou tažením prstu nahor z alt+tab, tak po novém spuštění se zobrazila bílá obrazovka. Pomohlo až ho vynutit, pak se spustil korektně

Co je to za bordel v firefoxu? Proč ho zasekne věc nadřazeného OS- jiná než dotyková klávesnice?




PS: proč po restartu telefonu nevidím v quicksetting- dlaždici Bluetooth- šipička dolu svá obvýklá zařízení? Bez ohledu zda jsou připojena. BT. je zaplý. ZKoušeno šverchovat hebBTátkem vícekrát. Ale v menu BT -(samostatné okno) samozrejme sou. stalo se to prvně.

38
/dev/null / Proč to v androidu nejde !?
« kdy: 24. 07. 2024, 23:11:18 »
Jsem z té nefunkčnosti androidu nasýřen!!! Proč tyhle věci takzvaně stojí za zlámanou držgrešli?

1.chci zmenšit obrázky z externí paměťovky a každou chvíli vyndavat pádlo z siligokonovýho kryty, žhavit jehlu a žonglovat s SIMkou nepřipadá v úvahu, takže jen připojení přímo USB-C kabelem nebo exerní čtečkou. Našel jsem si asi na druhý pokus vyhovující aplikaci Image Resizer.  Instalace z F_DROIDU proběhla  na vypíchlý voko - ikonka nikde Takže jsem si ručně musel stáhnout z webovek f-droidu

2. Aby vůbec geniální android ukázal obrázky z externího zdroje, musel jsem se čičmundit s nastavením aplikace - Image source: z pěti možností jen jedna "Photo picker" dokázala zviditelnit obrázky nacházející se na připojené čtečce/foťáku. Native picker, Camera,,Gallery, File exlorer marně hledat něco


3.Připojím foťák kabelem - fotky sice vidím jak v integr filemanageru, tak i v té aplikaci - dám Image Resize, vyberu souboru, ale Oni se nepřidají.
Aby ten ruský kus softwaru fungoval, tak musím  šáhnou pro čtečku SD a  teprv tohlé ústrojí s OTG připojit a teprv teď konečně se obrázky načtou!!!
Proč do háje ta aplikace odmítne načíst ty obrázky do další fáze, když je umožní vybrat!!!??? :o :o vč náhledů  Teprv teď mohu vybrat parametry konverze a po kliknutí na start se po chvíli ukážou fangle na obrazovce! hotovo

V poslední fázi workflow potřebuju mít obrázky přístupné příkazům bashe - na co mám nainstalovaný termux a termux bez roota nevidí mimo svůj adresář.

4. Proč kdy přesunu obrázky z úložiště telefonu do "metasložky" termux, tak Podělaná galerie ten  obrázek nedokáže otevřít ""??!!! Ukáže se miniatura není dostupná. To už se ze mně ten zpráskaný android dělá šoufky???? Když samozřejmě před otevřením náhledy vidím v integrovaném prohlížeči souborů -metasložce Termux


Jak tohle triviální  workflow (načíst obrázku z karty a zmenšit) v Androidu udělat bez vytrhání vlasů?? Takováhle experience něco produktivního udělat na androidu je něco jako procházka parkem u sídliště, kde lidi venčí psi - pří každém kroku se mi lepí hovno na android.

39
Software / Na jednom modelu NewPipe jde a na druhém ne
« kdy: 09. 07. 2024, 22:41:10 »
Zdravim, používám Newpipe pro androidové systémy. O tom, že čas od času se aktualizovat musí,vím. Jak GOOGLE neustále na youtube něco protřepavá a promíchává, tak po malých krůčkách se furt něco rozbíjí (přestanou jít komentáře, informace o kanálu se načtou až na třetí pokus, nějaký klip  se v půlce zadrhne a nejde pak ani zaboha přehrát, ale na pozadí ´bez videa je to OK), nebo při novém spuštění klip přehrát jde)


Proč . Newpipe ve stejné verzi. ve stejnou dobu. ze stejné sítě. na jednom modelu funguje a na druhém ne? Jediný rozdíl je samotná verze operačního systému (Nefunkční @android 13, funkční LineageOS18=Android 11)

Projevuje se to tak, že sice vyhledat videa jdou, ale žádné nejde přehrát (ani v okně ani pozadí) ani stáhnout. chvíli to načítá a pak  Guru  Mediánu zahlásí  Omlouváme se nastala chyba (v detailu - něco jako extractor failed to analyze stream)

No a by mě zajímalo,proč v jednom to ještě jde? (Nezajímá mě až tak že pomůže aktualizace na akt. verzi  0.27.0, což je o 2 verze napřed oproti 0.25.0 z Dec 2023, ale na blogu 0.27 není, čemuž se stejně nevyhnu) Napadla mě i možnost postupného testování(nebo zprovoznování)jako u featur google chrome  - ale si myslím, že se to neaplikuje, newpipe žádný účet google nemá, jede anonymně a mažu tu cache

Zkoušel jsem promazat mezipaměť aplikace (jak v aplikaci, tak z systémového dialogu). prohodit výchozí formát mp(eg)4(a) za webm atd. pořád nic.

(Detaily chyby:
Co: requested stream
Selhalo analyzování stránky)

40
/dev/null / IMGUR.com trollí
« kdy: 07. 07. 2024, 20:32:50 »
Síří mě i.imgur.com. Proč, když chci z čistého prohlížeče (smazané cookies) stáhnout obrázek https://i.imgur.com/blabla.png(i jpg), přesměruje mě to na  //imgur.com/blabla.

Zatímco stažení přes terminál je OK. V čem .je  rozdíl. Je.možný přinuti prohlížeč ,aby to stáhl taky.tak?

Za druhé, daná stránka mi zobrazí jenom šedou plochu. (obrázek existuje, stažený přes CLI je ok.) Vím že jednu dobu to fungovalo. Ta stránka je prolezlá prapodivnými domény (+cloudfront) scripty px.js?ch=. Mám ublock origin, zkoušel jsem i vypnout kosmetické filtrování. Nevíte, co tam je potřeba "opravit" ,aby stránka co má zobrazit obázek, ukázala obrázek  :-[ ?


Na tomhle je vidět ukázkový případ softwarového kurvítka - primitivně jednoduchý účel - zobrazit obrázek ( a ještě když imgur zkusím nakopnout, aby stáhle opravdu i.imgur/...jpg, tak hloupý imgur mohu nakopávat jak chci, ale ten blbec přesměruje na //imgur/...bla) se změněn v nefunkční šelmostroj.

41
Na tomto videu zaznělo  zdrcující tvrzení, že prý je na TEMU bezpečnější nakoupit přes aplikaci než přes webovou stránku.  To ve mně nabourová všechny představy o počítačové bezpečnosti mobilních aplikací. Na základě čeho to tvrdí? (Myslím, že používá iphone. Hraje toli to ?) V prohlížeči mohu mít protokol požadavků ablokovat je, kdežto aplikace je pro mě černá skříňka, kromě speciálních hackerů, kteří si ji mohou dovolit debugovat/omezit přes emulátor nebo  nebo ji omezit práva/sandboxovat , ale to vyžaduje mnohem lepší znalosti než použít network inspector a případně pře Ublock origin povolovat/zakazovat/ZKOUMAT requesty?

Fakt by mě zajímalo, je na tom něco pravdy?
https://www.youtube.com/embed/hqmbh-Z7104 (v čase11:30-11:55)

42
Na LineageOS 18 smartphonu mě frustruje jedna věc. (vyšší verze oficiálně pro daný model není ) Mám nastavený Noční Režim /night Shift/ na konkrétní denní dobu v 21:00 například - vidím to tak v quick settings mřížce při přejetí z horního displeje dolů - šedým dodatkovým písem u dlaždice je napsáno "Od 21:00", případne "do 5:00

Ale zhruba 5x-8x  za měsíc se mi stane, že se tento režim se prostě neaktivuje. Proč? a jak to opravit?  Nepřišel jsem na to proč, napadlo mě třeba, zda se to děje když mezi 20:55 a 21:05 telefon ponechám zamčený, ale to se mi nepotvrdilo. (Ono se to blbě troubleshootuje, něco co se stává náhodně a jen občas) - prostě už přijdu k hotovému, když vidím že je 22:00 a displej není do červena.
Taky jsem zkoumal druhou variantu - že si zapnu Cafeine a čumím na displej od 20:58 - vždy jsem s úderem deváté PM viděl, jak displej zčervenal.
(opačně problém není - v 5:55 je pokaždé vypnutý night shift)

43
Software / Jak přinutit wget, aby nevyráběl wget.log
« kdy: 29. 06. 2024, 18:09:21 »
Chci  (v vzdáleném shellu přes ssh případně  ho chci pustit do pozadí přes Ctrl+Z+bg) spustit wget aby zároveň nic nevypisoval a zároveň ani nevytvořil odpadní wget-log  soubor později, když buď zavřu terminál, nebo ukončím ten shell přes exit.
Pokud ho spustím -q -O cilovysoubor >/dev/null s & nakon ci nebo bez (a dám Ctrl+Z+bg), tak hned potom se mi napíš e.... writing output to wget-log
Pomůže volba -q, volba -o - , -o /dev/null?

"SIGHUP received.
Redirecting output to ‘wget-log.5’.
Connection to machine-salomon closed.
"


A pak mám otázku, zařídí příkaz wget -b (--background), nějakým trikem (double fork, ignorace na signál zavření parenta, stdout, TTY) aby stahování neskapalo zavřením terminálu?

44
Software / Příkaz wc na nauzavřený výstup
« kdy: 18. 06. 2024, 19:04:51 »
To se netýká toalet. Ale nevím si rady , jak poslat příkaz wc na nějak výstup  příkazu(například jako tcpdump, inotify, ale plus který zpočátku vychrlí množství naakumulovanych dat ) , který neukončí svůj výstup (jako journalctl bez parametrů nebo tail soubor.txt --follow) a ten příkaz ani nemá volbu  ,kterou tohle chci docílit(aby nevypisoval nepřetržitě, ale jen vypsal jen logy doteď a a skončil).

(Mohu si dát ohejbák příkaz>tmp.txt ;Ctrl+C ; wc tmp.txt ; rm tmp.txt)

Jde např. něco jako
 ( příkaz &  sleep 3 ; >&-) |wc
?


Nejde mi primárně o ukončení přikazu po určité době (byť u tcpdump nebo inotify bych to ocenil),   

Ale o ukončení příkazu , potom, co bouřlivě vypíše "veškerá předchozí data" a pak už jen sporadicky vypíše jen při nějaké  události(ta fáze mě už nezajímá). Tak jsem tam dal rezervu 3s.

45
Hardware / USB-C PD nabíječka omezuje proud
« kdy: 17. 06. 2024, 15:50:21 »
 :-\Přišel jsem na divné chování dvouportové USB-C  PD nabíječky po připojení druhého telefonu. Omezí proud z 2245mA na 1667mA, což je hluboko pod limitem.

Nabíječka je "čtyřicetpětka", takže po přečtení malého písma to znamená, že je schopná dodat 20W v případě dvou zařízení každému maximálně. A že umí max 3A. A že umí napětí 5/9/12V. A že ze sítě žere až 1.3A :o, což sem ale nepatří,ale taky by mě zajímalo co tím myslí. RMS to asi nebude(krát 220V  8), ale špičkový okamžitý proud?  Pochybuju, že ani jalový


Pokud se nepletu, tak  ani 5.5v x  3A je 16.5W a to je pod 20W.

Tak co se to děje!?


Baterkou jako takovou to není.

Zkoušeno víckkrát, různé pořadí, různé otočení kabelů, různá prodleva, různé přiřazení kabelů telefonům. Jedna zajímavost, jen jeden(a to noname) kabel je schopný poskytnout telefonu nad 2A, kvalitní kabely omezují na 1.5A.
Proč se nabíjecí proud omezí
z
2245mA(kabel)/2069mA(baterie)  při 4609mV na kabelu v konektoru telefonu
na
1670mA(1602mA)  při 4785mV na kabelu? Pokud  druhé zařízení odpojím, zase se to vrátí. Je to krásně reprodukovatelné. Hodnoty mám z power_supply/battery/{voltage_now,current_now} a power_supply/usb_input_current
Napětí baterky se taky mírně+  sníží ( z 4062 na 4018 a pak zase na  4082 při ocv v tu dobu 3750mV) . Stav nabití je kolem 29%.



resistence  baterie (bms/resistance) je 150 miliohmů.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 13