Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - mikesznovu

Stran: 1 [2] 3 4 ... 13
16
Distribuce / Nefunguje vlastní konfigurace v interfaces.d
« kdy: 26. 10. 2024, 23:01:07 »
Zkoušel jsem předělat manuální inicializaci network interfacu z manuální (rfkill unblock, set up, addr add, route add , wpa supplicant ; txpower) na automatickou. IP adresa je přiřazena ručně, staticky, bez dhcp. Ale výsledek: jako by se h0vn0 stalo.


do jednoho bájného souboru, který vládne všem
etc/interfaces.d/moje.conf (po kontrole že v /etc/interfaces je odkomentováno source-directory

Kód: [Vybrat]
auto wlan0
iface wlan0 inet static
 address 192.168.0.55/30
# netmask taky není třeba údajně a už vůbec ne v tom dementním formátu 255.255...
 gateway 192.168.0.0
 wpa-ssid jako-fakt
 wpa-psk china
#post-up ip route add default via 192.168.0.55 pry už není třeba
#odsazuje se to taby nebo mezery nebo to i bez ničeho?
# je nějaká možnost jak tady specifikovoat txpower nebo opět přes post-up iw se txp fixe 5000
# je možné mít víc post-up a provedou se všechny?



taky jsem zkoušel rady
jako čeknout
/interfaces.d/moje.conf
sudo systemctl status systemd-networkd : inactive
dál Unit NetworkManager.service could not be found



ifup wlan0 -:
ifup: unknown interface

Kde je problém?
Mám debilan Buster. a mám pocit ,že AI ze mě dělá debila, protože i když jsem zkoušel trobleshoting ,jako systemctl restart networking nebo dokonce iw link set wlan0 up, tak se nic nestalo, ani ip adresa tam nespadla (ta z direktivy address ) z nebe


Nepřehlédl jsem nějakou drobnost (systemctl finger lennart nebo nainstalovat balíček systemd-systemctl-network-toměposer.service) nebo proč to nejde??
nebo to pojede až po restartu? jak se to bude chovat ,když killnu wpasupplicant (a spustím ho znova ,potažmo se spustím sám)?

dmesg a journal cpl jsou slepé jak housle. Kde případně zjistim syntax chybu *conf (když tam omylem napíšu direktivu
 microsoft 1234), kde to na mě bude řvát ? Mám takové tušení že na processing těchto souborů ani nedochází.


EDIT: lkdyž jsem do interfaces appendnul slovo apple, tak restart zařval Failed restart...  /etc/network/interfaces:8: misplaced option


17
2gigový archiv  (inflated 2.5GB)na nasu jsem chtěl v pracovní stanici (z průzkumníku \\sh\sl\x.zip) s windows 10 rozbalit na SD kartu (70MB/s)+ (čili oboustranně nelokální) : CPU Skylake 4jádro. síť tlačí 90MB/s
Proč to jelo 6 MB/s, tedy asi na 26 minut?
Když jsem přes ssh rozbalil soubor na nasu trvalo to asi minutu (disky 240MB/s pro dokreslení a budiž polovina rychlosti když to bylo v rámci jednohodisku) - ale jaký je jas není podstatné, tam bych pomalost nehledal.

Když jsem soubor  kopíroval na  sdkartu (z rozbaleného umístění nasu - ze stejné složky jen zip->exe*) ,jelo to 20MB/s (nevim proč, jestli karta byla unavená nebo interní čtečka je vykopávka) , pro ověření, kopie jiného souboru na plochu jela těch 80MB/s, pro ověření kopie souboru jiného z plochy na sd kartu taky 25MB/s., pro ověření, rozbalení z nasu na plochu 60MB/s - asi na 30 sekund.

Proč je to v windows tak pomalé z nasu na kartu? trvalo by to 26 minut, 6MB/s. Když i vsoučtu rozbalení na armovém nasu trvalo pod minutu a přenos asi necelé 2minuty? I kdyby windows průzkumník nejdřív celý soubor kopíroval to $TEMP, a pak rozbaloval by to taky zabralo max 3 minuty.

Mám pocit, že jsem urobil všechny související testy v před-předchozim odstavci a vypadá to, že" celek je pomalejší než součet částí " ::)

*defendry, crowdstrajky, nortony, kaspersky ani jiný zpomalovače nemám
**jo, teď si uvědomuju, že to není má špičková sd karta na úrovni 80% UHS-1, ale nějaká seškráblá z podlahy linuxdays, ale lowend to není, nějaký A1 nebo V30 sandisk

18
Sítě / Pokročilé dotazy na (nexthop+) (multi)routing
« kdy: 16. 10. 2024, 22:42:02 »
Mám na mysli příkaz ip v linuxu, asi konkrétně podpříkaz route(ale třeba to ,co hledám je v jiných subech) a IPv4. Možná dojde i na asymetrický tok. man ip-route jsem studoval,... NH, NHFLAGS...


1. Existuje něco jako dočasné zakázaní route? Něco jako set down, nebo disable, mask? v man jsem našel jsem  disable/enable ,ale pro ttl-propagate. Protože když se smaže, musí se pak přidat se všemi svými parametry, kdyžto toggle by bylo (pro lidi) jednodušší.
+ Existuje něco jako komenřát u routy? podobně jako u iptables a nebo dokonce i ipset řádků-

2. Jak je možné, že se objevily 2 default routy ? ( tím spíš dvě routy se stejným target - lišily se v dev) šlo o Mubuntu s tím lepším Newtorkmanagerem  (umožňující přidat WG, vybírat pásmo u wifi, ale hotspot jsem tam neviděl) . šlo o počítač, s plně automatickou konfigurací připojenám současně k 2  sítím zároveň.. Je to nějaká novinka? Na 5.10 mi to při pokusu přidat píše RTLINKFILEEXISTS

3. existuje něco jako icmp update gateway paket?  Pro klienty. Modelový příklad: změní se default brána  (síť zůstává stejná), ale klient nedostal informaci že si má změnit gateway z 192.168.1.1 na 192.168.1.2 . S tím, že 192.168.1.1 si to zařídí (tím, že default gateway dá na nexthop 192.168.1.2)

Další se týká multi-homingu a dokonce, kdy se druhé spojení nenechází na jiném rozhraní, ale rovnou na jiném hostovi v síti. :
Kód: [Vybrat]
# ip route
default
        nexthop via 10.0.0.1 dev eth3 weight 1 onlink
        nexthop via 192.168.1.2 dev eth4 weight 4
172.16............
a
default
        nexthop via 10.0.0.1 dev eth3 weight 1 onlink dead linkdown
        nexthop via 192.168.1.2 dev eth4 weight 4
172.16............

5.Nenašel jsem nic jako prioritu, preferenci routy u multi-route (ip route add default nexthop via 192.168.1.2  weight 3 nexthop 10.0.0.3 dev eth4 onlink weight N) Weight nefunguje tak jak chci, nezohledňuje to aktuální situaci (když spojení přes danou cestu nejde). a nijak to nereaguje pružně. Nebo se to jmenuje jinak? Preference, pref, metric? asi to není to co chci. Ale metrika je pro celou routu, já hledám elegentní řešení,pokud je cesta použít tu multiroutu, tak tam se musí pro jednotlivé nexthopy, což je weight(jsem si myslel). Pak je nějaké pref(erence), ale mi hlásilo chybu syntaxe. (Je možné že syntaxe pro multi routu má jiné povolené sady parametrů v NH, ačkoliv podle BNF notace se NH opakuje v INFO_SPEC dvakrát  a například weight se ignoruje u routy bez nexthopů a  naopak asi něco nejde použít v nexthopech -viz man ip-route -hledat  "own syntax")

6. Navíc jsem zjistil, že tam je nějaké hysterze. změním default routu (na jedno nebo druhé nebo multiroutu s oběma nexthopy - těžko říct asi, tip bych mtu multiroutu) a z telefonu mi to prostě na jednoho hosta nešlo a problémy byl přímo v tom routeru - příkaz ip route get daný_host vracel starý záznam z té multirouty, ale pro jinou IP ip route get 16.10.20.24 to vrátilo už tu správnou ???
+ Zafungovala nějaká route cache? Jak ji flushnout? Existuje nějaké nastavení timeutu nebo ttl té route cache nebo pooling interval pro kontrolu správnosti/dostupnosti
+EDIT : možná to funguje úplně na principu náhody při stejném weight ( i když druhá je neprůchodná ),  >:(

7. JEDNOU jsem u té multi routy  u jendoho nexthop řádku viděl dead linkdown suffix. Nevím jak se to stalo. Ale nikdy jindy to nezafungovalo. Kde k tomu najdu info?

6. Zaznamenal jsem asi rozdíl ve verzi v linuxu, kdy pro vložení (default ?-asi nezáleží)route přes hosta, je onlink, ale není v rozsahu subnetu sítě (třeba že má přiřazenu masku /32) se musí routa vložit přes 2 příkazy - první pro hosta/32 a druhá via host onlink, zatímco v iném systému jde rovnou vložit ip route add default via 1.2.3.4 dev eth8 onlink bez předchozí známosti 1.2.3.4 v jednom příkazu

7.  na odlehčení: Fungují (hodně vágní analogie) routy  a nexthopy v linuxu  jako  CASCADE constraint v SQL? (dotaz asi jen pro ty ,kteří ví co je to zač)

8. Existuje nějaké nastavení režimu té multirouty? Například jako bonding/teaming má režimy failover, bond, round-robint, hash podle src/dst mac.... Souvisí s pětkou trochu, například další režim, když obě routy fungují, tak rozvažovat traffic poměrně podle weight u jednotlivých nexthopů . souvisí s trochu bodem 6+.



0. Nedostávám se tím nějak nad možnosti statického routingu? Jde to pořád takhle řešit (aspoň ta jediná věc, aby  ten router použil ten správný nexthop z té default multi-routy) . Nebo bych to měl spíš řešit na linkové vrstvě? Ale nedokážu si to představit, když druhý pc (druhá gateway) je v síti a je připojen přes stejný switch k routeru. Nebo se "vracet" k cronu, hook scriptům a pre-up.sh atd ? (což si stejně ale nedokážu představit, protože to by se ten vystrčený 2 .gateway musel připojit přes ssh na router a dát ip route del ...)..

Jak na to? Zkrátka jsem si myslel, že zaměním default via 10.0.0.1 za default nexthop via nexthop via (+ s hypotetickým per-nexthop parametrem weight, timeout, priority, check-interval a per-route parametrem režimem failover/round-robin/weighted/best-latendy) že to bude fungovat out of box.. Jo a neřeším žádný peeringový uzel v silicon valley ale síť na domácí žvýkání.

19
Windows a jiné systémy / FFmpeg hlásí Cannot allocate memory
« kdy: 10. 10. 2024, 23:16:04 »
Tentokrát z jiného soudkumašiny, 16GB RAM  8), snažím se převést na WIndows  10 přes ffmpeg přes qsv akceleraci soubor  a sype to na mě mraky řádků
h264_qsv @ 000001f17227b000] get_buffer() failed
[dec:h264_qsv @ 000001cfad5d9dc0] Error submitting packet to decoder: Cannot allocate memory
Těm předchází (když stihnu stisknout ctrl c než to ustřelí do nebe)
[h264_qsv @ 000001a098f653c0] Failed to allocate a qsv/nv12 frame from a fixed pool of hardware frames.
[h264_qsv @ 000001a098f653c0] Consider setting extra_hw_frames to a larger value (currently set to 8, giving a pool size of 34).

což jsem zkusil.

rádoby nápady od ai vedou k jiným chybám (přidán hwupload:extraframes - jak do filter:v i na začátek -extra_hw_frames)
Error submitting packet to decoder: Unknown error occurred
[AVHWFramesContext @ 000001c2a4e2c080] Could not create the texture (8007000e)
[AVHWFramesContext @ 000001c2a4e2d340] Error initializing a child frames context
[AVHWFramesContext @ 000001c2a4e2d340] Error creating an internal frame pool


Napadlo mě přirozeně , plnost ram.

ale mám využitá:6000, Dostupná 9000, Potvrzeno11000/24000 , vmezi 5700 ,fondy 220 a 230, paměť gpu200/77900 (vystřeluje na 900 max)

Při spuštém systému jako dřív, když to nedělalo. encoding je z h264 do h265/h264_qsv - . Zjistil jsem, ostatně jak píše výpis   ,problém že je na straně dekodéru, ale nejsem si tím jistý.

Začíná to bý zajímavé. Někdy konverze jede bez problému a někdy ne. - stejný příkaz. Většinou když ho ukončím a spustím rychlo po předchozím, se děje ta chyba.
Někdy to začné pálit ty Error až po určité dob konverze
Může být taky memory leak někde v intel mfx runtime? všiml jsem si ,že ta idle spotřeba grafické paměti nyní je 300 MB (ms hlásí kulatých ale  na hovno  0,3GB) - process explorer nyní 260MB, před pul hodinou 210MB-...


co toto může být za chybu ?

jinak soubor: 2GB, 4K yuv420p 30fps, 150Mbps avc

20
Přehlédl jsem něco, nebo v windows (interaktivní) příkazové řádce nejde zakomentovat zbytek řádku ? Mám nějaký uber dlouhý příkaz přes 5 řádků a chci sipkou nahoru do promptu dát předchozí příkaz,
umazat něco na začátku, nechat třeba 3 slovo  z a něj dát něco jako # , :: , REM ; nebo 🛑 nebo emoji s facepalmem ?


To znamená:
jlsdjflk sjdlkf jslk fjlskdjf lsdjf lfsddjf lskdjf lksdjl ksdj ldsjf lksdjf lsdf jlsdjflk sjdlkf jslk fjlskdjf lsdjf lfsddjf lskdjf lksdjl ksdj ldsjf lksdjf lsdf jlsdjflk sjdlkf jslk fjlskdjf lsdjf lfsddjf lskdjf lksdjl ksdj ldsjf lksdjf lsdf jlsdjflk sjdlkf jslk fjlskdjf lsdjf lfsddjf lskdjf lksdjl ksdj ldsjf lksdjf lsdf jlsdjflk sjdlkf jslk fjlskdjf lsdjf lfsddjf lskdjf lksdjl ksdj ldsjf lksdjf lsdf
 ???změnit na ???
program .exe /F sjdlkf jslk fjlskdjf /n:4 #  lsdjf lfsddjf lskdjf lksdjl ksdj ldsjf lksdjf lsdf jlsdjflk sjdlkf jslk fjlskdjf lsdjf lfsddjf lskdjf lksdjl ksdj ldsjf lksdjf lsdf jlsdjflk sjdlkf jslk fjlskdjf lsdjf lfsddjf lskdjf lksdjl ksdj ldsjf lksdjf lsdf jlsdjflk sjdlkf jslk fjlskdjf lsdjf lfsddjf lskdjf lksdjl ksdj ldsjf lksdjf lsdf jlsdjflk sjdlkf jslk fjlskdjf lsdjf lfsddjf lskdjf lksdjl ksdj ldsjf lksdjf lsdf
se rovnat ekvivalentu
program .exe /F sjdlkf jslk fjlskdjf /n:4 #


Nemám myš.  :-[ a ctrl + k dělá ^K

a středník  voe ???  -
>>>> program zahlásí : Argument ";" provided asi input filename, but c:\info.txt was already passed
to v microsoftu musel vymýšlel nějak rus ... takže tolik k tomu slavnému středníku v podání microsoftu
a mazat konec řádky držením Del je strašná pr...

21
Server / Jak zabránit zahlcení systému vyčerpáním RAM
« kdy: 10. 10. 2024, 21:33:37 »
Opět se mi na linuxu stalo, že mi jedna userspace (skript)aplikace spotřebovala celkovou dostupnou paměť 1024MB (bežně 200MB spotřeba). A ne, není to  pracovní mašina, ale jednoúčelový minipočítač, kde i 640MB musí stačit každému.účelu I když nevím jak je to možné, z 300MB textového souboru jsem chtěl najít pozici stringu, místo toho jsem asi omylem metodou fd.find.toarray nějak způsobil  rozkouskování textu na řádky a převod na pole a snahu to vypsat do REPL. Ale rozhasilo to celý systém, včetně  procesů pod rootem jako sshd,

Stroj reagoval na ping, chvíli ještě fungovalo DNS. Pak už ne. To samé ssh, chvíli se ukázal banner, pak už jen hluchý soket. stejně tak, wireguard spojení taky ještě chvíli šlo.
Překvapivě za 10 minut panikaření pomohlo čapnout monitor, klávesnici a  mačkat Alt, F2, killall node, ani ne naslepo, reagovalo to obstojně a taky jsem se živě podíval do okna zase jednou.. Mimojiné jsem zjistil, že došlo místo na disku na systémové partition microSDkarty, , lokalizoval jsem ho do stejného umístění jako daný 300MB soubor.

JMENOVAL  o jako on a měl příponu SAVE. ale velikost cca poloviční, víc se nevešlo na partition. Tak jsem ho smazal. Předtím jsem zjistil, že nejvíc cpu žral proces "editor ....soubor.txt.save" (což je nějaký jen alias pro zvolený nano,vim,neolbgtmacs, neonevim)

Je nějak možné v linuxu nastavit, aby proces nevyžral celou RAM? on sice pak nějak zafungoval oom a měl jsem v dmesg podpis vraha, že zabil.

Nedám dohromady už časovou souslednost, kdy došlo k spuštění skriptu, kdy zaplnění místa, kdy k zaplnění ram, kdy řádil OOM.




co se vůbec dělo? Mám pocit , že hw měl na krajíčku, podle mmc_Rescan
Kód: [Vybrat]
INFO: task kworker/2:0:12812 blocked for more than 122 seconds.
[  +0,000014]       Tainted: G        WC        5.10.63-v7+ #1496
[  +0,000007] "echo 0 > /proc/sys/kernel/hung_task_timeout_secs" disables this message.
[  +0,000008] task:kworker/2:0     state:D stack:    0 pid:12812 ppid:     2 flags:0x00000000
[  +0,000029] Workqueue: events_freezable mmc_rescan
[  +0,000012] Backtrace:
[  +0,000023] [<809f9df0>] (__schedule) from [<809fa7c8>] (schedule+0x68/0xe4)
[  +0,000012]  r10:81ea9800 r9:ffffe000 r8:00000000 r7:00000000 r6:40000113 r5:8f3eae80
[  +0,000007]  r4:ffffe000
[  +0,000013] [<809fa760>] (schedule) from [<80806328>] (__mmc_claim_host+0xe0/0x238)
[  +0,000009]  r5:81ea9a18 r4:00000002
[  +0,000012] [<80806248>] (__mmc_claim_host) from [<808064b8>] (mmc_get_card+0x38/0x3c)
[  +0,000011]  r10:00000000 r9:00000000 r8:00000080 r7:b776bd00 r6:81ea9a18 r5:00000000
[  +0,000008]  r4:81eaa800
[  +0,000012] [<80806480>] (mmc_get_card) from [<80810144>] (mmc_sd_detect+0x24/0x7c)
[  +0,000008]  r5:81ea9800 r4:81ea9800

[  +0,000014] Workqueue: kblockd blk_mq_run_work_fn
[  +0,000007] Backtrace:
[  +0,000016] [<809f0cb0>] (dump_backtrace) from [<809f1040>] (show_stack+0x20/0x24)
[  +0,000008]  r7:ffffffff r6:00000000 r5:60000193 r4:80fe5e54
[  +0,000010] [<809f1020>] (show_stack) from [<809f5250>] (dump_stack+0xcc/0xf8)
[  +0,000011] [<809f5184>] (dump_stack) from [<80303898>] (warn_alloc+0xd4/0x164)
[  +0,000009]  r10:00040800 r9:80f05008 r8:ffffe000 r7:80d18638 r6:00000000 r5:00000000
[  +0,000005]  r4:80f05008 r3:9a21c83e
[  +0,000008] [<803037c4>] (warn_alloc) from [<803049e8>] (__alloc_pages_nodemask+0x10c0/0x1184)
[  +0,000006]  r3:00000000 r2:80d18638
[  +0,000007]  r8:00000000 r7:00000000 r6:00000008 r5:00000001 r4:00000800


nějaký memy nfo
Kód: [Vybrat]
Mem-Info:
[  +0,000016] active_anon:9913 inactive_anon:178904 isolated_anon:0
               active_file:52 inactive_file:916 isolated_file:0
               unevictable:4 dirty:0 writeback:0
               slab_reclaimable:4508 slab_unreclaimable:7646
               mapped:7567 shmem:23022 pagetables:2289 bounce:0
               free:4547 free_pcp:0 free_cma:640
[  +0,000013] Node 0 active_anon:39652kB inactive_anon:715616kB active_file:208kB inactive_file:3664kB unevictable:16kB isolated(anon):0kB isolated(file):0kB mapped:30268kB dirty:0kB writeback:0kB92088kB writeback_tmp:0kB kernel_stack:2528kB all_unreclaimable? yes
[  +0,000016] DMA free:18188kB min:16384kB low:20480kB high:24576kB reserved_highatomic:0KB active_anon:39652kB inactive_anon:715616kB active_file:248kB inactive_file:3696kB unevictable:16kB write:0kB present:917504kB managed:892204kB mlocked:16kB pagetables:9156kB bounce:0kB free_pcp:0kB local_pcp:0kB free_cma:2560kB

po zabití
Kód: [Vybrat]
[  +0,000009] oom-kill:constraint=CONSTRAINT_NONE,nodemask=(null),cpuset=/,mems_allowed=0,global_oom,task_memcg=/,task=node,pid=14707,uid=1000
[  +0,000064] Out of memory: Killed process 14707 (node) total-vm:494324kB, anon-rss:471572kB, file-rss:0kB, shmem-rss:0kB, UID:1000 pgtables:486kB oom_score_adj:0
[  +0,082600] oom_reaper: reaped process 14707 (node), now anon-rss:0kB, file-rss:0kB, shmem-rss:0kB

jde nějak v linuxu nastavit, aby nebylo možné  zahltit všechnu RAM? whitelistem si myslím, že by to byl zdlouhavý přístup (služeb běží dost) a blacklist zase nezamíří na předem neznámé scénáře-procesy (dneska node, zítra julia)

22
Odkladiště / Náhrada za nefunkční archive.org
« kdy: 10. 10. 2024, 00:34:19 »
Přestal afungovat http(s!)://web.archive.org ? nevíte, proč a jestlidočasně? asi minulý týden ještě ok, . Dnes hlásí, že jsou offline a včera to házelo nějakou chybu (býval bych si otevřel web.archvie.org v web.archive.org)

23
Vývoj / Jak se připojit na existující shell?
« kdy: 10. 10. 2024, 00:16:10 »
Potřebuju vydolovat data z interaktivního bash shellu spuštěného vzdáleně přes ssh.  Historii a zadefinovanou promennou.  Napadly mě 2 způsoby, zkopírovat datovou strukturu historie přes gdb, ale to se mi nadařilo ,druhý způsob napojit se na stávající PID a "unést-přivlastnit" stdin a stdout. to jsem zkoušel ale nešlo mi to
(chci tam spustit příkaz - defacto vypsat proměnnou) Ještě visí bash v paměti PC, dostanu se k němu.

lrwx------ 1 64 říj  9 22:39 0 -> /dev/pts/4
lrwx------ 1 64 říj  9 23:26 1 -> /dev/pts/4
lrwx------ 1 64 říj  9 23:26 2 -> /dev/pts/4
lrwx------ 1 64 říj  9 23:26 255 -> /dev/pts/4


gdb descriptory: (jde o výplod ai, zkoušel jsem víc verzí,  s call (int)dup2 třeba, )
# Assume you want to redirect stdout to "output.txt" and stdin from "input.txt"

# Open the output file
call open("output.txt", 0x601, 0644)  # O_WRONLY | O_CREAT | O_TRUNC
set $fd_out = $rax  # Store the file descriptor returned by open

# Open the input file
call open("input.txt", 0x0, 0)  # O_RDONLY
set $fd_in = $rax  # Store the file descriptor returned by open

# Redirect stdout
call dup2($fd_out, 1)  # Redirect stdout (fd 1) to output.txt

# Redirect stdin
call dup2($fd_in, 0)  # Redirect stdin (fd 0) to input.txt

# Close the file descriptors if needed
call close($fd_out)
call close($fd_in)

Zkoušel jsem cd /proc/ID/fd. Zápis jde, ale čtení nic nevypisuje. (zkoušel jsem přímo i /dev/pts/4) 

balík bash-dbgsym nemám dostupný přes apt.
Snažil jsem se i přes gdb -p
print history_info_  ... No symbols table loaded
 info proc mappings ; find (stack a heap) ... find 0x... , 0x... , "retezec" - nenašlo


Jde to nějak? Nemá třeba ten bash ty deskriptory třeba už uzavřené, když visí v paměti dlouho? Proč nejde čtení (a asi ani zápis) z /proc/pid/fd/N ?

24
Chtěl jsem si triviálně  z androidu  zkopírovat pár souborů z data/data/org.nazev.aplikace/files, prostě jednoduchý jak facka! ani za h**** i s root oprávněním!!!
(Jenže dementní android neumí zobrazit plný filesystém/, nebo aspoň /data/data  v integrovanym prohlížeči souborů)
tak jsem tedy v termuxu dal su (abych se do složky dostal) a zkusil sftp - jenže sftp se nedokáže připojit, prostě skončí, chybou, ssh . (Když nedám su, tak se sftp připojí, ale to mi platný jak mrtvýmu zimník, když termux nemůže opustit /data/data/com.termux.termux/data/files/ )

Dobře , chtěl jsem na to jít silou, tak jsem zdrojový adresář přesunul do termux ../home/nova-slozka, pro jistotu dal práva o+rwx složce i souborům v ní.

Jenže ani pak se se ani nedostane termux(ani sftp lls) do složky: ls : cannot open dir "slizkýnáklad": Permission denied

Už mi praská žilka na pod entrem a zkouším ještě chown ,který má tak snadno zapamatovatelné jméno u1_724:u1:724 na ten adresář a soubory  a ještě dát ug:rwx.

konečně! 

To mě přivádí na otázku, funguje na androidu oprávnění OTHER?

Je nějaký funkční způsob, jak v androidu rovnou vidět  obsah systémových složek / budníků aplikací nativně z file browseru (asi mu přidělit root práva, jak?)

25
Windows a jiné systémy / Finderem se nepřipojím na smb://
« kdy: 05. 10. 2024, 15:51:30 »
Přestalo mi fungovat korektně připojení  na sdílené jednotky samba NASu přes OSX přes Finder  . Konfiguraci jsem neměnil a doteď to funovalo OK. Vždycky to dělám tak, že v Finder - Otevřít dám Připojit k server a mám tam předvyplněno z dříějška smb://host (pak mě to nutí vybrat které body , když vyberu všech osm, tak mi to otevře osm tabů v okně) Co se děje teď: Po připojení to funguje asi 2 sekundy , pak se Finder sekne, totálně, musím dát : lišta - 🍏-  Vynutit ukončení- vybrat Finder a kliknout na tlařítko Ukončit, (  ::) :-[ >:(které se mezitím po vybrání finder přeměnilo na Spustit znova) , Ne ale pokaždé. Taky mezitím stihnu třeba otevřít složku když jsem dost rychlý.  (při poklepu na složku to píše ... složku nelze otevřít, protože nemáte oprávnění)

Když se připojim znova, třeba  přes jiné hostname, tak necrashne ( aktualizace: crashnutí závisí na share-point, na který vlezu, tam kde je víc položek ,crashne. U následujících nechrasne, tam je do 15 položek)

Ale společný jev je, že v rootu přípojného bodu u všech složek v vidím vlevo dole ikonu zákaz vjezdu ⛔️. A taky se do složek nedostanu. zatímco soubory nulté úrovně jdou v pohodě otevřít.
  Taky mi to hlásí u obrázku velikos 24.21 PETABAJTŮ. (Přitom mám 24 TERABAJTŮ . JENOM). V jiném share to samé, ale soubory mají správnou velikost.

Co to ? ? ? ?


AKTUALIZACE: ICONSERVICEAGENT proce sežral 3.27GB (komprim.2.5GB, Skutečná 500MB) a vypadá to že skažym pokusem Vynutit-Připojit -Otevřít sežere 250MB (70MB Skutečné)

PS: Co je OS X: "Skutečná paměť" -Je snad  První sloupeček monitoru procesu Neskutečná pam썠 :-\???


AKTUALIZACE 2: Skaždým dalším kolečkem VYNUTIT-Připojit (.) mi v  dialogu share-pointů zšedne (kromě vlasů) jeden další share-point  Jdo o dialog "Vyberte svazky na server 192....99", které chcete připojit". Ty, které jsem zkoušel, už, so far, už sšedly.
Co tot toto ? Apple !  ?

26
Sítě / Výběr výchozí brány ve WireGuardu
« kdy: 04. 10. 2024, 13:23:10 »
Mám modelový příklad: mobilní zařízení v road warrior režimu,  wireguardem.  Připojuju se klasicky na kdejakou wifinu. Do toho 2 další uzly , který samozřejmě mají přístup do internetu (veřejnoou IP jen jeden) a chtěl bych vybírat na mobilu (!), když se připojím mobilem, za kterého z těch dvou poteče traffic  ven (alias do internetu, nebo volitelně jen do nějakých rozsahu na internetu). Chtěl bych to řešit na tom mobilu (ten výběr), ne to setupovat na některém z těch nodů". Mobil se připojuje jen k jednomu nodu, neboť ten jenom má veřejnou IP.

Jaké jsou možnosti (na tom telefonu):
-mít (pro ten node s veřejnou IP) dva profily wiregardu (s totožnou sadou klíčů), ale s jiným nastavením IP adres a allowed networks (ty předpokládejme zatím pro jednoduchot 0.0.0.0/0)
- nechci rozhodně pro každou wifi síť nějak ladit v parametrech sítě default gateway (protože to by bylo k zblázenění uživatelsky pro desítky sítí, technicky by to ale asi bylo dobré řešení)
- nebo přece jen nějakou logiku  na těch nodech?
Stávající stav je, že na  WG na telefonu mám allowed: jen nějaký privátní rozsah pro přístup do VPN a když ho rozšířím i na  0/0, tak traffic do netu z mobilu jde přes ten druhý node.

27
Software / Velmi pomalý grep
« kdy: 30. 09. 2024, 12:44:03 »
Mám problém u 3MB vstupního textu, pouštím na něj grep a vypisuje to na terminálu asi 4-8 výskytů za sekundu -což je tragédie.  (armv7l Cortex A53 38 BogoMips) víc jak 30s. asi Jak to urychlit?  Vtipný je ,že když místo patternu  změním https: za http: tak je to do 5s hotové i když tam ponechám  výraz, které je pro https: pomalý[^/]+. , neboli  to není triviální https:..............

to nejduležitější: Přepínače jsou -o a -P.  Výraz je
:   "https://\\K[^/]+"
Zkoušel jsem to downgradovat postupně, až jsem došel na na  grep -o https:................................. Což je dostatečně rychlé. Stejně rychlé jako  -o -E https:.{60}... To by šlo použít (a následně použít pípu s druhým grepem, což bude mnohem rychlejší na menším množstvím textu), ale má to jednu nevýhodu, že to vyřadí některé výskyty, kde se vyskytuje nový řádek ,což tedy nechci. A znak CR+LF se javascriptu vyskytuje ,že

Varianty:
odmazat \K
nahradit [^/]+ za .+?/ (funguje jeno s grep -P , zatímcto s grep -E to tiše funguje chybně)
nahradit za ....

Kód: [Vybrat]
curl "https://www.nytimes.com/fides/api/v1/privacy-experience?show_disabled=false&region=eea&component=overlay&has_notices=true&has_config=true&systems_applicable=true&include_gvl=true&include_meta=true" |grep -Eo ":\"https://.{45}" | grep
# je rychlé ale vyřadí to záznamy kde se vyskytuje newline po 45 znacích

Za další , zkusil jsem magický přepínač grep -z. ale s přepínačem -P je pomalý, -s E rychlý. proč?


https://www.nytimes.com/fides/api/v1/privacy-experience?show_disabled=false&region=eea&component=overlay&has_notices=true&has_config=true&systems_applicable=true&include_gvl=true&include_meta=true


Mimochodem doporučuji to  sosnout ,wgetnout  grepnout ,sortnout a uniqnout a uvidíte věci . (Je tam pár false positives)

28
 To je spíš takový kosmetický, na externím médiu (ještě před odhlášením a přihlášením, kdy mi šlo pracovat s mountntým FS) se mě prohlížeč Souborů s názvem "Caja" po stistku Del ptá Cannot move to trash,delete Imeddiately?
Zatímco MATE Image Viewer se ptá jinak: Are you sure want  'X.JPG 'move trash ?


PS: teď jsem zjistil, že se ten program volá teda Eye Of Mate.

29
/dev/null / podivná situace po FUSE-mount - n
« kdy: 30. 09. 2024, 08:02:11 »
Na Ubuntu (5.4.211  /  20.*něco)mi konkrétně nešel exfat, takže jsem si stáhl exfat fuse a mountnul 
sudo mount.exfat-fuse  /dev/sda1 /media/vopice
hlavní role prohlížeč Caja.

Vše normálně fungovalo. Tím myslím,  že šly třeba otevřít a mazat. V externím programu se otevřely. teď z hlavy neřeknu

le po odhlášní a přihlášení vidím v levém sloupci Devices prohlížeče Caja Devices  dvojmo "Karta" (což je FS label) ,
-jedna bez ikonky Eject s titulkem Mount and open Karta - v té vidím správně náhledy , v adressbaru mám  tužku, O,/, media, vopice, DCIM,>
-druhá  stitulkem  /media/vopice a bez ikonky Eject - ta nejde mountnut - ukazuje to Error mounting
Soubory mohu procházet a dokonce k nim Caja Ukazuje Náhledy.
Jenže nejde je otvírta, Shotwell hlásí blackscreen "Photo source missing :/media...JPG
MATE Image viewer hlásí IO Error
To samé i když tam lezu přes /Filesystem/media/vopice

Nefunguje ani přístup přes terminál. (zalogovaný po odhlášení/přihlášení jsem na stejné username) : errorreading "...JPG" I/O error

proč mountnutí funguje jen do prvního přihlášení v MATE???? A proč před logoutem to fungovalo???

soubory mají práva 777 root:root

Tfuj Tfuj MATE, Tfuj Caja. to jsou samý bomby v Desktop Environmentu !

30
Desktop / Proč mi zabiják OOM zabil Chromium
« kdy: 28. 09. 2024, 22:21:09 »
Na linuxu radi zabijak OOM, zabil mi browsera. Jde nejak nastavit, aby ten hajzl nerusil moje kruhy?
systemd invoked oom-killer: gfp_mask=0x100cca(GFP_HIGHUSER_MOVABLE), order=0, oom_score_adj=0
Out of memory: Killed process 13104 (chromium-browse) total-vm:724616kB, anon-rss:220904kB, file-rss:0kB, shmem-rss:3408kB, UID:1000 pgtables:750kB oom_score_adj:300


K tomu se poji divna vec. mel jsem otevren chromium asi 20 taby. pohoda. Nekolik hodin, pak jsem uspal pocitac,..... celou dobu jsem mel zapnuty htop a koukam na vyuziti na nic nenasvedcovalo, nejakemu pruseru.
....

 po pul dni probudil .., pokracoval v operacich  v chromu, ale spis taby zaviral. Asi 20 minut.  Je mi divne ze spotreba pameti nenapadne roste, swap je na maximu. Ale po kazdem zavreni se o neco, 10MB uvolni, RAMka taky pomalu.  Zapnu devtools na jedne strance, neco am chci postelovat, po 2 minutach zamrzne mys. Zkousim Ctrl+W jestli se to hne, ale po dalsi minute vidim, ze se mi zavrela okna (pomalu,ne najednou) a dokonce se odhlasuju. Po prepnuti do Ctrl1 vidim, ze je to v hajzlu, ramka skoro prazndna, opravdu jsem byl odhlaseny.

Da se zjistit, jestli ten hajzl zabil rovnou chromium-browse nejvyssiho ?  Tomu neni nic svaty? Proc treba nezabil render proces chromu nebo subframe,  gpu process? to by nezavrelo chrom, ale jen killnulo taby( zadne smajliky s vypichnutymi oci na ouskach tabu jsem nevidel). Pripoustim, parent proces chromu mohl mit nejvetsi podil RAM.

Jenze = = htop , serazeno dle MEM , nejvetsi sloupec bylo chrome a mel 9.4%. (nevim z ceho se to pocita a ostatni sloupce neumim cist)

je ten nebezpecny xindl oom nejak laditelny, aby nejak procesy  mel zakonem zakazano prznit? Pokud ano, do takove granularity, ze se rozlisi hlavni parent proces chromium  a render subproces (rozdil je v cmdline urcite)?

Stran: 1 [2] 3 4 ... 13