Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Pavouk106

Stran: 1 ... 154 155 [156]
2326
Hardware / Re: Doporučte kvalitní 2.1 repro
« kdy: 03. 01. 2011, 17:32:06 »
Já si k Vánocům dopřál Modecom MC-2150. Cena cca 1700, zvuk podle mě ok (subjektivně, jejich "horší" bráška MC-2110 vyhrál test, podle toho jsem se i řídil), zesilovač je solo, bedny se připojují všechny do něj, mají dálkové ovládání, dva vstupy, decentní světlo na zesilovači (zelené LED na dva vstupy, červený displej s hlasitostí), provedení hnědé dřevo/černá. Za mě spokojenost. Jen jsou asi starší a už nebudou tak dobře k sehnání...

Případný dotaz se pokusím zodpovědět

2327
Vývoj / Re: Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« kdy: 03. 01. 2011, 15:45:52 »
Já mám jádro na Core i5 750 (4x2,66GHz) za 3 minuty. Je ušitý přímo na míru mýmu HW a samotný jádro má kolem 4MB. Moduly skoro nemam, všechno mam v jádře.

Trvalo mi ale dost dlouho, než jsem to vychytal. Svuj HW zjistíš například pomocí "lspci" a taky třeba pomocí halu. Je dobrý si tam třeba naházet víc věcí a postupně ubírat, dokud to pojede... :-) Třeba nepotřebuješ podporu AMD procesorů a jejich věcí, stejně jako NVidia grafiky, 10Gbit/s síťovek, hromady zvukovek a dalších hovadin, který ve Tvym NTB nejsou a nikdy nebudou... Nech si v jádře hlavně řadiče IDE/SATA, abys vůbec nabootoval. A neměň si nastavení grafiky v jádře (s ATi je lepší neexperimentovat, když Ti jede - což už vím z jinýho tématu, který jsi tu zakládal). Dobrý je nechat si tam síťovky, aby ses dostal na net pro případnou radu. Postupně ubírej a sám uvidíš, co potřebuješ a co ne (a většinu ne).

Prolezení nastavení jádra je na pár hodin, pokud si čteš o jaký volby se jedná. Spoustu ale můžeš přeskočit, takže víc než dvě hodiny tim určitě nezabereš. Jádro pak dáš do 15 minut ;-) (To jsem si dával já na Centrinu 1,6GHz - jádro mělo cca 3,3MB a bylo hotový za 13 minut)

A důležitej dodatek - nech si v GRUBu (LILU) i možnost na nabootování do staršího (funkčního) jádra. A pokud kompiluješ moduly, tak na ně taky bacha - i starší jádro si může sahat pro nově zkompilovaný moduly a tim pádem i tak nemusí naject! Děje se tak, když máš víc jader na stejný verzi - plácnu třeba 2.6.32-r7 a budeš mít dvě jádra týhle verze, tak budou mít společný moduly = když se něco pokazí v modulu u novějšího jádra a dáš reboot, tak ani to starší jádro nenajede (najelo by jen jádro jiný verze, třeba 2.6.32-r1).

Každopádně mít jádro ušitý na svuj HW je pěkná věc ;-)

EDIT: Ještě doplním, že jsem taky nedávno kompiloval jádro 45 minut (reálnýho času, ale čas systému hodil 90), ale na dvouprocesorovym stroji s Celeronama 366MHz (bylo taktéž ušitý na konkrétní HW, nic nadbytečnýho)

EDIT2: Ještě nápad - hoď sem typ Tvýho NTB, třeba na něm někdo už má hotový jádro, tak by se podělil o konfiguraci ;-)

2328
Hardware / Re: Extrémní vytížení procesoru
« kdy: 03. 01. 2011, 13:36:30 »
Jsem rád, že se to podařilo vyřešit. Proč je CPU závislé na grafice? Protože mají stejný chladič, nebo je mají blízko u sebe (to spíš) a je to celý zavřený v malý krabici, takže chlazení není hračka... Grafika i v konzoli (v terminálu, bez grafickýho) jede naplno, pokud neni správnej ovladač (což se potvrdilo). ZTo s tím horkým NTB byl jen tip, už jsem viděl, že sensors ukazovaly špatnou teplotu (a podle sensors to systém při 101 vypnul, takže kdyby měly špatnou teplotu, mohly by to vypínat zbytečně - CPU by mohlo mít klidně o 30 méně - ale to nebyl tenhle případ, jen jsem to tipoval).

ATi control center - v Linuxu dost osekané, ale na druhou stranu, co by člověk potřeboval? ;-)

Ten SMART vypadá dobře, poslední hodnota je podle mě platná (RAW_VALUE), já ale na zjištění teploty HDD používám "hddtemp", je to jednoduchý a nemusí se člově probírat dalšíma informacema ;-)

A ještě dodatek k jádru systému - pokud tam máš zbytečný věci, tak prostě jede dlouho... Věci, který nejsou zbytečný si budeš muset časem vychytat a zbytek vyházet (pokud se Ti bude chtít). Mě se jádro na Core i5 750 (4x2,66GHz) kompiluje 3 minuty, neni tam nic zbytečnýho nebo navíc (ale snažil jsem se to vychytat a chvíli to trvalo). Nejdůležitější je, nechat si i starý jádro, abys měl do čeho nastartovat, kdyby se to nový nepovedlo (chyběl tam IDE/SATA řadič apod.)

Tak ať se Ti konečně pracuje s Linuxem dobře ;-)

2329
Hardware / Re: Extrémní vytížení procesoru
« kdy: 31. 12. 2010, 10:07:27 »
Jo, s tím jádrem je to blbý. Já to taky skládal celou věčnost, než jsem jedno jádro rozjel (ale teď už mám konfiguraci, tak už jen upravuju drobnosti). Ale jedu v Gentoo a tam to bude možná jinačí, než na Ubuntu.

K těm proprietárním ovladačům - mělo by se nainstalovat i ATi Control Center, našel bys to v nabídce aplikací, nevim přesně kde, ale je to tam. Zkus ho zapnout a mrkni v něm na nastavení Powerplay (spotřeba vs. výkon = jde o teploty) a možná tam bude i ta teplota.

Že nejde aticonfig --odgt mě nepřekvapuje (ATi se prostě nějak extra nestará o svoje Linuxové ovladače, přesto jsou ale ze všech dostupných nejlepší - kromě specialitek udělaných přímo v některých distrech). Zkus si počíst "man aticonfig" nebo "aticonfig --help". S pomocí například
Kód: [Vybrat]
aticonfig --help |grep owernajdeš jen řádky s řetězcem ower(Power i power). Když přidáš na konec příkazu ještě "-A 10 -B 10", tak Ti zobrazí i řádky před a po výskytu řetězce.

Ještě mě napadla jedna věc. Mrkni do BIOSu, jestli jde nstavit kritická teplota (při který se PC vypne). Nastav jí třeba na 90 (míň, než vypíná systém) a pak si spusť v systému
Kód: [Vybrat]
watch sensorsa nějak zkus zatížit CPU. Sleduj to, dokud se to nevypne, tak zjistíš, jestli se shoduje údaj z lm_sensors s údajem v BIOSu. Je totiž naprosto jasný, že systém se vypíná regulérně jen kvůli vysoký teplotě (to je ta crit: 101, kterou máš v závorce po vypsání sensors). Když je PC těsně před vypnutím, je víc horkej, než ve Windows s plnou zátěží? Jen jestli systém nemá špatný informace o teplotě...

Příkaz uptime Ti řekne, že load average máš nízkej (řekněme do 1.00)? Jakej máš NTB? Není to Dell?

Jinak s Linuxem je vždycky "sranda". Než něco rozjedeš, tak Ti zešediví všechny vlasy, ale když to vyřešíš, můžeš na sebe bejt právem pyšnej :-) I proto bych tohle nevzdával, už to stálo dost času...

Zkoušel jsi jiný distra? Jaký? Možná bych zkusil i Gentoo, ale nevím, jak daleko se dostaneš (mají českej návod, sám si děláš jádro, dá se to, ale pokud se Ti to peče, tak jádro nikdy nezkompiluješ, trvá to moc dlouho - cca 4 minuty?).

Zkoušel jsi nacpat CPU governor powersave? Pak by nestoupnul víc než na 1,2GHz (minimum co umí) a dalo by se to alespoň testovat...

Stran: 1 ... 154 155 [156]