Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Pavouk106

Stran: 1 [2] 3 4 ... 156
16
/dev/null / Re:Auta na baterky - má to budoucnost?
« kdy: 28. 08. 2019, 21:57:03 »
Moje troška do mlýna (nečetl jsem celou diskuzi):

  • Auta na baterky jsou hovadina (pár bodů proč: baterky drahý, těžký, malý dojezd vs. velká hmotnost, pomalé nabíjení dobré pro baterky, ale nahovno pro cesty na delší vzdálenost vs. rychlé nabíjení, které dřív domrví baterie, potřeba stavět infrastrukturu nabíjení)
  • CNG nevypadá úplně marně
  • Vodík + palivový článek + elektromotor je z mého laického pohledu nejvíc eko varianta
  • Spalování vodíku v motoru klasické konstrukce by mohlo taky fungovat
  • Hlavně nestavět nad dálnicí troleje a nedávat kamionům pantografy, protože... ehm... vlaky... víme?
  • Zaměřit se na likvidaci emisí i jinde než jen v osobní dopravě (budou letadla lítat na baterky?)
  • Podle mě se touhle snahou o mega-eko řítíme rovnou do hajzlu...

17
Problém je v tom, co jste neudělali na začátku. Pokud víte, že na tom bude pracovat víc lidí a budou potřebovat řešit kompatibilitu, tak jste se měli jako první domluvit, v čem to bude všichni moct editovat a to pak k editaci všichni používat.

Ideální je v tomhle případě Libreoffice, protože běží na různých OS, lze stáhnout z internetu a nainstalovat bez problémů (a potřeby licence). Pokud ale používáte funkce Microsoft Office a nejde to bez nich, pak jste se měli shodnout na jedné konkrétní verzi a vše dělat v ní.

Teď s tím už nejde dělat nic, než to nějak pokaždé lámat přes koleno...

Jinak souhlas - Word (i podle mě) vznikl jako náhrada psacího stroje. Nejvíc mě dovede nasrat, když mi někdo pošle emailem fotku vloženou do .docx souboru... Proč jí proboha nedá rovnou jako přílohu do emailu? Proč jí musí strčit do Wordu, uložit jako textový soubor a poslat mi ten? A to si pak lidi u pohovorů troufají tvrdit, že umí pracovat s počítačem...

18
Hardware / Re:Nahradenie tabletu netbook-om s linuxom
« kdy: 24. 07. 2019, 20:37:24 »
Mobil mám na volání a focení (okamžiků), tablet mám na hraní a příležitostně čtení na webu, netbook mám, když potřebuju něco udělat.

Více k netbooku:
T
  • oshiba AC-100 (ARM CPU) s Arch linuxem (dostat ho tam a zprovoznit byl fakt celkem porod! - bohužel si z toho už moc nepamatuju, tak nemůžu moc radit... chci to někdy absolvovat znovu a sepsat nějakej návod)
  • Vzhledem k výbavě (16GB "SSD", 512MB RAM, 2x 1GHz ARM) nejde používat jako normální počítač. Tj. nenašel jsem prohlížeč, který by fungoval (spolehlivě), většina jich buď rovnou nejde nebo píše, že stránku nelze zobrazit (málo paměti? špatně zkompilováno? netuším), já osobně to tedy používám v podstatě jen pro SSH přístup, protože to má rozumnou klávesnici, je to malý a nic to neváží... A jde na tom hrát Baldurs Gate, Jagged Alliance 2 a OpenTTD...

Pro mě osobně by měl smysl dnešní "netbook", pokud něco takového v pravém slova smyslu stále existuje. Není nad to, když člověk má v ruce ergonomický nástroj na vzdálenou správu (což tablet ani mobil pro mě nejsou).

19
Bazar / Re:Koupím procesor do LGA 1155 (MB ASUS P8H77-V)
« kdy: 15. 07. 2019, 17:51:39 »
Tu i7 jsi měl napsat rovnou do nadpisu, lidi by hned věděli, co bys rád (neklikali by, pokud mají i3 nebo i5). Na druhou stranu, možná to tam za Tebe dodá Petr Krčmář :-)

20
Vývoj / Re:Domácí meteostanice
« kdy: 11. 07. 2019, 07:49:28 »
Neměl jsi to čidlo na sluníčku? Některá čidla nemají rády UV záření a sluníčko vůbec, možná by pomohlo odstínění Al trubičkou.
Je na severní straně domu (tj. téměř celej den ve stínu - a ano, měřilo to naprd i na slunci, i ve stínu :) ). Ono je to fuk, teplotu si odměřím Dallasem, ale ta vlhkost mi radost nedělá. Mám doma ještě BME180, tak to zkusím, než objednám něco jinýho.

21
Vývoj / Re:Domácí meteostanice
« kdy: 10. 07. 2019, 20:06:24 »
...

BME280 není určené pro měření teploty venku, přesnost má definovanou do min 0 st. C

Jinak v současných teplotách se chová mravně, mám venku u sebe BME280 i DS18B20 a celkem  se drží spolu.
To, že má nějaký teplotní rozmezí a tím pádem se nehodí ven, beru. Nicméně i v rozumných teplotách (řekněme 10 - 30) je pořád mimo o několik stupňů oproti DS18B20. Řekl bych si, že je to vadnej kus, kdyby to nezačalo skvěle fungovat jakmile to strčím dovnitř do domu. To pak ukazuje přesně jak teplotu, tak vlhkost.

Každopádně musím zkusit jiný čidla. I těch 300 klidně dám. Nejde mi o přesnost +-2% vs. +-3%, ale +-2% vs. +-50% ;D

22
Vývoj / Re:Domácí meteostanice
« kdy: 09. 07. 2019, 21:58:33 »
... a k němu sensor SI7021 (hlásí se jako AM2301) ...
To mi bylo doporučeno (po mých zkušenostech s DHT22 a BME280). Jak funguje venku? Nezkoušel jsi ověřovat, zda ukazuje správně? Ukazuje správně vlhkost v různých teplotách (zima/léto)?

23
Vývoj / Re:Domácí meteostanice
« kdy: 09. 07. 2019, 21:00:37 »
Anemometr: https://www.hadex.cz/t114-anemometr-k-meteostanicim-wh1080-a-wh1090/
Směr větru: https://www.hadex.cz/t115-ukazatel-smeru-vetru-k-meteo-wh1080-a-wh1090/
Anemometr, směr větru, čidlo na srážky a držák na vše (bez teploměru a vlhkoměru): https://www.hadex.cz/t110-vnejsi-mechanicke-dily-k-meteo-wh1080-a-wh1090/

Samozřejmě to není profi kvalita, ale z toho Aliexpressu bych to viděl nápodobně, jen za nesmyslné ceny. Kdyby se mi přestal anemometr točit (prý po čase odejde ložisko, alespoň jsem to někde četl), tak koupím za tu cenu jednoduše nový... Anemometr a směr větru už mám na střeše rok a v pohodě.

Kalibrace anemometru (otáčky vs. rychlost) proběhla v autě, anemometr venku a dvě jízdy stejnou cestou tam a zpět při stejných rychlostech (abych vyloučil vliv větru). Takhle jsem jezdil asi hodinu autem sem tam při rychlostech od 20 do 80 km/h a pak si pro to nechal v Excelu spočítat funkci... Anemometr má zřejmě magnetický kontakt, který je jednou za otočku jedenkrát sepnutý.

Směr větru je jen jednoduchý napěťový dělič - každý směr má jiný odpor, takže stačí jen zapojit do děliče a měřit analogovou hodnotu a pak správně zařadit.

Problém jsem měl a doteď mám s teplotou a vlhkostí. Na teplotu se mi jeví nejlepší Dallas 1-wire D18B20 (je nejpřesnější, viz dále). Na vlhkost jsem zkoušel několik DHT22 čidel, všechna měřila vlhkost úplně mimo (chyba -20 až +80%). Pak jsem pořídil BME280, což jsem po předchozím průzkumu trhu (a čtení zkušeností) považoval za nejlepší volbu. Vevnitř je zcela přesné, ale venku mám teplotu mimo (proměnlivě, řádově však o několik stupňů) a vlhkost je taky mimo (podstatně lepší než DHT22, ale pořád zcela mimo).

Moje zkušenosti... Na případný dotaz můžu zkusit odpovědět.

24
Sumi to kdyz pripojim sluchatka ktery umi hrat basy....
Čuchám něco souvisejícího s impedancí nebo citlivostí sluchátek. Omrkni obojí u Koss Porta Pro a těch Audio Technika, jestli nemají podobný hodnoty. Můžeš pak zkusit okouknout jen tak po eshopech nějaký náhodný pecky v ceně zhruba jako máš Ty a jejich hodnoty (prostě obecně pecky dle odhadovaný cenový kategorie).

Ale pro mě to je všechno magie, takže více by se vyjádřil někdo zkušenější v audio oboru.
...
Chtěl jsem tím říct, že ty pecky mají jinou impedanci/citlivost než ty "velký" sluchátka. Telefon má v sobě zesilovač nastavenej pro nějakou skupinu impedancí/citlivostí a proto to možná s peckama jede v pohodě a s velkýma ne. Podle impedance/citlivosti taky mají sluchátka nějakou hlasitost, zatimco jiný se stejnym přístrojem úplně odlišnou. Možná to má vliv nejen na hlasitost, ale právě i na šum.

Nebo je to prostě tou Nokií ;D

25
Sumi to kdyz pripojim sluchatka ktery umi hrat basy....
Čuchám něco souvisejícího s impedancí nebo citlivostí sluchátek. Omrkni obojí u Koss Porta Pro a těch Audio Technika, jestli nemají podobný hodnoty. Můžeš pak zkusit okouknout jen tak po eshopech nějaký náhodný pecky v ceně zhruba jako máš Ty a jejich hodnoty (prostě obecně pecky dle odhadovaný cenový kategorie).

Ale pro mě to je všechno magie, takže více by se vyjádřil někdo zkušenější v audio oboru.

26
Hardware / Re:Vyboulená baterie notebooku
« kdy: 06. 06. 2019, 20:35:23 »
Pokud bude notebook po zbytek své životnosti (např. další 4 roky) stále připojen k zásuvce, je podle vás lepší provozovat jej bez baterie?
Rozšířím trochu otázku: Pokud bude notebook po zbytek své životnosti (např. další 4 roky) stále připojen k zásuvce, je podle vás lepší provozovat jej bez baterie nebo s touto baterií?
A já odpovídám: Bez baterie. Pokud nemá pro ten počítač baterie význam (= nepřenáší se, používá se jako "pevný" stolní počítač), pak je zbytečné pořizovat novou a o to více zbytečné (zbytečně nebezpečné) riskovat se starou baterií v tomto stavu. Takže baterii bych odpojil, notebook zavřel a provozoval bez ní. Jediné, o co se přijde, je záloha v případě výpadku elektřiny nebo pár minut na přenesení zapnutého notebooku do jiné místnosti/k jinému stolu.

Jestli je současný stav způsobený stálým připojením do sítě, to si nedovolím dohadovat. Stejně tak může jít o vadu baterie nebo provozování v nevhodných podmínkách (příliš teplo; což vnitřek notebooku být může), tomu se ale vyhnout prakticky nelze.

27
Hardware / Re:Vyboulená baterie notebooku
« kdy: 06. 06. 2019, 19:57:32 »
Tahle baterie už by neměla být dál používána. Buď vyměnit nebo vyndat nebo přinejmenším odpojit.

V tomhle stavu se může kdykoliv stát, že vnitřní tlak (proto je vyboulená) se zvýší natolik, že baterie "odventiluje" (kvůli bezpečnosti). Kdyby nejhůř bylo, může se vznítit. Prostě dál nepoužívat.

28
Vývoj / Re:Hangouts Chat API
« kdy: 06. 06. 2019, 13:45:30 »
Neporadím Ti, ale možná pro Tebe mám ještě cennější informaci - Google Hangouts někdy v (nedaleké) budoucnosti odstřelí.

29
Sítě / Re:Kde je „nejvyšší patro“ internetu
« kdy: 26. 05. 2019, 22:43:14 »
...
Stačí to tak?
*mindblown* Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel a teď se jen tak mimochodem dozvím tak velkou informaci a navíc česky a srozumitelně a se zdrojem.

30
Budeš do Windows potřebovat dotlačit podporu souborového systému Ext4 (který s 99% pravděpodobností bude na kartě použitý). Samotné Windows znají jen FAT a NTFS, proto tu kartu normálně neberou.

Existuje plugin (add-on) do Total Commanderu, ale jestli/jak dobře funguje, to Ti nepovím.

Nejlepší bys měl přistupovat ke kartě z Linuxu. Třeba z Ubuntu Live z USB flashky. Linux podporu Ext4 umí, stejně tak umí i NTFS (což je nejspíš použitý souborový systém na Windows disku v počítači), takže dokážeš přes ten Live Linux ty soubory zkopírovat přímo z karty do počítače.

(Jak já jsem šťastnej, že jsem se na Windows před víc jak deseti lety vykašlal a nemusím sám řešit tyhle věci...)

Stran: 1 [2] 3 4 ... 156