Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Adolf Shitler

Stran: [1] 2 3 ... 18
1
Pokud dílo bylo vysíláno v TV nebo rádiu, tak autorský zákon přímo řeší, že si z něj mohu udělat kopii pro vlastní potřebu a tuto kopii si doma tak užívat na základě §30 pro volné užití.
V kterém § to AZ řeší, nějak přímo toto nemohu dohledat...
§ 18, § 25 odst. 1 písmeno b.
Ani jedno z toho nic nehovoří o tom, že pokud bylo cosi vysíláno v TV nebo rádiu, tak si z toho mohu udělat kopii pro vlastní potřebu. Co tam máš dál?

2
Pokud dílo bylo vysíláno v TV nebo rádiu, tak autorský zákon přímo řeší, že si z něj mohu udělat kopii pro vlastní potřebu a tuto kopii si doma tak užívat na základě §30 pro volné užití.
V kterém § to AZ řeší, nějak přímo toto nemohu dohledat...

3
Sítě / Re:Rozvedení internetu zahrada
« kdy: 11. 12. 2021, 20:13:52 »
V celém zapojení je chyba už v tom, že je router za routerem. A na pokrytí domu, zahrady, garáže apod. (v jednom areálu)  je ideální nasadit Ubiquti UniFi, kde je jednotná síť, PoE napájení a spolehlivost. Sada 5 kusů + nějaký PoE switch vyjde dohromady kolem 10 000 Kč s DPH, což je na dům zanedbatelná částka.

4
Proč by měl někdo rozmnožovat právo k užívání díla nebo se vůbec bavit o takovém nesmyslu, když je tady celou dobu řeč o rozmnoženině pro osobní potřebu? Co to zase vymýšlíš za podivné teorie?

Celá debata byla v podstatě ukončena druhým příspěvkem a všechno následující už je akorát bezvýznamná omáčka, tečka.

5
Adolfe obávám se, že Filip netrolí.

Jen si dovolím upozornit, že § 30 odst 2 mluví o vytvoření záznamu - rozmnoženiny (fyzické kopie), ale právo k užívání díla se tím nijak a nikam nekopíruje. Právo k užívání díla zůstává pořád to stejné, které uživatel získal když odkliknul podmínky streamovací služby. Pokud v podmínkách streamovací služby je uvedeno, že skončením předplatného končí i práva k užívání autorských děl, tak je třeba to respektovat.
Kde ten § 30 bod 2 hovoří o nějaké fyzické kopii proboha svatýho? Vždyť ho máš uvedený výše a nic takového tam není! A už vůbec nejsou nějaké obchodní podmínky nadřazeny zákonu!

6
Naštěstí to nepíši jako rádoby-právník, ale doslovně cituji zákon. Na rozdíl od tebe, který trpí bujnou fantazií a vkládá do zákonů něco, co tam vůbec není a co ani nikoho nezajímá :P

Mimochodem audiovizuální dílo není software, máš značné mezery v dané problematice a bude nejlepší, když v této diskuzi přestaneš trolit, aby ji admin zase nemusel skrývat nebo dokonce mazat. Jestli honíš posty pro svoje ego, pak jsou jistě i lepší diskuze, kde ti budou příspěvky jenom naskakovat (třeba Novinky).

7
Zhotovení rozmnoženiny díla pro osobní potřebu není nelegální a tyto softy žádnou ochranu neprolamují, takže vše v pořádku (snad zase nebude flame nějakých samozvaných rádoby-právníků, jako tomu bylo nedávno v jiném vlákně).

8
Hardware / Re:Aky disk do NASu?
« kdy: 09. 12. 2021, 22:32:57 »
U NAS každý soudný člověk řeší v první řadě spolehlivost, takže i použití typů disků je s ohledem na to, aby byla max. výdrž. Ne nějaký peníze, jestli za 5 let dá někdo o tisícovku víc, to je prostě pitomost. Jestli takhle někdo uvažuje, pak by asi neměl ten NAS ani pořizovat a ušetří (a když nebude mít ani PC, tak ušetří ještě víc atd.).

Zapnutí NAS je naprosto triviální a stačí k tomu jakákoliv aplikace do mobilu nebo PC - WolOn, WakeMeOnLan apod. A pokud už je někdo totální dřevo, že neumí v aplikaci kliknout na jednu ikonu a NAS tím zapnout, pak se dá v každém NASu nastavit provozní rozvrh, protože 99,99% userů opravdu nemá potřebu využívat NAS třeba v nočních hodinách.

Starší servery jsou k dostání spíš proto, že firmy radši investují do nových věcí (než jenom tupě zaplatit daně a fungovat na starých krámech, jenž jsou dávno účetně odepsané), to fakt není o spotřebě. Podobně třeba vozový park, kde se taky pořizují nové vozy, byť ty starší slouží ještě dobře, ale prostě jsou už z účetnictví venku.

9
Hardware / Re:Aky disk do NASu?
« kdy: 09. 12. 2021, 21:28:55 »
Spotřeba He disku je výrazně nižší a pokud jsou třeba v NASu 4, je to už pěkná položka za rok ve spotřebě (doma).
Taky počet otáček nebo uspávání snižuje spotřebu. Pak bychom ještě museli propočítávat jestli se na nejfrekventovanější data nevyplatí raději SSD než HDD. Když už někdo opravdu řeší spotřebu, tak si asi raději koupí 2 větší než 4 menší disky.
Podívejte se na ty parametrů disků Red Pro na odkazu výše. 2TB obyčejný disk (s jednou plotnou ?) má větši spotřebu než i ten největší 14 TB disk s He !. Zda koupit 2 nebo 14 TB se nikdo rozhodovat dle spotřeby nebude, ale např. 8 TB se spotřebou 4,6/8,8W vs 10 TB se spotřebou 2,8/5,7W, při podobné kapacitě a tedy i ceně už stojí za zvážení. Ono za těch 5 či více let se to už nasčítá a proč doma vyhazovat peníze zbytečně.

Jasně, pokud má někdo NAS, který zapne když ho potřebuje a pak ho zas vypne (takový si ale koupí externí disk ne NAS), ať si tam nastrká třeba 15 000ot SCSI disky, ale na NAS, který běží 7/24 celé roky se vyplatí se nad sestavením zamyslet trochu více a případě trochu počítat.
Když má někdo potřebu NASu 24/7/365, tak to určitě není home user, co každý měsíc vysypává drobný z peněženky a řeší, jestli ho bude elektrika stát o stovku míň nebo víc. Takový nasazení má akorát firma a té je nějaká spotřeba úplně šumák, tyto marginálie se ve firmách opravdu neřeší.

10
Hardware / Re:Aky disk do NASu?
« kdy: 09. 12. 2021, 21:23:04 »
Proboha, příkon ve W u disků se vztahuje k použitému zdroji a skutečně to není totéž, co pak příkon zdroje ve W z el. sítě, kde se již lze bavit o ceně za spotřebu. Míchání hrušek s jablky zde nemá místo.

Doplnte si zakladni elektrotechnicke vzdelani, prikon toho disku (spotrebice) je minimalne to, co nakonec opravdu zaplatite (jeste musite zapocitat ucinnost spinaneho zdroje, ztraty na vedeni atp.) Takze ano, u 10W spotrebice, ktery bezi cely rok, uz se bavime o stokorunovych polozkach (cca 400CZK)
Moje vzdělání je dobré a rozhodně nebudu motat spotřebu komponentů udávanou ve W vůči zdroji se spotřebou ve W samotného zdroje, od čehož se pak odvíjí i cena za el. energii. To dělá jenom ten, jehož VŠ začíná a končí "životem" a o dané problematice ví velký lejno :P

11
Hardware / Re:Aky disk do NASu?
« kdy: 09. 12. 2021, 16:16:30 »
Až se dostanu k měřáku, tak si schválně spotřebu u NAS změřím. U PC jsem to dělal a vycházelo to na 100 W v klidu (i3, grafika 57xx a čtyři disky).

12
Hardware / Re:Aky disk do NASu?
« kdy: 09. 12. 2021, 16:04:58 »
Jinak tedy u NAS hraje rozhodující roli pro cenu za provoz hlavně doba používání zařízení. Pokud to má někdo domů a v případě potřeby NAS ručně zapne a pak vypne, pak to bude nesrovnatelně méně, než když někomu ten NAS pojede nonstop (a mnohdy úplně zbytečně).

13
Hardware / Re:Aky disk do NASu?
« kdy: 09. 12. 2021, 16:00:07 »
Nehádám, ale vezmu měřák. Teda kdybych měl potřebu řešit nesmysly typu, jestli to sežere za rok o pár stovek míň nebo víc. Aneb když na to nemám, tak to ani nepořizuji a neprovozuji, resp. když to chci mít a provozovat, pak se starám, abych na to vydělal.

14
Hardware / Re:Aky disk do NASu?
« kdy: 09. 12. 2021, 15:43:35 »
Proboha, příkon ve W u disků se vztahuje k použitému zdroji a skutečně to není totéž, co pak příkon zdroje ve W z el. sítě, kde se již lze bavit o ceně za spotřebu. Míchání hrušek s jablky zde nemá místo.

15
Hardware / Re:Aky disk do NASu?
« kdy: 09. 12. 2021, 14:44:44 »
A kolik ten starý Enterprise disk žere elektřiny ?
Jen o trochu víc https://www.seagate.com/files/www-content/product-content/enterprise-hdd-fam/enterprisenas-hdd/en-us/docs/enterprisenas-hdd-ds1841-1-1410us.pdf než uvažovaný WD Red Pro https://documents.westerndigital.com/content/dam/doc-library/en_us/assets/public/western-digital/product/internal-drives/wd-red-pro-hdd/data-sheet-wd-red-pro-idk.pdf
Rozdíl za rok (při běhu 24/7) je pár desetikorun ročně.

6 TB Seagate idle 6,9W, read 11.3 W
6T Red Pro idle 3,7W, read 7,2W (pro zajímavost 10TB d heliem má 2,8/5,7W)

Ten rozdíl nejsou desetikoruny ani kdyby to strávilo celý rok v idle. V takové případě bude rozdíl cca 150 Kč ročně, při běžném tarifu. Pokud se to bude reálně točit a číst, tak rozdíl bude opravdu v řádech stovek korun za rok. Při úvaze že ten disk bude v provozu třeba 5 let než se vymění za větší, tak už to na domácí provoz není úplně zanedbatelná částka (a za co vlastně doma? Za pocit že mám Enterprise ?).
To by mě zajímalo, jak se k té částce dospělo, když uvedený příkon disku ve W nemá zhola nic společného s příkonem ve W z el. sítě :D

Stran: [1] 2 3 ... 18