Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - AM

Stran: 1 2 [3]
31
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 23. 11. 2020, 19:37:16 »
Zaznieva tu stale, ze NASko nie je na zalohu. Doteraz som bol v tom, ze je to na zalohovanie dat (raid). Ak nie, tak potom ake ine riesenie je na zalohu? Myslim tym fotky, dokumenty
NAS může být součástí zálohovacího řešení. Sám o sobě ale nestačí. Běžně se doporučuje zálohovací strategie 3-2-1: Uchovávejte alespoň tři (3) kopie svých dat a ukládejte dvě (2) záložní kopie na různá úložná média, přičemž jedna (1) z nich je umístěna mimo pracoviště. Řešení od Synology je popsáno zde: https://www.synology.com/en-global/knowledgebase/DSM/help/DSM/Tutorial/backup_backup .

32
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 23. 11. 2020, 17:01:56 »
.. a jak už jsem tu mnohokrát říkal, tak i pochybná a hlavně pomalá implementace šifrování.
Nedalo by se to trochu rozvést? Na DS218+ mám HW podporu pro AES šifrování. Sám jsem testy nedělal, ale podle https://www.alexwhittemore.com/synology-nas-encryption-performance/ s tím problém není. Přinejmenším ne při připojení přes 1 Gbit Ethernet.

Jinak mám poznámku k výběru Synology modelu. Při zálohování dat z linuxu používám rsync do sdílené složky (Shared Folder v terminologii Synology). Data v tom folderu jsou komprimovaná a dělám tam pravidelné denní snapshoty. Na tohle je potřeba Btrfs filesystem. Ten ale u nejlevnějších Synology modelů (např. DS220j) není, tam je jen ext4, který komprimaci ani CoW neumí. Pokud chcete komfortnější zálohování, tak si připlaťte za výkonnější model (např. DS220+).

33
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 20. 11. 2020, 14:25:16 »
Mě vždy zajímalo, na co bych měl narazit..

Když mám NAS na SATA disky, musí to sežrat všechny disky, to jak velké a jestli z nich půjde bootovat, už je záležitost software.
Pokud by mi můj NAS nějaký disk nesežral, půjdu ho reklamovat.
Zkuste zagooglit na téma SATA drive incompatibility. Pro elektroniku, která se kupuje v supermarketu, to velký problém nebývá. (Teď nemám na mysli již zmíněné problémy se 4K a SMR.) Ale jakmile pracujete s diskovými poli u větších serverů, tak se musíte mít na pozoru. Příklad typického problému je zde: https://www.ibm.com/support/pages/h205141-3-tb-sata-drives-are-shown-incompatible-when-installed. Obecně se to diskutuje třeba tady: https://serverfault.com/questions/2/do-raid-controllers-commonly-have-sata-drive-brand-compatibility-issues. Prostě chyby jsou i ve firmware nebo hardware. V práci mám HP server s řadičem na 12 SATA disků. Jeden SATA disk jsem už prodejci vracel, protože tam nefungoval. Místo něho jsem koupil dvakrát dražší certifikovaný.

34
Software / Re:Zřetězení příkazů find a cp s pajpou
« kdy: 19. 11. 2020, 22:31:32 »
find <Path> <Conditions> | xargs cp -t <copy file path>
Na klasických Unixech cp volbu -t nemá. Místo toho se používalo cpio: find src | cpio -pmud dest

35
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 19. 11. 2020, 21:14:03 »
ale vlastnoruční řešení má jednu obrovskou výhodu: Jeho autor ví, jak funguje a může mít jistotu, že dělá přesně to, co je požadováno a nikoliv naopak. Což mi zrovna u úložiště přijde jako hodně důležitá věc.
Realita je trochu jiná. Velcí výrobci poskytují seznamy kompatibilního HW. Když stavíte sám, tak můžete narazit.

36
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 19. 11. 2020, 11:57:24 »
Prečítam si príspevky ostatných, a uvidím ako sa rozhodnem, pribudlo ich viacero takže to zabere trochu času. Stále sa rozhodujem nad RPI riešením, nad Odroid riešením, a ešte možno zvážim ten Synology, ak budú k tomu rozumné príspevky ktoré to budú odporúčať.
NASy, které se v masovém měřítku prodávají pro domácnosti, jsou Synology a QNAP. Existuje i spousta jiných řešení, ale o těchto se ví, že je dokáže obsluhovat běžný uživatel a že fungují. Tím nechci říct, že jiná řešení nefungují nebo že nejsou vhodná. Já osobně bych rád vyzkoušel zmiňovaný odroid.

Co se ceny týče: Kvůli koronaviru pracuji z domova. Tomu jsem musel přizpůsobit velikost domácího NAS. Se dvěma 14TB disky v RAID 1 představuje cena NASu (bez disků) jen asi pětinu ceny celého řešení.

37
Hardware / Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« kdy: 18. 11. 2020, 14:58:32 »
NAS servery na 1 disk.
To je dobrá rada, nicméně za zvážení stojí i řešení se dvěma disky v RAID 1. Když se jeden disk porouchá, tak data zůstanou na druhém. Fyzicky ty krabičky o mnoho větší nejsou.

38
Svatá prostoto, to vám univerzita nedala návod, jak to dělat? Na univerzitách tohle zajišťují univerzitní knihovny. Existuje několik programů pro správu citací, např. EndNote, Mendely, Zotero, ... Komerční programy se do podpory LibreOffice nehrnou, ale Zotero, které má trochu jiný obchodní model, LibreOffice podporuje. Obvykle to funguje tak, že při instalaci Zotero se vám do LibreOffice a MS Wordu doinstaluje i tzv. konektor. (Dají se doinstalovat i později.) Ten do těch programů přidá položky menu pro práci ze Zotero. V praxi to pak funguje tak, že v místě, kde potřebujete vložit citaci, zavoláte z menu Zotero. Zobrazí se vstupní formulář, ve kterém citaci vyhledáte a potvrdíte. Zbytek (přečíslování citací, přidání citace do seznamu literatury, ...) už zařídí Zotero. Na vložení seznamu literatury je v menu položka. V Zotero si můžete vybrat z mnoha stylů, jak seznam literatury formátovat. Desítky dalších se pak dají stáhnout v preferencích.
https://extensions.libreoffice.org/en/extensions/show/zotero-libreoffice-integration. Jinak data se do Zotero ručně vkládat nemusí, automaticky si je tahá samo z webu nebo databází (třeba WordCat).


39
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 18. 11. 2020, 01:11:22 »
Jediný důvod, proč jsme šli do tohohle a ne do Synology je šifrování. S tímhle můžeme mít zašifrovaný celý disk a ne jen vybrané adresáře. Nejsem si jist, zda to stále platí, ale v Synology nelze mít zašifrovaný home a tedy nelze šifrovat data tekoucí třeba z té jejich synchronizace.
Na svém DS218+ s Btrfs možnost šifrovat homes mám. (Control Panel > Shared Folders > homes. V menu Edit > Encryption). Aktivované to ale nemám.

40
Hardware / Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« kdy: 16. 11. 2020, 13:46:40 »
Videohovory umí Google Nest Hub Max. Já mám obyčejný Google Nest Hub, a tak nemůžu hodnotit použitelnost. Pokud vím, tak čeština ještě není podporovaná.

Stran: 1 2 [3]