Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - AM

Stran: 1 [2] 3
16
A je legálne diskriminovať ľudí na základe toho v ktorom štáte sú? Skôr by som povedal že tieto samotné obmedzenia sú "ilegálne" ...
Od začátku je třeba rozlišit, zda se bavíme o legislativě, etice, nebo "Jak bych to chtěl já". Z hlediska legislativy je omezení služby na určité regiony v pořádku.

FYI: Základní idea antidiskriminačního zákona je vyjádřená v tomto paragrafu:

(3) Přímou diskriminací se rozumí takové jednání, včetně opomenutí, kdy se s jednou osobou zachází méně příznivě, než se zachází nebo zacházelo nebo by se zacházelo s jinou osobou ve srovnatelné situaci, a to z důvodu rasy, etnického původu, národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, víry či světového názoru, a dále v právních vztazích, ve kterých se uplatní přímo použitelný předpis Evropské unie z oblasti volného pohybu pracovníků, i z důvodu státní příslušnosti.

17
Co se týče navádění k porušení podmínek použití tak to trestné není. Nicméně to asi nebude platit pokud se jedná o činnosti spadající pod § 230, § 231 a § 232 trestního zákona
Ten soudce by musel být hodně ujetý, pokud by toto použití VPN klasifikoval jako "neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací" (§ 230). Podobně pro ty zbylé dva paragrafy. Na tom se snad shodneme, ne?

18
Pro úplnost dodám, že právník nejsem, takže vše může být úplně jinak.
Unika mi smysl, proc to teda pises? Ne, opravdu u nas v Evrope/CR takto nelze nikoho zalovat, to ze je americky pravo posahany je jina vec.
Nevím, jak jste přišel na to, že za porušení autorských práv nelze v ČR nikoho zažalovat. Cituji z trestního zákoníku 40/2009 Sb. (Poslední změna zákona: 17. 9. 2015):

§ 270 Porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi
(1) Kdo neoprávněně zasáhne nikoli nepatrně do zákonem chráněných práv k autorskému dílu, uměleckému výkonu, zvukovému či zvukově obrazovému záznamu, rozhlasovému nebo televiznímu vysílání nebo databázi, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

K tomu dodám, že Netflix je autorem řady programů ve své síti, a proto by nemuselo jít o žalobu třetí strany, jak jsem popisoval. Navíc pokud máte v Americe škraloup (i když jste podle práva ČR nic nespáchal), tak si vás při návštěvě USA mohou vychutnat.

19
V podstatě je to podle mně navádění k páchání trestné činnosti (což je samo o sobě trestný čin), konkrétně porušování autorského zákona.
Já to spíš vidím tak, že je to navádění k porušení Podmínek použití (Terms of use) služby Netflix. To, pokud vím, trestné není.

Vlastník autorských práv, který omezil distribuci filmu na nějakou lokalitu, by ale mohl zažalovat koncového uživatele, že shlédnutím filmu v jiné lokalitě došlo k porušení autorského práva. To s YouTubery nesouvisí, to by byl spor mezi divákem a vlastníkem autorských práv.

Pro úplnost dodám, že právník nejsem, takže vše může být úplně jinak.

20
Distribuce / Re:Linux - levná komerční distribuce
« kdy: 25. 11. 2021, 22:49:01 »
6200 Kč za rok za SLES nebo $799 za rok za RHEL je mnoho?

6200 Kč ročně je optimální cena! Já tam tak levnou licenci nevidím...
$7990 za deset let je prostě moc drahé
Má chyba. Cena byla uvedena v jiné měně a já jsem si toho nevšiml. V Kč to bude kolem 6200 * 2.5.

21
Distribuce / Re:Linux - levná komerční distribuce
« kdy: 25. 11. 2021, 21:42:25 »
Linux je zde desítky let a cena za komerční serverovou licenci s podporou byla obecně vždy o něco nižší než cena obdobné konfigurace pro Windows. Ten rozdíl ale nikdy nebýval závratný, ty firmy musí z něčeho žít. 6200 Kč za rok za SLES nebo $799 za rok za RHEL je mnoho?

22
Studium a uplatnění / Re:Pomoc se statistikou
« kdy: 25. 11. 2021, 01:59:19 »
Tak schválně: Dokáže mi někdo vysvětlit, co to znamená pojem, například Sigma konvergence, k čemu je dobrý, tak nejvýše třemi větami aniž by k tomu potřeboval popsat půlku tabule (to až pak, kdybych z toho vysvětlení usoudil, že by bylo dobré, abych to uměl používat, protože se mi to může hodit)?

Sigma konvergence znamená, že se časem snižují rozdíly mezi regiony. Je to ekonomický koncept, nejde o matematickou konvergenci ve smyslu limit. Existuje několik statistik, popisujících ten rozdíl. Shrnuté je to třeba tady: https://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/work/200801_convergence.pdf. V životě to určitě potřebovat nebudete. Snad jedině kdybyste to chtěl doučovat budoucí ekonomy nebo ekonomky.

23
Studium a uplatnění / Re:Pomoc se statistikou
« kdy: 24. 11. 2021, 12:03:18 »
tady je krásně vidět, že statistika je prostě pavěda naprosto o ho...

I tak se to dá vidět. V praxi se ale statistika, zejména pak testování hypotéz, používá velmi intenzivně. Například při vývoji nových léků nebo léčebných postupů. Medicína založená na důkazu (evidence based medicine) na tom staví.

Některé státy ukládají svým institucím, aby fungovaly podle medicíny založené na důkazu. Jinými slovy: aby se peníze daňových poplatníků nerozhazovaly na nesmysly, o kterých bylo prokázáno, že nefungují. Pokud vím, Česká republika taková nařízení nemá, i když budoucí lékaři se o EBM učí. Já osobně si myslím, že víc racionality by ČR vůbec neškodilo. Možná je problém v tom, že tu statistiku nechápalo přes 60% studentů  ;D .

24
Studium a uplatnění / Re:Pomoc se statistikou
« kdy: 24. 11. 2021, 00:25:27 »
Jasně, ti, co se něco naučili z YT jsou vůbec ti nejlépe uplatnitelní, to je směroplatný. Když čtu o učení a YT v jedné větě, mám chuť se zastřelit.

Je třeba to vidět tak, že když na VŠ odchází studovat přes 50% populačního ročníku, tak od všech studentů nemůžete očekávat zázraky. Řada z nich má dvě možnosti: buď se smířit s tím, že to z přednášky nikdy nepochopí a zkouškami nějak proplují, nebo se to naučí z YouTube, kde se youtubeři právě na tuto skupinu zaměřují.

V žádném případě bychom ale neměli výuková videa na YouTube považovat za něco méněcenného. Některá jsou špičková. Zejména ta, která vizualizují dynamické děje. Tyhle procesy není snadné popsat slovy. Příklad z molekulární biologie je třeba zde: https://youtu.be/URUJD5NEXC8 .

25
Studium a uplatnění / Re:Pomoc se statistikou
« kdy: 23. 11. 2021, 20:58:23 »
Dešní studenti se (mimo jiné) učí z YouTube. Sigma a beta konvergence jsou ekonomické pojmy, to bude vysvětlené v nějakém videu o konvergenci v ekonomice. Zbytek je základní statistika. Videí na tohle téma je spousta. Současní studenti mají i své oblíbené YouTubery. Asi se na tom dá vydělávat. Chce to umět anglicky.

26
Server / Re:Záchrana dat z úložiště se SunOS
« kdy: 31. 05. 2021, 19:26:44 »
Konfigurace zálohovaní přes rsync modul se dá udělat přes GUI, ne? Pak by mělo stačit to GUI pustit a podívat se se, co je tam jako destinace uvedeno.

Já ten systém neznám, ale tipuji, že si přes GUI naklikáte, co chcete obnovit, a ono se to samo obnoví, viz https://docs.oracle.com/cd/E26502_01/html/E29027/glyhs.html .

Oracle má software support, kde vám mohou poradit. Obchodníci vám řeknou, kolik by to stálo.

27
Vývoj / Re:Extrakce informací z PDF faktur
« kdy: 13. 01. 2021, 10:20:47 »
Je opravdu smutné, že účetní softy neukládají klíčové údaje faktury do metadat v PDF. I kdyby si každý výrobce použil vlastní formát, pořád by bylo snazší parsovat texty pro klíčové dodavatele, než když se to musí vše OCRkovat.
Souhlasím. A když už to posílají v papírové podobě, tak by tam měli přidat i QR kód. Jak to udělat se ví, skoro nikdo to ale nedělá. Chtělo by to studii, co se vlastně děje. Mohou posílat elektronické faktury, ale místo nich posílají papírové. Na papírových mohou mít QR kód, který stačí naskenovat třeba mobilem, a údaje v bankovní aplikaci se automaticky vyplní. Ale ne, místo toho člověk musí opisovat dlouhé řetězce čísel. Fakt padlé na hlavu.

28
Software / Re:Linux SW falešný RAID 0 (zrcadlení)
« kdy: 12. 01. 2021, 01:38:19 »
dd je "idealni" nastroj na clon 1:1 disku A na disk B, ALE POUZE kdyz to dd pustis z USBLive a z "disk A" NEbude nastartovan tedy ten system...
Když nabootuje do emergency módu, tak live Linux nepotřebuje, ne? Je to jako single user mód, ale disk je namontovaný read-only. RedHat to má v dokumentaci tady: https://access.redhat.com/documentation/en-us/red_hat_enterprise_linux/6/html/installation_guide/ap-rescuemode . Prostě jen přidá parametr emergency v Grubu a z read-only rootu spustí ten svůj kopírovací příkaz. Do Grubu si to může přidat jako další položku v bootovacím menu.


29
Hardware / Re:Datové disky pro malý server
« kdy: 03. 12. 2020, 21:42:46 »
Disky připojené přes USB se do serveru nehodí. Já bych spíš koupil PCI kartu se SATA porty. Ceny jsou od několika stovek za pár portů do mnoha tisíc za HW RAID.

30
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 24. 11. 2020, 10:33:25 »
Blbě se zeptám - zvládá synology 2 disky jiných značek? (Stejné kapacity)
Pokud vím, tak Synology používá software RAID. U domácích modelů skoro určitě, o jejich enterprise modelech přehled nemám. Takže situace je podobná, jako u běžného PC, kde můžete mít různé disky. Výkon bude z velké části dán výkonem nejpomalejšího disku.

Jinak ty disky nemusí mít ani stejné kapacity. Třeba když chcete věechny malé disky nahradit většími, tak jeden malý nahradíte velkým a poli řeknete, aby ho používal. Využívá se z něho jen část. Proceduru opakujete pro všechny disky. NAS pak sám pozná, že kapcitu může zvětšit a udělá to.

Stran: 1 [2] 3