Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Hamparle

Stran: 1 ... 22 23 [24] 25
346
K původnímu dotazu: porovnáváte naprosto obecný popis M.2 rozhraní a popis konkrétní základní desky. M.2 může přenášet PCI-E ale nemusí. U desky se o tom nepíše. Chtělo by to dotaz na podporu.

To neni tak uplne pravda. Na webu asusu je u te desky napsano:
- 1 x M.2 Socket 1 with E key, type 2230 for WIFI/BT devices support PCIE/USB mode
- 1 x M.2 Socket 3, M Key, podpora úložných zařízení typu 2260/2280 (režimy SATA i PCIE)

takze teoreticky by nemel byt problem. Spis se bojim nejakeho mozneho uefi whitelistu.
Přiznávám se, provnával jsem popis v dotazu ne, co se píše na webu.

347
Server / Re:DNS server dnsmasq - ignorace AAAA dotazů
« kdy: 27. 08. 2020, 23:50:18 »
Pokračuji v rozjetém vlaku.
Lze v démonu dnsmasq ignorovat AAAA dotazy ? Že je to ani nebude forwardovat.
Lze to nějak normálně nastavit než tímto trikem, co jsem našel někde??:
Kód: [Vybrat]
address=/tld/8.8.8.8 # adresa reálného dns
server=/tld/::

Misto neplatne IP bych vracel kdyz uz, tak 127.0.0.1.
Uniká mi smysl tohoto kroku. To se mi zdá kravina, to přece bude zanařáďovat stroj? (Mimochodem, jak si s tím DNS klient operačních systémů nebo prohlížečů poradí? Podle mě to musí vyhodnotit jako nesmysl, když jim vzdálený DNS server vrátí 127.0.0.1)

348
Koukám puk jak na zásupce v OS X. V průzkumníku Finder vidím na ploše zástupce na jinou složku.
Problém čislo  jedna je že ho nelze přejmenovat (po pokusu o uložení vrací chybí –8072).
A pak mě zaráží, že ve výpisu příkazu ls -l -a - G v programu Terminál není vidět.
Existuje řešení problému 1 a vysvětlení absence 2?

349
K původnímu dotazu: porovnáváte naprosto obecný popis M.2 rozhraní a popis konkrétní základní desky. M.2 může přenášet PCI-E ale nemusí. U desky se o tom nepíše. Chtělo by to dotaz na podporu.

350
Odpověď na původní otázku: host pošle ATA povel 0x77 SET DATE & TIME EXT jehož payload je unix time v milisekundách, 48 bitů takže to pár tisíc let vydrží :-)

http://t13.org/Documents/UploadedDocuments/docs2017/di529r18-ATAATAPI_Command_Set_-_4.pdf
Super, tak je to jasňačka.

BTW na mezidotaz pavla
Citace
Proč si myslíte, že disk ví přesný čas a datum? Podle mě neví.
Zajímá mě odkud se bere časová hodnota v tom výpisu.

Jasně že atributy nejsou hodnoty a že myslím hexadecimální ostatně(když uvádím číslo C0) ale přišlo mi, že nemůže dojít k mílce.A to vím, že SMART atributy jsou nestandardní ,ale zrovna tato čtveřice + Počet hodin v provozu je mívá identický význam a dokonce i jasný tvar(hex->dec).
Například teplota ne, u ni může být poslední bajt číslo aktuální teploty, zatímco 4.a3. bajt jsou nějaké číslo skrytého významu(například průměr teplot nebo nejvyšší dosažená teplota ever)

352
Prozkoumal jsem SMART funkci disku a i další rozšířené logy obsahující statistiku disku.
Citace
smartctl sdb -l scttemp
A taková otázka, jak disk zjistí správné datum? Když může třeba měsíc ležet v šuplíku bez napájení? Napadá mě synchronizace času po připojení disku? Jakým protokol to řeší? Jak se to bude chovat pokud na systému budu mít systémový čas jinak (jednou budoucnost, jednou minulost) - jak se to pak bude přidávat do logu a jestli log pak bude řazen lineárně (s časovými dírami a nesouvislostmi) a nebo se to řadí podle času?

A dál jsem zvědavý, co přesně znamenají vybrané 4 hodnoty  : - píšu k nim, co si myslím že znamenají
C0 power off Retract count - asi to souvisí s tvrdým vypnutím disku po výpadku napájení. Ale když jdu opravdu do hloubky, značí vypnutí disku a zastavení ploten jen když byly plotny na disku nebo na tom nezáleží?
C1 Load Unload cycles - to je počet přesunů hlaviček na disk/pryč
0C Power on counts/cycles - to je dle mě když se disk zapojí do portu a dojde k jeho spuštění. Hodnota nezohledňuje upsání (po idle time outu nebo na příkaz) nebo parkování hlaviček.
04 Start/stop counts  - Něco jako 0C výše - ale zohlednuje jakékoli roztočení ploten. (A oproti tomu výše počítá i zastavení, takže "teoreticky" by byla 2násobná)



A dále co znamená v smartctl -l directory nebo smartctl -l gplog příznak SCL a GP?

353
DNS66 spolehlive zablokuje na androidu vetsinu reklamnich domen (plus dalsi muzes doplnit). Z pochopitelnejch duvodu tuhle appku na Google-play nesezenes. To musis jit na F-Drod...
Prošmátral jsem github. Kde je ten seznam? Resp. který vyvolený je ten " ktery zablokuje na androidu vetsinu reklamnich domen"

354
A nejsou náhodou všechny (myslím především i ty z google play) aplikace ve formátu *.APK?

355
Citace
sysprep /generalize
/
dostat se k puvodnimu zdroji
[/qoute]
To je právě ten problém. Zdroje nejsou. Stroje nejsou.

356
http://woshub.com/bsod-error-0x0000007b-boot-windows-7-2008-r2/

Nedaří se mi zprovoznit instalaci ve virtuálu VMMWARE Server. Disk byl naklonován na úrovni (vybraných)oddílů (EFI a systém), takže bootloader windowsu najede, a evidetntně to něco čte z C: (protože když ve volbě bootu zvolím nouzový režim, tak to vypisuje jaké moduly se načítají - typu c:\windows\system32\HAL.dll) - skončí to vždy u classpnp.sys (to zminuji v návodu jako průvodní jev).

Zkoušel jsem to zprozovnit podle návodu výše - nabootovat recovery médium, spustit regedit, Load hive, provést úpravy \Services\{msahci,atapi,intelide,lsi...}\Start z hodnot 0 a 3 a Unload hive (Dělám něco špatně? Je správně když hodnotu 0 jich má více. Nebo je třeba trefit správnou položku a ostatním dát hodnotu 3?). Tak jsem zkoušel přímo v průvodci instalací "Opravit počítač"

Jasně, příčina může být i jiná než u klasického problému změny IDE na AHCI.  Zopakuji, systém je nyní na externím USB disku

Zkoušel jsem různě laborovat s vmware :
-nastavení název-virtuálu.vmx : firmware= "efi" tam kde je efi potřeba
-v průvodci vytvřáení PC měnit typ windows od XP po osmy a 64/32bit -důvod - dává to na výběr různé "řadiče"disků  -Buslogic,LSI, SCSI atd.  - pak je tam ale další krok výběr IDE/SCSI/SATA. Volba SATA je nemožná - hlásí to Internal Error. Vyberu IDE/SCSI a Physical Drive2 a vybrané oddíly(na disku mám i jiná data)

Při spouštění mi to hází hlášky jako že raw disk scsi může dělat nějaké problémy. Problematický je taky restart virtuálu nebo zapínání 2 sekundy po vypnutí - píše to, že disk nelze nyní připojit.


Další možnost ("krajní") by byla připojit disk přímo jako USB device, ale to je ještě více nestabilní, dává to chyby operací disku a volby Abort /retry /fail.


Je problém  někde hlouběji (celkově jiná konfigurace virtuálního PC) a nebo jen nějaké problémy s odlišným řadičem storage / způsobu napojení disku?

Mám se pokoušet přetavit oddíly disku na obraz celého disku? Poradíte radu, jak rozchodit instalaci Windows přemístěnou na USB disk, spouštěnou z VMWare?

357
Napadla mě myšlenka zablokovat zlé domény jednotlivých "korporací" (platforem přesněji řečeno). Každý se ale nevyzná ve všem, takže někdo třeba z hlavy bude vědět, jaké jsou špatné domény na google (věděli ste třeba o metrics.gstatic.com nebo gvt1.com ?), ale když se ho zeptáte na microsoft bude kroutit hlavou a nevzpomenesi ani na vortex.microsoft.com. Zatímco pixel.facebook.com asi bude znát opravdu každý.

Takže bych chtěl poradit základní seznam domén k zablokování.... pro velké platformy (kromě v nadpisu jsem zapomněl i na amazon a facebook)

Co mě pálí nejvíc a čím bych chtěl začít je ANDROID. Zejména jde o reklamní servery (předpokládám, když když jste si koupili android, tak jste pro google zboží a reklamní systém je v DNA androidu) a různé telemetrie. ... Jo a vzpomněl jsem si na telemetry.mozilla.com

358
Server / Re:DNS server - změna dle cílové IP *
« kdy: 23. 08. 2020, 15:54:33 »

Pardon správně je ten doplnující dotaz na nxdomain takhle (čili žádné oslí můstky přes alias, stačí přímo danou IP napsat do direktivy bogus-nxdomain). Třeba to pár milionům lidem pomůže. Píšu opravenou verzi jak je to správně.

bogus-nxdomain=35.190.62.199

Nicméně tak jako tak se doporučuje vracet  neplatnou IP místo NXDOMAIN.

359
Tak vyřešeno direktivou alias=35.190.62.199,0.0.0.0 (BTW tenhle zápis natvrdo vrací 0.0.0.0, víte, jestli tam jde nějak udělat aby to vracelo NXDOMAIN ? -- Jako v případě address address=/connect.facebook.net/ vs address=/performax.cz/# - křížek znamená čtyři nule nebo osm nul )


:EDIT: DNSMasq umí vše:
-B, --bogus-nxdomain=<ipaddr>
Kód: [Vybrat]
alias=35.190.62.199,99.0.0.99
alias=135.222.62.199,99.0.0.99
bogus-nxdomain=99.00.00.99

vyzkoušeno na https://ipinfo.io/35.190.62.199

Díky za odpovědi, nicméně se mi zdá to RPZ příliš komplikované na to co chci.




360
Server / DNS server - změna dle cílové IP *
« kdy: 23. 08. 2020, 10:29:41 »
Potřeboval bych nějakém DNS serveru (konkrétně dnsqmasq, pokud to umí) tuhle specifickou věc.
Dám příklad, jak jsem si myslel, že to bude fungovat:
Kód: [Vybrat]
#konfigurační soubor dnsmasq.conf
address=/cpex.cz/
address=/35.191.123.123/
nebojinádirektiva=/35.191.123.123/
První řádek  klasicky ukáže prostředníček tomu, kdo by se ptal na nějakou sprostou doménu.
Druhý řádek jsem si myslel že bude fungovat tak, že ukáže prostředníček tomu, kdo se zeptá na některou z domén guardedschool.com venusgloria.com laughablelizards.com bravecalculator.com troubledtail.com grandmotherunit.com ). Vysvětlím: Tyto domény leží na jedné stejné IP adrese. Když klient se  tohoto dns serveru zeptá na doménu,  tak mu vnější dns server vrátí odpověď - v těchto pěti případech stejnou IP. A teď to kouzlo, dns server pozná podle řádku v konfiguraci, že se tato ip nachází v direktivě a tedy udělá to samé jako v případě idvert.cz, pošle mu místo skutečné IP adresy velké čtyři nuly - rozdíl je v tom že v prvním případě (doména) ani dns server nemusí ptát vnějšího serveru a rovnou ví, že má udělat s dotazem klienta krátký proces, zatímco u tohoto případu (zapsáno pomoci IP) se server musí zeptat DNS vnějšího serveru až podle shody IP odpovědi s IP v direktivě se odmlčí.

Pro kverulanty a rejpaly:
- Vím o riziku, že čistě hypoteticky tímto zápisem mohu odříznout nějakou nevinou doménu, ale považuji to za hodně nepravědodobné
- Samozřejmě že to jde řešit  pomocí iptables nebo rout, ale konkrétně mě jde o DNS řešení.
- Šlo by to i řešit, že zi zasviním  konfigurační soubor dns serveru desítkami domén

Stran: 1 ... 22 23 [24] 25