Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Aleš Janda

Stran: [1] 2 3
1
Hardware / Re:Kvalitné kreslo (židli) ku PC
« kdy: 25. 02. 2021, 09:56:28 »
Když jsem kdysi dělal v Seznamu, jednou nám tam jako bonus dali nová křesla. Byly super, jenomže jak jsem se opřel, tak se to sklopilo a já tak v podstatě pololežel. Napřed mě to dost iritovalo, ale potom jsem si zvykl a teď pololežím už skoro 10 let.

Používám relaxační, ne kancelářské, křeslo s podnožkou. Něco jako je toto:

Nemůžu si to vynachválit. Vlastně se celou dobu jen válím :) Akorát je nutné vychytat, aby se záda ani krk fakt nenamáhaly, abych byl opřenej po celé délce (lze kdyžtak doladit polštářkama). Taky je trochu nevýhoda, že když pololežím, tak jsem o trochu níž, přičemž stůl musím mít hned nad křeslem, protože jsem pod něj trochu vlisovanej. Většina stolů je přitom o něco vyšší (to bych musel mít ruce ve výšce), možná tedy bude nutné změnit i stůl. Asi staří nějakej polohovací z Ikei a dát ho na nejnižší výšku.

2
Software / Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« kdy: 02. 11. 2020, 08:29:55 »
Na poznámky používám KWrite s jedním souborem: ~/prace/co-delat.txt. Tahle diskuse mě donutila se zamyslet, zda bych to neměl dělat nějak lépe a efektivněji než dokola přepisovat jeden plain textový soubor, ale nějak jsem nepřišel na to, k čemu by mi to bylo. Obrázky ani nic podobného jsem nikdy nepotřeboval (zpravidla žádné obrázky ani nemám).

Co ovšem často dělám je napsání poznámky přímo do zdrojového kódu tak, aby to nešlo přeložit. Ideální když odpoledne končím – napíšu "**** tohle dodělat", příští den přijdu, pokusím se zkompilovat a… áá, tohle tady musím dodělat. Ideál. Na nějaké dlouhodobější poznámky pak ten textový soubor.

3
Na klonování celého disku jde použít i příkaz cat /dev/sda > /dev/sdb

Nevýhoda je, že není vidět, kolik procent je hotovo.

Stačí místo cat použít pv – to je jako cat, jen s ukazatelem průběhu (a pokud zná celkovou velikost, což v tomto případě zná, tak i procent a zbývajícího času).

Kód: [Vybrat]
pv /dev/sda > /dev/sdb

4
Hardware / Re:Monitor setup
« kdy: 22. 01. 2020, 15:43:32 »
Chtěl bych jenom vyzdvihnout to, že mám monitor NA VÝŠKU a je to úplně super.

Přesné rozložení jsou 3 monitory: 15" na šířku (displej notebooku), 32" na výšku, 27" taky na výšku.

Ty monitory po stranách používám jako takový odkladiště (sleduju logy…), 32" na výšku je hlavní. Rozlišení hlavního monitoru je 2160x3840 pixelů; má to velmi podobné DPI jako 15" FullHD, akorát je to ještě o 200 pixelů širší a 3,5x vyšší (!). Takže je to perfektní zejména na kódění i procházení webu – vidím opravdu velký kus kódu, nebo třeba celou dlouhou stránku. Naopak nevýhoda je to u sledování videa, to je pak taková úzká nudle uprostřed.

Velikost 32 palců už je u orientace na výšku tak na hraně, protože je to dost vysoké. Kdybych se nemusel trefovat do DPI jiného monitoru, koupil bych spíše tak 28-30". Že koukám nahoru a dolu mi nevadí (ostatně; zas tak moc nekoukám), většinou se dívám někam doprostřed nebo lehce pod prostředek. Ale mám to v zorném poli; takže i když vyloženě nezírám na zbytek stránky, i tak na první pohled vidím, co tam je.

Monitory na výšku mám už asi 10 let. Vždycky když někdo přijde, tak vždycky „jé, to je monitor? To jsem nikdy neviděl“ ale přitom to je tak užitečné! Nechápu. A pivot má přitom kdejaký monitor.

V příloze screenshot téhle stránky.

5
Studium a uplatnění / Re:Contractor cez agenturu, OSVC
« kdy: 11. 07. 2019, 07:59:48 »
Hranice obratu pro povinnou registraci k DPH se vztahuje na celosvětové příjmy.

Nemyslím si. Hranice obratu k povinné registraci je 1 000 000 Kč pouze pro příjmy z ČR. Nebo jakákoli nenulová částka ze státu EU mimo ČR. Při příjmech z jiných států mimo EU není žádná hranice (IMHO). Vypadá to retardovaně, ale u daňových zákonů mě to zas tak moc nepřekvapuje.

Viz
https://poradna.podnikatel.cz/index.php?topic=7350.0
https://poradna.podnikatel.cz/index.php?topic=9100.0

6
Studium a uplatnění / Re:Rozbitá záda, karpály
« kdy: 03. 06. 2019, 17:02:55 »
Aleš Janda: Monitor máš na výklopném držáku? Přijde mi, že kdybys ho měl na stole nad klávesnicí, tak tím jak pololežíš, tak bude dost daleko. (blbě vidím a nemohl bych mít monitor dál než 60-70 cm)

Monitor mám daleko na délku natažené celé ruky, od očí nějakých 85 cm. Nicméně vzdálenější hranu klávesnice mám daleko 55 cm, takže monitor by mohl být i blíže (asi ale ne těch 55 cm, protože tam ještě bude patrně překážet noha monitoru), aniž by musel někde viset.

Anebo si koupit prostě větší monitor. Na těchhle věcech nemá smysl šetřit. (Já osobně používám monitory 3 – jeden na šířku, dva na výšku. Používám nejvíc ten na výšku uprostřed.)

7
Studium a uplatnění / Re:Rozbitá záda, karpály
« kdy: 03. 06. 2019, 13:29:38 »
Když jsem dělal pro jeden menší korporát, v jednu chvíli nám tam všem vnutili jakási ergonomická křesla. Šlo nastavit vše možné, ale jakmile jsem se opřel, opěradlo se sklopilo a já téměř ležel. První tak týden mě to děsně iritovalo. Pak jsem zjistil, že je to úžasné!

Dnes pracuju doma a mám něco podobného: žádné kancelářské křeslo, nic podobného. Je to normální křeslo do obýváku, akorát polohovatelné:



(Fotka není úplně to co mám, ale princip je stejný.)
S tím, že onu polohovatelnost téměř nevyužívám, protože téměř vždy v podstatě pololežím! Když pololežím, nenamáhám záda, je to super pohodné, nic mě nebolí. Důležité akorát je:

  • mít si kam dát nohy, tj. mít k tou podložku na nohy (člověk je tam nemusí mít furt, ale aspoň mít tu možnost střídat polohu nohou)
  • mít stůl na úrovni opěradel. Což úplně nemám, asi by to bylo i nepraktické, že si nemůžu zajet „pod stůl“, ale furt je to hodně blízko. Lokty mám neustále na opěradlech, stolu se dotýkám až někde v úrovni dlaní (nebo lehce pod)

Protože tato křesla na pololeh jsou zpravidla dost nízká, musí být nízký i stůl. Já mám stůl, který má horní hranu ve výšce 59 cm (spodní 57 cm), přičemž většina stolů má minimálně 70 cm. Našel jsem ovšem někde v Ikee polohovatelný stůl až do těch 59 cm (oficiálně 60 cm), je napevno na těch 59 cm a nikdy ho neměním.

Je to paráda. Používám to už čtvrtý rok a je to bezbolestný relax :-) Až se divím, že neznám nikoho, kdo to používá stejně. Jediná nevýhoda je, že křeslo není na kolečkách, takže když zajedu pod stůl, je těžké vylézt :-)

8
To mi chces rict ze kodis s ceskym rozlozenim klavesnice ?

Tohle jsem taky hrozně dlouho řešil – jak pohodlně programovat a zároveň moct psát s diakritikou. A nepřepínat furt klávesnice (to mě vytáčelo hodně) nebo nepsat nějaké časté znaky blbě přes pravý Alt nebo Shift.

Nakonec jsem si klávesnici napsal úplně vlastní. Vychází z anglické, kde místo čísel jsou písmena s diakritikou. Znaky ú a ů jsou místo toho obráceného apostrofu či co a jedničky. Čísla můžu psát s pravým Altem (anebo na numerické klávesnici). Dále jsem prohodil kulaté a hranaté závorky – kulaté závorky píšu mnohem častěji než hranaté (i při programování), tak nevím, proč na kulaté muset používat Shift. A ještě jsem si domapoval některé časté znaky na pravý Alt+písmeno. Třeba ď, ť, ň, €, –, …, ľ, ĺ, ü, ô, ö, ñ, ä apod. Spousta písmen ještě čeká na dodefinování, kdyby byla potřeba.

Tohle používám už 10 let a naprostá spokojenost.

Udělal jsem to tak, že jsem natvrdo změnil soubor /usr/share/X11/xkb/symbols/us (rozložení americké klávesnice) a nastavil americkou klávesnici. A funguje to i v celém systému. Mimochodem, zde lze nastavit i tu tečku/čárku na numerické klávesnici.

Nevýhoda je jen při případném upgradu/přeinstalaci, kdy se mi /usr/share/X11/xkb/symbols/us přepíše, tak ho jen přeplácnu svojí verzí znova a jedu dál. Ale to je fakt jen při té přeinstalaci, tenhle soubor se jinak vůbec nemění.
Taky jsem se bál, že když přijdu k jiné klávesnici, že mě to bude mást. Ale to nakonec téměř vůbec. Prostě se přepnu na režim „hloupá klávesnice“ a takové přepnutí jednou za čas je mentálně méně náročné než přepínání těch samých režimů při práci.

9
Odkladiště / Re:Par otazok BTC
« kdy: 29. 05. 2017, 09:05:17 »
1) Wallet (peněženka) je obecně více adres najednou (ale v rámci stejného klienta, stejného SW)

2) Z konkrétní adresy se samozřejmě historie zjistit dál. Problém je ve zjištění, jaké všechny adresy máš. Lze to ale v některých případech odhadnout – buď posíláš bitcoiny z více adres najednou a tím je efektivně spojíš, nebo se dá odhadnout change adresa podle různých kritérií (zaokrouhlenost částky, poplatek, change adresa je použita jen jednou, časování…). Tj. obecně nelze, ale často lze.

3) Viz Jenda. Zjednodušeně seznam adres, ze kterých se bitcoiny berou, a seznam adres, kam se posílají.

4) Ano. Nikdo nevidí, že jak příjemce, tak odesílatel těch adres jsi ty sám, ale může to prostě také odhadnout. Takže pak v nejhorším případě zjistí, že všechno, co šlo na adresu X, jsi poslal ty sám, tj. se podívá na všechny odesílatele na adresu X.

10
Odkladiště / Re:Útěk ze země s bitcoiny
« kdy: 14. 02. 2015, 10:33:05 »
Zrekapitulujme si, jaké jsou další možnosti, s čím zdrhat:(nic dalšího významnějšího mě nenapadá)
Neviděl jsi Obsluhoval jsem anglického krále? Cenné poštovní známky.

Neviděl :) Známky půjdou dobře schovat, ale asi moc likvidní nebudou. Navíc půjdou špatně ocenit.


Bitcoinu nerozumí a tudíž nevěří moc lidí ani v době míru. Myslíš si, že se na něj spolehnou v době, kdy jim půjde o holé přežití? Nespolehnou - co nejrychleji všechny BTC prodají a budou se snažit nakoupit jídlo a zbraně, navíc spousta lidí bude překvapeno nepřipraveno, spousta BTC ukradeno nebo ztraceno.

Jídlo si samozřejmě koupí, ale to dává smysl jen v omezeném množství. A není to věc, se kterou by se dalo nějak zdrhat.


Jestliže se BTC kradou i v době klidu a relativního pořádku, co se asi stane v době všeobecného chaosu? => za války masivní propad ceny, destrukce infrstruktury, dočasná úplná nepoužitelnost, nemožnost prokázat hodnotu, ještě větší volatilita než je teď.

V době míru je Bitcoin ta divná věc, která možná nějak funguje a možná ne. Jiné věci na přechování hodnot jsou ověřené a každý jim rozumí (nebo si to myslí) => není moc důvod babrat se bitcoinama.

V případě krize je Bitcoin stále divná věc, co možná funguje, ale rozdíl je v tom, že ty ostatní, dnes běžné ověřené věci pro uchování hodnoty najednou budou výrazně méně použitelné, takže v porovnání s nimi bude vypadat Bitcoin mnohem lépe než teď.

Vážně myslíš, že v době krize by se cena Bitcoinu propadla? Kdyby se v sousedním státě začalo válčit, byl by nákup Bitcoinů jedna z prvních věcí, co bych udělal - mít něco, co se nedá zabavit, ani dokázat, že to mám, a v případě potřeby se s tím mohu velice rychle přemístit. O vše ostatní můžu snadno přijít.


Po válce? Většina lidí bude mít dost starostí s tím, aby se vyspali a najedli => nezájem o trh, mizivá likvidita

Je možné, že po válce by cena spadla, protože by lidé zase opětovně za bitcoiny začali nakupovat to, co do Bitcoinu předtím uschovali.


funkčnost možná vůbec nebude obnovena, protože rigy už teď vynáší málo a kdo o ně přijde kvůli válce, bude nejspíš rád, že se jich zbavil, než aby měl potřebu se do nevydařeného experimentu vracet.

Ne. Žádné rigy nejsou potřeba, Pokud by opadl zájem, tak by během té války klesla obtížnost natolik, že by těžení veškerých bloků zvládal i průměrně dobrý telefon. Ten výpočetní výkon je pouze umělé omezení. Pokud by se tedy některé rigy během války ztratily, ostatní těžaři by prostě jen vydělávali o to více.


Nejde o proveditelnost, ale o vůli a motivaci. Šachy jde taky hrát i korespondenčně, ale z toho nijak neplyne, že by lidi v rozbombardovaném Berlíně trávili volný čas korespondenční hrou v šachy. Pochopitelně omezí všechny aktivity kromě těch, které vedou co nejpřímější cestou k získání jídla, úkrytu a ochrany. A nejpřímější cesta není lovit na neznámých rádiových frekvencích někoho, kdo chce koupit BTC, ale bacit francouzákem po hlavě někoho, kdo má plechovku s jídlem.

Mimochodem, nějak ti tam chybí ten druhý kanál transakce: i když najdu někoho, kdo přes rádio bude chtít BTC koupit, jak mi předá protihodnotu?!

Jo, to máš vlastně pravdu, souhlasím.

Furt si ale myslím, že úplné douhodobé vypnutí internetu je poměrně nepravděpodobné - to už spíš nastanou ty měnové reformy a vyvlastňování majetku.

11
Odkladiště / Re:Útěk ze země s bitcoiny
« kdy: 14. 02. 2015, 00:02:35 »
Tak tohle mi vylepšilo večer. V případě války, která by vzhledem k situaci nebyla jen v Evropě, bude bitcoin první co přestane mít hodnotu. Jestli chceš hodnotu tak ve sklepě zahrab zlatý cihličky i když cena zlata je taky dlouhodobě hodně nadhodnocená a z dlouhodobého hlediska to neni nejlepší investice ... ale válku přežije.

Přijde mi, že tady půlka lidí reaguje na to, že Bitcoin pravděpodobně nepůjde použít uprostřed největší válečné vřavy. Ano, to asi nepůjde, ale o to přece nejde.

Jde o to, že Bitcoin může sloužit jako uchovatel hodnoty, než válka skončí anebo uchovatel hodnoty, než zdrhnu někam, kde je mír.

Zrekapitulujme si, jaké jsou další možnosti, s čím zdrhat:
  • Zlato - dlouhodobě dobrá možnost, ale můžou ho na hranici/někde objevit a ukrást. Musím ho nějak přechovávat, dávat na něj pozor, ale je dobře skladné. Špatně se dělí, v cílovém místě ho patrně budu muset prodat vcelku. Ke zlatu bych ještě řekl, že ho musím samozřejmě ve fyzické podobě a uložené doma (zlato v externích trezorech bude zabaveno jako první, stejně jako se to už několikrát stalo). V době míru má zlato pod postelí málokdo. Podobně je to s dalšími drahými kovy.
  • Peníze v hotovosti - je nutné si dobře vybrat danou měnu. Války jsou zhusta financované masivním tiskem peněz, tj. dochází k vysoké inflaci, nezřídka končící ještě měnovou reformou. Po delším držení peněz je velice pravděpodobné, že z velké části/úplně ztratí svoji hodnotu. Ale zase jsou super likvidní i relativně skladné a na krátký přechod ideální. Navíc jimi po cestě lze uplácet. Stejně jako u zlata mi můžou hotovost ukrást, nebo ji můžu ztratit.
  • Peníze na účtě - asi je jasné, že jakkoli by hrozil nějaký konflikt a tedy možný únik kapitálu ze země, účty budou zmraženy (viz Kypr v době míru před dvěma roky). Plus navíc ta předpokládaná inflace. Preventivní účet v zahraničí se zakládá blbě. Banky navíc z/do státu ve válce nepřevádí (protože nesmí).
  • Jídlo - super pro krátkodobé přežití, ale jako uchovatel hodnot nic moc (příliš objemné, rychle se kazí).
  • Alkohol, tabák apod. - dobře sehnatelný i poměrně dobře likvidní (i ve válce), ale ve větším množství neskladný.
  • Zbraně, střelivo - je možné, že v době války se nárazově může zvýšit hodnota. Možná budou likvidnější než zlato, ale v době míru nic moc. Riziko krádeže/zabavení je vysoké. Při větším množství neskladné.
  • Domy, pozemky - válka typicky změní státní poměry, takže je dost pravděpodobné jejich následné vyvlastnění. Nelze s tím zdrhnout pryč! Dům navíc může přijít ke snadné úhoně.
  • Bitcoiny/kryptoměny - dá přenést za hranice tak, aniž by měl člověk u sebe cokoli fyzického a aniž by šlo vlastnictví dokázat (brainwallet nebo deterministická peněženka se zapamatovatelným seedem). Uprostřed války asi nebudou likvidní (výpadky internetu + celková nejistota). I v době míru jsou směnitelné málo (ale více než zlato). Velmi vysoké kurzové riziko. Na druhou stranu válka ukáže, že bitcoiny jsou jedny z mála věcí, kam v krizi schovat peníze, takže lze čekat spíše výrazné zhodnocení než jejich úpadek. Skvěle dělitelné, relativně anonymní.
(nic dalšího významnějšího mě nenapadá)

Z důvodů výše uvedených si myslím, že jestli může něco Bitcoinu a decentralizovaným měnám obecně pomoci, je to válka, inflace apod. Nezapomínejte, že kdyby byl svět ideální (žádná inflace, žádná kontrola lidí skrz peníze a majetek obecně), nic jako Bitcoin by nebylo potřeba; z principu je každá decentralizovaná věc o dost méně efektivní než její centralizovaná varianta, takže v ideálním světě by zjevně byl nadbytečný a nesmyslný. Nicméně naopak v době krize může ukázat svoji skutečnou hodnotu.

Bát se nefunkčnosti z důvodu „vypnutí internetu“ po celém světě je podle mě dost paranoidní. Bitcoin dokonce ani nepotřebuje nutně internet; potřebuje jakoukoli síť, po které lze přenášet bloky dat, přičemž může mít i velice vysoké latence (řádově desítky minut/hodiny). Pro samotný příjem navíc může být dokonce i jen jednosměrná (rádiový signál). Neumím si představit, že všechny tyhle technologie budou ve většině světa během následujících desítek let odstavené.

12
Vývoj / Re:výjimka vs assert
« kdy: 24. 01. 2015, 19:10:21 »
@Aleš Janda "Pokud je ta knihovna nějak veřejná" Tím myslíte rozhraní knihovny, tedy public třídy a  metody, nebo obecně, pokud jde někam do produkce?

Tím myslím rozhraní knihovny. Ale třeba i v rámci jednoho týmu. Pokud může někdo jiný než TY způsobit assert, dej tam výjimku. Ať už to je kolega, který bude volat tvoji funkci knihovny (ale ta knihovna jinak veřejná nebude), anebo se tam ta čísla dostanou nějak ze vstupu, patří tam výjimka. Assert je pro místa, která můžeš způsobit jen ty, a používá se typicky pro elementární kontrolu, že kód ještě pořád funguje (například po refaktoringu).

13
Vývoj / Re:výjimka vs assert
« kdy: 24. 01. 2015, 18:48:02 »
Assert se používá pro případy, které nikdy nemůžou nastat - a pokud přesto nastanou, jedná se o chybu uvnitř TVÉHO kódu, nikoli cizího, nebo dokonce jen špatným vstupem.

Tedy pokud ta knihovna, která dělí dvě čísla, je použita pouze uvnitř tvého programu a daná funkce není exportována ven, dal bych tam assert. Máš totiž zajistit už předem, aby ten assert nevylítl, a za to jsi zodpovědný pouze ty.

Pokud je ta knihovna nějak veřejná a tedy by ji mohl použít někdo zvenčí, pak rozhodně dej výjimku. Pokud bych zavolal knihovnu a ta by někde uvnitř spadla na assert, myslel bych si, že je špatně napsaná (a hlavně bych nevěděl, co s tím mám udělat). Pokud vylítne výjimka, alespoň s tím něco můžu udělat.

Přiznám se ale, že občas pro ryze soukromé programy (které spouštím jen já) z lenosti používám assert i tam, kde by měla být výjimka (například „otevři soubor“, „assert(soubor je otevřený)“); je to nejrychlejší způsob a stejně při každém běhu programu koukám na výstup já (takže tomu rozumím) a zároveň vím, že nemám asserty vypínat.

14
Bazar / Re:Prodám BTC
« kdy: 28. 08. 2014, 00:10:09 »
Kdo rikal co o promitani poctu penezenek do site? narazel jsem na velkohuba prohlaseni blockchain.info. 

Na blockchain.info je hromada různých grafů. Interpretovat jsem je ale moc neviděl; to každý musí sám. Prostě nelze říct, jestli více unikátních adres je dobře nebo špatně; je to jen suchá statistika. Žádná „velkohubá prohlášení“ tam nevidím.

Citace
Veškerá očekávání už jsou zahrnuta v kurzu; trh je neočekávatelný, už z definice, takže tvrdit něco takového je stejně bláznivé jako dělat vlastně jakékoli úsudky o trhu. Pokud se očekávání naplní, jedná se vždy pouze o náhodu. Trh je hra s nulovým součtem.


Blbost, trh se zaklada na FA a kratkodobe na TA, nahodny je jen sum okolo vln, ktere se daji odhadovat. Ocekavat se da spousta veci, cim vic clovek zjistuje info treba ze zakulisi. naplneni ocekavani je nahoda leda tak pro lenochy, co si nezjisti potrebne informace a pak se divi....pripadne splacou nad vydelkem. Proste tyhle reci mi pripominaj klasicke zacatecnicke prirucky...

FA, TA i „vlny, které se dají odhadovat“ si ale dělají a mají k dispozici všichni; na jejich základě tedy mají nějaká očekávání, udělali nějaké nákupy/prodeje a tedy ovlivnili kurz. Ano, „informace ze zákulisí“ atd. beru, ale ty by jednak nikdo nepsal na veřejné fórum (zejména ne žádné závěry) a jednak to má význam jen pro toho dotyčného člověka. Trhu samotnému je to jedno; pokud jeden vydělá, někdo jiný ty samé peníze musí prodělat a naopak; globálně to vyjde nastejno.


Nevim, kde jsi prisel na to, ze se obavam snizeni volume a volatility, ja to naopak s radosti vyhlizim

Obávat se/s radostí vyhlížet - to je jedno :) Je jen jiný úhel pohledu na úplně tu stejnou věc. Proč tedy s radostí vyhlížíte snížení volume a volativity, na základě čeho?

15
Bazar / Re:Prodám BTC
« kdy: 27. 08. 2014, 22:06:51 »
Pokud se očekávání naplní, jedná se vždy pouze o náhodu.

Oprava: Jedná se buď o náhodu, anebo o znalost nějaké informace, která je neznámá drtivé většině ostatních účastníků trhu. Takových informací je samozřejmě velice málo a je výhodné je nešířit (ale spekulovat na ně). Takže nepředpokládám, že se objeví ve fóru a tudíž jsou veškeré úspěšné spekulace zde jen náhody :)

Stran: [1] 2 3