Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - registrovany123

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Vývoj / Jak v Reactu řešit null hodnoty na inputu?
« kdy: 14. 03. 2024, 14:03:38 »
Řeším takový problém v UI a říkal jsem si, že zkusím štěstí tady, třeba se tu najde nějaký šikovný frontendář.

Problém je teda ten, že API v backendu vám vrací array nějakých objketů, a vy je přímo tak jak přišly renderujete do tabulky.

No a jaksi backend, když má nějaký atribut s primitivním dat. typem, tak prostě vrátí null, a nikoliv empty string, když ta hodnota není přítomna. A když je něco zase list a ten není přítomen, tak vrátí null, a ne empty list.

Když je potom null atribut dán přímo jako input value do nějakého html tagu, tak to vypíše warning do konzole:

Citace
Warning: `value` prop on `input` should not be null. Consider using an empty string to clear the component or `undefined` for uncontrolled components.

Takže otázka je, co s tím. Nepovažuju za správné řešení modifikovat backend, aby nepoužíval nully. A zároveň nechci všude chekovat null na frontendu:

Kód: [Vybrat]
<input type="text" value={items[index].hodnota ? items[index].hodnota : ""} />

Tipuju že nějaké kloudné řešení na to neexistuje. Já jinak nechám vypisovat ty warningy, nechci to totiž řešit ani jedním způsobem.

2
Zdravím,

už jste viděli nový Pycharm? Nevím, jestli se to týká i IntelliJ, tu mám pořád starší, ale nový PyCHarm je nějaký wow. Tak si říkám, jestli to je pořád Java Swing, nebo už je to něco jiného.

3
Např. si otevřu Bastlírnu

https://www.root.cz/bastlirna/?pi=2

A vidím, že si nemůžu vyhledat nějaké články co stály za to. Třeba podle hodnocení, nebo podle počtu komentářu, nebo podle počtu zobrazení.

Napadlo mě že napíšu článek do Bastlírny a nechce se mi, protože prostě za pár týdnů zapadne a neštěkne po něm pes, i kdybych ho napsal dobře.

4
Zdravím,

chtěl bych si vyrobit budík, a napadlo mě, že místo bastlení s arduinem, na to použiju starý Android. Než ale Android upřednostním, tak bych potřeboval vědět, jestli to půjde udělat technicky tak jak já chci. Nemám tolik zkušeností s programováním pro mobily a proto se ptám.

Tzn. co by mi měl ten Android umožnit:

1. Když se mobil zapne, neměl by obtěžovat žádným PINem ani ničí podobným.
2. Automaticky při startu by se měla spustit moje aplikace Budík
3. Aplikace Budík by neměla jít nijak vypnout, měla by prostě pořád běžet.
4. Aplikace Budík by měla být schopná nastavit automaticky Volume mobilu na maximum, a přemosti veškeré silent mody a podobné věci - prostě by se nikdy a za žádných okolností nemělo stát, že Budík nemůže začít nahlas zvonit


A k tomu ještě dodám, jaký je Use case:

Chci to udělat tak, že když se nastaví budík na nějaký čas, a potom to začne zvonit, tak jakékoliv zmáčknutí tlačítka na telefonu prostě jen odloží zvonění o 5 minut. Zvonění budíku půjde vypnout jediným způsobem - Vypnutím telefonu.

Tzn. když se mi ráno nebude chtít vstávat a budu si chtít přivstat, tak zvonění budu moct pouze odložit o 5 minut, a bude to dělat donekonečna, a zvonit donekonečna (nebo do vybití baterky), dokud ten mobil někdo nevypne.

Alternativa k Androidu by byla, že to udělám s Arduinem formou Minutky, tzn. se na displayi nastaví večer před spaním odpočet, a když budík začne zvonit, tak půjde stisknutím tlačítek jen odložit. A vypnutí budíku půjde jen vytažením baterky.

Předem díky, že si zdejší diskutující odpustí blbé řeči a budou se vyjadřovat k tématu, popř. se nebudou vyjadřovat vůbec, jestli na Androidu nikdy nic neporogramovali.

5
Zdravím,

sháním software který asi trochu pochybuju, že najdu, ale než si ho začnu sám vyrábět, tak bych se chtěl pokusit.

Investuju do akcií a dluhopisů. A k tomu mám ještě i Portu, Stavební spoření (já vím, slabota) a důchodové spoření. A možná přibudou v budoucnu i nákupy zlata.


Rozeznávám zde 2 třídy investic:

1. Nakupuju nějakou věc (cenný papír) a vím, kolik ta věc, co jsem si ji koupil, aktuálně či v daném měsíci stojí. Sem spadají Akcie, Dluhopisy a Zlato.
2. Vkládám peníze na spořící účty a vím, kolik mám v daném měsíci či roce celkové zhodnocení. Sem spadá Portu, Stavební spoření a Důchodové spoření.


Ten software by měl být schopen pojmout oba typy investic, a měl by na základě toho být schopen vygenerovat kombinovaný graf mého portfolia, jak si měsíc za měsícem stojí. A další důležitá věc je, že by měl být schopen udělat tzv. Benchmark proti S&P 500, tzn. v tom grafu bude stav mojeho portfolia, a stav jak si vede S&P 500. (tohle umí dělat můj broker).

Zkoušel jsem si projít pár Portfolio trackers v App store a žádný to co chci nesplňoval. Není to něco co jde úplně jednoduše udělat v Excelu.

6
Zdravím,

řeším remote práci do zahraničí a nějak mi přijde, že to asi nebude jednoduché. Přecejen pro zahraniční firmu jste tak trochu blackbox, nevím co od váš mají čekat, neznají tady naše školy atp., nemlžou si vás tak dobře proklepnout přes jazykové nuance.

Tak uvažuju o práci přes Upwork, tam mě trochu odrazuje že budu muset pracovat nějaký čas skoro zadarmo, ale zase si říkám, že si tam můžu vybudovat portfolio, které bych snad třeba mohl prezentovat i firmám obecně mimo Upwork, tzn. spokojené zákazníky.

nemáte s tím někdo zkušenost? Jestli to Upwork třeba nějak nesabotuje, např. že by to bylo jen pro přihlášené uživatele atp.

Já jsem backend vývojář a tam mít nějaké portofolio je docela problém - oproti frontendářům kteří můžou ukázat jaké už navyráběli webovky. Tak třeba by ten Upwork šel použít k tomuto účelu.

7
Vývoj / Ceník Google Search Api
« kdy: 08. 05. 2023, 10:33:16 »
Zdravím,
potřebuju si napsat v pythonu script který vyhledává nějaké věci na google. Zprovoznil jsem si Custom Search JSON API a teď vidím, že je tam limit jen na 100 hledání za den.

Tak se dívám kolik stojí více hledání, a vidím že 1000 hledání za den vyjde na 5$:

https://developers.google.com/custom-search/v1/overview

To jako je myšleno vážně? Potřebuju jen prohledat pár vecí přes google, je to asi 3000 hledání, většinou to co potřebuju je hned v prvním linku ve výsledku. To mě jako opravdu vyjde 15$ udělat 3000 hledání přes Google? To jsem si ani ten script nemusel psát, to tam raději nastrkám ručně ty linky.

Mám v AWS cloudu microservice rozjetou v EC2 a stojí mě nějakých 5 dolarů měsíčně, a jede nonstop.

8
Občas tady čtu, že někdo má zákazníky v Německu. Podíval jsem se na nabídky práce na linkedin.com u nás a v Německu, a např. pro keyword "java spring" je u nás 10% nabídek na contract, kdežto v Německu je to prakticky 0%, resp. jen 34 nabídek pro celé Německo.

Tzn. takovéto, že Němci si potrpí na přísné dodržování zákonů, platí?

9
/dev/null / Managerské špinavé triky v IT
« kdy: 25. 03. 2023, 13:43:17 »
Dotaz, já se moc o management nezajímám, ale pracuju teď v nějaké firmě, kde je zcela očividné, že na mě zkouší vedoucí projektu nějaké triky.

Nejprve mi dali v úplně nesmyslně krátkém čase vypracovat úkol, a nehleděli na moje estimace - nejsem tam ani 3 měsíce. Viděl jsem v tom očividnou schválnost, a dost vytočený jsem jim to dal jasně najevo, dokonce jsem preventivně sepsal výpověď, jak mě to vytočilo. Tak se jakože "omlouvali" a říkali, že to tak nemysleli a podobné kraviny, jakože ty estimace dělaji jen kvůli lepšímu plánování - tak proč v tom případě sakra nevzali moje estimace a dali tam svoje nesmysly, v podstatě moje estimace zkrouhli o 50%. No, říkal jsem si, že to ještě zkusím... Jenže pak zkusili něco dalšího.

Udělali tohle: lead mi začal pochlebovat, že jsem dobrej, technicky zdatný, a že mě dostatečně nevyužívají :o. A začali mi říkat, že mi dají někoho na výpomoc, člověka co se jmenuje řekněme Jan. A říkali, že mi s tím pomůže Jan, ale že Jan je nejslabší článek týmu, že mu mám zadat úkoly, ale že sám uvidím, že je prostě slabej a že mu to bude trvat dýl než mi.

Nejprve jsem byl jenom pohoršen, proč teamlead něco takového říká za zády člověka, seniora, který tam je teprve pár měsíců a komplikovaný projekt nezná (stejně jako já), a o kterém navíc vím, že je přibližně stejně rychlý s úkolama jako já.

Ale pak jsem nad tím přemýšlel a říkám si, jestli to není další fígl - pochlebují mi, že jsem dobrej, a chtějí ze mě vymáčknout víc práce (než mi zaplatí) tím, že mě jakoby namotivují, abych nebyl já ten "nejslabší článek", o kterém za zády říkají jiným členům týmu tohle.

Tak si říkám, sakra, co je tohle za firmu? Tak jsem si aktivoval na Linkedin Premium a vidím v Insights, že průměrná délka po kterou tam jsou zaměstnanci přítomni je 1.8 let. Oproti tomu třeba můj minulý zaměstnavatel ma 5 let. A nejhorší firma kde jsem kdy dělal tak má asi 2.8 let.

No dorpčic, tak je tohle vůbec možné? A víte proč jsem tam šel? Protože měli strašně dobře udělané pohovory, byli strašně příjemní, měli to udělané asi nejlíp ze všech.



10
/dev/null / Grid vs Table
« kdy: 05. 03. 2023, 07:59:51 »
Hral jsem si uz nekolikrakt s tvorbou layoutu pro data pomoci gridu a pomoci table.

Parkrat jsem uz vyrobil jeden a tentyz komplikovany layout s gridem a tabulkou, a nemuzu si pomoct, ale podle me proste tabulka vede.

Vsude ctu, ze pouzivat na layout table je zastarale, jenze ono to ma radu vyhod.

S tabulkou muzu rovnou pouzivat tr a td pro radky a sloupce, kdezto s gridem musim otravne psat vsechno do divu. Plus s gridem si musim do css doprogramovat colspany a rowspany, kdezto tabulka uz tohle ma out of box.

Tak beru ze na jednoduchy layout stranky se hodi vic grid, ale kruci, vzdyt je to ve vysledku totez.

Priklad co mi prijde vyodnejsi udelat tabulkou a ne gridem, resp je to to same:

https://www.myfitnesspal.com/food/diary

11
Vývoj / Jak funguje cache v relační databázi?
« kdy: 01. 03. 2023, 23:32:17 »
Zdravím,

řekněme, že mám databazí a v ní tabulku s nutričními hodnotami potravin: FoodsTable.

Uživatelé na frontendu často potravinami listují, když vyhledávají fulltextem. A řekněme že tento query spouštím jako parametrized query:

Kód: [Vybrat]
var pstmt = con.prepareStatement("SELECT * FROM FoodTable WHERE name like CONCAT( '%',?,'%')");
pstmt.setString(1, notes);
var rs = pstmt.executeQuery();

Databáze bude řekněme Postgres a celkový objem dat v tabulce FoodTable bude řekněme 50MB.

Tzn. otázka zní, má v takovém případě vůbec smysl uvažovat o nějaké In memory cache přímo v Javovské aplikaci, když už relační databáze na své straně umí cachovat? A jak to vlastně ta databáze cachuje, drží si výsledky toho query in-memory, nebo to funguje jinak?

PS: Např. SQLite cachovat umí, ale těžko to je In-Memory cachování, spíše si tu cache nějak zapisuje na disk do souboru.

12
Zdravím,

narazil jsem teď na takový princiápní problém. Mám frontend a tuto doménu:

Kód: [Vybrat]
Food(id, name, calories)
Entry(id, food_id, amount, day_id)
Day(id, date)

Day 1-N Entry, mapped by Entry
Entry 1-1 Food, mapped by Entry

Na backendu mám toto API:

Kód: [Vybrat]
GET /days
GET /foods

Momentálně mám relační DB, data jsou grafová. Ale když je načtu do frontendu přes Rest, a uložím je do modelu (globalni store), tak data přítomná v modelu už nejsou grafová, ale stromová.

Tedy např. když uživatel upraví na page Jídlo entitu Food, tak tato změna se neprojeví do objektu Day->Entry->Food, protože nemám propojeny objekty v listu Food s objekty v Day->Entry->Food.

No a tak přemýšlím. Říkám si:

1. Buďto ty objekty v modelu propojím, ale přidělám si tím práci - na backendu to za me samo propojuje Hibernate, na frontendu ale nic takového není.
2. Nebo to nepropojím, ale pak si říkám, jestli má smysl použití Relační databáze. Protože to je sice hezké, že na backendu mi to udržuje grafovou strukturu mezi objekty, ale k čemu mi to je, když na frontendu se grafová struktur stejně ztratí a změní se na stromovou.

Na jednu stranu, backend mi teď zařídí, že když se změní Food na frontendu, tak sice změna se přirozeně neprojeví do Entry->Food, ale projeví se alespoň po refreshi stránky. Na stranu drouhou použití stromové struktury i na backendu mi umožní přidat zajímavou funkci pro uživatele, jestli si po modifikaci Food přeje tuto změnu promítnout to již existujících Entry.

Prostě, svrbí mě prst zahodit relační DB a dám tam NoSQL.

13
Server / Jednoduchý cloud pro deploy webové aplikace?
« kdy: 11. 02. 2023, 15:25:56 »
Zdravím,

umím docela dobře s Amazon AWS cloudem, ale pro osobní malé projektíky se mi zdá poněkud těžkopádný.

Neexistuje nějaká alternativa, kde můžu rychle deploynout jednoduché webové aplikace? Nic jiného než AWS neznám.

Momentálně mám něco napsáno v Pythonu + Vue + SQLite.


14
Vývoj / Dokumentové databáze a relační data
« kdy: 30. 01. 2023, 20:36:58 »
Má smysl používat dokumentové databáze pro psaní webový servis, když vím, že data budu chtít ukládat relačně? Ulehčím si tím něco, když vím, že s relační DB můžu použít třeba Hibernate nebo Sqlalchemy?

Příklad relace:

Kód: [Vybrat]
Food  (id, name, calories, author_user_id)
Entry (id, day_id, food_id)
Day   (id, date, user_id)
User  (id, email)

Ty dokumentové databáze se někdy zdají lákavé, protože se zdá, že se s nimi snadněji pracuje, ale je otázka, do jaké šlamastiky se s nimi člověk dostane, když se do nich bude pokoušet cpát relační data.

Jaké máte jsou vaše zkušenosti s dokumentovými databázemi?

15
Vývoj / Alternativa za Excel Visual Basic?
« kdy: 20. 11. 2022, 12:05:51 »
Zdravim,

dotaz, pouzivam Excel uz nejaky ten patek, ale az ted jsem se dostal k tomu, ze potrebuju pridat programovy kod. A nejsem teda moc z Visual Basicu nadsen - jednak s tim editorem se spatne pracuje a druhak ted se divam, ze na zmeny aplikovane makry nefunguje tlacitko zpet. Nehlede na jazyk samotny:

Kód: [Vybrat]

Sub RoundToZero1()
 For Counter = 1 To 20
 Set curCell = Worksheets("Sheet1").Cells(Counter, 3)
 If Abs(curCell.Value) < 0.01 Then curCell.Value = 0
 Next Counter
End Sub

Ach jo...

Neni nejaka alternativa za Excel, a ted nemyslim OpenOffice - to bych si asi moc nepomohl. Co treba ten od Google, tam se da programovat v Javascriptu, ne? Da se to pouzivat?


Stran: [1] 2 3 ... 5