Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Benutzer

Stran: 1 [2] 3 4 5
16
Studium a uplatnění / Re:Studium IT na vysoké
« kdy: 16. 01. 2023, 11:18:25 »
Zajímavost je čistě subjektivní věc, mě třeba Analýza 4 bavila :-) V práci jsem ji ale samozřejmě nikdy nevyužil.

o tom hovorim v celom vlakne. VS moze byt prijemne stravenych 5 rokov, ale rozhodne by som to nenazval v pripade IT "pripravou na buduce povolanie".

Ty nazvy predmetu, to sis nasel na internetu nebo si to presne ten rok na MFF zkousel a potom si utekl protoze si na to  nemel a ted tu rozdavas moudra?

Ale no,... to je fakt pod uroven :)

Strach odpovědět, že? Zajímavé, jak nejpřesněji ví, že 5 let VŠ je na nic ti, co na té VŠ těch 5 let nevydrželi...

Tak prokažte, že Vám těch 5 let na VŠ k něčemu bylo v porovnání s osobou Vašich kvalit, která by na VŠ nešla.

17
Studium a uplatnění / Re:Studium IT na vysoké
« kdy: 05. 01. 2023, 15:46:12 »
Pokud máš motivaci, tak to zkus, aby sis mohl udělat vlastní názor. To Bc z libovolné školy se na zahraničních pracovních nabídkách vyskytuje dost často.

To se vyskytuje v kdejaké nabídce a nikdy se mě nikdo na to ani nezeptal, natož aby chtěl nedejbože vidět třeba diplom. Ani v zahraničí, ani v ČR. V podstatě stačí, když se zúčastníte natolik, abyste si to mohl napsat do životopisu (a na to ji fakt nepotřebujete dokončenou; "vzdělání" a "dokončené vzdělání" není totéž přičemž to druhé je do značné míry jen formální) a tím je v praxi pro drtivou většinu slečen na HR vyřešeno a budoucí kolegy stejně daleko víc zajímá, co reálně umíte a jakou máte praxi.

Diplom by šlo dát rozhryzat morčatům a nezměnilo by se vůbec nic. Tedy pokud by mě nedejbože nenapadlo jít pracovat pro státní správu.

Není to o papíru, ale o splnění kritérií, na základě kterých se vydává. Je to o dotahování věcí do konce. To je podle mě důležitá dovednost. Nedokončené školy si nikam nepíšu. Už takhle je těžké nacpat CV na 1 A4. Kdyby se kádrovák ptal na mezery v CV, tak se o tom můžeme anglicky pobavit.


18
Studium a uplatnění / Re:Studium IT na vysoké
« kdy: 05. 01. 2023, 13:50:19 »
Pokud máš motivaci, tak to zkus, aby sis mohl udělat vlastní názor. To Bc z libovolné školy se na zahraničních pracovních nabídkách vyskytuje dost často.

Já dokončil VOŠ na průmylovce, což bylo super a pak bakaláře na technické univerzitě. Další dvě školy jsem opustil po 1 semestru, protože nedávali smysl vzhledem k poptávce na trhu práce a tímpádem ani nebyla motivace.

Nevím jak teď, ale dřív těch oborů, kde učivo využijete v IT R&D praxi tolik nebylo a IT obory na elektro VŠ byly docela mimo mísu. MLuvím o stavu před 10 až 15 lety. Na 1 užitečný předmět byli alespoň 3 k ničemu.

19
Studium a uplatnění / Re:Neochota firmy zvednout plat
« kdy: 23. 11. 2022, 11:34:45 »
Tak 4t Kč/MD je nějakých 3300E/m. Chápu 2000E/m, i tolik platím sám, ale dávat po škole 3000E+/m? Tady dokonce někteří střílí částky jako 5000E/m, to mi připadá jako už hodně ustřelené na naši kupní sílu.

Ono těch 2000E/m je pořád v CZ nějakých 1,6 násobek průměrné mzdy, a to se bavíme o nástupním platu pro juniory a ne pro zkušené lidi s deseti lety praxe a zkušenostmi z oboru.
Berete celorepublikový průměr, nebo Pražský průměr?

Univerzální pravidlo zní: pracovat pro místo s vysokou životní úrovnéí a být rezidentem v chudší, respektive levnější lokalitě.

20
Studium a uplatnění / Re:Změna práce
« kdy: 06. 09. 2022, 12:58:24 »
Adolf taky VŠ neměl a dotáhl to v hierarchii dál, než většina z nás.

21
Studium a uplatnění / Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« kdy: 18. 05. 2022, 00:26:29 »
https://www.idnes.cz/technet/veda/deepstack-poker-umela-inteligence-cesti-programatori-alberta-university.A170302_140842_veda_pka

Tihle tři studenti něco naprogramovali. Něco velkého. Není to ČVUT, je to Matfyz, ale já teď budu psát o VŠ obecně. To, že něco naprogramovali je jenom a pouze díky tomu, že studovali VŠ, kde jim někdo dal široké teoretické základy a přehled po oboru, že je nutili do věcí, o kterých netušili, že je vůbec někdy budou potřebovat (a taky věcí, které opravdu nikdy potřebovat nebudou). Je to proto, že je někdo vedl, někdo kdo věděl, kam je má vést.

Ti kluci si následně mohli vybrat z mnohem širšího spektra firem a institucí, kde chtějí pracovat. Mohou si vybírat, na které špičkové a zajímavé projekty se přihlásí. Samozřejmě to není tak, že je všichni vezmou, ale když pošlou životopis kamkoliv, tak s článkem ve Science ten životopis rovnou nezahodí.

Tohle je samozřejmě něco, co se povede jednomu z desetitisíců studentů, ale ukazuje to cestu, kam vás VŠ může dostat. VŠ titul z dobré fakulty vám může otevřít dveře k něčemu lepšímu, než "sedmdesátépáté ohnutí SAP konektoru v bankce", nebo "třicátýčtvrtý registr pro státní správu". Nebo nemusí třeba skončíte tam, kde ten člověk, co nešel na VŠ a šel hned o praxe. A pak tam budete řešit nějaký nový problém a ty navrhneš řešení, které vychází z tvých znalostí real-timeových systémů o kterých ten praktik vůbec netušil, že existují.

Pokud je vaším cílem pouze to programování, že děláte jenom překladatele z lidského jazyka do "zrovna populárního programovacího jazyka v obchodních korporacích", tak to se opravu víceméně naučit nějakými kurzy a postupně praxí.
Ale pokud chcete mít nějakou přidanou hodnotu, třeba umělou inteligenci, jako ti kluci z článku - tak tam se z udemy a praxe naučíte maximálně naprosté základy.

Mrkni se na stránky FIT ČVUT a podívej se, co tam je za obory a co tam je za předměty. Bakalář je 3letý a jde se tam poměrně dost rychle na věc (na rozdíl třeba od původního 5letého FELu, kde se člověk prvně 2 roky učil všeobecné základy pro elektroinženýra). Pokud budeš mít pocit, že tě tam učí blbosti, tak to můžeš vždycky zabalit.

Proč by se němělo dát naučit real time systémy v praxi? Stačí jít do odvětví, kde se realtime věci vyvíjejí. To nebyl dobrý příklad.

Na jednoho docenta, který ví kam studenty vést je několik, kteří to nevědí. Co Vás na univerzitách stěží naučí je, jak zvládnout komplexitu. Scope bývá omezen na velmi malé týmy.

Ale jak jsem psal výše. Angličtina + Bakalář (FIT ok, ale lépe v zahraničí) je dobré kombo.

22
Studium a uplatnění / Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« kdy: 16. 05. 2022, 11:07:46 »
Rok jazykovky + Bc nejlíp vyhoví 99% poptávky z průmyslu a služeb. Neuvažoval jsi jít rovnou na Bc do zahraničí? Třeba v Dánsku jsou školy a praxe lépe aligned, než v ČR.

23
Studium a uplatnění / Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« kdy: 04. 05. 2022, 16:04:02 »
Pokud to tam za něco stojí, tak předmět o elektrotechnických měřeních nahradily za nauku o metrikách napříč životním cyklem SW, včetně implementace jejich automatizovaného sběru. Definice a vyhodnocení KPI, momitoring sítě, atp.
Místo fyzikálních procesů průmyslové standardy a odvozené procesy potřebné pro systémový vývoj.

24
Studium a uplatnění / Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« kdy: 02. 05. 2022, 13:13:03 »
Nevím, ale obecně tam, kde se povedlo lépe odpojit od elektrotechké tradice a adaptovat na potřeby evropského průmyslu.

25
Liberec je super město na žití, ale nabídka práce v oboru je dost na hovno. V příštích dvou letech je pro tebe důležité dělat na zajímavém projektu, v teamu, mezi chytrými a precizními lidmi a používat při tom cizí jazyk. Poté bych Tě neváhal označit za mediora. A v té fázi by se nabízelo sehnat něco na 99% remote. Bydlet v Liberci a zároveň dělat pro rozumnou firmu...

26
to je krasnej plat na rakusaky (ten cooljobs), ktery normalne nabizi fakt hrozne smesne castky.

ten linkedin si opravdu cetl? mi zrak skocil doprostred a hned jak jsem videl samy "pet friendly office" a "friendly tohle  a tuhle" jsem vedel ze je zle. jsem poskocil nahoru a hned vidim "The minimum salary for this position is €3.500 gross per month".
ha. nejakej lepsi rakouskej oddil.jo, presne to jsem myslel tou smesnou castkou

Minimální mzdu v Rakousku píšou, protože na to mají tabulky, což jim ukládá zákon, jejich výše je dána kolektivní dohodou. Reálná mzda může být výrazně vyšší.


Vídeň má nižší náklady na život a menší mzdy oproti Mnichovu.
U dělnických rolí je německá mentalita ku škodě, u vysoce specializovaných teamů to bývá super - tam dělají managery lidi s technickým původem a rozhoduje se víc podle argumentů, než podle rolí. Ale znám osobně jen němce, ne Rakušáky.

Angličtina stačí ve velkých firmách a velkých městech. Němčina bude vždy výhodou.

27
Studium a uplatnění / Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« kdy: 01. 02. 2022, 15:55:39 »
a neni nutne aby to delal porad jeden clovek. Muze se to tocit v tymu per iterace.
IMHO hodne spatny napad.

V rámci portfolia (projektů, či value streamů), či výrobního programu je potřeba zařizovat podobné přístupy a eskalovat pomocí podobné strategie. Netvrdím, že to má výhody, ale fungovat by to mohlo.

28
Studium a uplatnění / Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« kdy: 28. 01. 2022, 10:46:34 »
Záleží na tom, jestli jde o neschopnost odhadnout scope, nebo záměr ždímat lidi.

Malá, velká firma bez rozdílu, záleží na přímém nadřízeném, zda tam chcete být, nebo je to peklo.

29
Studium a uplatnění / Re:IT a znalost více cizích jazyků
« kdy: 17. 12. 2021, 10:05:01 »
Je podle Vás lepší práce+život v Rakousku, nebo Německu?
Vzhledem k tomu, že chci mít blízko do alp, tak z Německa připadají v úvahu jen Bavorsko a Bádensko-Wurtenbersko.
Norimberk, Mnichov, Víděň, Salzburg, atp.

30
To samozřejmě záleží na přístupu vedoucího DP a celé katedry. Zadáním DP by mělo být odpovědět na nějakou otázku či navrhnout řešení nějakého problému. K tomu student čerpá z vědomostí nabytých ve škole, mimo školu, z konzultací, z experimentů. Jak to zpracuje a jestli zadání splní už je na něm.
Diplomka nemusí přinést objev se kterým by se šlo na patentový úřad :-)

Podle mého žebříčku hodnot se na špatných technických školách hledají řešení fiktivních problémů. Dobře zpracovaná diplomka z dobré školy by měla navrhnout a pokud to scope umožní, tak i implementovat řešení problému, které když se zverifikuje, zvaliduje a aplikuje, tak někomu přinese hodnotu.

Stran: 1 [2] 3 4 5