Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Thielas

Stran: [1]
1
Studium a uplatnění / VŠ projekt během prázdnin
« kdy: 19. 06. 2024, 16:13:35 »
Ahoj, úspěšně jsem dokončil prvák na VŠ (všechny předměty splněné) na elektro fakultě na VUT, obor automatizace a teď si užívám prázdnin. No těch momentů, kdy jsem si říkal, že všechny předměty zvládnout nejdou bylo hodně, ale nakonec jsem to nějakým zázrakem zvládl všechno. No a přemýšlím, jak kromě brigád a výletů ty prázdniny využít. Přijde mi to jako skvělý čas na to vymyslet si nějaký hobby projekt a pracovat na něm. Co jsem se bavil na internetu se staršími spolužáky, tak firmy mi ani tolik nezajímá škola, ale spíš zkušenosti a to, jestli se kromě školy ten člověk věnuje i něčemu jinému - právě nějaké projekty apod. Blbé a zároveň dobré je to, že ten obor automatizace je zvlášť u nás velmi široký a projdeme si fakt hodně věcma od surové elektrotechniky, programování, řízení až po umělou inteligenci. Rozhodnout se, čemu bych se teda chtěl věnovat není vůbec jednoduché.

Momentálně se rozhoduju mezi dvěma projekty:

1. Postavit si arduino robota na kolečkách, který se bude pomocí senzoru a naprogramovaného PID regulátoru vyhýbat překážkám. Zároveň bych k tomu mohl naprogramovat i to, jak rychle se aktuálně pohybuje, kolik metrů ujel apod. Je to sice jen Arduino, ale krásně by to spojilo všechny oblasti z mého oboru.

2. Začít pracovat na vlastní aplikaci na poznámky s podporou stylusu. Tento projekt je z mého pohledu náročnější, protože popravdě ani nevím, jaký programovací jazyk bych si na to vybral a už vůbec nevím, jestli existuje nějaká knihovna, která by byla věřejná a dala se na toto použít. Návodů na internetu asi taky nebude moc existovat. Celkově jsem ale s těmi aplikacemi na poznámky nespokojený a je to něco, co má podle mě budoucnost a bylo by fajn si vyvíjet něco takového přesně podle mých představ.

No a nebo se na toto vykašlat a připravovat se na předměty, které mě čekají v dalším semestru. Tohle by mělo tu výhodu, že bych během semestru nebyl pod takovým tlakem a celkově bych už o tom měl něco nastudované. Co byste mi radili? Jak třeba vypadala vaše první práce a co jste dělali k tomu, abyste ji dostali?

2
Studium a uplatnění / Výběr ze dvou oborů na VUT
« kdy: 17. 06. 2021, 18:45:48 »
Ahoj, rozhoduju se mezi dvěma obory na VUT. Konkrétně mezi: Mikroelektronika a technologie a mezi aplikovaná informatika a řízení. Nejlepší by byla mechatronika, ale na tu jsem si bohužel v prvním kole nepodal přihlášku a v druhém kole berou jen do průměru 1.8, což bohužel nemám. Je to tedy takový souboj mezi čistou elektrotechnikou (mikroelektronika a technologie) a mezi strojařinou říznutou programováním, trochu elektrotechnikou a automatizací (aplikovaná informatika a řízení).

Na střední jsem vystudoval čisté IT, takže oba obory pro mě budou novinka. Jediné co snad využiju je znalost sítí, operačních systémů a vždycky mě bavilo programování v C/C++. Pošlu sem i odkazy na jednotlivé obory a jejich předměty:

Mikroelektronika a technologie:
https://www.fekt.vut.cz/pro_uchazece/nabidka_programu/14308

Aplikovaná informatika a řízení (1. ročník je čistá strojařina, po 1. ročníku bych si vybral zmíněnou specializaci aplikovaná informatika a řízení):
1. ročník: https://www.fme.vutbr.cz/studuj/obory/14409
specializace: https://www.fme.vutbr.cz/studuj/obory/14447

S kterým oborem budu mít lepší uplatnění?

3
Studium a uplatnění / VUT - jaký obor ze dvou zvolit
« kdy: 10. 05. 2021, 19:28:51 »
Ahoj,
vystudoval jsem střední školu obor IT a příští rok bych měl nastoupit na vysokou školu elektrotechnického zaměření (čisté IT mě příliš nenaplňuje, proto jsem se rozhodl pro elektrotechniku). Bude to těžké, jelikož fyziku jsme měli jen jeden rok a elektrotechnické předměty jsme neměli vůbec, ale věřím, že mě to chytne - musím se o to aspoň pokusit. Jediné co mi k něčemu na elektrotechnice bude je znalost programování v C/C++, které mě v průběhu studia dost bavilo.

Podal jsem přihlášky na různé vysoké školy (VUT, UTB, VŠB, UPa). VUT tento rok opět odpustilo přijímačky, takže asi nemá cenu přemýšlet nad něčím jiným, než o VUT. Podal jsem si přihlášky na tyto obory: mikroelektronika a technologie, automatizační a měřicí technika, elektronika a komunikační technologie. Trochu mě mrzí, že jsem si ještě nepodal přihlášku na mechatroniku, ale to se nedá nic dělat.

Píšu sem proto, protože se nedokážu rozhodnout mezi: mikroelektronika a technologie nebo automatizační a měřicí technika.

Přijde mi, že mikroelektronika je více zaměřená na stavbu elektronických zařízení od návrhu až po osazení, detailní pochopení jednotlivých součástek, kdežto automatizační a měřicí technika je obor více zaměřený na robotiku, senzory, strojové učení, v magisterském studiu je i předmět zabývající se dynamikou a statikou (což bude asi právě souviset s tím robotickým pohybem).

Nedokážu se rozhodnout 😀 IT mě přestalo bavit hlavně proto, protože jsem chtěl vždycky všechno pochopit od totálního základu - kdežto IT je už budování něčeho dalšího na něčem již vytvořeném. S takovým myšlením by pro mě byla možná lepší strojařina, ale to je od mých znalostí z IT oboru přecejenom o dost dál, než elektrotechnika.

Takže mikroelektronika nebo automatizační a měřicí technika? Nevím. Ono je tam taky dost předmětů u kterých vůbec nevím co znamenají a o to je výběr ještě těžší.

Díky za jakýkoliv rady a připomínky :)

4
Zaklady OOP v C# se prezit daji, ale mit povinou Javu, to fakt neberu.

Komunikacni technika je fajn v tom, ze je obecnejsi a uplatnitelna i mimo prumysl.

Dulezitejsi je do ceho to vic tahne tebe.

Udelal bych to stejne. VUT a kdyz to bude moc zle, tak Pardubice.

Kazdopadne at si vyberes cokoli, posune te to dal spravnym smerem.

proč ne Javu? Když už nějaký vyšší jazyk na elektrotechnice, tak aspoň něco co je multiplatformní. No a vidíš... pro Android se programuje v Kotlinu určitě v Javě :D. Naštěstí je to volitelné a zvolil bych si robotiku a aplikace MT.

5
Zaklady OOP v C# se prezit daji, ale mit povinou Javu, to fakt neberu.

Komunikacni technika je fajn v tom, ze je obecnejsi a uplatnitelna i mimo prumysl.

Dulezitejsi je do ceho to vic tahne tebe.

Udelal bych to stejne. VUT a kdyz to bude moc zle, tak Pardubice.

Kazdopadne at si vyberes cokoli, posune te to dal spravnym smerem.

To je právě to... ono se střední školou kde se akorát patlaly webové stránky a něco málo se dělalo v C++ je těžké si udělat představu o jednotlivých předmětech na těch školách. O předmětech typu automatické řízení, spojité řízení, senzorika, instrumentace a měření, mechanika v robotických systémech... to zní všechno mega fajn , ale o těchto předmětech mám jen velmi mlhavou představu. FEKT na VUT vypadá skvěle, ale z pohledu předmětů je to zaměřené ČISTĚ na elektrotechniku. A já nevím jestli chci o ten strojařský pohled (mechanika, stavba robotů) apod přijít. Kdežto Pardubice to jak se dívám celkem dost prolínají a na první pohled je tam elektrotechnik a automatizace skoro jeden a ten samej obor (divné).   

6
IDontCare: Jaký vztah máš k Pardubicím?
Myslel jsem vstah ke komunikacnim technologiim.. V Pardubicich mam sice par znamych, ale studoval jsem v Brne a Praze..

A jaký názor mají na Pardubice? Asi přecejenom půjdu zkusit to VUT - ať už tu aplikovanou informatiku a řízení a nebo elektro. A pokud to nebudu absoultně zvládat nebo se přinejhorším nedostanu, tak půjdu buď do Pardubic nebo do Zlina. V Pardubicích na těch komunikačních technologiích mi trošku vadí ten povinnej C# a programování pro Android (volitelný předmět), nikoliv pro iOS. Přecejnom preferuju buď Linux a nebo Apple. No a Zlín mi tohle ve volitelném předmětu nabídnout může. 

7
IDontCare: Jaký vztah máš k Pardubicím?

8
Zdravím,

vystudoval jsem IT a teď chci zkusit vysokou školu. Před nějakou dobou jsem tady řešil otázku: https://forum.root.cz/index.php?topic=23373.0 a rozhodl jsem se, že čistou strojařinu vynecham (a IT už dál studovat nechci). Nějakou dobu jsem byl rozhodnutý pro elektrotechniku, ale jak jsem projížděl řadu škol (UTB Zlín, UPa Pardubice, VUT Brno), tak jsem narazil na poměrně zajímavý obor aplikovaná informatika/automatizace (UTB + VUT používají první název, UPa název druhý), nicméně by se mělo jednat o stejný obor. Podle skladby předmětů se mi tento obor jeví jako něco mezi strojařinou a elektrotechnikou.

Poznámka: UTB žádný čistě elektrotechnický obor nemá, ale část elektra se tam právě učí na softwarovém inženýrství a nebo právě na aplikované informatice v průmyslové automatizaci.

Dodatek: VUT Brno a UPa Pardubice nabízí jak elektrotechniku, tak aplikovanou informatiku/automatizaci.

Nastala tedy otázka, jestli zkusit tohle zajímavé mezioborové studium (aspoň mně jako mezioborové připadá), a nebo jít čistě na elektrotechniku. No a k tomu všemu musím ještě zvážit jaké škole z těch 3 dám přednost (VUT, UTB, UPa). Všechny 3 jsou pro mě co do vzdálenosti dostupné (Brno je o něco blíž, ale stejně chci bydlet na koleji) a dá se říct, že všechny stejně sympatické.

Možná tady někdo tyto obory studoval, a proto sem přiložím odkaz na popis a studijní plány těchto dvou studijních oborů z těchto 3 škol:

UTB (nabízí pouze obor aplikovaná informatika v průmyslové automatizaci):
https://fai.utb.cz/studium/moznosti-studia/bakalarske-studium/

UPa (automatizace, komunikační technika, aplikovaná elektrotechnika):
https://studuj.upce.cz/obor/fei-automatizace-bakalarsky-prezencni-cestina
https://studuj.upce.cz/obor/fei-komunikacni-technika-bakalarsky-prezencni-cestina
https://studuj.upce.cz/obor/fei-aplikovana-elektrotechnika-bakalarsky-prezencni-cestina

VUT (první rok je společný - strojařina, potom si můžu vybrat z několika oborů včetně aplikované informatiky, mikroelektronika a technologie):
https://www.fme.vutbr.cz/studenti/programy/program/7579
https://www.fme.vutbr.cz/studenti/programy/obor/14447
https://www.vutbr.cz/studenti/programy/program/7490#_ga=2.80073751.1498144925.1616089063-122956931.1616089063

Odkazy sem dávám jen pro úplnost (nepředpokládám, že to někdo bude všechno porovnávat). Na střední jsme programovali hlavně v C/C++ (to jediné mě bavilo) a dále klasika (PHP, HTML, CSS) a dále jsme měli sítě a hardware (škoda mluvit) - celkově ta škola stála za nic (fyziku jsme měli dokonce jen v 1. ročníku). Sice jsme měli možnost chodit mimo klasickou výuku na robotiku (arduino), ale učitel tam v 50% ani nedošel - ztratil jsem nadšení tam potom vůbec chodit. Jediné co jsem za tu dobu dokázal sám sestrojit byla kostka složená z led diod, které potom zobrazovali pohyb hada.

Kdybych studoval strojařinu nebo elektrotechniku na nějaké lepší střední škole, tak bych si určitě vybrat dokázal. Jenže já si bohužel vybral IT (dost toho teď lituju) a zjistil jsem, že mě to mnohem víc táhne k té elektrotechnice apod.

9
Zdravím,

dostudoval jsem střední školu obor IT. Po maturitě jsem se přihlásil na roční pomaturitní studium z angličtiny z důvodu, že jsem zjistil, že čistě obor informační technologie nebude to, co bych chtěl na vysoké škole dále studovat a v budoucnu se tím živit. Získal jsem tak rok navíc, abych si promyslel co dál, nechci totiž s výběrem vysoké udělat chybu. Střední školu IT jsem šel studovat v domnění, že se opravdu naučím, jak počítače fungují UVNITŘ (naivní človíček ze základky). To se samozřejmě nestalo a místo pájení obvodů a všech dalších věcí co se učí na elektrotechnice jsme měli sítě, operační systémy a hardware. To jsou všechno samozřejmě předměty, které mají od základních principů fungování elektroniky velmi daleko. Navíc naše vybavení laboratoří bylo asi tak moderní jako Napoleonovo počítadlo, na kterém šibalsky promýšlel bitvu U Slavkova.

Dále jsme měli programování (HTML, CSS, PHP, C/C++). C/C++ mě bavilo ze všeho nejvíc (níž je už jen Assembler), naopak webové technologie mě nebavily z důvodu, že vím, že je to všechno jen zjednodušená struktura založená na C. Znalosti jsou to spíše takové základní/mírně pokročilé jak je ze středních škol zvykem, nicméně linked list nebo vektor v různých provedeních bych v C naprogramovat zvládl. Na zádném větším projektu jsem zatím nedělal, jediný menší projekt co jsem kdy naprogramoval v C byl pohybující se had na mapě v příkazovém řádku.

Já prostě nechci programovat na něčem u čeho absoultně netuším jak funguje uvnitř - i když mě vždycky lákalo naprogramovat si třeba vlastní 3D kostku s pomocí co možná nejméně podpůrných knihoven apod. Myslíte, že programování embedded systemů by mohla být cesta pro mě? Kromě elektra mě ještě napadá strojařina, ale nevím, jestli by to z IT nebyl až moc velký skok (na střední jsme fyziku neměli vůbec). Nicméně když jsem se na VUT díval na předměty na strojařině, tak jsem kulil oči kolik C/C++ tam bylo.

Co by tedy podle vás bylo z těchto dvou oborů vhodnější pro člověka co vystudoval IT? Pořádně nevím co od těchto dvou oborů očekávat a který z nich by mě bavil více. Jediné co vím je to, že si chci vybrat opravdu dobře, nechci udělat stejnou chybu jako s IT. Celkem se bojím toho, že skok z IT na elektrotechniku nebo strojařinu bude až moc velký a já se z toho prostě pos... :D a nakonec budu muset znovu na střední s už správným oborem.

Děkuji předem všem za rady zkušenějších :)

Pokud by měl někdo zájem a chuť si o tomto tématu popsat víc, tak mi napiš na email:
riversidecz20@gmail.com

Stran: [1]