Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - .

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 39
61
Sítě / Re:Nastavení SOHO sítě
« kdy: 28. 02. 2024, 06:22:25 »
Podle úvodního dotazu je to nějaká běžná domácí síť, u které je aktivních možná 30 koncových zařízení max., takže proč z toho dělat vědu? Strčit tam úplně obyčejný TP-Link Archer AX20 (umí i OpenVPN server), na něm případně zapnout QoS s preferencí nějakých vybraných koncových zařízení, kde je to žádoucí a vymalováno. VLANy, firewally a další kraviny budou akorát nesmyslné komplikace o ničem.

WiFi AP přes Ubiquiti UniFi.

A samozřejmě od ISP veřejná IPv4, ideálně pevná.

62
Hardware / Re:Ake smart hodinky?
« kdy: 28. 02. 2024, 06:11:43 »
Když máš iPhone, tak asi není moc co řešit, ne?

63
Odkladiště / Re:Domácí archivace dat
« kdy: 26. 02. 2024, 19:08:46 »
No však. Takže já budu mít NAS kvůli tomu, aby když ho spustím zrovna na těch dvou discích do něj vložených zkontroloval SMART a to je celý důvod jeho existence. Tak jo, dík. Jestli vám to nedochází, tak přesně to jste napsal.
Umíš číst? Kromě kontroly HDD se na ten NAS také automaticky zálohují data (fotky, videa) z mobilu v předem určených časech. Což u tvé "skříňové" varianty jaksi nelze a jsi otrokem ručního babrání se s něčím, o co se já vůbec starat nemusím (ale proti gustu samozřejmě...).

Takže dokonce dva NAS, resp. tři NAS (já má disků cca šest)? A ne, já nepsal, že se nedělá. Jenom, že je drahej. A ano, na takovou věc nemám i kdyby stála dvacet korun. Protože mít disky a šuplík bohatě stačí. Jo, ty disky postupně přibejvaj. Mám na to, co chci. Nemám na to, co nechci. Ale hlavně, že NAS, viď.
2x NAS je varianta, kterou mám já, přičemž každý NAS je fyzicky na jiném místě (a jak jsem psal, tak mám ještě i třetí NAS). Pro koho je to zbytečnost, může NAS kombinovat třeba s tím cloudem, ale každopádně jeden NAS je základ všeho, ať už je pak jako doplněk k němu cokoliv dalšího. Mimochodem NAS je v RAID1, abys pochopil jeho smysl.
Jinak když chci archivovat data (a nechci riskovat, že o nějaká přijdu), tak holt ty peníze na zařízení mít musím.
Pochopitelně co za řešení si zvolíš ty sám, je čistě tvoje věc, ale v této diskuzi až tak nejde o tebe samotného, ale obecně o archivaci dat, takže skříň s disky skutečně není ta správná cesta.

Je to doplněk ke druhému storage. Vždyť jsem to psal. Garantovaný není ani NAS, ani HDD v šuplíku ani cokoliv jiného. Archivační řešení musí dávat smysl jako celek, nikoliv v jednotlivostech. Garantované je pouze to, že jednou umřete.
Cloud jako doplněk k NAS ano. Naopak jako doplněk k nějaké skříni ne, protože pravděpodobnost ztráty dat je mnohem vyšší.
A garantovaný cloud samozřejmě existuje, ne že by neexistoval. Jestli má někdo takovou možnost, pak asi není co řešit.

64
Odkladiště / Re:Domácí archivace dat
« kdy: 26. 02. 2024, 17:10:16 »
Už jsem to psal nahoře - NAS sám kontroluje stav HDD a v případě problémů upozorní a k tomu samozřejmě ta automatická archivace fotek a videí z telefonu. Nemusím se tedy o nic starat, což bych v případě nějakých skříňových HDD musel, přičemž zálohu dat z mobilu bych zcela jistě neprováděl v intervalu půl roku, ale max. délka je měsíc.
NAS s 5 disky se pochopitelně dělá, nicméně je to zbytečnost, protože pro tyto účely úplně stačí 2x NAS s 2x HDD. A jestli na to nemáš, tak asi smůla (ovšem tvoje, ne moje :P ).

K tomu datacentru (cloudu) pak jenom tolik, že na jednu stranu řešíš cenu NAS s 5x HDD a na stranu druhou klidně platíš za cloud, který bude za přijatelné peníze sotva nějak garantovaný. Jako doplněk k NAS ale proti cloudu mít výhrady nelze.

65
Odkladiště / Re:Domácí archivace dat
« kdy: 26. 02. 2024, 16:39:28 »
S DVD-RAM mám bohužel zkušenost špatnou. Někdy před rokem jsem se pokoušel načíst obsah na médiích Panasonic, jak jednostranných, tak oboustranných (vypalováno před více než 10 roky na vypalovačkách Pioneer a LG, tehdy samozřejmě i s verifikací) a na médiích už jenom prázdno. Skladování bylo při běžné pokojové teplotě a média byla ještě v originál cartridge. Kupodivu pár DVD-R z té doby mám v pohodě. Nicméně u vypalovaných DVD si jistě dost lidí vzpomene na kauzu firmy Eximpo a DVD-R Multidisc, kdy půl roku po vypálení zela DVD prázdnotou, co to bylo za šmejd. Takže DVD raději ne.

66
Odkladiště / Re:Domácí archivace dat
« kdy: 26. 02. 2024, 16:16:15 »
Velká část našeho denodenního fungování s IT je založena na štěstí. Ale někdy na to člověk spoléhat nechce.
To ano, ale zase nesmí být člověk paranoidní a myslet si, že je všechno odsouzeno jenom k tomu, aby se to potentovalo :D

67
Odkladiště / Re:Domácí archivace dat
« kdy: 26. 02. 2024, 16:13:49 »
Dalších 30 let budeš řešit spoustu běžících "krabic", ať už routery, switche, AP a kdovíco ještě, takže ten NAS v tomto směru už nehraje žádnou roli (a navíc nemusí sloužit jenom na fotky a domácí videa, ale třeba i na filmy, anebo doklady o provozu bytu - vyúčtování služeb, SIPO atd., což všechno je dobré někde archivovat). Mimochodem NAS nemusí běžet 24/7/365, ale klidně třeba jenom 2 hodiny denně :)

To tedy hraje. Routeru i switchi je úplně jedno kde jsou, jsou malé, hodím je někam za skříň nebo pod postel a nazdar, dalších deset let o nich nevím. NAS je úplně jiná kategorie zařízení. Tohle srovnání je naprostý nesmysl.  A nejde o to, že z elektrického hlediska běží, jde o to, že někde coby fungující (jedno jak dlouho denně) prostě obtěžuje nemluvě o tom, že fakt rozhodně chci, aby se disky s dlouhodobými archivy roztáčely každý den.
Nedělej z toho kovbojku, ten NAS si klidně můžeš zapnout i třeba jednou za měsíc na hodinu, aby se tam z telefonu v předem určený čas přehrály fotky a videa. A pak se NAS zase sám vypne a je měsíc klid. Rozhodně lepší, než sázet na to, že nějaký HDD ve skříni bude i za pár let normálně k použití a data na něm zůstanou.
Jinak pro úplnost, tak NAS si mohu v případě potřeby zapnout i na dálku a také se k souborům dostat prakticky odkudkoliv na světě, když budu potřebovat. Což asi s HDD ve skříni sotva udělám.

68
Odkladiště / Re:Domácí archivace dat
« kdy: 26. 02. 2024, 16:08:16 »
- odolnost NASky je mizivá, stačí jeden elektročertík a je v tahu naska i s obsahem
Tak mám štěstí (a přepěťovou ochranu), že ani jeden NAS za těch víc než 10 let provozu neodešel, a to i po bouřce, kdy komplet zdechla UBNT Nanostation i se zdrojem, ale NAS vydržel (on má tedy externí zdroj bez připojení na uzemňovací kolík).
Jednou mně pravda NAS chcípl, protože se nějak zasekl CPU na 100%, a než jsem to asi po týdnu zjistil, tak už mlel z posledního a šel na reklamačku (naštěstí úspěšnou a navíc HDD to přežily a byly v pohodě).

69
Odkladiště / Re:Domácí archivace dat
« kdy: 26. 02. 2024, 15:33:36 »
anebo doklady o provozu bytu - vyúčtování služeb, SIPO atd., což všechno je dobré někde archivovat).
Tyhle veci jsou nepodstatne rekneme po 2 letech, po 5 letech uz vyslovene zbytecne.
Není tomu vždy tak. Kdysi jsem jednorázově doplácel hypotéku na byt a velmi dobře se hodilo mít záznamy o platbách na SIPO, protože tam při vyúčtování z banky byla poměrně velká nesrovnalost (nakonec se to vysvětlilo, že část peněz šla přes účet družstva a část přes nový účet SVJ, což banka nakonec spárovala a bylo to v cajku).

70
Odkladiště / Re:Domácí archivace dat
« kdy: 26. 02. 2024, 15:17:11 »
Problém je v SW. Neexistuje žádný solidní SW pro archivaci, který byl free nebo za přijatelné peníze pro domácnost. Je milion způsobů, jak zálohovat - ale archivaci většina výrobců obchází obloukem, jako by se jí štitili.
Osobně mám v mobilu FolderSync, který mně automaticky zálohuje fotky a videa z foťáku do dvou různých NAS a ještě opačně, z NAS do mobilu se mně automaticky ukládají dokumenty k bytu (SIPO, vyúčtování za služby a energie, abych to měl k dispozici na cestách v případě potřeby).
A NAS samozřejmě umí automaticky zálohovat do jiného NAS, což mám nastaveno tak, že jeden z těch NAS to jednou měsíčně "nasype" do třetího NAS.
Celkové náklady na SW = 0. Tedy ten FolderSync jsem pak dobrovolně zaplatil za Pro verzi, abych podpořil vývojáře (byla to jednorázově tuším stovka Kč), ale free funguje taky v pohodě, byť se tam motají reklamy při nastavování, což ale zase člověk tak často nedělá.

71
Odkladiště / Re:Domácí archivace dat
« kdy: 26. 02. 2024, 15:07:19 »
Dalších 30 let budeš řešit spoustu běžících "krabic", ať už routery, switche, AP a kdovíco ještě, takže ten NAS v tomto směru už nehraje žádnou roli (a navíc nemusí sloužit jenom na fotky a domácí videa, ale třeba i na filmy, anebo doklady o provozu bytu - vyúčtování služeb, SIPO atd., což všechno je dobré někde archivovat). Mimochodem NAS nemusí běžet 24/7/365, ale klidně třeba jenom 2 hodiny denně :)

72
Odkladiště / Re:Domácí archivace dat
« kdy: 26. 02. 2024, 08:46:37 »
Optická média BD/DVD vydrží, ale musí být lisovaná a nikoliv vypalovaná, takže v home podmínkách o ničem.

NAS ano, ale ideálně v kombinaci s něčím dalším, co je fyzicky na jiném místě (jiný NAS, cloud).

Pokud jde o samostatné HDD, jenž jsou uložené s daty někde ve skříni, tak na to bych zrovna nesázel. Kdysi jsem se při "úklidu" pokoušel načíst různé disky, co jsem měl z minula za dlouhé roky odložené (nechtělo se mně je dřív vyhazovat s tím, že se možná budou někdy hodit) a nakonec to dopadlo tak, že z těch cca 20 byly po 10 letech použitelné jenom 2, a to ještě s tak mizernou rychlostí, že nakonec šly do kontejneru taky. V tomto je lepší NAS, který aspoň průběžně kontroluje stav HDD, v případě problémů dá hlášku a vadný disk si pak člověk vymění.

73
Software / Re:iVysílání s duálním audiem
« kdy: 17. 02. 2024, 21:30:29 »
Mě zase překvapuje, že se někdo zabývá jakýmsi iVysíláním, když není nic snadnějšího, než si pořídit nějaký základní SAT přijímač, k tomu kartu Skylink ČT bez poplatku a nahrávat přímo TS z Astry, kde je qaa s bitrate 192 kb/s.

74
Studium a uplatnění / Re:Znaky Švarc systému
« kdy: 10. 02. 2024, 11:08:24 »
Tečka: Asi přehlížíš OZ §159, 3. Pokud s.r.o. není shopno dostat svým závazkům, tak věřitel má právo vymáhat zbylou škodu po jednateli. Musím dluh prvně lámat z toho s.r.o., až když se ukáže, že s.r.o. na to objektivně nemá, můžu jít na jednatele. Jednatel musí prokázat, že jednal s péčí řádného hospodáře a loajálně, v takovém případě za škody neručí ani když ji způsobil. Pokud ne, tak ručí svým majetkem do výše škody, kterou způsobil tomu s.r.o. svým neuváženým jednáním/neznalostí zákona/...
Ale o tom se zde celou dobu píše, Mlho - s.r.o. může škodu vymáhat po svém jednateli, to je bez debat. Ale pokud je to s.r.o. one-man, tak to prostě není reálné.
A k tomu, že "věřitel má právo vymáhat zbylou škodu po jednateli" je nutné, aby napřed společnost vyzvala svého jednatele ke splnění náhrady škody a až v případě, kdy tak jednatel neučiní, tak může věřitel škodu vymáhat po jednateli sám. A toto prostě v one-man s.r.o. nepřipadá v úvahu.

Doporucuji si doplnit informace o soucasnou insolvenci mamuta, kde  se povedlo j&t presne na tomto zaklade dostat predbezne opatreni proti jednatelum, kteri museli slozit zalohu na jimi zpusobene skody (zpusobene tim, ze v listopadu 2022 neposlali mamuta do insolvence sami).
Jenomže toto je něco úplně jiného, než co se tady řeší. Pokud by se jednatelé - v tebou uváděném příkladě - této chyby nedopustili, tak veškeré dluhy zůstanou akorát na s.r.o., což je přesně ono, o čem se tady debatuje.

75
Studium a uplatnění / Re:Znaky Švarc systému
« kdy: 09. 02. 2024, 13:50:36 »
"Úprava odpočtu se prování pouze za situace, kdy rozdíl mezi ukazateli nároku na odpočet roku pořízení dlouhodobého majetku a kalendářního roku, ve kterém ke změně použití majetku dochází, je větší než 10 procentních bodů."

Takže výlet kamsi do Finska by zcela jistě nebyl důvodem pro vrácení vyplaceného DPH.

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 39