Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Mudvy

Stran: [1] 2 3
1
Vývoj / Re:Kniha ke studiu jazyka Python
« kdy: 19. 05. 2023, 20:38:17 »
Jednou jsem se python ucil odsud. Slo to docela dobre 🙂

https://www.codecademy.com/catalog/language/python

2
Vývoj / Re:Alternativa za Excel Visual Basic?
« kdy: 21. 11. 2022, 22:03:56 »
takze nakonec je nejjednodussi psat visual basic primo v excelu :-)

Jen si prosim nezamenujte vb a vba. Je to velky rozdil.


Vba co je v excelu a vsude jinde v integrovanych ide je zalozeny na verzi 7.1

Visual basic ve visual studiu je verze 16.9

V podstate se da rict ze co muzu v dnesnim c# muzu i v posledni verzi vb.

Pouzivat vba v excelu je cestovani v case do roku 2003

3
Vývoj / Re:Alternativa za Excel Visual Basic?
« kdy: 21. 11. 2022, 21:22:39 »
Můžeš C# jak už kolega výše zmínil. Hledej VSTO. Ale je to docela opruz, protože to je jen wrapper nad COM objekty, takže třeba Watch window nefunguje při debugování a asi se toho nejde víc.

Presne tak. Po C# excel kod je potreba napsad kod nejdriv v vba, odzkouset a potom ho prepsat do C# (volani COM objektu je vicemene stejne jako ve vba). Vyplati se to jen, pokud je komunikace s excelem podruzna vec a cela hlavni logika je napsana v c#. Treba na export dat do excelu. Pripadne jako jednotne klikatko spoustejici ruzna mala excel makra.

Jak tohle muze nekdo napsat. Je nesmysl nejdriv psat vba a pak z toho delat c#. Rovnou pises c# neni na tom nic zazracneho

Pokud ti nevoni vba tak to vsechno pis v C# nebo VB. Udelej si bud konzolovku nebo rovnou jednoduchy winform a pokud chces byt dobrodruznejsi tak wpf appku.

Inspiruj se treba tim ze si makro nahrajes v excelu, tim ze si to naklikas ruco, aby si mel predstavu jake objekty pouzivas a pak si z toho postav vlastni logiku.

Jen nepouzivej v zadnem pripade to co ti nahraje makro. Dela tam spoustu veci pres selecty a to je naprosto zbytecny a super pomale. Navic se to muze chovat nepredvidatelne.

Postup je snadny
pozijes visual studio community
zalozis treba winform na frameworku 4.8
Nareferencujes si excel knihovnu
Vytvoris nebo chytnes com object excelu (ve VB je to GetObject(Class:=“Excel.Application”))
A stav svoji logiku
Pak to dej na tlacitko

Vyhody - mas kvalitni debug, naseptavani a prace s objekty excelu pokud nejsi lem… a nepouzivas late binding, hezky barevne odliseni v kodu a mnoho dalsich vyhod moderniho ide oproti vba ide.

Samozrejme si to vsechno muzes vymyslet do dll kterou volas z vba, ale na to uz potrebujes lepsi schopnosti.

Jen tak mimochodem i v tom vba ide se daji psat komplexni procesy na 20 000 radku a neni to tragedie.

Vyhody oproti manipulaci pres com je asi v deseti nasobne rychlosti operaci a to je nekdy pokud mas nekolika minutove operace vyhra oproti programu co excel ovlada pres com.

Muzes to i kombit ze c# vygeneruje vbascript a ten spustis z excelu a taky to pekne frci 🙂

Tech cest je spousty …

4
Studium a uplatnění / Re:Programovat může každý?
« kdy: 18. 11. 2022, 18:17:04 »
Jinak programovat uci deti na zakladni skole ve scratchi.

Je to jako s varenim, i ja si udelam veceri a nepo… se z toho. Ale na kuchare profika to neni. Muzu se vsak sebemazvat kucharem protoze jsem si dokazal udelat veceri?

Problem je jinde a to ze na it pozice se jede medialni hype a kazdy kdo ma odvahu chce kus urvat protoze si chce zvednout ego, velikost sveho uctu nebo ho serou jeho vyhlidky s aktualnima schopnostma. A protoze je lidi nedostatek tak se do toho dostanou i ti co na tu praci nemaji ale prezijou.

Znal jsem pripad kdy jeden schopny clovek odesel ze dne na den z firmy jen proto, ze k nemu zamestnavatel sehnal kolegu co nemel zadne vzdelani v oboru, byl jen levnejsi a koneckoncu se tu praci za par mesicu taky naucil. To ho nasralo protoze mel svoji hrdost a nesnesl ze by to mohl zvladnout nekdo bez vzdelani a praxe na ktere si zakladal …


5
Studium a uplatnění / Re:Programovat může každý?
« kdy: 18. 11. 2022, 17:52:20 »
Asi by bylo dobre si definovat co se programuje a jake jsou ocekavani.

Jako ne-programator jsem vyrostl v prostredi ktere je velmi komplexni a kazda chyba v programu se rovnala velkým ztrátám.

Jako ne-programator jsem mel sanci videt jak se programujou automaticke linky ve VW, jak se programujou roboti kuka, jak se programujou male stroje s plc.

Tohle ve me vytvorilo predstavy pozice programatora a pokud mi dneska nekdo mluvi o programatorovi seniorovy tak se mi vzdy vybavi kolega co resil linky v VW. To je muj standard a narocnost rohohle oboru.

Sam mam k takovehlemu formatu daleko, ale tahle definice programatora je muj pomyslny vzor a nemyslim si ze tohle je stav kdy bych rekl ze toho dosahne uplne kazdy.

Matika je podle me dulezita tak v urovni stredni skoly. Zase zalezi do ceho se poustim. Co asi nejvic pouzivam je transformace souradnic v e trech smerech, goniometricke funkce, vektory a maximalne soustavy rovnic. Ale to jen proto ze automatizuju ukon, kdy tohle musel delat uzivatel a ja to vypocitavam za nej.

To co pro nase zakazniky vytvarime nemuze delat kazdy kdo umi napsat for cyklus … 

6
Hardware / Re:3D tisk na levné tiskárně
« kdy: 05. 11. 2022, 08:45:43 »
Tisk na 3D neni jako tisk papiru.

Pokud chcete tisknout tak musite mit schopnost vyrabet modely pro tisk. Pokud budete zavisli jen na tom co najdete na internetu je to pak dost limitujici.

Pak musite se naucit se slicerem a rozumet tomu co se v nem nastavuje a proc a co to pak ovlivnuje pri tisku.

Pak je konecne na rade manipulace s tiskarnou, hodne zalezi jak sikovne si ji sestavite a zkalibrujete. Pro nekoho kdo ma problem postavit lego pro deti to muze byt docela challenge.

Pak je dalsi vec udrzovat tiskarnu v top stavu, menit trisky, mazat loziska, napinat remeny proste pocitat s tim ze je to stroj a taky potrebuje udrzbu.

To je nějaká blbost ne? Mám MK3S a Mini+. Pošlu tam model a tisknu. Ve sliceru vyberu profil tiskárny a změním maximálně infill. Výjimečně počet perimetrů nebo nastavení podpor. Na Mini+ jsem nedělal servis nikdy, na MK3S jen jednou - je trochu používanější. Ještě tu mám MK2S, kterou jsem několikrát čistil a měnil ložiska, ale nic složitého. Všechny tři fungují úplně bez problémů. Chci něco vytisknout, tak tisknu. Funguje to spolehlivěji než některé tiskárny na papír.

Btw: Všechno, co jsem se o tisku naučil, jsem se naučil z internetu, co je na tom limitujícího?

Tak to vam gratuluji. Mozna je to dnes snadnejsi zacit. Ja mel prvni tiskarnu v roce 2013 kdy byl prusa jeste v plenkach a lidi si je stavely a programovaly vlastnorucne. Tisk jsem prevazne z ABS. Profily na tisk nebyly bezne k mani a vsechno bylo metodou pokus omyl.

Asi jste me spatne pochopil. Limitujici je kdyz neumim vyrabet modely (napr v cadu) a jsem odkazany na to co najdu nekde na internetu.

7
Hardware / Re:3D tisk na levné tiskárně
« kdy: 04. 11. 2022, 18:44:10 »
Tisk na 3D neni jako tisk papiru.

Pokud chcete tisknout tak musite mit schopnost vyrabet modely pro tisk. Pokud budete zavisli jen na tom co najdete na internetu je to pak dost limitujici.

Pak musite se naucit se slicerem a rozumet tomu co se v nem nastavuje a proc a co to pak ovlivnuje pri tisku.

Pak je konecne na rade manipulace s tiskarnou, hodne zalezi jak sikovne si ji sestavite a zkalibrujete. Pro nekoho kdo ma problem postavit lego pro deti to muze byt docela challenge.

Pak je dalsi vec udrzovat tiskarnu v top stavu, menit trisky, mazat loziska, napinat remeny proste pocitat s tim ze je to stroj a taky potrebuje udrzbu.

8
Hardware / Re:3D tisk na levné tiskárně
« kdy: 03. 11. 2022, 22:44:11 »
S touto tiskárnou zkušenosti nemám, ale pokud mohu doporučit pro klid na duši a spokojené tisky, pořid si tiskárnu s Auto Levelingem. Pokud jsem se správně zadíval na info tak tady si to nastavuješ šroubama pod deskou ...

další věco co by tě mohla trápit -> Na jedné straně jsou 2 motory - Extruder a X osa -> může se stávat, že při delší době nečinnosti se tato strana trochu sveze dolů a budeš to muset před každým tiskem znovu kalibrovat.

Měl jsem o dost starší a horší tiskárnu a doslova mě přestalo bavit s ní cokoliv tisknout kvůli neustále kalibraci ...

Pořídil jsem si pak místo ní tuto a o nic se nestarám, nakreslím si model, hodim do sliceru a dám tisk.

https://www.prusa3d.com/cs/produkt/stavebnice-3d-tiskarny-original-prusa-mini-2/

9

Mohu potom poprosit jak si alespon hrube predstavujete juniora a seniora?


Junior

Základní schopnosti

  • Schopnost se samostatně rozhodovat
  • Ozvat se pokud není něco jasné
  • Komunikovat svoje nápady se zkušenějšíma a nečekat na to, že oni příjdou za mnou
  • Umět přiznat, že něco nezvládnu
  • Mít trpělivost a vytrvalost
  • Mít obecné znalosti o tom jak fungují počítače, sítě, operační systémy apod.
  • Angličtina - číst / psát

Schopnosti co se naučí k pozici bez předchozích znalostí

  • Ovládání vývojového prostředí
  • Orientace v API pro konkrétní projekt
  • Orientace v ALM procesech (DevOps a pod.)
  • Zdokonalování v konkrétním programovacím jazyce
  • Firemní vývojový workflow
  • Orientace uvnitř firmy

Senior

U seniora platí v podstatě totéž až na to, že přichází s pokročilíma znalostma programovacích jazyků, vývojových prostědí a ALM procesech. Tím pádem se očekává, že dokáže zastat důležitější roli ve vývoji a potřebuje kratší čas na realizaci úkolů.

Junior má na starosti úkoly, které vůbec nepospíchají a nejlépe pokud má k tomu i inspiraci z podobných předešlích projektů.

---
Osobně to dělám tak, že nechám Juniora něco vymyslet, pak to s ním projdu vysvětlí mi co kde udělal a proč a pak mu u míst, které dělal příliš komplikovaně nebo nevhodně ukážu jak se to dá dělat jinak a jednodušeji.

Čatá chyba je nedostatek blbuvzdornosti a nepřehledně vytvořený metody, objetky, funkce. -> Tyto znalosti se však získají praxí a i tím že je prostě budou zákazníci uhánět (jebat) za každou chybu. Tyto znalosti už by senior měl mít.

10
a proc si myslis, ze soucasna verze je uspesna?

máme stále možnost svůj život řídit a vyvíjet se, ostatní verze už ne. Úspěšná nemusí být vždy nejlepší verze ...

11
Byt programator je drina a hodne lidi co vidam na pohovorech junioru jsou spis nadsenci co si vysnili tuhle praci.

To nepochybne je. Ale ukazte mi praci, ktera neni. Takovou, ktera cloveka opravdu uzivi a neni drina. Ja se na vsechno co ted delam vykvaknu a pujdu ji delat. Ono byt i uspesny a radny gauner je taky drina....

Drina je to pro lidi co na to nemaji talent ale snazi se sveho snu drzet zuby nehty.

Dospel jsem do nazoru ze nezalezi na jazyku jaky kandidat umi nebo chce se ucit, pro me je programovaci jazyk lopata co chytnu do ruky a nahazu s ni tu hromadu co mi nekdo pripravil.

Dulezutejsi pro tuhle profesi je schopnost dokazat pochopit zadani a umet si predstavit reseni. A umet si pak materializovat tu moji lopatu. Nebo spis umet tu lopatu materializovat pro jine.

Zaroven mi take vadi predstava junioru, ze dostanou vsechny informace co nejsou psane na stribrnem podnosu a oni jen pak naklepou to co jim ten zkusenejsi rekl bez toho, aby vubec vedeli proc to delaji.

a me zas stve, ze me napadne x ruznych reseni a pak nevim, ktere pouzit.

Kazde reseni je lepsi nez zadne. Staci zacit tvorit a najde se cesta. I kdyz se po ceste stane ze napad neni 100% spravne tak je to progress kterym vyvoj je.

Odbocim - za jak dlouho se vyvinul clovek do verze jako jsme dnes mi a kolik verzi nebylo uspesnych?

12
Byt programator je drina a hodne lidi co vidam na pohovorech junioru jsou spis nadsenci co si vysnili tuhle praci.

To nepochybne je. Ale ukazte mi praci, ktera neni. Takovou, ktera cloveka opravdu uzivi a neni drina. Ja se na vsechno co ted delam vykvaknu a pujdu ji delat. Ono byt i uspesny a radny gauner je taky drina....

Drina je to pro lidi co na to nemaji talent ale snazi se sveho snu drzet zuby nehty.

Dospel jsem do nazoru ze nezalezi na jazyku jaky kandidat umi nebo chce se ucit, pro me je programovaci jazyk lopata co chytnu do ruky a nahazu s ni tu hromadu co mi nekdo pripravil.

Dulezutejsi pro tuhle profesi je schopnost dokazat pochopit zadani a umet si predstavit reseni. A umet si pak materializovat tu moji lopatu. Nebo spis umet tu lopatu materializovat pro jine.

Zaroven mi take vadi predstava junioru, ze dostanou vsechny informace co nejsou psane na stribrnem podnosu a oni jen pak naklepou to co jim ten zkusenejsi rekl bez toho, aby vubec vedeli proc to delaji.

13
Je to spis i zalezitost projektu i zakazniku. Mame projekty kde bych nejakeho juniora za 80-100 tezko uzivil protoze bychom umreli nez bych ho vyucil do produktivniho formatu.

Byt programator je drina a hodne lidi co vidam na pohovorech junioru jsou spis nadsenci co si vysnili tuhle praci.

Asi je to dnes cool byt vyvojarem.

Asi hold nase oddeleni dela vyvoj do spatneho segmentu 😂

14
Sítě / Re:Mesh wifi v rodinném domě
« kdy: 14. 10. 2022, 17:33:01 »
Moje zkušenosti s Unify jsou smíšené. Mám to doma už přes 3 roky - 2AP jedno UPA-AC-LR a UAP-AC-Lite pak USG-3P a USW-Flex-Mini.

Když na unifi postavíš celou infrastrukturu hezky si to rozumí a celé to ovládáš přes webové rozhraní bud lokálně nebo i přes cloud. Jediný co musíš na to ovládání mít přichystaný je nějaký počítač kde ti poběží Unifi Controler https://www.ui.com/download-software. Mě to jede na raspberri pi 4 model B. Funguje to bez problémů.

Co se mi však stávalo, že mě jeden čas AP odmítalo počítače a telefony. Musel jsem ho rebootovat (lze i na dálku) pak se to zpravilo updatama. Už asi rok se o to nestarám.

Chvíli jsem si s tím hrál abych nastavil minimální signály na zařízeních, aby je odmítal a nechal to na jiném AP protože některá zařízení si prostě odmítala povídat s bližší AP.

Jede to po kabelech. Máme tu tlusté zdi, kovové schody a signál tu nejde tak dobře odrážet. Zároveň tu je rušení i od sousedů.

Co jsem vypozoroval je že v pracovně musím mít notasi na dokině víkem otevřené na 45˚ jinak, když je zaklopený má poloviční sílu signálu.

Má to miliony vychytávek takže si s tím můžeš dostatečně hrát a zkoušet :).

Jinak domu máme připojení T-Mobile LTE 20Mb - takže je to svím způsobem dělo na vrabce :D... třeba jednou tu bude lepší connectivita, na vesnici je to peklo.


15
Hardware / Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« kdy: 13. 10. 2022, 21:34:12 »
Z mého pohledu používání chytrých hlavic přinesla zásadně lepší komfort v domě. Dětský pokoj je nastavený na jinou teplotu, protože moje děti nejsou schopný spát přikrytý pod peřinou. Naše ložnice pak zase na menší teplotu. Kuchyně netopí vůbec protože to zvládne lednice a provoz přes den. Neustale se topí v koupelnách kde ani nejsou hlavice protože to chce jiná místnost. Dopadá to tedy pak tak, že o teplo si kotli říká dětský pokoj a spodní byt.
Kotel nemusí ohřívat tolik vody v koloběhu a tím i míň spotřebuje plyn, zase ty radiátory jsou hned na 50-60 stupních. Zatím kotel spíná asi jednou za hodinu na pár minut než to pak nechá na čerpadlu. Když je mráz tak častěji a o teplo si řekne víc místností. Zase je fajn když je hezky, nahoře nám nic netopí, ale spodní byt se vytápí protože tam je málo světla.

Výsledek je, že se člověk prakticky o nic nestará.

Tohohle bych s klasickými hlavicemi a jedním termostatem ještě na špatném místě nikdy nedosáhl.

Horší bude až bude plyn tak drahý že to neuplatím, nebo nebude vůbec, pak nám zbývají jen kamna…

Stran: [1] 2 3