Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Martin Sivák

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 12
61
Vývoj / Re:Co je no-code a low code?
« kdy: 18. 05. 2022, 12:23:14 »
No popravdě, i celkem seniorní lidi tu občas píšou příspěvky třeba o:

- NodeRed (https://nodered.org/, dalo by se to považovat za IoT "no code"?)
- GNUradio (gnuradio-companion je taky vlastně no code, vygeneruje Python s grafických boxů, https://wiki.gnuradio.org/index.php/Guided_Tutorial_GRC)

Takže na některé oblasti to není vůbec špatný přístup.

62
Server / Re:Čím nahradit GMail na vlastní doméně?
« kdy: 07. 04. 2022, 10:28:59 »
Vidím to stejné.. někdy v následujících týdnech se zapište na pořadník.

Mimochodem nezkoušel jste někdo forwardemail.net? Uvažoval jsem o přesunutí rodinných účtů na bezplatný gmail a přesměrování adres s vlastní doménou na ně. Tím by zůstaly zachované účty (s novými google omezeními) i adresy na vlastní doméně zároveň.

Navíc bych mohl každého uživatele umístit v případě potřeby jinam (nebo je migrovat postupně).

Podle všeho mají všechny potřebné email rozšíření (DKIM, ARC, ..), tak by to nemusel být problém.

63
PS: mě to zadání takto zapsané jasné není. Ale neznám kontext, v jakém se Martin ptal. Na 50% chtěl otočit soubor po řádcích, na 50% po bajtech (a na 0% skutečně otočit binárně :p)

Popravdě mi to u toho pohovoru je často fuk, jde o přístup a "přemýšlení nahlas". Je to vodítko ke složitějším otázkám.

1) otaci se binarni soubor po bajtech nebo textovy soubor po radcich?
2) jestli textovy soubor, tak resime ruzne konce radku?
3) jestli textovy soubor obecne (tedy ruzne unicode varianty), resime BOM?

To jsou náhodou pěkné doplňující otázky. Bohužel "běžný Franta kandidát" se tomuto ani nepřiblíží... často bojuje už s tím, jak ty řádky vlastně uložit do paměti.

Za mě jsou smysluplné otázky jednoznačné plus, u kandidáta na seniora je dokonce očekávám.

Přesně tak. Dobré otázky znamenají, že ten člověk má nějaký rozhled, zkušenosti a není to jen tupý bušič kódu.

Citace
Jen taková šťouravá otázka, píšeš libovolný programovací jazyk, pokud bych tam přišel s řešením bash -c 'tac ./soubor',
bylo by to považováno jako splnění a mohl bych domů?

Ten pohovor není jen test na splnění, takže by pochopitelně následovala otázka na to, jak a proč to asi uvnitř funguje a jestli by ten bash byl opravdu nejlepší řešení.

Zatím to na mě s bashem ale nikdo nezkusil :) Nicméně celé tohle vlákno je o algoritmizaci, takže jazyk opravdu až tak důležitý není. Popravdě jsem za posledních hmm 15 let v projektech viděl C/C++, Python, Javu, Golang... dobrému programátorovi to přeučení zase tak dlouho netrvá.

64
Popravdě, moje zkušenost je taková, že stačí zadat něco triviálního jako načíst soubor a vypsat ho pozpátku v libovolném oblíbeném jazyce.

s tim bych mel problem, musel bych priznat ze to nedokazu, protoze to neni jednoznacne zadane.

Jenže doptat se na případné nejasnosti také patří k práci programátora.

kverulant je chytry az dost, ale zase si vymysli specialni pripady, ktere pri jednoduchem testu nenastanou,
napriklad co kdyz je soubor obrovsky 100 TB, jak velky buffer se muze pouzit, jestli to ma mit GUI atd.

To jsou samozřejmě naprosto správné doplňující otázky, když kandidát zvládne tu triviální variantu.

65
Popravdě, moje zkušenost je taková, že stačí zadat něco triviálního jako načíst soubor a vypsat ho pozpátku v libovolném oblíbeném jazyce. Už tak jednoduchý problém odfiltruje většinu kandidátů a u toho zbytku poskytuje dostatečné množství rozšiřujících témat k diskuzi (zdroje, složitost, datové struktury).

Zbytek pohovorů je hlavně o "historkách z natáčení". Prostě po kandidátovi chceme, aby popsal nějaký problém, který nezvládl a jak se z něho poučil, nebo jak vysvětlil kolegovi, že jeho kód nestojí za nic, nebo něco podobného. Prostě jen pro pochopení jak kandidát přemýšlí a jaký je typický způsob řešení problémů (u nás se tomu říká "cultural fit").

Na zbytek je zkušebka, případně reference na Git Hubu (když jsou). I tak tímto jednoduchým sítem neprojde většina lidí, kteří se hlásí sami.

A jak už někdo psal, kandidáti s doporučením obvykle bývají mnohem kvalitnější. Plus si nějaké vychováváme i ve spolupráci s univerzitami.

66
Software / Re:Software pro záznam obrazovky včetně zvuku
« kdy: 22. 03. 2022, 13:56:11 »
Na přednášky používáme https://obsproject.com

Umí to různé zdroje, přepínat mezi "scénami", základní střih atd. Open source a free.

67
Hardware / Re:SDR přijímač a DVB-T2
« kdy: 21. 03. 2022, 13:07:22 »
Adolf: Začíná to být poněkud nuda.

> protože pokud v zařízení není odpovídající HW co DVB-T2 umí

SDR přijímač (filtry, lna, mixér, iq adc) s patřičnou šířkou pásma samozřejmě použít k příjmu a dekódování DVB-T2 lze. RTL-SDR ne, AirSpy nebo hackRF pravděpodobně, USRP taky..

Kompletně záležitost software

- GNUradio modul pro dvb-t2 vysílač: https://wiki.gnuradio.org/index.php/DVB-T2_Modulator
- GNUradio moduly pro příjem: https://github.com/drmpeg/gr-dvbs2rx

Odborný článek o tomtéž: https://www.researchgate.net/publication/224137781_A_DVB-T2_receiver_realization_based_on_a_software-defined_radio_concept

Ten fyzický (USB nebo jiný) přijímač řeší pouze fyzickou vrstvu ISO/OSI modelu a zbytek se dělá softwarově. Je to náročné na CPU, ale jde to.




68
/dev/null / Re:Pravnické důsledky cenzury na českém webu
« kdy: 15. 03. 2022, 09:10:17 »
Bylo tu zopakováno mnohokrát. Svoboda slova není, nebyla a nikdy nebude absolutní. Lež není chráněna svobodou slova.

A odpověděl jste si sám. Vojenské zpravodajství vyhodnotilo dané weby jako možné bezpečnostní riziko v rámci probíhajícího konfliktu a požádalo o zvážení blokace.

To zrušení delegace domény a rozvázání smluv na úrovni hostingu je navíc čistě soukromoprávní problém. Internet nepatří státu, i když si to stát občas rád myslí.

Blokace na úrovni ISP je poněkud těžší kalibr, který je asi trošku za hranou (nicméně neznám všechny příslušné předpisy a mezinárodní smlouvy).

Než začnete argumentovat tím, že nejsme ve válce, tak si uvědomte, že poslední skutečně vyhlášená válka proběhla někdy v polovině minulého století. Od té doby jsou to samé speciální operace, intervence a podobně. Jsme oficiálně na seznamu ne-přátelských zemí ve vztahu k protivníkovi našeho partnera (máme s Ukrajinou nějaké smlouvy o spolupráci).

Navíc nevím proč máte pocit, že je pořád potřeba někomu sloužit nebo, že za vším je nějaké velké celosvětové spiknutí. Nenapadlo Vás někdy, že to je prostě vůle lidí (uznávám, že i mediálně ovlivněného davu)? Že raději budeme většinově spolupracovat s našimi oficiálními spojenci, než obhajovat někoho, kdo nám soustavně vyhrožuje?

69
Server / Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« kdy: 23. 02. 2022, 10:33:22 »
Popravdě, proč vymýšlet nějakou šílenost, když je tu Borg, který jede přes SSH, umí deduplikaci a e2e šifrování? K tomu nějaké UI jako Vorta a je to skoro bezúdržbové.

https://www.borgbackup.org/
https://vorta.borgbase.com/

Obojí open source a free. Součástí distribucí (Vorta je tedy na flathubu).

Někdo tu zmiňoval duplicity, ta se dá použít, existuje k ní UI, ale neumí deduplikaci, není založená na "snapshotech" a obnovy hrozně trvají, protože se musí procházet milion těch změnových archivů.

70
Hardware / Re:Používání Xiaomi Mi Smart Band 6 bez telefonu
« kdy: 27. 12. 2021, 13:09:59 »
Prvotní spárování je nutné, ale lze použít nějaký jednorázový email. Potom pomocí postupu z už uvedeného odkazu na párování GadgetBridge získejte klíč. S tím už jde používat Android + GadgetBridge nebo třeba https://github.com/satcar77/miband4

71
Software / Re:skytube: přiškrcené video 0.1MB/s
« kdy: 18. 10. 2021, 21:07:43 »

72
Hardware / Re:Domovní alarm
« kdy: 06. 08. 2021, 16:09:04 »
Pojišťovna toho moc při uzavírání pojistky neřeší. Ale o to více se divá jestli existovalo odpovídající zabezpečení při likvidaci škody. Požadované prvky (bezpečnostní okna, alarm, PCO) jsou popsané ve všeobecných podmínkách a ovlivňují maximální limit plnění.

73
Popravdě, ještě existuje deduplikační způsob tvorby inkrementálních záloh jako používala třeba Time machine v Mac OS nebo borg na linuxu. Prostě to ukládá deduplikované bloky a snapshot manifesty. Takže obnova jen přečte správné bloky a nemusí počitat diffy.

74
Odkladiště / Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« kdy: 23. 07. 2021, 17:20:57 »
Ta anténa mohla být připojena správně, ale některé moduly to RSSI měří jen ve chvíli, kdy zachytí preamble. A pokud ten modul "vysílal" čistě pomocí oscilátoru (jak nabíhá PLL a související obvody), tak to mohl přijímač zachytit a změřit. To, že pak signál zesílil už často logiku přijímače nezajímá.

Ale ano, tohoto si vedoucí asi měl všimnout.

75
Odkladiště / Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« kdy: 23. 07. 2021, 11:11:43 »
Podle té práce: Vysílací výkon byl nastaven na maximální hodnotu 20 dBm

Mimochodem, občas se stává, že přijímač zachytí preamble z nestíněného zařízení ještě předtím, než se zapne koncový zesilovač. Alespoň odkrytované RFM69 mi to dělají celkem často. A pak to změřené RSSI bývá i na hranici squelche.

Jinak, LoRa má celkem zajímavou modulaci, která pomůže, nicméně je to pořád funkce šířky pásma proti rychlosti přenosu. LoRaWAN má pak hlavně samoopravné kódy a jiné kódovací techniky (interleaving, normalizaci poměru 0/1), které pomohou neskutečně. Toto is obvykle bastlíři na RFM12/69 neimplementují. Ale když to udělají, tak dostanou taky velice zajímavé výsledky.

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 12