Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Martin Sivák

Stran: 1 ... 10 11 [12]
166
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 11. 02. 2019, 21:50:22 »
Na tom v principu není vůbec nic jiného. Něco koupíte, směníte nebo vytvoříte, a ta věc je k plné dispozici jen Vám. Vy si můžete určit, jestli a komu prodáte své auto, jestli a komu necháte shlédnout svůj film.

Fyzickou věc mohu například reklamovat, nebo dokonce vrátit pokud mi nevyhovuje. Mohu ji téměř bez omezení zničit, rozebrat, využít na další tvorbu. U hudby ani filmů tuto možnost jako kupující reálně nemám (a to vůbec nemluvím o DRM). Těch rozdílů je samozřejmě více a opravdu jsou to z hlediska pravidel dva různé světy.

Citace
Bohužel, někteří razí tezi, že vytvořením kopie neubude z originálu a začínají razit přesně opačnou tezi: že je normální užívat něco, co mi nikdo nedovolil.

Ale už nemohu zabránit převyprávění příběhu sousedovi (lidová slovesnost, pohádky). V době přednahrávací bylo extrémně nákladné umění kopírovat. Bard se mohl naučit dílo od "kolegy". Umění bylo placené jiným způsobem (vystoupení, dary, mecenáši). Postupem času skladby zlidověly. To už je za současných podmínek téměř nemožné.

Problém je právě v té definici užití, která je u AV děl velice široká a v délce ochrany díla. A pak v tom, že kopie je dnes sice velice snadná pro "piráta", ale i pro autora / vydavatele což není úplně vhodně reflektováno.

Mimochodem porovnejte právní situaci třeba sochařů, malířů a hudebníků. Sochař i malíř jsou mnohem více v situaci řemeslníka, který dostane zaplaceno za dílo pouze jednou, případně ze vstupného dle smlouvy s nějakým muzeem. Nedostávají platby za každé shlédnutí. A je to čistě proto, že jejich tvorbu nelze tak snadno kopírovat. A pokud vyrobí příliš mnoho kusů, tak ztratí uměleckou ochranu.

Proto opravdu nelze snadno porovnávat fyzické a duševní vlastnictví. Ten průnik je téměř čistě finanční.

167
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 11. 02. 2019, 20:55:57 »
@Filip Jirsák

Prosím nepoužívejte příměry z "fyzického světa". Takzvané "duševní vlastnictví" je natolik jiné (krádež vs. neoprávněné užití / kopie), že ty přirovnání nikdy nesedí.

Způsob distribuce umění, který tu řešíme, je velice novodobou záležitostí (nejstarší existující záznam zvuku je kolik? 130 let starý?). Porovnejte to se současnou délkou (70 let od smrti posledního autorů) ochrany dle smluv a s původním konceptem (v USA třeba max 14+14 let). Je skoro s podivem, že od zavedení copyrightu se nějaké dílo do public domain vůbec dostalo.

168
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 11. 02. 2019, 20:39:24 »
@Miroslav Šilhavý

Ano, já také vím, že existuje i ten přísnější výklad a úplně mě netěší, že se k němu ESD přiklonil (i když to rozhodnutí je složitější). Přijde mi, že dává příliš mnoho zodpovědnosti koncovému uživateli namísto řešení samotného sdílení, kde je to naopak naprosto jasné a bez diskuze. Vymahatelnost na koncových uživatelích je totiž špatná a málo efektivní, a proto to ten zákon staví do pozice nástroje, který se vytáhne jen, když je potřeba na někoho konkrétního. A to nemám rád.

Určitou předvídatelnou "šedou oblast" považuji za rozumný kompromis mezi přísností a vymahatelností. I za cenu té náhradní odměny.

Co se OSA, jejích praktik a financování týče, byl bych rád za přísnější kontrolu a rozumnější pravidla pro nakládání s prostředky nezastupovaných autorů. Přece jen je to organizace určená zákonem jako správce poplatků a měly se na ni tudíž vztahovat i nevýhody - transparentní hospodaření, zákon o svobodném přístupu k informacím a podobně. Zmínil jsem ji proto, že její fungování také spadá do působnosti AZ.

169
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 11. 02. 2019, 19:17:24 »
Citace
Opět musíte použít některý z výkladových postupů. Zcela logicky, pokud autor uvolní dílo jako volné, neexistuje žádný důvod (právní zájem) aby se do toho OSA pletl.

Dílo se volným může stát i později. A OSA se do toho reálně plete a vybírá poplatky (např. za veřejnou produkci). Vyhnout se tomu je téměř nemožné, kvůli byrokracii s tím spojené.

Dílo, ke kterému nemáte právo užití se k Vám nemohlo nijak dostat.

Ale mohlo. Už jsem Vám dával několik příkladů, kde například došlo ke sporu mezi producenty či autory. Případně to právo mohlo existovat a zaniklo. Nebo nejjednodušší případ, došlo k překročení licenční smlouvy (třeba chybným zpřístupněním v jiném regionu).

Zákon ve §29 o zdroji nic neříká, proto nemůže takové užití být vyloženě proti zákonu. Je to přesně v té nedefinované a nejasné rovině. Toto je neplatná implikace z Vaší strany. Vyvozujete, že je dílo použito v rozporu s obvyklým užitím (není, pořád je to hudba k poslechu) a poškozuje nepřiměřeně zájmy vlastníka (což je právě sporné, existují i studie o opaku).

Ani ČPU to tak jednoznačně jako Vy kdysi neviděla [1][2] a za jistých okolností staženou kopii připouštěla z libovolného zdroje.

[1] https://www.cpufilm.cz/faq.html#4
[2] https://www.lidovky.cz/odpovedi/obcasne-stahovani-je-v-poradku.O_prchalova2

Citace

Ano, Evropský soudní dvůr později rozhodl, že to není v souladu s evropskými úmluvami. On tedy také mimo jiné řekl, že by se měla v souvislosti s tím upravit výše náhradní odměny.

A celou dobu tu tvrdím, že ta analýza ze zive.cz popisuje přesně toto. Ten současný zákon je v této části špatný, neodpovídá současnému stavu a nedává právní jistotu. Pořád totiž neumíte odpovědět na tu základní otázku - co je to nelegální zdroj a jak ho poznám. Obvykle budu tušit, že možná není v pořádku.. ale.. je to dost pro plošný zákaz? Nebo by měl být výklad spíše ve prospěch uživatele?

170
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 11. 02. 2019, 17:41:51 »
Opět zaměňujete ekvivalenci a implikaci. ESD neřekl, že toto pravidlo neplatí, dokud to jednotlivé země neuzákoní. Pouze řekl, že by měly takové ustanovení explicitně uzákonit.

Jen do důsledku uplatňuji pravidlo "Co není zákonem zakázáno, je dovoleno". Já uznávám, že je to na hraně, ale s ohledem na stav AZ u nás to opravdu jednoznačné není. I proto, že ESD měl za důležité upozornit, že se to má upravit zákonem. Jednotlivé zájmové organizace totiž (OSA na jedné a třeba Piráti na druhé) zastávají protichůdné názory a místní soudy to zatím neřešily.

OSA a nahrávací společnosti například měly tendenci kombinovat licenční přístup a fyzická média takovým způsobem, aby maximalizovaly zisk a minimalizovaly práva zákazníků - tj žádný převod do jiného formátu (CD -> mp3), žádná náhrada za poškozené médium, žádné půjčování a druhotný prodej (obzvláště tedy u software, což je malinko jiná situace, ale stejný AZ). V takové situaci by už opravdu koncepce náhradní odměny naprosto nemohla obstát.

To samé pokusy o vybírání poplatků a regulaci volných děl (zase OSA). Současný stav zákonů je v tomto ohledu nepřehledný. Co se pohledu na šíření týče, tam je jasně shodneme. Ale je mnoho případů, kdy je kopie pro osobní potřebu legální nebo "skoro" (tj omezení nejsou reálně vymahatelná).

171
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 11. 02. 2019, 17:12:25 »
Právě naopak. Evropský soudní dvůr byl přesně na toto dotazován, a rozhodl, že náhradní odměna se vztahuje výhradně na kopie pořízené z legálních zdrojů.

Citace
Evropský soudní dvůr v dnešním rozsudku zdůrazňuje, že členské státy by měly zákonem zakázat možnost pořizování soukromých rozmnoženin z neoprávněného zdroje. Zároveň by ale měly stanovit poplatky za prázdná média tak, aby jejich výše nezohledňovala nelegální kopírování děl. Současný stav může podle soudu negativně zasahovat do řádného fungování vnitřního trhu.
Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/internet/kopirovat-na-prazdna-media-lze-pouze-z-legalnich-zdroju-rozhodl-soud.A140410_151806_sw_internet_vse

Omyl, Evropský soudní dvůr řekl, že zákon se má na národní úrovni upravit, aby toto platilo, a to na obou stranách (jak zákaz stahování, tak nižší poplatky stanovené bez ohledu na pirátství). AZ v ČR upraven nebyl.

172
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 11. 02. 2019, 15:25:33 »
Ukládá. On totiž vůbec nepředpokládá zabývat se nelegálním zdrojem autorského díla a není účelem ho legalizovat. Podobně OZ neřeší majetková práva ke kradené věci - prostě je nemáte. (Teleologický výklad)

Zákon nikde neřeší zdroj. Tečka. Ta analýza na zive.cz byla velmi důkladná a autor toto několikrát zmiňuje. Neexistence paragrafu nezakládá povinnosti ani trestnost. AZ definuje užití, definuje výjimky v §30 a jejich podmínky v §29.

U krádeže naopak trestnost definovaná je.

Mimochodem, třeba u software není ani legální zdroj podstatný, protože sám o sobě nezakládá právo ten software užít. Naopak Microsoft umožňuje kopii legalizovat zakoupením licence.

Pak také můžete provést redukci ad absurdum: Představte si situaci, že z filmového studia si zaměstnanec slízne kopii pro vlastní potřebu.

A vyrobí DVD, které bude prodávat. Zákazník to nepozná. Stejně tak nepozná situaci, kdy není jasný nositel práv (jako příklad třeba situace kolem The Man Who Killed Don Quixote).

Navic by to bylo v logickém rozporu s náhradní odměnou...

Nebylo. Daně platíte, ale nemáte nárok na žádnou adresnou podporu od státu.

Ze strany občana máte pravdu. Jednou je to zákon... Ale ze strany zákonodárce už by tam důvod pro revizi být měl. Mimochodem náhradní odměna nevznikla kvůli pirátství. Je starší a pokrývá třeba kopie stránek knih v knihovně.

Záleží na situaci. Pokud bude jako autor kanálu uveden někdo, komu mám důvod věřit, můžu být v dobré víře.
 Pokud tam bude někdo anonymní a třeba neuvede žádnou delegaci, pak bych měl být opatrný.

A když uvede falešnou delegaci, nebo ty práva mít ve skutečnosti nebude?

U Torrentu v dobré víře být nemůžete určitě.

Opravdu? Je to sice kapka v moři, ale existují i torrentem šířená volná a svobodná díla. Jak AV, tak software.

U torrentu je problém s implicitním sdílením.

Ulož.to má v podmínkách nutnost dodržování AZ. Takže uživatel může argumentovat, že sama služba legalitu garantuje. Sice je to alibistické, ale papírově účinné.

To si vyvozujete něco, co vyvozovat nemůžete. Už jsem o tom mluvil, je to princip omezené důvěry. Bude se posuzovat, jestli jste i Vy nezanedbal nějakou povinnost.

Ale to je pořád stejná situace jako u Youtube. Uloz.to spolupracuje s vydavateli a obsah maže. V podmínkách má potřebné odstavce. Nikdo nemůže vyloučit, že neuzavřelo smlouvu s vydavatelem. A hlavně, zákon zdroj neřeší.

173
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 11. 02. 2019, 11:40:17 »
Pokud ale nemáte přístup k legálnímu zdroji - tj. stáhnete film odjinud, než ze služby, která ho legálně nabízí, je i Vaše rozmnoženina nelegální.

Ale o tomto jsem přece mluvil: "Existují také různé názory na nutnost kopie z legálního originálu..."

Toto je totiž argumentace autorských svazů, ale nebyla, pokud vím, nikdy ověřena u českého soudu. Náš český AZ toto nikde explicitně neukládá. Navic by to bylo v logickém rozporu s náhradní odměnou (proto se v tom nikdo raději moc nešťourá). Proč totiž přiznávat náhradní odměnu v takovémto rozsahu za kopii, která byla stejně zaplacena?

Mimochodem ten Bartošův tweet, kde kritizujete neznalost práva byl jen zjednodušený, ale v diskusi byl odkaz na velmi kvalitní analýzu, kde se o legalitě originálu také přímo nemluví: https://www.zive.cz/clanky/stahovani-neni-vzdy-legalni-ceska-legislativa-kulha/sc-3-a-174643/default.aspx

Ověření, že zdroj je legální přitom leží na Vás. U televizního vysílání to nebude těžké prokázat, ale stahovat z ulozto.cz, nebo právě Torrenty problematické budou.

Neleží. Zákon toto nikde neukládá a je to z logiky věci nemožné. Třeba na youtube jsou jak "legální" tak nelegální kopie. Bitově shodné, rozdíl je jen v tom, kdo je nahrál. Ani ta rozhlasová stanice nemusí mít v pořádku práva (nedávný příklad: Farna - Boky jako skříň, všiml jste si, že ji přestali hrát, že?). A uživatel to nemá jak rozpoznat. A soud ze samotných (bitově shodných) dat také ne.

Ulož.to má v podmínkách nutnost dodržování AZ. Takže uživatel může argumentovat, že sama služba legalitu garantuje. Sice je to alibistické, ale papírově účinné.

(Kdyby platil výklad, který jste napsal, pak by se mohl i software množit pro osobní a nevýdělečnou potřebu zdrama - pamatuji si devadesátá léta, tuto hlášku psali všichni sysopové na svoje BBS).

Že §30 se na software nevztahuje asi víte, že. Takže tenhle argument je silně zavádějící až klamný.

174
Hardware / Re:Arduino modul SIM800L občas netelefonuje
« kdy: 09. 02. 2019, 11:28:42 »
https://en.wikipedia.org/wiki/IC_power-supply_pin

Ehm... to je sice obecně pravda, ale v tomto případě pin VDD toho modulu označuje referenční napětí pro komunikaci se zbytkem logiky (procesorem). Tj napájení modulu je 5V a komunikace může být na 3.3V.

175
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 07. 02. 2019, 13:16:40 »
Autorský zákon neříká, že stahování je nelegální. AZ 121/2000 §30 (s novelou 102/2017) naopak říká:

Citace
§30 Volná užití

(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak.

(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.

Za tuto výjimku je potom přiznána kompenzace v podobě povinného poplatku za prázdná média, papíry, kopírky...

Je to ještě trošku složitější, ale obecně se v ČR postihuje hlavně šíření (torrent obvykle zároveň sdílí už stažená data!). Existují také různé názory na nutnost kopie z legálního originálu (zákon to přímo a jasně neukládá) a nevím jestli to někdy bylo testováno u soudu. Také jsou závazné některé mezinárodní smlouvy a nařízení EU, které to ještě více komplikují.

176
Server / Re: Chci si postavit domácí cloud
« kdy: 28. 07. 2011, 16:52:09 »
Je to bohužel přesně tak, cloud se říká všemu a znamená to všechno.

- Může to být čistý pronájem strojového času ve formě, která se normálně označuje jako VPS. Takovou nabídku jsem opravdu viděl..

- Může to být cluster (malý, velký, barevný, decentralizovaný..) od nějaké firmy, která na něm nabízí aplikační server a vy píšete kód, ale nestaráte se o nic jiného - třeba Google App Engine

- Může to být pronájem "VPS" na clusteru nějaké firmy s tím, že máte k dispozici nástroje na dynamické spouštění/vypínání/load balancing - třeba jako Rackspace, Amazon s3, ...

- Může to být i jen nějaká služba, o kterou se nemusíte starat a jen ji používáte - třeba Google Apps + mail + ..

Takže postavit si doma cloud úplně nejde, cloud je jen slovo, které znamená nějakou konkrétní službu poskytovanou po síti. Jakou, to záleží na firmě, která to Cloud někam napíše.

O čem se dá mluvit je stavba vlastního clusteru. Ať už přímo na úrovni jádra (třeba zmíněný Mosix) nebo distribuovaného aplikačního serveru (jako třeba Erlang) nebo něčeho ještě volněji provázaného (cokoliv + load-balancer + sdílený storage).

U ukládání (a zpracování) dat se dá třeba mluvit o jednoduchém NFS, AFS, distribuovaných map-reduce enginech typu Hadoop, Sphere, Infinispan...

Tohle všechno je pro markeťáky Cloud ve chvíli, kdy to někomu nabídnou jako službu (tj. nepostaví to u něj, jen mu pronajmou přístup).

177
Co se programování zajímavého projektu týče, doporučuju si najít druhý obor, který vás alespoň okrajově zajímá a programováním řešit problémy, které v něm jsou (ano mohou to být i drivery v nějakém OS).

Čistě programování pro programování nebo programování teoretických věcí baví jen určité procento lidí. Nejvíce naplňující je totiž to, že 1) ten váš program i někdo používá a 2) že produkuje nějaké výsledky, které jsou užitečné a 3) tam často patří i to, že někdo ve vašem okolí chápe co děláte a připadá mu to užitečné. Ta třetí část se nezdá, ale když po dvaceti letech neustálého kolotoče opravování chyb budete pořád ten "co dělá něco s počítačem", není to moc interně motivující.

Jádro OS je totiž sice užitečné a potřebné, jenže je to hodně o výzkumu algoritmů, paralelizace, architektur.. a moc lidí vás za titul "programátor linuxového jádra" nepochválí. A o novém super spravedlivém plánovači si asi moc nepopovídáte.

Zato když jim řekněte, že pracujete s lingvisty na automatickém překladači textu (taky výzkum, ale už aspoň pochopí co je vaším cílem) nebo třeba že pomáháte konstruktérům dělat pevnostní zkoušky, tak už budete mít nějaký "kredit" u kamarádů a příbuzných. A ti vás svojí podporou částečně oddálí od syndromu vyhoření, protože se s vámi budou schopni i bavit o tom, co jste dělali dneska v práci (zkusili jsme si postavit most a pustit na něj tank :)

Navíc se pak většinou nedostanete do situace, kdy se vám strašně bude chtít něco napsat, ale protože nemáte pro koho to psát, tak uděláte tisíciprvní kalkulačku nebo dvoutisící třetí webovou galerii...

Asi by se to dalo shrnout na "Najděte si skupinu/obor, která vás alespoň trošku zajímá a pište užitečné programy pro ni. I kdyby to měl být program na zpracování výsledků ze závodů vašeho tříkolkového družstva." K teoretickým věcem se pak dá přejít vždy a budete už mít v komunitě jméno, praxi a vědět co potřebuje programátor běžných aplikací (protože programování v kernelu je i návrh API pro programátory v userspace).

A jinak... neřešte jestli na to máte, prostě programujte a čtěte cizí kód, jinak se to naučit nedá.

PS: Programuji od 10 let, vystudováno mám FIT VUT a jako programátor si vydělávám někdy od roku 2000. Nejdříve brigádně, potom při vysoké a teď už na plný úvazek. A pořád potkávám hodně chytřejších a schopnějších, takže se mám jak rozvíjet.

178
Bazar / Re: Prodám Pegatron IPX7A-ION s 4GB RAM a zdrojem
« kdy: 18. 11. 2010, 19:25:33 »
Prodáno.

179
Bazar / Prodám internetový tablet Nokia N800
« kdy: 15. 11. 2010, 13:38:59 »
Prodám výše zmíněnou Nokii. Bez záruky, nepoškozená, většinu času stála doma na stole. Nainstalováno Maemo 4 (OS 2008). Včetně semišového pouzdra a asi najdu i náhradní stylus.

Ideálně v Brně a okolí, cena 3000 Kč.

180
Bazar / Prodám Pegatron IPX7A-ION s 4GB RAM a zdrojem
« kdy: 15. 11. 2010, 13:34:53 »
Základní deska osazená dvoujádrovým procesorem Intel Atom 330, dvěma 2GB 667Mhz SO-DIM DDR2 moduly od fy.Kingston. Běžná spotřeba v této konfiguraci je méně než 30W. Může sloužit jako základ pro malé, úsporné domácí kino, diskové pole nebo multimediální server. Celé dodám namontované do malé krabice na elektroniku, včetně 7cm tichého větráčku. Zdroj a startovací piny jsou vyvedeny vně. Cena 3500 Kč.

Fotografie:
Externí porty,
ventilátor,
otevřená sestava,
paměti,
krabice zepředu,
detail desky,
krabice zvrchu.

Celá sestava je cca rok stará. Byla pod minimální zátěží a sloužila pro experimenty s paralelním zpracováním webových dat. Neobsahuje pevný disk a je v tuto chvíli nastavena na boot ze sítě.

Základní deska o rozměrech 170x170mm vhodná svým vybavením jako malý domácí server nebo multimediální centrum. Dvoujádrový procesor Intel Atom v kombinaci s čipsetem ION poskytují nízkou spotřebu, dostatečně rychlé odezvy a hardwarovou akceleraci pro dekódování videa. Deska podle výrobce podporuje až 8GB RAM, má 4 SATA porty, 5.1 zvukovou kartu a gigabitovou síťovou kartu.
formát desky: mini-ITX, 170x170 mm
napájení: ATX, 20 pinů
procesor: integrovaný Intel Atom 330 1.6 Ghz
chlazení: pasivní
paměť: max 8GB DDR2 SO-DIMM 667/800 Mhz
čipset: MCP7A-ION, pasivně chlazený
grafická karta: integrovaná NVIDIA GeForce 9400 256 MB
audio: Realtek ALC662, 6 kanálů
vstupy a výstupy: VGA, DVI, HDMI, RJ45 až 1000Mbps,
                  4x interní USB, 4x externí USB, interní COM,
                  2x PS/2, PCI Express x16, 4x SATA


Paměti Kingston, 2 moduly po 2GB. Typ DDR2 SO-DIMM 667Mhz CL5.

Zdroj Fortron AX400-60APN s účinností 80+ i při nízkých odběrech a velkým tichým 12cm ventilátorem. Využitelný i samostatně do jiného PC,kabeláž je kompletní. Zdroj byl pod minimální zátěží a za UPS pro ochranu před proudovými nárazy.   

Stran: 1 ... 10 11 [12]