Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Martin Sivák

Stran: 1 ... 9 10 [11] 12
151
Typicky je určeno jen dvěma hodnotami. Například barevnou teplotou (cca osa žlutá - modrá) a posuvem na škále zelená - červená. Nbo pomocí XY.

Z těchto dvou hodnot pro původní a nové vyvážení se pak dá vypočítat ta transformační matice 3x3 pro úpravu RGB hodnot.

Jinak vyvážení bílé spíše odpovídá tomuto odkazu: https://en.wikipedia.org/wiki/White_point

152
Server / Re:Kubernetes na vpsFree.cz
« kdy: 09. 04. 2019, 17:31:10 »
Pokud sleduju vyvoj spravne(a ze me to taky zajima) tak je Docker mozny zatim stale jen na stagingu.

Docker 1.10 mi tam funguje na produkční CentOS 7, ale podporuje jen vfs storage driver (bez copy on write). Cokoliv novějšího je na OpenVZ problém. [1]

Uvidíme s vpsadminOS, ale zatím tam žádné velké zlepšení není (stále vfs). [2]

Na druhou stranu jde třeba  pustit KVM virtuálka [3] a v té už se dá použít kde co.

[1] https://kb.vpsfree.cz/navody/server/docker_debian
[2] https://kb.vpsfree.cz/navody/vps/vpsadminos/docker
[3] https://kb.vpsfree.cz/navody/vps/kvm

153
Sítě / Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« kdy: 11. 03. 2019, 12:59:30 »
To zkontroluju jak? Nehlede na to, ze dnes jsou ve vsem spinane zdroje a treba kvuli zdrojum k bodovym halogenum se leckde uz ani neda poslouchat AM radio.

Jsou dvě cesty:

1) papírová - kontrola prohlášení o shodě (kolikrát ani neexistuje.. import z Číny)
2) manuální - nějaké SDR a stav při zapnutém a vypnutém zařízení

AM rádio je opravdu problém.. ty zdroje mohou splňovat vše, ale to pásmo do 1 Mhz je plné různých spínaných zdrojů s velkými proudy. Nemělo by to ovšem být do moc velké vzdálenosti.

154
Sítě / Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« kdy: 11. 03. 2019, 10:39:56 »
Poprosil bych jen o jedno, buďte ohleduplní a zkontrolujte si elmag rušení a soulad s normami pro ně. Jako radioamatér jsem z těchto adaptérů obecně nešťastný, obzvláště v případě, že nedodržují pravidla pro EMC kompatibilitu (= dost často).

155
Software / Re:Návrh spole - Eagle 9.3.1 s Fusion 360
« kdy: 25. 02. 2019, 14:12:13 »
KiCAD umí dělat rendery desky už dlouho. Co umí relativně nově [1] je používat běžné STEP a IGES modely. Dříve byly potřeba modely ve formátu wrl (případně x3d). Standardní knihovna obsahuje všechna běžná pouzdra [2].

[1] http://kicad-pcb.org/blog/2018/07/KiCad-5-a-new-generation/
[2] https://github.com/KiCad/kicad-packages3D

156
Sítě / Re:Levné SIM karty pro IoT
« kdy: 18. 02. 2019, 00:44:11 »
Poslední možnost je ještě použít jenom LoRa (tj. fyzickou vrstvu, s nějakým vlastním protokolem) jako spojení někam, kde si udělám základnovou stanici a provoz proženu normálním internetem.

No ona je to spíše linková vrstva. Fyzická je rádio a Chirp modulace.

Nicméně tohle je cesta kterou jsem se vydal já, ale s využitím úzkopásmového FSK signálu a malých paketů (tj cca Sigfox model). V lokalitě, kde jsem si s tímto potřeboval hrát, nemá nikdo z velkých hráčů signál.

Výběr protokolu hodně záleží na typu a množství odesílaných/přijímaných dat, počtu vysílajících nodů a prostředí (viditelnost, vzdálenost, typ rušení). Proto všechny tři technologie mají své místo. Další celkem zajimavý protokol pro senzory je třeba i wireless M-bus. Ale také má svá specifika, takže překryvy v použití nejsou tak velké, jak by se mohlo na první pohled zdát.

157
Sítě / Re:Levné SIM karty pro IoT
« kdy: 18. 02. 2019, 00:26:04 »
https://www.thingsmobile.com/business/sim-iot-m2m-?gclid=EAIaIQobChMIz86F26q54AIVSKt3Ch3h6wvhEAEYASAAEgJ8hvD_BwE

3 Kč za MB už je docela drahé. 50 Kč vydrží jen na cca 17 MB. To je cca 47 KB za den. Cokoliv nad to a Kaktus je pro ČR levnější (dobití 50 Kč rok, ale 1 Kč za MB).

Oproti té akční ceně za Twist SIMku (40 Kč za 500 MB na jeden rok) už to má šanci jen pro systém s velmi častým navazováním nového spojení (účtování po KB vs po MB, ale za 37 násobnou cenu).

Všem jmenovaným může u větších objemů (cca 300 - 400 Kč) konkurovat třeba i Surfroam (dobití 15€ rok, 0.01€ tj cca 0.3Kč za MB, jednotka 10KB).

158
Sítě / Re:Levné SIM karty pro IoT
« kdy: 14. 02. 2019, 15:17:48 »
Citace
Ovšem proč to dělat, když je možné si aktivovat DALŠÍ kartu za částku 5x nižší...

Protože k tomu zařízení musím fyzicky dojet a kartu vyměnit. Navíc to je omezená nabídka a za rok už nemusí být dostupná. Nicméně máte pravdu, je to levné.

159
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 12. 02. 2019, 17:15:31 »
Ze zákona musíte platit koncesionářské poplatky, i když sledujete nebo posloucháte jen komerční stanice. - Ano, to máte pravdu a to je přesně to, co lidi sere.

Ale to jen kvůli této argumentaci. Koncesionářský poplatek není primárně odměnou za vysílání ČT. Statut ČRo a ČT obsahuje mnohem více povinností, než je to vysílání. Namátkou: zastupování ČR v mezinárodních organizacích (ITU a podobné), výzkum v oblasti přenosu obrazu / zvuku (např. zavádění DVB-T), správa národního AV archivu, podpora národní tvorby (tohle je třeba na hraně, ale výsledky vysílají pak i komerční televize).

Dalším důvodem je pak třeba kompenzace za omezení reklamy zákonem (3 minuty za den). Prostě zákon uložil povinnosti a také kompenzaci za ně.



160
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 12. 02. 2019, 13:17:16 »
Ale už se to nějak začíná hýbat a z různých stran je slyšet, že je potřeba autorské právo reformovat. Tak věřím, že se podaří odstranit přežitky jako užití pro osobní potřebu, že se definice užití více přiblíží „konzumaci užitku“ a nebude tak svázaná s technickými procesy, a že stát začne autorská práva opět chránit, aby se autoři mohli vykašlat na DRM a mohli zase lidem nabídnout, že si mohou knížku nebo gramofonovou desku (a jejich modernější ekvivalenty) koupit domů.

Nějaká forma užití pro osobní potřebu je v době internetu technologicky nutná. Například i webová stránka je autorské dílo, stažením dochází k užití a přitom ještě nevíte, jestli k němu máte oprávnění (i dnes je to šedá zóna, protože jde často o software). Tj Vaše řešení by bez dalších změn umožnilo velice snadno kriminalizovat uživatele a bylo by tudíž zneužitelné státní mocí i korporacemi.

Jsem tudíž silně proti absolutním zákazům, naopak si dovedu představit model založený třeba na vodoznacích a online kontrole přístupu. Tj na technologiích, které umožní snadné dohledání zdroje (omezení založená na DRM se ukázala jako dlouhodobě neefektivní). Navíc navržená "reforma" [2] teoreticky ještě více omezuje i tzv. Fair use (automatická detekce třeba nerozliší legitimní užití pro parodii ani citaci), takže zlepšení není v dohledu.

V rovině AZ se stále hovoří o právech autorů, jenže se běžně naprosto ignorují práva uživatelů. Jak může uživatel reklamovat špatnou kvalitu koncertu? Jak může porovnat kvalitu různých nahrávek před koupí nebo ji reklamovat po koupi? Pokud chcete narovnávat práva autorů, udělejte to samé i pro spotřebitele. Pokud autor chce svoji odměnu, já chci své právo na to se informovaně rozhodnout a bránit. Je to taktéž velice složité popsat pravidly, ale neměli bychom to jen proto ignorovat. EU se už začala snažit alespoň v rámci odstranění umělých bariér na volném trhu [1]

[1] http://publications.europa.eu/webpub/com/factsheets/digital/cs/ část Přenositelnost online obsahu
[2] například https://www.lupa.cz/clanky/reforma-copyrightu-a-clanek-13-zpusob-jak-znicit-dnesni-podobu-internetu/

161
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 12. 02. 2019, 11:37:19 »
Citace
Tato rozhodnutí jsou čistě politická, logiku v nich nehledejte.

Ale upozorňovat na ně a případně se snažit o změnu, je z mého pohledu správné a potřebné.

162
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 12. 02. 2019, 11:01:28 »
Potom jediný výklad, který mě napadá, je považovat právo na ochranu DRM za nadřazené právu na kopii. Jedině v tomto gardu mohou dávat obě ustanovení společný smysl.

Může se Vám to nelíbit, ale nejasnost zákona v tom nevidím.

Tady mě špatně chápete. Ten zákon je tady pro občana opravdu jasný. DRM má přednost (nikdy jsem netvrdil opak).

Jen by mě zajimala logika zákonodárce, který se rozhodl tak, jak se rozhodl. Protože ty ustanovení (DRM a §30+náhradní odměna) jsou v extrémním případě v logickém rozporu. Tj. zákon přiznává kompenzaci za něco, co je stejně zakázáno. Jelikož extrém neplatí, je možné tento rozpor upravit třeba výší náhradní odměny (nižší o poměr nekopírovatelných děl na trhu).

Samozřejmě se bavím (ve skutečnosti skoro celou dobu) o případné úpravě zákona resp o zdůvodnění jeho znění.

163
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 12. 02. 2019, 09:46:21 »
Citace
Zde je zajímavá jedna věc. Každý může zajít do knihovny a okopírovat si knížku, to je zcela legální.

Mimochodem, za každou výpůjčku platí knihovna poplatek. Takže toto není kryto náhradní odměnou.

A stejně tak to bývalo i u CD, když už jsme tu řešili legální zdroj kopie. Platíval se docela vysoký poplatek za kus (20 nebo 30 Kč), takže tam byla jistá forma regulace a autorský svaz jistě také dostával další kompenzaci.

Citace
Bylo by podle mě na místě, aby stát platil OSA jednu fixní částku (podobně, jako ji v praxi dostává ČT a ČRo), protože dostávat podíl ze strojů a médií je pro OSA výhra.

Je. Nicméně se dá argumentovat, že prodeje strojů a médií zhruba korelují s počtem kopií a lepší metriku nemáme. ČT a ČRo dostávají koncesionářské poplatky za více než jen za vysílání. Mají ve statutu spoustu povinností, na které se zapomíná. Nicméně oba tyto případy jsou vlastně daň, kterou platí pouze ten, kdo z toho má teoretický prospěch. Což není úplně špatný koncept... jen je to administrativně náročné (a tudíž drahé na správu).

Výše těchto poplatků je pak věc druhá.

> Náhradní odměny se platí za rozmnožování díla pro osobní potřebu a vlastní vnitřní potřebu, tedy za užití podle § 30 a § 30a.

Tolik zákon. Jenže celá ta diskuse tady byla spíše o tom, co byste nazval důvodovou zprávou. Tj, jaké je detailně zdůvodnění a záměr toho zákona třeba i v situaci, kdy je §30 omezen dalšími zákazy (třeba překonávání ochran).

164
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 11. 02. 2019, 23:20:40 »
Bavíme se tu o českém, případně evropském právu. Tj reklamace a vrácení zboží jsou standardem už mnoho let a pro autorská díla neplatí. Takže je to naopak negativní příklad. A vzhledem ke kvalitě (Loudness war) zvuku na většině CD... jako reklamační důvod to ovšem samozřejmě neprojde. A vrácení ve 14 denní lhůtě u CD/DVD není možné. I když kvalitu zvuku jinak posoudit nemůžete.

Ne opravdu mi primárně nevadí cena za autorská díla, ale nesouhlasím s tím, že je určena poptávkou. Částečně sice nejspíše ano, ale úplně klasická pravidla nabídky, poptávky a nákladů tam neplatí. Protože u AV děl je dost komplikované mluvit o konkurenci. Je typicky jen jeden vydavatel pro daného autora. Lidé mohou mít v oblibě autora, ale často nemají možnost ho podpořit například návštěvou koncertu. O tomto zrovna před pár dny vyšel mimochodem velmi kvalitní rozhovor taktéž na Technetu (se zvukařem Allenem Sidesem).

> Můžete vyjednávat a rozhodnout se, jestli využijete služeb těch, které OSA zastupuje.

Nemůžete. Stačí mít jediný přijímač (i vypnutý) a musíte ze zákona zaplatit. Ani smlouva s autorem Vás této povinnosti nezbavuje. Stejně tak jako autor hrající svou vlastní tvorbu má poměrně přísné povinnosti.

> Ty mají přijít do rukou autorům a myslím si, že je čistě na nich, aby si po svých právech šli.

Ano, jenže malí autoři nemají možnost získat odměnu, pokud přesně nevyjmenují kde, kdy a co se hrálo. Z poplatků vybraných na základě paušálu profitují jen členové. A tím se nestanete dokud nejste zastupován 5 let, neplníte minimální objem odměn a neodsouhlasí vás VH OSA (podmínky přímo z jejich webu). Toto nejsou podmínky, které chci vidět u organizace zvýhodněné zákonem. Autoři nemají možnost zvolit si jinou agenturu, OSA je určena zákonem (ten důvod pro to mít jednoho správce je jasný a správný, ale provedení kulhá).

OSA jako kolektivní správce nezastupovaných autorů a náhradních odměn ZE ZÁKONA, by měla mít i povinnosti ze zákona.

> Takže není vůbec pravdivé, že nevíte, co může nastat.

Víte co může nastat, pokud by stažení nebylo legální. Nevíte s jistotou, jestli je stažení legální. Můžete se pouze domnívat a tušit. Více či méně oprávněně. Řešit se to dá buď striktně - žádné stahování pokud nevíte - nebo volně - stažení nebude postihováno, jen sdílení. Obojí by bylo jasné. Legálnost zdroje je něco co to zbytečně komplikuje.

> Zákaznící se shodli, že za práci nezaplatí

U software je situace jasná. U koncertů také, dokonce i kino je jasné. Jen (na první pohled jasný) §30 má tolik skrytých výjimek, že to co je tam na první pohled napsáno téměř nikdy neplatí. Kopie pro osobní potřebu z legálního zdroje je možná legitimní požadavek, ale je v současné legální a technologické situaci téměř nevymahatelná. Sdílení je vymahatelné.

Mimochodem, §30 nelze uplatnit ani ve chvíli, kdy je nutné překonat DRM legálního zdroje. Je v tu chvíli pořád správné mít v zákoně náhradní odměnu za prázdná CD? Neby by možná bylo vhodné pravidelně zjišťovat, jestli uživatel má možnost do práv zasáhnout a odměny snížit, pokud je tato možnost pouze teoretická? Mohli bychom se totiž dočkat paradoxu, že náhradní odměna se platí za výjimku, která je pouze teoretická.

165
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 11. 02. 2019, 22:00:07 »
Tak zde se neshodneme. Já jsem jednoznačně a ve všech oblastech za osobní odpovědnost jedince,

Ale jen tam, kde bude jednoznačně znát následky svého jednání z hlediska zákona. U AZ toto podle mě bohužel v tuto chvíli neplatí, protože následky nemůže odhadnout. Existuje šedá zóna, která je tolerovaná, ale taky se může stát exemplárním příkladem. Já prostě nemám rád špatně vymahatelné a selektivně vymáhané právní normy.

Poplatky OSA nejsou nijak vysoké, netvoří překážku pro žití a podnikání, takže do toho bych se nepletl. Co se týče jejich hospodaření, opět se přikláním víc k občanskoprávní cestě (tedy ať si OSA kontrolují autoři, s jejich penězi hospodaří), než aby to kontroloval stát. Transparentnost je na místě tam, kde neexistuje nikdo, kdo by měl sám přirozený zájem kontrolovat činnost.

Autoři nemohou OSA kontrolovat pokud nejsou členy. Malí autoři se jimi ani nemohou reálně stát. OSA ze zákona hospodaří i s prostředky nezastupovaných autorů. Všechny veřejné produkce platí poplatky ze zákona. Všichni majitelé televizí a rádii ve veřejných prostorách platí poplatky dle zákona. Tj. je tam příliš mnoho zákonných povinností pro neautory na to, abych se mohl k OSA chovat jako k čistě soukromé organizaci.

Stran: 1 ... 9 10 [11] 12