Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Martin Sivák

Stran: 1 [2] 3 4 ... 12
16
Hardware / Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« kdy: 10. 08. 2024, 10:11:48 »
Jak to čtu, tak myslím, že tazatel má hlavní problém s tím, ze to celé řešení považuje za monolit a je z toho vyplašený.

Takže rozdělit na podproblémy (napájení, ochrana IO, level shiftery pro 5v logiku) a hezky pomalu vyřešit každý modul zvlášť. I hardware je stavebnice.

17
Hardware / Re:CO2 senzory plus kalibrace
« kdy: 10. 08. 2024, 10:04:28 »
SCD30 má dva módy forced recalibration a auto calibration. Není problém tu automatiku vypnout.

A je to IR scatter senzor. Takže žádná AI.

SCD40 jsem v ruce neměl, ale podle datasheetu https://sensirion.com/media/documents/48C4B7FB/64C134E7/Sensirion_SCD4x_Datasheet.pdf je to stejně. Příkaz 0x362f.

18
Sítě / Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« kdy: 02. 08. 2024, 15:00:19 »
ver mi, ze kdyby bylo lehke ty kabely pretahat na optiku, tak to udelame. Zbavili by jsme se zbytecneho aktivniho prvku a odberneho mista za ktery se musi platit, ... chapu, ze tohle koncaka nezajima :-)

Zajímá :) Protože ten aktivní prvek pak platí ten koncák. A i když já třeba volnou SFP+ šachtu v routeru mám, tak mi asi nikdo nedá jen modul (nebo dá?). Takže to znamená dvě krabičky místo jedné.

Ale zase místo koaxu nebo DSL už je to jedno. Tam jsou dvě krabice stejně.

Mimochodel k Metronetu.

Zatím normálně platí původní Metronet ceník, dají se i měnit tarify. Ale ohledně nové smlouvy zatím vím jen to, že na podzim to budou chtít řešit. Na vesnici, kde ten internet potřebuju je LTE mizerné a optikou připojený DSLAM mám 50 metrů od domu... takže xDSL jede dobře. A veřejná IPv6 je pro mě nutnost.

19
Studium a uplatnění / Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« kdy: 19. 06. 2024, 10:43:31 »
FIT VUT v Brně má na Bc. povinné předměty na hardware i elektro. Takže jde jen o to co přesně Vás zajímá. Na magistrovi je pak přímo obor.

Každopádně VHDL a FPGA se tam dělalo kdysi na simulátorech i prakticky (studenti měli FitKit s celkem pěkným Xilinxem). Dneska nevím co je náhradou.

A moje cesta byla opačná, praktickou práci s HW jsem se učil sám. Moc vybavení potřeba není (ale ne, že bych ho neměl.. osciloskop ani logický analyzátor dnes už drahé nejsou).

FIT byl oproti třeba MUNI speciální tím, že téměř bez výjimky každý předmět obsahoval praktický semestrální projekt (programovací a často s obhajobou). Pražský FIT, FEL a FJFI neznám, takže ty porovnat neumím.

A Brno je super! :D

20
Software / Re:Kde koupit 3ds MAX
« kdy: 21. 05. 2024, 16:03:53 »
Nejsou nedestruktivní úpravy dělané pomocí různých blending modů u vrstev? To samé jsem viděl i v Kritě a Photoshopu.
Vektorové efekty v GIMPu problém byly, to asi jo.

21
Sítě / Re:WireGuard nad IPv6 DS-Lite rozpoznání MTU
« kdy: 30. 04. 2024, 10:44:55 »
Wireguard používá UDP a UDP rozumně řízenou fragmentaci neumí.

Takže ano, mám na ex-UPC síti stejný problém, ale protože navíc provozuju ten tunel po IPv6, tak jsem musel použít MTU 1392.

22
Software / Re:SW k uchovávání informací, poznámek
« kdy: 26. 02. 2024, 20:32:51 »
Používám Joplin (https://joplinapp.org/) - markdown, pluginy, web clipper. Funkční offline, ale umí synchronizaci přes Nextcloud a další služby. Podporuje end-to-end šifrování.

23
Odkladiště / Re:Domácí archivace dat
« kdy: 26. 02. 2024, 13:41:02 »
Vojín Kotas, já mám dotaz:
Kolikrát jsi hrábnul do historie aby sis ty fotky prohlédnul nebo někomu ukázal (kromě situace že bys tím chtěl nějaké návštěvě taktně naznačit, že je nejvyšší čas aby se zvedla a odešla)?

Fotky se archivují na papír. A fotoalba jsme si prohlíželi sami i s příbuznými vícekrát. Na to mi stačí vybrané a upravené fotky.

Do historie se také sahá například, když chystáte nějakou zábavu na svatbu nebo vzpomínku na pohřeb. A na to už se hodí negativy, protože nějaká důležitá fotka nemusela projít sítem pro běžné prohlížení v albu.

Takže ano, fotografický archiv mám taky. Provozní v NASu (a starém NASu v jiné lokalitě) + mírně probraný Blu-ray (M-disc).

25
Problém je, že nyní jsem někde zaměstnaný. Ve firmě, co nedělá ve stejném oboru, ve firmě, která absolutně nebude mít zájem o ty zakázky, co se chystám udělat. Ale současně pracuji ve firmě, jejíž šéf mi nikdy nedovolí udělat to bokem, pokud bych se ho zeptal.

Proč by měl zaměstnavatel z jiného oboru mít nějaký vliv na to, jestli budete dělat práci navíc? Na základě čeho by Vám to mohl zakázat?

Pokud si splníte svoje povinnosti v HPP, tak klidně vedlejší příjem mít můžete. Obvyklá překážka je zákaz konkurování zaměstnavateli, ale to jste vyloučil. Takže nevidím jiný problém než časový. Jak budete řešit schůzky se zákazníky, když budete přes den v HPP práci?

26
Jak jinak chcete říct manažerovi, že Vás z práce víc baví nějaká konkrétní oblast? Že se chcete sám stát manažerem (nebo naopak nechcete)? Že chcete více nebo méně kontaktu se zákazníkem? Že Vás baví/nebaví učit, přednášet, ...
Pokud je otázka na TL (ale i na manažera přímo nad ním), tak pokud je k tomu potřeba 1:1, tak správný způsob bych viděl někde směrem na HR podepsat výstup a jít na IT odevzdat notebook.

Normálně na tohle běžně funguje interní teamová komunikace, ať už nějaké kecátko, nebo se chodí na pivo popř oběd, firemní chlastačky apod. Ale jako představa, že TL celej rok netuší, co jeho lidi chtěj dělat... no pardón.

Asi jste nedělal v distribuovaném korporátním týmu. Oběd a pivo fakt nehrozí. Navíc tam jsou i další lidi, takže není vhodné probírat některé citlivější aspekty práce (krom obchodních tajemství třeba i to, že se s někým dělá fakt blbě).

Nicméně máte pravdu, že ten 1:1 má probíhat častěji než jednou za rok. A formálně rezervovaný čas v kalendáři je efektivnější, než náhodné diskuze na kecátku. Protože se na to oba můžeme psychicky i argumentačně připravit a je na to klid.

Já se s šéfem bavím několikrát denně. O projektech, prioritách, zákaznících atd. Ale každý týden mám půlhodinu vyloženě vyhrazenou na diskuzi o sobě. Funguje to dobře.

27
Plánování kariéry může být užitečný nástroj, ale musí se správně uchopit.

Jak jinak chcete říct manažerovi, že Vás z práce víc baví nějaká konkrétní oblast? Že se chcete sám stát manažerem (nebo naopak nechcete)? Že chcete více nebo méně kontaktu se zákazníkem? Že Vás baví/nebaví učit, přednášet, ...

Vůbec nejde o okamžitou změnu, jedno školení nebo učení se nové verze PHP. Stejně tak je relativně hloupost řešit konkrétní úkoly a počty bugů na čtvrtletí, to nějak jde až u seniorních lidí, kteří vedou projekty. Ti pod nima prostě plní zadání jak je dostanou a technologie se učí jak je potřeba.

V té korporaci ale nemusíte sedět 30 let pořád na stejné židli ve stejném týmu. Na základě těch informací z 1:1 a performance review Vás třeba šéf může doporučit na nový projekt, když se taková příležitost naskytne. Nebo Vám v průběhu roku zadávat vhodné úkoly, abyste pracovali s někým s potřebnými zkušenostmi, něco se tím naučili, posunuli se tím "zábavným" směrem a byli připraveni na šanci v té oblasti až přijde.

Argument "chci dělat dobře svoji práci" může být v danou chvíli pravda, ale v čase se to mění. Za 5 let Vás ta stejná práce pořád dokola už bavit nebude. A šéf musí vědět co chcete. Něco pozná, ale detaily mu musíte říct, protože věštit neumí.

Taky můžete dostat nového šéfa.. a ten nebude znát Vaši historii a dlouhodobé zájmy, pokud nebudou zapsané.


Pochopitelně můžete tu hru hrát jenom jako, vyplníte nějaké blbosti a dostanete garbage in -> garbage out. Je to jen o tom jaké si to uděláte. Na blbého šéfa samozřejmě můžete narazit taky..

28
Software / Re:IM protokol maskující, kdo s kým píše
« kdy: 24. 01. 2024, 19:31:08 »
Nepomuze ti ani to, ze protistrana je offline, protoze kB prisel, kB odesel.

Takhle to ovšem přesně vypadat nebude. Představte si třeba (šifrované) SMTP + IMAP.

1) Část té komunikace bude příkazová - autentizace, vypiš seznam zpráv, stáhni zprávy atd.
2) Stahované zprávy budou agregované do minimálního množství paketů
3) Šifrování udělá padding na velikost bloku

Takže jediné co uvidíte je sekvence paketů s velikostí dle MTU a pak jeden menší. Naprosto nepoznáte jestli to byla jedna zpráva nebo několik.

A to nemluvím o možnosti mít něco jako HTTP/2 multiplexing, kde se streamy prolínají v rámci jednoho (šifrovaného) přenosu.

29
Software / Re:IM protokol maskující, kdo s kým píše
« kdy: 24. 01. 2024, 11:35:10 »
To nie je pravda, uvidi aj casovu korelaciu posielanych sprav, a to tu cely cas riesim, utocnik nemusi poznat obsah sprav aby vedel kto s kym kedy a ako casto, z coho sa da vytazil vela informacii.

Neuvidí, protože jediné co uvidí jsou šifrované pakety na store & forward server, který používá mnoho lidí. Takže nikdy nepozná komu ta zpráva byla předána. Server ji klidně může zadržet do doby, než se druhá strana připojí a vyžádá si nové zprávy.

30
Software / Re:IM protokol maskující, kdo s kým píše
« kdy: 22. 01. 2024, 14:09:26 »
Pre to by ma zaujimalo, ci tento problem uz niekto neriesil.

Samozřejmě, že řešil. I v offline světě. Přečtěte si nějaký špionážní román.. mrtvé schránky, inzeráty, moderněji třeba internetová fóra, několik postupných spojek atd. Ty principy anonymizace se v online světě až tak neliší.

Pokud věříte serveru, tak nepřítel uvidí jen, že komunikujete se serverem, stejně jako mnoho dalších lidí. Ale zašifrovaný obsah zpráv neuvidí. Tj ani hlavičky. Takže nepozná kdo se baví s kým. Případně ten důvěryhodný server může být jen endpoint pro privátní VPN. Tam už pozná jen, že posíláte nějaký traffic. Ale nepozná komu.

Zobecněním VPN ve VPN (protože nevěříte ani serveru) a více postupných anonymizačních kroků je ten Tor.

Musíte mít nějaký nenápadný "telefonní seznam". Vy pošlete šifrovanou zprávu do sítě a ona po trojím přebalení někde vyplave. Ideálně není jak ze vstupu do Toru poznat kam jste ji poslal a stejně tak není na výstupu poznat kdo ji poslal. Interní metadata jsou šifrovaná a nečitelná.

Implementací může být více, ten zmíněný Tox je jedna z nich: https://tox.chat/

Stran: 1 [2] 3 4 ... 12