Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Martin Sivák

Stran: 1 ... 8 9 [10] 11 12
136
Odkladiště / Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« kdy: 25. 09. 2019, 09:59:29 »
Máš číslo účtu a potvrzení o platbě. Možná by šlo se zeptat banky, proč transakce neproběhla.

U této částky už se to potom dá hodit na stát. Je to trestný čin podvodu a překročil hranici pro přestupek. Takže nejdřív mu napiš, že jak nezaplatí, podáš trestní oznámení pro podvod a potom na policii a sepsat to.

137
Bazar / Re:Koupím digitální osciloskop
« kdy: 27. 08. 2019, 14:03:35 »
Jo, ty ceny tam jsou neuvěřitelný. On teda třeba DS1052E nestál moc ani před hodně lety (cca 10.000 Kč), takže je to teoreticky možné, ale...

138
Vývoj / Re:Použití příkazu GOTO v jazyku C
« kdy: 19. 08. 2019, 17:03:20 »
Na to že som v Cečku programoval už relativne dosť, tak ja ani neviem o existencii "GOTO" v tomto jazyku. Takže si myslím, že je to absolutne nepoužívané a asi to má aj nejaký dôvod.

Důvodem je, že goto se dá snadno zneužít a tudíž je v rámci výuky zavedeno jednoduché pravidlo: "Nepoužívejte goto, nebo skončíte bez bodů".

Přečtěte si následující thread. Jsou tam všechny podstatné citace i ukázky.

https://koblents.com/Ches/Links/Month-Mar-2013/20-Using-Goto-in-Linux-Kernel-Code/

139
Hardware / Re:Adaptér HDMI (Display Port) → USB-C
« kdy: 19. 08. 2019, 09:49:45 »
Citace
DisplayPort leverages the Alternate Mode Functional Extension of the USB Type-C interface

To není jen propojení drátů, ale i celkem složitý protokol. Takže to zařízení by muselo mít normální USB host controller, který by tohle zvládl zpracovat.

Vic třeba tady: http://cit.odessa.ua/media/pdf/USB-Alternate-Mode.pdf

140
Vývoj / Re:Použití příkazu GOTO v jazyku C
« kdy: 19. 08. 2019, 09:35:17 »
Pouziti GOTO mi pripada jako "ted vyskoc z okna" ono to nejak dopadne.

Očividně jste dobře naučený to oblíbené "zapomeňte na goto". Skok uvnitř funkce je totiž v C naprosto legální a nemá žádné nepředvídatelné následky.

141
Vývoj / Re:Použití příkazu GOTO v jazyku C
« kdy: 18. 08. 2019, 23:34:34 »
Ano. Na už zmíněný error handling. Víceméně jako náhradu výjimky. Jde asi o jediný celkem akceptovaný scénář pro goto.

Ještě se používá v konečných automatech a parserech, tam ho ovšem typicky nepíšete ručně, ale generujete.

142
Sítě / Re:Mikrotik, AP a wifi pro hosty
« kdy: 15. 08. 2019, 16:01:00 »
A má to guest rozhraní i nějakou cestu ven? Tj, je zapojené do bridge? Pokud ano, tak zkontrolovat firewall. Pokud ne, tak přidat do bridge a nastavit firewall nebo VLANy (dle zbytku sítě).

143
Software / Re:Ansible - group_vars a host_vars
« kdy: 20. 06. 2019, 19:11:12 »
Celý problém je v tom zanoření do parameter. Ansible nadefinuje a přepíše vždy celé proměnné. Proto je typické použití podtržítek místo slovníku:

Kód: [Vybrat]
group_vars/groupname
parameter_option1: "value"
parameter_option2: "value"

host_vars/hostname
parameter_option3: "value"

144
Server / Re:RHEL: odpojení nedostupného NFS disku
« kdy: 24. 05. 2019, 10:45:43 »
Dobré by bylo zamyslet se i nad prevencí toho stavu: tj nastavení soft/hard, intr/nointr a timeo+retrans.

https://access.redhat.com/documentation/en-us/red_hat_enterprise_linux/7/html/storage_administration_guide/s1-nfs-client-config-options

Možná to ale jinak nejde a pak by možná stálo za to přemýšlet i o jiném filesystemu (gluster, ceph, ..) s garancemi dostupnosti.

145
Vývoj / Re:JWT - riesenie pristupu v mikrosluzbach
« kdy: 05. 05. 2019, 00:20:56 »
V jednom svém celkem jednoduchém projektu to řeším kombinací toho co popsal p. Jirsák.

- ID entity obsahuje ID vlastníka (protože ten se v mém případě nemění) a tudíž je jednoduché ověřit práva pro správu té entity.
- Pokud k objektu přistupuje jiný uživatel, tak se zkoumá jeho role a případně se pošle dotaz do separátní databáze se seznamem oprávnění.

146
Vývoj / Re:Výběr MCU ARM Cortex M0/0+/4? konkrétně
« kdy: 05. 05. 2019, 00:04:09 »
Jak je to s debuggerem?, jak vlastně funguje a poč by bylo složité ho zprovoznit na vlastní desce? Zatím jsem nic takového nepoužíval, buť simulace kusu kódu nebo jsem vypisoval co mě zajímalo přes UART.

Není to složité, jmenuje se to SWD potřebuje to jen pár drátů (SWDIO, SWDCLK, GND + ideálně RESET), které napojíte na nějaký JTAG/SWD čip. Otrava je to dostat spolu se sériovou linkou, boot selektorem (BOOT0 u STM32) a podobnými srandami na jeden USB kabel (dá se to třeba přes dvoukanálový FTDI FT2232H). Ty vývojové desky tohle mají vyřešené (vč. např mass storage uploadu jako má mbed) a člověk nemá na stole klubko kabelů, které se pořád zamotávají a zavazí.

Jak na to když projekt nechci řešit sám ale ve více lidech? Podporuje to nějaké vývojové prostředí?

Stejný Git (Gitlab, GitHub, Bitbucket, Gerrit, ..) jako všude jinde u software? To dnes umí snad každé IDE.

Měl bych vybrat vývojové prostředí podle výrobce nebo můžu Microchip řešit klidně v ST?

C/C++ půjde psát všude. Nástroje pro přiřazení periferií, standardní knihovna, linker skripty a hlavičkové soubory budou pravděpodobně předinstalované jen v tom IDE od daného výrobce.

147
Sítě / Re:Rozvaděč pro domácí síť a učení
« kdy: 02. 05. 2019, 21:53:31 »
Elektřina rozhodně není problém
Nějak neumíš počítat, nebo kde jsi v ČR viděl elektřinu za 6,6 Kč za kilowat?

Zase si tu cenu moc neidealizujte. Nejlevnější nabídka dle ERU pro Jihomoravský kraj je se všemi poplatky (hlavně distribuce a OZE) a daněmi vázanými na spotřebu 4624 Kč za MW. Nepočítal jsem jistič, protože ten platíte i bez racku :)

148
Vývoj / Re:Výběr MCU ARM Cortex M0/0+/4? konkrétně
« kdy: 28. 04. 2019, 22:49:38 »
Vývojová deska je jedna věc ale do simulátoru se nemusí nahrávat kód a lze rychle krokovat co se děje (což u vývojové desky neumím, ale četl jsem že by to nějak jít mělo i když asi ne tak pohodlně)

Velice pohodlně. Vývojové desky mívají na jednom usb kabelu integrované napájení, debugger, sériovou linku i programátor. Připojí se k tomu jakékoliv rozumné prostředí případně i čisté openocd + gdb.

Jak funguje abstrakce HW RTOS? Chápu, že pro multitasking může být výhodné než časovat každou věc přes millis() i když v mých projektech to zvládám a myslím že tím mám větší kontrolu.

Main loop přístup má svoje užití. Ale má i nevýhody: například časově kritické úlohy se musí řešit přímo v interruptu (blokuje to další interrupty). RTOS v interruptu např. jen naplánuje úlohu s vyšší prioritou a pustí ji už mimo interrupt (ostatní úlohy počkají). To je zase pomalejší než čistý interrupt, ale to téměř nikdy není problém. Oba přístupy jsou použitelné a vždy jde o kompromis mezi čitelností kódu a výkonem.

Chtěl bych naprogramovat spíš univerzální jádro (možná s možností přejít na různé MCU, ale hlavně řešící ty problémy co jsou třeba výdy řešit, WDT, ISR, startování, update FW), potom funkce obsluhující konkrétní hw (komunikační moduly, SDkartu, další periferie) a tím mít připraveno na konkrétní funkce pro daný projekt.

Proč vynalézat kolo? Tohle přesně poskytuje libopencm3 + nejaký rtos. Nebo v Arduino formě třeba Moteino - https://lowpowerlab.com/shop/product/184

No možná rovnou koupit konkrétní MCU v TME a udělat odboku nějaký vývojový modul sám což asi vyjde po všech stránkách lépe.

Nevyjde. Mám vlastní desku, ale i tak jsem ji začal vyvíjet na STM Nucleo. Vlastní hardware jsem řešil až pak. Navrhnou správně pcb trvá dlouho a není to na první dobrou. Navíc vývojová deska řeší debugging, seriovou linku a nahrání programu do mcu. Vlastní deska to jen tak mít nebude..

Má smysl když chci spíše ovládat periferie než dělat složité výpočty vybírat MCU podle toho jestli má FPU?

Záleží jaké periferie a k čemu. I "jednoduchý" PID kontroler může využít možností FPU, když to projektu pomůže.

Všude se píše jaký je odběr proudu MCU při různých sleep režimech, kde zjistit nebo podle čeho odhadnout odběr bez uspávání?

Ty odběry při sleep režimech se typicky týkají odběru samotného instrukčního jádra. Pak musíte přidat ještě spotřebu periferií, která je taky v datasheetu obvykle popsaná. Sleep režimy jsou každopádně v embedded základ, proč nechat MCU běhat při čekání na interrupt ve smyčce, když můžu cpu jednou instrukcí pozastavit (WFI).

149
Vývoj / Re:výběr MCU ARM cortex M0/0+/4? konkrétně
« kdy: 25. 04. 2019, 10:50:19 »
používá tu někdo simulátor?

Vývojová deska je přesnější (a levná). Stačí něco jako STM Discovery nebo nucleo. Třeba tady https://www.st.com/en/evaluation-tools/stm32-nucleo-boards.html

najít jádro (ChibiOS, nějaký jiný RTOS), proč ho vlastně potřebuji? jak to funguje?

Na malé programy netřeba. Ne větší se to může hodit, je to klasický OS s funkci abstrakce hardware. Tj je pak snazší přecházet mezi různými mikrokontrolery. Osobně používám jen velice lehký plánovač úloh (run to completion preemptive scheduler, freertos to třeba umí), protože nedělám nic tak velkého aby se mi vyplatilo se všechny ty makra a abstrakce učit.

jak je to se základními funkcemi? čtení fuse, WDT, ISR tohle si píše každý sám?

ARM nic jako AVR fuse přímo nemá (prakticky jen wdt, bootloader a ochranu proti přečtení). Frekvence, hodiny i wdt jdou nastavit za běhu.

ISR se píše mimo Arduino prostředí prostě tak, že se správně pojmenuje funkce a linker už ví co má dělat.

Ty základní funkce pak poskytuje právě libopencm3.

Požadavky vychází z toho že atmega328 nestačí a rád bych něco co bude stačit i dobudoucna. Řeším projekt ale plánuji sirší použití a univerzálnost pro další projekty.
Webový klikátka mi u MCU moc nedají, většinou neřeší cenu ale teď hledám spíš jak na to než jen MCU.

Postupujte po krocích. Vyzkoušejte ARMové Arduino nebo Teensy. Naučíte s tím složitějším mikrokontrolerem a přitom budete znát prostředí a funkce. Potom to zkuste teprve napřímo bez Arduino knihoven.

https://store.arduino.cc/genuino-zero nebo https://store.arduino.cc/due nebo https://www.pjrc.com/teensy/

150
Vývoj / Re:výběr MCU ARM cortex M0/0+/4? konkrétně
« kdy: 23. 04. 2019, 17:22:05 »
Pokud nic moc nevíte, tak se podívejte na vyšší Arduina (ARM od Atmelu) nebo třeba na Teensy.

Jinak obecně o hardware:

STM32 HAL je hrozný, ale libopencm3 je docela slušná náhrada.

M0/+ vs. M4 - záleží jestli potřebujete FPU a pokročilé periferie. M0 je obecně jednoduchá, umí dost a má malou spotřebu (obzvláště u STM32L0 nebo EFM32).

EEPROM - záleží hodně na výrobci, třeba zrovna STM má EEPROM u L0 řady, ale u F0 řady už ne.

Jako platformu celkem vídám platformio, které mě osobně nevyhovuje a napsal jsem si svoje generátory ve skoro čistém CMake.

Stran: 1 ... 8 9 [10] 11 12