Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Laxion

Stran: [1]
1
Zdravím,
potřebuji zautomatizovat proces výpočtu užitkové funkce. Můj momenátlní problém je, že potřebuji minimalizovat následující funkci:
Kód: [Vybrat]
((x1*math.exp(-10/x2) + x3) - 0.25)**2 + ((x1*math.exp(-20/x2) + x3) - 0.5)**2 + ((x1*math.exp(-30/x2) + x3) - 0.25)**2 + ((x1*math.exp(-30/x2) + x3) - 0.25)**2
Ta funkce navíc může růst o další závorky v závislosti na vstupu (vesměs počtu řádků v excelu).
Potřebuji dostat podobné výsledky jako v excelu. Excel používá GRG (general reduced gradient) algoritmus, který jsem nikde nenašel dostupný v podobě knihovny. Čili se snažím řešit nelineární problém a musí platit, že:
x1 = negativní číslo
x2 = pozitivní číslo
x3 = cokoli
Hledám primárně knihovnu v JAVĚ, ale pokud je to i Python nebo něco, z čeho půjde udělat skript, který budu moct spustit z Javovský aplikace, tak to taky beru, ale radši bych to měl samozřejmě všechno v javě.
V Pythonu jsem zkoušel knihovnu Scipy, která mi ale dává jiné výsledky proměnných x1, x2, x3, ale podobnou hodnotu té minimalizované fce, ale asi to není úplně pravé.

Nemáte někdo zkušenosti s nějakou knihovnou, která by byla schopná mi tu optimalizaci (minimalizaci) vyřešit v podobném duchu jako řešitel v excelu pomocí GRG?

Mockrát děkuji

2
Studium a uplatnění / Hodinová mzda pro absolventa - Java
« kdy: 13. 09. 2020, 14:41:49 »
Zdravím, jaká je adekvátní mzda za hodinu pro člověka, co vystudoval bc. z aplikované informatiky a je bez praxe (v Č.Budějovicích)? Zvládám celkem javu, Spring, Hibernate, SQL, Javascript a jQuery. (+ umím perfektně anglicky, domluvim se německy a mám základy ruštiny). A hlásím se na backend v javě. Na prvním pohovoru mi bylo nabídnuto jakožto začáteční plat 100kč/h, tak by mě zajímalo, kolik bych si teoreticky mohl říct na dalších pohovorech. Zatím hledám práci se zkráceným úvazkem.
Díky 

3
Odkladiště / Židle k PC do 6k
« kdy: 25. 07. 2020, 18:20:33 »
Zdravím,
mohu vás poprosit o doporučení nějaké židle? Sedím u PC 8+ hodin denně a u mojí židle po 5-6h cítím, že mě záda celkem bolí. Mám židli špatnou, tak bych do toho chtěl zainvestovat těch 6k. Našel jsem dva kandidáty, o kterých bych uvažoval.

https://www.ikea.com/cz/cs/p/jaervfjaellet-kancelarska-zidle-glose-cerna-90363553/ (nebo ještě Ikea markus, ale tohle by měla být vylepšená varianta té židle Markus).
https://www.alza.cz/dxracer-formula-oh-fd01-n-d4080716.htm

Za jakékoli další doporučení budu jen rád... dřepnout si do těch žídli pojedu zkusit, ale nepoznám, co mi to dělá se zádama za 5-6h práce třeba ihned...

Díky moc

4
Studium a uplatnění / ČZU Informatika (Ing)
« kdy: 22. 07. 2020, 12:19:36 »
Zdravím,
byl jsem přijat na dvě navazující Ing. studia - Informatika na ČZU a Softwarové inženýrství na JČU. Druhý jmenovaný je obor nový, ale zajímala by mě ta informatika na ČZU.
Jak ten obor je náročný (pokud je dálkově), pokud u toho člověk pracuje na 3/4, případně celý úvazek? Máte někdo, prosím, zkušenosti? Jak moc jsou náročné semestrálky atd? Celkově by mě zajímalo, jaký jste měli případně pocit z toho studia během těch 2 let a jak je to organizovaný u dálkařů.

Děkuju ;) 

5
Server / Uspořádaný index x clustered index
« kdy: 18. 07. 2020, 15:37:31 »
Dobrý den,
v češtině jsem narazil na termín "uspořádaný index". Je uspořádaný index to samé, co "clustered" index v angličtině, nebo se jedná o něco jiného?

Díky

6
Vývoj / Docker a systém v kontejnerech
« kdy: 16. 06. 2020, 12:01:20 »
Zdravím,
má zde někdo zkušenosti s dockerem? Čtu, že jednotlivé kontejnery mají nějaký vlastní OS (nějaké linuxové distribuce) - to je definované imagem. Nicméně jestli to dobře chápu, tak kontejnery využívají jádro OS, na kterém ten docker běží.

1.) Můžete mi prosím vysvětlit, jestli to tak je, tak proč ty kontejnery mají vlastní OS, když využívají to jádro OS, na kterém docker běží?
2.) K čemu konkrétně je ten OS v těch kontejnerech? Čeho se tím dosahuje?
3.) Proč tedy ty image u dockeru jsou relativně malé vůči image u virutal machine, když mají vlastní taky OS?

Díky

7
Vývoj / Business logika
« kdy: 09. 06. 2020, 17:12:54 »
Dobrý den,
snažím se pochopit, co konkrétně je business logika. Na wiki jsem narazil na článek, který mi v tom udělal ještě větší guláš.
https://en.wikipedia.org/wiki/Business_logic
Byl by někdo mi ochoten vysvětlit to do slova po lopatě s nějakým reálným příkladem? Kdyby byl například e-shop, tak co by bylo jako business logika? Je business logika prostě to samé, co je model u MVC? Tedy že máme nějaké datové objekty, ty mají nějaké metody pro práci. + sem patří business pravidla (třeba výpočet daně atd)?

Stran: [1]