Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - hahel16625

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 11
31
Studium a uplatnění / Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« kdy: 16. 05. 2022, 10:04:56 »
OT:
Teda s tim jazykem musim podpořit pruzkumbojem - když dáte naprosto průměrné tří čtyřleté dítě do školky třeba v anglii, do pár měsíců (míň než půl roku) se domluví líp než vy po 10 letech studia (sš-vš).
A teda se hlavně naučej v jazyku myslet - což je IMHO pro pochopení jazyka nejdůležitější.

1) To je právě to vícejazyčné prostředí, to že se v něm děti naučí cizí jazyk velmi rychle je opět objev srovnatelný s objevem nového kontinentu.
2) Jde o to, že to dítě je celkově v cizojazyčném prostředí, nejenom školka. Škola v Anglii znamená angličtina všude, je to mnohem více angličtiny, než dva Češi, co mají dítě v anglické školce v Česku.
3) Je skvělé, že podporuješ pruzkumbojem v něčem, co tu nikdo nevyvrací.
4) Zase se netvař, že úplně v všichni v Česku jsou po VŠ s angličtinou na úrovni věčného začátečníka. Jenom pár měsíců v cizím prostředí zase nestačí na to, aby někdo začal mluvit plynně. Bude mluvit velmi lámaně s velmi omezenou slovní zásobou. Získá ale skvělou výslovnost.

32
Studium a uplatnění / Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« kdy: 16. 05. 2022, 09:56:56 »
mimoradne stesti a talent.. buhvi co se mysli "plynulosti"... tvoje ceskyj jazyk neni nejlepsi...
tolik energie investovane do hledani duvodu, proc jit nejsnadnejsi cestou

kamarad 1 odesel do USA. Jeho deti:
anglictina, cestina, spanelstina

kamarad 2 odesel do Nemecka. Jeho deti
nemcina, cestina, anglictina, zacinaji francoustinu

ceska populace:
s cestinou si vystacime. je to zbytecna namaha, to pocka

Mám to chápat tak, že nejsi schopen pokračovat v argumentaci, tak tady děláš tento nesmyslný úkrok bokem? Ok.

33
Studium a uplatnění / Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« kdy: 16. 05. 2022, 07:13:08 »
...

Bylo to na mě, tak jenom krátce: všechno za mě řekl už pan Jirsák.

34
Studium a uplatnění / Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« kdy: 16. 05. 2022, 07:11:27 »
Co je definice vicejazycneho prostredi? Od malicka maji zakazanou TV,youtube v cestine.  A teda 2-3dny v tydnu (vic  nebyly penize) chodily do anglicke skolky. Dalsi stupne s anglictinou, to uz v Cechach skutecne problem je. Syn ted meni gympl, protoze ho nebyly ochotni osvobodit z 6-9 ci kolika hodin  tydne Anglictiny s ruskou ucitelkou, co umi anglicky hur nez on (hlavne se nesmi opravovat, potom mi syn chodil domu se petkami)

Ja tam zadny faktor talentu nevidim.
OK, mozna je tam faktor penez, co jsem mohl investovat nebo dovolene v Thajsku. (ale sledovani filmu anglictine misto CTV rozhodne moc nestalo).

Takže jednojazyčné prostředí a maximální důraz na angličtinu. Možná máš velké štěstí na instituce, na které jsi narazil, možná mají tvé děti extrémně velký talent, možná si zpětně neuvědomuješ, co vlastně uměly v 7 letech, možná každý úplně jinak chápeme slovo plynně.
Každopádně bys mohl a měl být schopen si uvědomit, že tvoje děti jsou naprostý extrém, že výsledný stav je spíše souhra faktorů, které šťastně zabraly, než přirozený výstup toho, že měli anglickou televizi, YT a školku.
Nejsi jediný, kdo se pokoušel o bilingvní výchovu v jednojazyčném prostředí a výsledky ostatních jsou zcela podstatně skromnější.


Studium nejakeho oboru v nativnim jazyce (toho oboru), je jedna z mala prilezitosti, jak se v tom jazyce zlepsovat "prirozene".
Obecně máš pravdu. A a máš veliké štěstí, že jsi svým dětem vybral programovací kariéru, protože kdybys jim vybral medicínu, tak by se ti latinská školka a youtube kanály pro děti v latině sháněly dost blbě.

Veskera dokumentace je v anglictine. Cokoliv ziska rychle v Cestine,ho ztrati v budoucnosti.
Cokoliv člověk získá v češtině, si uloží a v angličtině na to naváže. Kam na ty bludy chodíš?

TO jsou ty stare temata, jak se lisi programovaci jazyky od tech jazyku lidskych? POkud je prace s cizim jazykem takovy problem, opravdu potom muze aspirovat na uceni se jazyku programovaciho?
Ok, tak jako pro mateřskou školku:
Dokážeš zmlátit kluka, co ti bere bábovičky. Dokážeš zmlátit dva kluky, co ti berou bábovičky - ale postupně, prvně jednoho potom druhého. Pokud na tebe nastoupí dva na naráz, tak zmlátí oni tebe. Ty rozumět?

A ano, programovací a přirozené jazyky se podobají na velmi vysoké úrovni formálních gramatik. Ale také se v mnohém liší a naučit se cizí jazyk a naučit se programovací jazyk jsou prostě dvě různé věci. Všimni si, že malé dětí, které ovládají dva jazyky obecně existují, tak malé děti které ovládají pokročilejší programování jsou na úrovni čtyřletého Mozarta, co hraje náročné skladby na klavír.

podezrele, to zrovna padlo na 20 Eur, to bude nejaky datamining on Rootu.
Diky za tip, doufam, ze to bude OK pro 12letyho syna.


Mimochodem, je to vždy v první řadě individuální, ale abstraktní myšlení (které je nezbytné ke zvládnutí programování nad naprosté základy) se začíná rozvíjet v pubertě. Tak mezi 12 - 15 rokem. Pustit 12letému klukovi kurz plnotučného programovacího jazyka (objekty, generika, lambda výrazy), to může samozřejmě skončit tak, že kluk je předčasně vyspělý a zvládne to.
Ale může to skončit i jinak, třeba tak, že se ukáže, že na to jeho mozek ještě nemá a jeho reakce bude, že si vůči tomu vytvoří blok a nebude to chtít dělat i po 15 roku, když už na to bude mít aparát.

Tedy pokud to z tvé strany celé není nějaká diskuzní fabulace pro podporu svých nepedagogických argumentů. Ruská učitelka angličtiny, která dává pětky, když ji žák opraví, samozřejmě může být reálná. Ale typově to přesně odpovídá do kategorie "tweety co se nestaly".

35
Studium a uplatnění / Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« kdy: 15. 05. 2022, 14:39:04 »
A je nepochybné, že obě tvoje děti mají zcela mimořádný talent.

Jasně, talent, já jsem někdy mezi C1 a C2, a talent mám nula, naopak mi všude ve školách říkali, že se anglicky nejsem schopen naučit, a že k tomu nemám prostě žádné vlohy a hle, umím skvěle.

To jsou takové výmluvy, realita je prostě, že když se něčemu věnuješ a snažíš se, tak se to naučíš, možná ne jako top 1%, ale stejně jenom vlastní pílí lze často být v top 10% lidí.

To je jako říct, že Ledecká má talent na snowboard, jako možná víc než ten talent má zázemí a podporu, a věnuje se tomu.

Když se člověk zvládne naučit česky, proč by se proboha nenaučil anglicky, to že je na to potřeba talent je jen výmluva neschopných.

A když se člověk zvládne dostat v angličtině na C1 - C2, zvládl by i pochopit, že reaguje na subtéma, které odbočilo směrem k dětem?

Nebo chceš podpořit předřečníka, že je reálné naučit v typickém českém prostředí děti plynně anglicky do 10 let, aby jejich první kniha o programování byla anglicky?

36
Studium a uplatnění / Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« kdy: 15. 05. 2022, 08:39:39 »
P.S. Plynule Eng umi od 7 (stejne jako jeho sestra), C1 ma oficialne od 11.
Takze pokud nejakej preteen/teen touzi programovat ,ale nema ani zakladni anglictinu (v dnesni dobe) tak...
... tak diky za komentare o me pedagogicke neschopnosti, ale ja tady vidim totalni selhani jinych.

K tomu, že tvoje děti mluví plynou angličtinou od 7 let ti (zcela neironicky) gratuluji. To je úžasné i v tom (velmi pravděpodobném) případě, že vyrůstají ve vícejazyčném prostředí. Pokud ne, je to nesmírně neobvyklé. Na úrovni méně než promile populace. A je nepochybné, že obě tvoje děti mají zcela mimořádný talent.
Tvářit se, že je něčí totální selhání, že jeho děti nemají tak mimořádný talent... Případně, se tvářit, že je něčí totální selhání, že nepřetěžuje své děti, aby se snažily zvládat něco, na co 99,99 % populace prostě nemá, to je... ehm... Prostě jsi na tom s všeobecnými znalostmi ještě hůře, než se zdálo.

37
Studium a uplatnění / Re:Plat embedded programátora po škole
« kdy: 10. 05. 2022, 12:04:41 »


Hele sorry, myslim, že pro tebe bude docela vhodný todlencto video:
https://www.stream.cz/knihy/17-veci-ktere-delaji-bohati-a-chudi-ne-aneb-jak-mysli-milionari-64318230

Fakt se na to podívej, sice to vypadá jako snůška keců, ale když budeš chtít, tak to bude fungovat...

... A jako fakt nechápu proč místo psaní sem, nemáš na hlavě kobouk a po boku nějaký sličný studentky nevyhrabáváš můmie v egyptě...   A to jako bezesrandy myslim úplně vážně...


... a k věci... - nástupní plat v korporátech je často vázán na nějaký škatulky ze kterejch se fakt blbě vylejzá. Seniorita bejvá často jen změna v podpisu. Nikde jsem v korporátech nezaznamenal, že někdo docení genialitu nově příchozího a s radostí přidá za rok nebo nedej bóže po zkušebce víc než 10%. Doufat v to je imho pitomost.
Takže podle mě platí, že to co si uchazeč nevyhádá na začátku, to prostě nedostane. A přírůstky platu jsou tak kolem těch 5%  průměrně pro všechny nemanagery ročně. Proto je imho blbost spokojit se s nějakou almužnou. Prostě to nakouřit co to dá, ale nedělat z toho dogma a dostat z nich maximální nabídku za co jsou ochotni vás přijmout.
Tu si pak rozmyslet jestli vzít nebo ne.

Tvoje zabedněnost mě perverzně baví, proto ti odpovídám, ale začínáš to roztahovat moc do šířky.
1) Nevím nakolik je to hra a nakolik to myslíš vážně, že mi věříš, že jsem archeolog. Každopádně to byl příklad člověka, na kterého opravdu neplatí pravidlo "spočítám si, kolik potřebuji minimálně k normálnímu životu a pod to nemohu jít". To pravidlo prostě neplatí, tak trh práce nefunguje.

2) Tvůj objev toho, že by si člověk měl snažit vyjednat si maximální plat při nástupu, který dokáže, ten bych přirovnal k objevu nového kontinentu. Diskuze je ale o tom, jak určit kolik je moje cena, kam se mohu dostat. Moje pointa v téhle diskuzi je, že pravidlo "vypočítej náklady" je pitomost a stejná pitomost je pravidlo srovnávání s úplně odlišnými povoláními.

3) Že některé korporace mají pitomá pravidla ohledně maximálního ročního růstu platu, to je pravda. V případě přesunu do jiné škatule (junior-> senior) ale to pravidlo obvykle neplatí a vyjednává se nový plat. A kdyby na tom trvali (povýšení bez přidání není tak neobvyklé), tak vždycky se dá jít do jiné korporace a tam si říct o svou tržní cenu. Ale tímhle tématem už fakt vaříš slušnou bramboračku.

38
Studium a uplatnění / Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« kdy: 10. 05. 2022, 11:43:18 »
tak jinak.

Anglicky vsichni musi umet uz pred tim, nez se pusti do programovani.
Do te situace by se nemeli vubec dostat.

Můj syn má 10 let a anglicky umí velmi bídně. Do programování se už pustil a celkem mu to jde a baví ho to. Co teď? Mám ho zastřelit a udělat si nového a toho pustit k programování až později?

Ale dneska snad uz kazdy umi dostatecne anglicky, aby zvladl jednoduchou anglictiny ucebnice, trebaze o slozitem tematu.

Ne neumí. Například můj desetiletý syn neumí. A pak je spousta dospělých lidí, co anglicky neumí, ale mohli by zjistit, že programování je baví a jde jim a angličtinu by se mohli doučit později.

Pokud ma problem, tak mozna programovani javy neni pro nej to prave, mozna IT admin je lepsi kariera?
Pokud má někdo problém naučit se plavat tak, že ho hodíme do vody bez kruhu, tak možná plavání není pro něj. Možná by se měl raději třeba učit jezdit na kole. Tak nějak to myslíš?

sorry, ale ja si proste musime myslim, ze musime vyvijet tlak, aby se kluci drali kupredu. Musi pochopit, ze jim zadarmo nikdo nic neda.
Já si myslím, že jsi velmi špatný učitel, který vůbec neví nic o pedagogice. Na tom není v principu nic špatného. Jenom je zarážející, jak vehementně tu prosazuješ svoje pedagogická pravidla.

39
Studium a uplatnění / Re:Plat embedded programátora po škole
« kdy: 10. 05. 2022, 11:33:21 »

K tomu odvozování nesouvisejících pozic bych se ohradil. Mzdu programátora můžeš od té prodavačky nastřelit, protože nemůžeš programátory platit méně než prodavačku už z toho důvodu, že kdyby se to tak dělo, tak ti programátoři půjdou dělat prodavačky. Ad absurdum, kdyby se v albertu platilo za kasou 100k a v IT ne, tak to asi taky radši půjdu pípat na pokladnu.

A ze sluchátka se ozvalo: Ale prosím, klidně vám to vysvětlím znovu a jinak.
1) Netvrdím, že to tak je, ale je v principu možné, aby nástupní plat programátor byl nižší, než plat prodavačky. Ta prodavačka přináší svému zaměstnavateli nějaký zisk a ten může být větší než zisk ze začínajícího programátora. Začínající programátor může být pro firmu prvních několik měsíců i čistá ztráta.

2) Ano, od začátku tu srovnáváme hrušky a jablka - cenu začínajícího programátora a cenu dlouhodobě zapracované prodavačky. Že má zapracovaný programátor několiknásobek výplaty prodavačky (protože přináším svému zaměstnavateli několikanásobný zisk), to je jasné.

3) Pokud by ses vyučil programátorem a nabídli ti nižší nástupní plat, než prodavačce, řekl bys jim, že na to programování teda kašleš a půjdeš raději dělat prodavače? Jistěže ne, protože víš, že za pár let budeš na jiných penězích.

4) I kdyby nastalo nějaké zemětřesení na trhu a zapracovaný programátor bral méně než zapracovaná prodavačka, tak zdaleka ne všichni programátoři půjdou prodávat. Část lidí se spokojí s nižším platem za cenu, že nemusí chodit do práce na šestou a nemusí pracovat s koncovými zákazníky a mohou sedět v kanceláři či pracovat doma. To bude samozřejmě u každého individuální. Stejně jako teď nejdou všichni archeologové a archiváři pípat za kasu i když berou méně.

40
Studium a uplatnění / Re:Plat embedded programátora po škole
« kdy: 10. 05. 2022, 11:19:29 »

Tak pojď. Vystudoval jsem na VŠ archeologii a udělal jsem všechno jak říkáš. Nepodceňuji se, spočítal jsem si, že abych měl rodinu (a nebydlel s ní v garsonce a nedojížděl 2 hodiny) a abych měl normální auto a jezdil na normální dovolenou a měl normální koníčky, tak potřebuji 50 hrubého. Jako minimum a nebudu si vůbec vyskakovat.
A na všech pohovorech mi nabízejí tak kolem 20 hrubého.

Tak co mám podle tebe dělat?

Moje hlavní pointa je, že je nesmysl odvozovat nástupní cenu programátora


Tak du - todle je můj názor:
1) u archeologie se tak nějak předpokládá, že si člověk udělá doktorát.
2) u tohodle oboru, kde je na světě pár tisíc lidí, je nutné mít síť kontaktů - tzn nějakej erasmus na slušné universitě (třeba v UK)...
3) Jazyk, předpokládám alespoň angličtina na skvělé úrovni
4) Vypadnout na rok dva někam na stáž, klidně jako podržtaška v nějakém zajímavém týmu (ze západu).
5) publikační činnost

- tím si uděláš kredit, známosti a pak se určitě najde buď doma na fakultě nebo někde ve světě práce postdoca za mnohonásobek těch 20k za místo "skladníka" v muzeu v brně....

Asi tak, máš IMHO před sebou zářnou kariéru Indiany Jonese. Závidím.

Kecy, kecy. I když udělám všechno tohle, tak pořád budu mít v Česku plat na prd. Postdok na humanitní faktultě bere velké kulové. Když půjdu do ciziny, tak zase budu platit jiné životní náklady a budu na tom stejně blbě.
Pokud jsou někde na fakultách dobře placení lidé, tak buď to jsou vedoucí, kteří sedí na penězích, nebo to jsou výzkumníci v týmech, který dělá výzkum za který někdo fakt platí (čili ne humantní obory).

41
Studium a uplatnění / Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« kdy: 10. 05. 2022, 10:34:08 »
NE.

Seniori by meli vyslat jednoznacnou zpravu (jasne, tohle je anglikanismus).

Dvoumetrovy plot neprelezu, i se zebrikem si nabiju kokos. Ale knizku se slovnikem zvladnu, to neni dobry primer.
Metrovy plot zahy prelezu, ale pravdepodobne spatnou technikou, budu to skakat snozmo. To mi nejen nepomuze u dvoumetroveho plotu, zhorsi mu mu to situaci.

O par let pozdeji si semiseniori porad jeste diskutuji, jak se pripravit na interview v anglictine.
Anglictina v ucebnich IT je opravdu jednoducha.
A jak bylo receno, ceske vyrazy jim v tom udelaji kasi.


Citace
Jak pro koho.
Pokud někdo anglicky neumí, tak je mnohem lepší, aby se naučil programovat v češtině a později se naučil anglicky. Případně, aby se prvně naučil anglicky a pak se učil programovat v angličtině.

Je mnohem snazší přelézt 2 samostatné metrové ploty, než jeden dvoumetrový plot. Jestli chcete filtrovat ty schopnější od méně schopných, tak proč ne (viz slavné Perils of Java Schools o zvládání dvou abstrakcí naráz). Ale jestli je vaším cílem se něco naučit (nebo někoho), tak je fakt lepší dělat jednu věc naráz.

Učím se anglicky - metrový plot - nepříjmené, ale zvládnu to.
Učím se programovat v jazyce, kterému dobře rozumím - metrový plot - složité, vaří se mi mozek, ale zvládnu to.

Pokud se rozhodnu, že budu překonávat obě překážky naráz, tak se může stát, že už to bude na mě moc. Doprčic, nechápu tyhle abstrace a pořád k tomu listuji slovníkem, cože tohle slovo znamená. Tady u toho slova jsem blbě zachytil význam, takže mi to celé nedává žádný smysl. Tohle nedám, kašlu na to, budu tancovat u tyče.

To je úplné základy pedagogiky známé už od dob Komenského, není chybou toho příkladu, že to nechápeš, případně že tvým cílem není naučit, ale vytřídit toho, kdo má velmi dobré schopnosti a vůli od těch, kdo nemají.

Zmatek české vs. anglické názvosloví je nemilý, ale pořád je to pro člověka menší problém, než se učit něco v jazyce, kterému nerozumí. Jistě, učebnice programování nebývají zrovna extra složité, ale pořád jsou lidi, na které je to moc.

Je jednodušší se naučit plavat ve dvou krocích. Prvně nafukovacím kruhem techniku a později k naučené technice bez kruhu přidat i to držení se na hladině. Je to jednodušší, než se pokoušet učit obojí naráz. Jasné, že jste tu všichni gerojové, co jste se naučili plavat bez kruhu, takže kruh je zbytečnost. Ale ti lidi, co se pokoušeli naučit plavat bez kruhu a nezvládli to (a utopili se), ti sem už nenapíší.

Jestli se někdo naučí plavat s kruhem a stačí mu to a odmítá kruh odložit, tak to je nemilé, ale pořád lepší, než se nenaučit plavat vůbec.


42
Studium a uplatnění / Re:Plat embedded programátora po škole
« kdy: 10. 05. 2022, 10:00:07 »

No když vidím, že to nechápeš, tak rád pomohu. Není zač.

Myslim žes to nepochopil ty... Trident píše v podstatě se nepodceňovat, znát svoje minimum s ohledem na všechny aspekty (rodina, zájmy, a budoucí vyhoření - což příjde dřív nebo pozdějc, pokud někdo opravdu maká) - plus mít něco navíc na komfort  - tedy znát optimum co bych chtěl.  Což ve výsledku podle mě vyznívá tak, že z toho má uchazeč dostat co nejvíc. 


Tak pojď. Vystudoval jsem na VŠ archeologii a udělal jsem všechno jak říkáš. Nepodceňuji se, spočítal jsem si, že abych měl rodinu (a nebydlel s ní v garsonce a nedojížděl 2 hodiny) a abych měl normální auto a jezdil na normální dovolenou a měl normální koníčky, tak potřebuji 50 hrubého. Jako minimum a nebudu si vůbec vyskakovat.
A na všech pohovorech mi nabízejí tak kolem 20 hrubého.

Tak co mám podle tebe dělat?

Je to stejná pitomost, jako kdybych se rozhodl prodávat normální  brambory ze dvora za 30 Kč/kg, protože ... (doplň důvody dle libosti). Prostě tržní cena brambor ze dvora je kolem 10 Kč/kg a pokud se do té ceny nedokážeš vejít, tak je prostě nepěstuj.

Moje hlavní pointa je, že je nesmysl odvozovat nástupní cenu programátora od ceny prodavačky. Já tu nástupní cenu embedded programátora neznám. A neznám lepší způsob, jak ji zjistit, než obejít pár pohovorů, sledovat jak se tvářili na moje požadavky, kolik sami nabízeli, říkat, že jinde nabídli více a ptát se, jestli dorovnají. Určitě se ta cena nezjistí výpočtem životních potřeb, nebo porovnáním s cenou úplně odlišného povolání. A podobně zavádějící může být i srovnání s cenou programátora s roky praxe.




43
Studium a uplatnění / Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« kdy: 10. 05. 2022, 09:28:20 »
Ucit se to cesky je neomluvitelne.

Jak pro koho.
Pokud někdo anglicky neumí, tak je mnohem lepší, aby se naučil programovat v češtině a později se naučil anglicky. Případně, aby se prvně naučil anglicky a pak se učil programovat v angličtině.

Je mnohem snazší přelézt 2 samostatné metrové ploty, než jeden dvoumetrový plot. Jestli chcete filtrovat ty schopnější od méně schopných, tak proč ne (viz slavné Perils of Java Schools o zvládání dvou abstrakcí naráz). Ale jestli je vaším cílem se něco naučit (nebo někoho), tak je fakt lepší dělat jednu věc naráz.

Pokud je někdo dospělý, má nějaké rozumné základy angličtiny a nějaký vhled do programování, tak bude anglická učebnice Javy skvělá věc, která ho posune v obou směrech (i když to bude trochu bolet).

Pokud moje dítě zatím anglicky moc nevládne, tak anglická učebnice Javy bude důvod, proč se rozhodne, že ho programování nebaví.

44
Studium a uplatnění / Re:Plat embedded programátora po škole
« kdy: 09. 05. 2022, 20:29:33 »
No vyborne ;-) Nekdo na rootu mne bude poucovat jak funguje pracovni trh. Beru si popkorn a poustim si monoskop...
No když vidím, že to nechápeš, tak rád pomohu. Není zač.


Tak nestudujte a bezte delat k pasu do fabriky nebo toho skladnika - tech 25-28kkc je realny nastupak tady ve vidlakove (pro prazaky: pobliz outletu s dinosaurama).
Proč radíš takovou blbost? Jsi snad sám blb? Programátor nastoupí za nějaké peníze a za 15 let bere 2 - 3x tolik. Skladník nastoupí a za 15 let bere možná o 30 % víc.
Netahej sem fabriku, řeč byla o pokladní. A pokladní v naprosté většině malých obchodů berou o dost méně než to, na co na bilboarder lákají největší řetězce.

Jaky argument si tedy predstavujes?
To je moje pointa, že když chceš práci A, tak fakt nedává smysl porovnávat, za kolik se nastupuje v práci B, která je úplně jiná.
Argument, že u vás nenastoupím jako programátor za X, protože pokladní nastupuje za Y prostě nedává smysl. Jediný platný argument je, nenastoupím u vás za X, protože vaše konkurence mi na podobné pozici nabízí X + N.
Pokud umíš hrát poker, tak ještě můžeš zkusit argument, že za X prostě nenastoupíš, protože je to málo (a je na nich, jestli je pro ně výhodnější ti přihodit a mít tě, nebo čekat na jiného).


Doba se trochu posunula od doby co jsi studoval. Treba naklady na bydleni, prace ve stavebnictvi a energie. I takove socialni Brno uz neni tak levne jako kdysi.


Doba se posunula? Jako se změnil princip tržní nabídky a poptávky? Všimni si, že já nikde nepsal, jaký má být správný nástupní plat a jestli má být vyšší nebo nižší, než je plat pokladní.

Pokud by tam nebyl na teto pozici vyssi plat nikdo by to delat nesel. Kde jsou vsechna ta odstudovana leta a oceneni za znalosti?
1) Všimni si, že jsem nejenom nepsal nic o tom, že by nástupní plat měl být v nějaké relaci k platu pokladní
2) A už vůbec jsem to nepsal o platu, který se bude postupně vyvíjet (u programátora směrem značně nahoru a u pokladní velmi omezeně)
3) Nicméně jsou lidé, kteří mají odstudovaná stejná léta jako programátoři, mají ve svém oboru také velké znalosti a... na na plat té pokladní se dostanou třeba po 10, 20 letech. Archeolog nebo archivář si může vybrat, jestli bude se svou VŠ dělat za pár drobných, nebo jestli bude dělat něco úplně jiného. Jeho titul a znalosti neznamenají, že bude brát více než pokladní.

Kazdy muze delat embedaka po tydnu zauceni jak ta pokladni?
To je dost dvousečný argument. Právě, že ta pokladní týden po zaučení bude podávat 80 - 90 % maximálního výkonu. Ty jako programátor budeš ještě po půl roce zdržovat seniora blbými dotazy a prodražovat projekt.


Ta prace je neuveritelne stresujici, porad si neco cpes do hlavy a nestaci jen zabouchnout dvere kanclu a padla. Tak mozek nefunguje.

 Potom dostavas na starosti i novacky (coz je + 1/2 prace navic denne), postupne vedes projekty. Mezitim si neco porad cpes do hlavy. Technologie se pretahuji s politikou a korporatnim bullshitem (pravda zde zalezi na nadrizenem a velikosti firmy).
Lidi ci si rikaji mrzky plat vubec nic netusi o narocnosti zamestnani nebo maji velmi nizkou uroven sebevedomi a respektu k sobe sama.

Rada programatoru konci velmi brzo vyhorenim a jejich produktivni doba je mnohem kratsi nez treba u te pokladni. Takovy programator pak jde delat neco zcela jineho - chovat ovce, sosat prachy ze statu pres neziskovky, delat remeslnika atd.

Klid, to je normální, každý má pocit, že zrovna ta jeho práce je hrozně těžká, stresující a nedoceněná a hrozí vyhoření.
Ale neboj, ostatní práce mají zase něco. Dělník chodí domů s čistou hlavou, ale než jde domů, tak s ním občas zacházejí tak, jak si primadony od programování nedovedou představit.

Chces-li jeste vedle toho mit konicky nebo rodinu zakladem je dostatecny plat a vedet kolik si muzes rici. Je to i kvuli horsim casu nebo neocekavanym vydajum. Uz nejsme v devadesatkach kdy si clovek musel pujcovat jak jelito pomalu i na mobil nebo domaci spotrebic.
Uvědom si, že vůči jiným oborům bereš zatraceně nadprůměrný plat. A že je tom jenom proto, že pracuješ v oboru, kde se točí pěkné peníze a firmy hodně vydělávají, tak aby vydělaly, tak platí hodně, aby někoho sehnaly. Je to sprostý trh. Žádné kecy o tom, že nejsme v nějaké době.

45
Studium a uplatnění / Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« kdy: 09. 05. 2022, 20:06:12 »
Na objektové myšlení bych nepořizoval učebnici Javy, ale učebnici OOP. Ty principy jsou obecné a pak jen stačí si to aktualizovat pro konkrétní jazyk.
Dobré pochopení OOP není snadné a je logické, že existují učebnice, které jsou jazykově neutrální a specializují se jenom na OOP. Fajn. Nicméně java je objektový jazyk a její učebnice by se měla alespoň snažit o objektové myšlení. V žádném případě by neměla mít špatné příklady a vést ke špatným návykům.

Navíc pro současné programování v Javě není potřeba nijak zvlášť znát OOP, protože nejčastěji programujete nějaké služby, kde se používá strukturované programování (datové struktury + výkonný kód) a objekty se používají spíš jako prvek jazyka, ne pro architekturu aplikace. Říkám tomu, že to není objektové programování, ale programování s objekty. (Když se do takového kódu pokusí někdo zavléct OOP tak, jak má pocit, že by to mělo vypadat, napáchá víc škod než užitku.)
Pro současnou jízdu autem není nijak zvlášť potřeba umět jezdit po dálnici, protože nejčastěji jezdíte po městě, kde se jezdí pomalu a v jednosměrkách a víceproudé silnice jsou tam spíš málokdy.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 11