Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - hahel16625

Stran: [1] 2 3 ... 11
1
Moje osobní zkušenost je tato:
Pokud se jedná o licence, které jsou "všeobecně užitečné", tzn. užiješ je na různých projektech pro různé zákazníky, tak mám ty licence vlastní.
Pokud jsou to nějaké specialitky, které bych použil pouze pro ten jeden projekt, jednoho zákazníka, tak na rovinu řeknu, že chci, aby mi zapůjčili jejich licenci. V naprosté většině případů to udělali.
Dříve měly nějaké firmy i ceník za kolik zapůjčí licenci a HW klíč na různé speciální SW, takže bylo snadné říct, tohle mi zaplaťte, nebo odsouhlaste, že vám tuto cenu přihodím k faktuře.

Situace, že měl člověk koupenou licenci na něco, co použije 1- 2 měsíce v roce byla dříve udržitelná, když byly licence navždy (resp. navždy na danou verzi). Dneska když každý razí roční platbu za licenci, tak je pro kontraktora nereálné, aby kromě svého hlavního vývojového nástroje platil ještě 5 dalších předplatných na věci, které používá zřídka.

Kde je hranice mezi tím, co je pro tebe všeobecně užitečné a co není, to si musíš určit sám. Jak dneska funguje licenční model Visual Studia, to už nevím, ale očekával bych, že nějakou placenou licenci bude mít kontraktor vlastní, ale pokud bude zákazník trvat na tom, že pro spolupráci v týmu musí mít tu nejvyšší verzi, tak že mu ji poskytne.

2
Preco si nezalozite s.r.o.? Nechapem. Je to lenivost urobit nieco naviac? A nie je riesit poistenie tiez praca naviac? s.r.o. mi pride aj do buducna ako flexibilnejsia a rozumnejsia volba. Ale budiz.

A k čemu je sro dobré?
1) Je to výrazně dražší na zřízení, provoz i ukončení.
2) Je to výrazně komplikovanější na administrativu.
3) Pokud nechci dělat komplikované kejkle, tak daňově to vyjde buď přibližně stejně jako OSVČ, nebo naopak hůře (pokud mi jako OSVČ dobře padnou paušály).
4) Celým majetkem ručím jakožto jednatel úplně stejně jako OSVČ.
Ani jedno nie je pravda. Na dane si najmes uctovnika/uctovnicku. S tym rucenim si totalne mimo, vsak ty nevies co to je s.r.o.  :) (spolecnost s rucenim OMEZENYM) kup si ucebnicu pre stredoskolakov a zisti si co je zakladne imanie a pod. Drazsi na zrizeni? 1kc do zakladneho imania? Komplikovanejsi na administrativu? Jednoosoba s.r.o.? Ani nema cenu dalej komentovat. Btw, mam s.r.o., len teraz neaktivnu.

Každý bod je pravdivý.
Jestli jsi zřídil sro za korunu, tak to bude asi fiktivní sro v nějaké počítačové hře, ne?
Třeba tady je spočítáno 6000 Kč jako povinnost, reálně to může být výrazně více. https://www.jake-james.cz/blog/kolik-stoji-zalozeni-s-r-o
Ta administrativa je tam také zmíněna. Na daně máš účetní? A ta ti to dělá zadarmo?
Bavit se s tebou o ručení zjevně cenu nemá.
Máš neaktivní sro? Krásný příklad, co je u sro mnohem komplikovanější než u živnosti. Rozšíření, přerušení, úplné ukončení.

3
A k čemu je sro dobré?
...
4) Celým majetkem ručím jakožto jednatel úplně stejně jako OSVČ.
To není úplně pravda.
https://www.jake-james.cz/blog/ruceni-vlastnim-majetkem

Takže teoreticky neručím celým svým majetkem, ale prakticky je to celé na totálně gumovém "jednání s péčí řádného hospodáře".
Možná by to chtělo prokecnout nějakého právníka, co všechno se pod to schová.

4
Preco si nezalozite s.r.o.? Nechapem. Je to lenivost urobit nieco naviac? A nie je riesit poistenie tiez praca naviac? s.r.o. mi pride aj do buducna ako flexibilnejsia a rozumnejsia volba. Ale budiz.

A k čemu je sro dobré?
1) Je to výrazně dražší na zřízení, provoz i ukončení.
2) Je to výrazně komplikovanější na administrativu.
3) Pokud nechci dělat komplikované kejkle, tak daňově to vyjde buď přibližně stejně jako OSVČ, nebo naopak hůře (pokud mi jako OSVČ dobře padnou paušály).
4) Celým majetkem ručím jakožto jednatel úplně stejně jako OSVČ.


5
No nějaké konkrétní vhodné pojištění tu někdo uvede? Nebo zase kupa řečí a skutek utek?

6
Odkladiště / Re:Vyhláška 50 pro informatika
« kdy: 13. 04. 2023, 23:25:25 »
Po zrušení vyhlášky 50 platí to, že:
Další změnou je, že jsou do systému vpuštěny i profesní kvalifikace. Osoby, které uspěly v teoretické a praktické části profesní zkoušky (bez ohledu na to, kde znalosti a zkušenosti nabraly) budou moci konat v rozsahu konkrétní profesní kvalifikace.


Teoreticky podle zákona se necháte přezkoušet dle Národní soustavy kvalifikací. A tato zkouška vám nahrazuje elektrotechnické vzdělání a s tímto papírem můžete jít dělat zkoušku "nové 50ky".

Bohužel se ke mě zatím absolutně nedoneslo, jak to reálně funguje. Ani jestli tu zkoušku někdo začal nabízet. Rád se tu nechám poučit.

A jak do toho zapadá písemný doklad zaměstnavatele, jaké si stanoví kvalifikační podmínky, nakolik to nahrazuje, nebo doplňuje mnou zmíněnou profesní zkoušku dle NSK, to mám pocit, že reálně neví vůbec nikdo.

7
Studium a uplatnění / Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« kdy: 09. 02. 2023, 20:58:26 »
Jeden student se prý vyjádřil, že ho ve škole učili vysokou matematiku, on po škole dělal mistra na pásu kde bylo třicet ženských a z vysoké matematiky potřebovat akorát, aby si uměl vypočítat kdy která půjde na mateřskou.

Já si za hodně peněz koupil terénní auto a jezdím s ním po asfaltce do Lidlu a na poštu. Ergo je terénní auto zbytečné.

8
Studium a uplatnění / Re:Zákaz konkurence
« kdy: 09. 02. 2023, 20:48:17 »
Jako zaměstnanec jsi vysmátý ručíš zaměstnavateli pouze do výše 4,5 násobku výplaty a dá se kvůli tomu sjednat pojistka.

1. 4,5násobek platu je limit tvé náhrady NEÚMYSLNÉ škody, kterou způsobíš zaměstnavateli. Zákaz konkurence zde bude mimo, protože potom už nezpůsobuješ škodu svému zaměstnavateli (ale bývalému). Tak jako tak, pokud jsi porušil konkurenční doložku, tak je ale tvůj podpis pod novou smlouvou věc úmyslná.

2. Pojistka téměř nikdy (mimo velmi specifické případy) nekryje tvoje vědomé a úmyslné jednání.

9
Hardware / Re:Externí šifrovaný disk
« kdy: 29. 01. 2023, 13:35:09 »
tie vase odpovede ako to nejde su sice fajn, ale mna zaujima odpoved na ako to ide...

Pokud se ti nezdají zdejší odpovědi, tak odpověď na tvoje otázku je: TO NEJDE.

10
... jejich práci dodávám já ( = na odpovědnost zaměstavatele, a to je asi největší problém smlouvu o dodávkách podepisují s klienty já a vše je pod mým jménem)

Je třeba si uvědomit, že mohou být dvě různé situace: Jedna je, když externisti dělají na interních projektech firmy. To je to bezpečnější, protože opravdu dělají práci svým jménem vůči té firmě, která je koncovým příjemcem.

Větší problém bývá, když dělají na zakázkách firmy, které pak jdou zákazníkům. Tady se úřad právě může točit na tom, že nedělají "svým jménem", protože jejich práci prezentuje vůči koncovému zákazníkovi firma a ne externista a to byl asi tvůj případ.

Nenadávejte panu L.., že píše úplnou kravinu. Prostě vás seznamuje s realitou. Státní úředníci a policie mají skutečně tak poškozený mozek, že takto uvažují.

11
Hardware / Re:Firemní počítač na soukromé použití
« kdy: 29. 12. 2022, 09:44:50 »
Pokud uvažujete ekononicky, tak chápete, že nejlepší benefit je dostatečná mzda.

Pokud uvažujete ekonomicky, tak chápete, že když vám zaměstnavatel nechá užívat pracovní notebook pro soukromé účely, tak ho to stojí velmi málo.
Takže je to win-win situace.
Pracuji pro korporáty asi 15 let a samozřejmě vím, že je to pro ně levné. Hlavně win je to pro ně. S benefity jsou dva problémy. Mohou vás skrz ně sledovat a dají vám, jaké si hodí jim ne vám. Obojí jsem zažil. Čili je to hlavně win hlavně pro ně.
Ano, je to pro ně levné, proto vám to nabízejí, to je přesně to, co jsem psal. Ano, mohou mě sledovat, to je moje věc, jestli mi to vadí, nebo mě to omezuje, ale pokud se rozhodnu, že mi nevadí, že bude korporát vědět, že hraji x, poslouchám y, koukám se na z a čtu weby w, tak je to pro mě výhodné mít tu možnost.


Ano, zažil jsem pár pohovorů, kde jsem jim otevřeně tohle sdělil a docela se na to ksichtili protože moc dobře chápali, že jejich obvyklá taktika zjevně fungovat nebude, ostatně v tomhle smyslu to skutečně hloupé je, ale i to je podružnost, která mi může být jedno; co se týká financí, mě zajímají na jedné straně pro mě reálně (a to je důležité) užitečné příjmy, na druhé výdaje a to je vše. Zbytek ať si personální vyříká s vedením. Jestli mají podobu finanční nebo jakoukoliv jinou je úplně jedno.
Viz výše a poznámku, že s pěnezi, které mi dorazí na účet mohu naložit dle dvého uvážení a nakoupit věci, které vyhovují mým potřebám, navíc mi zůstanou i při změně zaměstnaní.

Ale o jakých penězích na vašem účtu proboha mluvíte? Sám chápete, že ty benefinty stojí zaměstnavatele hrozně málo. Tak jak se výměnou levných benefitů stanou peníze na vašem účtu? Nebo se bavíme o těch "třech korunách padesát"?

12
Hardware / Re:Firemní počítač na soukromé použití
« kdy: 29. 12. 2022, 08:23:39 »
Pokud uvažujete ekononicky, tak chápete, že nejlepší benefit je dostatečná mzda.

Pokud uvažujete ekonomicky, tak chápete, že když vám zaměstnavatel nechá užívat pracovní notebook pro soukromé účely, tak ho to stojí velmi málo.
Takže je to win-win situace.

Pokud by vám místo toho zaměstnavatel poskytl peníze, tak to reálně budou měsíčně tak tři koruny padesát.

Neco jiného jsou benefity, kde se pracuje s daňovým zvýhodněním.
I u těch pitomých "stravenek" na kulturu je to tak, že pokud by vám to vyplatil v penězích, tak dostanete zlomek. Takže pro hodně lidí, kteří chodí někam, kde to berou, je to opravdu výhodné.

U služebáku je to tak, že pokud nemáte se služebním autem nějaký zásadní problém (je nutné, aby ho řídili ostatní lidi v rodině, potřebujete větší, terénnější, atd.), tak není výhodnější způsob jak soukromě provozovat auto, než jezdit služebním.

Pokud se zřeknete služebního auta, je ušetření zaměstnavatele různé, v mnoha případech velmi malé až nulové.

Celkově je množství peněz, které byste mohl dostat do výplaty od zaměstnavatele výměnou za zřeknutí se benefitů velmi malé.

13
Hardware / Re:Firemní počítač na soukromé použití
« kdy: 28. 12. 2022, 09:02:09 »
Prostě pracovní ntb jen na práci. A tak to má být. Korporát vám dává ntb nikoliv pro vaši zábavu, ale proto abyste víc pro něj pracovali...

No to je obecně pravda, ale pak to končí tím, že na služebku jedeš se dvěma notebooky, aby sis pak večer na hotelu projel weby a pustil film.

Chápu, že ve velké firmě je to neumanagovatelné, ale pro mě to je skutečný benefit, když šéfstvo neprudí s tím, na jaké stránky lezu a nemá problém s instalací "všeobecně normálních" aplikací typu Netflix, Spotify, Minecraft.

Já dělám v průmyslové automatizaci, takže tam je pro programátory instalace neznámých programů z flashdisků v podstatě pracovní nutnost a někdy se to řeší tak, že ti lidé ta práva mají, někdy se to řeší tak, že ta práva mají jenom ve virtuálce, ale někde je mají. Tedy ve firmách velikosti do střední. Ve velké firmě v tomto oboru jsem nikdy nepracoval.

Nicméně už jsem viděl i to, že někdo jel na pracovní cestu se 3 laptopy: Soukromým na zábavu na hotelu, firemním oficiálním (kde nešlo nic nainstalovat) a firemním z šedé zóny o kterém IT předstírá, že neví.

14
Studium a uplatnění / Re:Placení času na onboard školení
« kdy: 02. 08. 2022, 21:27:11 »
Moje zkušenost:
Školení na obecné a všeobecně použitelné technologie. Platím za školení a nikdo mi neplatí za čas na tom školení. Nicméně i tady to občas bylo jinak. Pokud ale například se vedení rozhodne, že tým zaměstnanců a kontraktorů půjde na krátké (méně než den) společné školení na nějakou technologii, která se bude používat na daném projektu, tak ti kontraktoři nic neplatili (školení se platilo paušálem bez ohledu na počet účastníků) a i jim firma ten den zaplatila jako práci.

Školení na velmi speciální technologie, které nejspíš nemám šanci uplatit mimo firmu, která po mě to školení požaduje. Chci, aby to zaplatila firma (i náklady školení i čas strávený na tom školení). Chápu, že firma se mnou bude chtít podepsat nějakou dohodu, že na tom projektu budu pracovat stanovený čas, aby to neměla jako marnou investici. Pokud někdo chce, abych se naučil specializovanou technologii, tak nechci nést podnikatelské riziko, že já zaplatím to drahé školení a firma mi pak řekne, že se mnou nepočítá, nebo že ten projekt ruší. I kdybych si cenu toho školení rozpočítal do hodinové sazby, tak se mi to nemusí nikdy zaplatit, když firma ten projekt zruší brzy.

Hranice toho, co je všeobecná technologie a co už velmi specializovaná věc, která má velmi úzké uplatnění, je samozřejmě neostrá a každý ji může vidět jinde.

Školení, které vyžadují vnitrofiremní směrnice zákazníka. Tedy to, co je předmětem původního dotazu. Platí zákazník (jak náklady školení, tak čas strávený na tom školení). A kdyby mě někdo přesvědčoval, že bych tam měl sedět zadarmo (nebo dokonce zákazníkovi platit za účast), tak bych to neměl za seriózní.


15
Studium a uplatnění / Re:Placení času na onboard školení
« kdy: 02. 08. 2022, 21:09:00 »
Nekdy ti certifikaci ci oborove skoleni plati i agentura, ale to moc nechci. Protoze fakt ze u nich musim mit rok dva galeje mi prijde omezujici. Proto si taky nerikam plat jak vedouci pobocky v lidlu ale nastavuji to tak aby mi to pokrylo naklady. Cimz nepotesim chlapika co mi zde vysvetloval jak funguje trh prace :-)


Máš pravdu, nepotěšil jsi mě. Fakt jsem se snažil, není to těžké, ale ty to pořád nechápeš. Ale moje učitelské geny mi nedají a zkusím ti to vysvětlit ještě jednou.
Nasaď si cenu, aby ti to pokrylo náklady a nabídni to. A když tě vezmou, tak super. Ale možná ses zbytečně okradl, protože tržní cena je dvojnásobná, mohl sis říct i dvakrát tolik. A možná ti řeknou, že jiní nabízí stejnou práci za hodinovou sazbu, která je poloviční. Pak ti nezbývá než se zamyslet, proč máš tak velké náklady a jak to ti jiní dělají, se vejdou do poloviční ceny. Ale pokud je ten zaměstnavatel schopen na tu práci nabírat lidi za poloviční sazbu, tak se prostě musíš smířit s tím, že ty to dělat nebudeš vůbec, nebo to budeš dělat za poloviční sazbu. Tvůj výpočet nákladů je irelevantní.

Stran: [1] 2 3 ... 11