Presne tak, podepisuji.
Hodnotu prace je potreba zjistit, hlavne za zacatku je tezke udelat si predstavu, co je cena obvykla za jakou pozici.
Moje pozorovani je, ze cim mene plati, tim vice takove lidi honi. (mozna neocekavaji kvalitu, tak chteji z cloveka vyrazit kvantitu, dokud to jde). Pozorovat nekdy, co to znamena agile pro offshore indicky team, to je mi jich skoro lito.
Co se vyjednavani tyce, jak uz tu padlo mnohokrat, pokud clovek nekam nastoupi za nejakou castku, uz mu ji nikdy vyrazne nenavysi, i kdyby byl sebeuzitecnejsi. Zrejme nebezpecny precedent. Asi se to na HR skolach nekde uci. Jedina cesta je odejit. Protipriklady budou existovat, ale statisticky nevyznamne.
Celkem casto mi nekdo na zacatku nabidne absurdni castku.(Absurdnost je pochopitelne relativni)
Nemusi to byt ceska firma, zavolal mi headhunter s 20$/hodinu = 160/den.
Jiny za stejnou praci nabidl 300/den a pri mem naprostem nezajmu zacal zbesile prihazovat (abych nezavesil)_a koncil myslim na 450/den. Porad ta sama role.
Nikdo kdo zacne s naprosto nerealistickou castkou nemuze byt seriozni partner (je to dulezite, bude se pravdepodobne skrz nej fakturovat) a radim neprijimat, bez ohledu na jak vysoke castce konci. Zadne "vsak je to o vyjednavani a to je normalni kapitalismus".
Co se tyka realne hodnoty nasi prace, podle mne si uz zakaznici uvedomuji, ze od Cechu muzou ocekavat jine standardy nez od indickych tymu.
Co jsem videl, tak moje produktivita versus indicka produktiva je od 5:1 to 40:1. Obcas je to nekonecno (presneji nenulove cislo:nula), protoze nahonem prebiram problem, co se proste nepodarilo vyresit.
Schopnejsi jedinci v tehle statistice zrejme nemohou figurovat, protoze davno utekli do UK nebo USA.
Nicmene za posledni 2 roky jsem delal nekolik interview indickych programatoru z UK a USA a takovou katatrofu jsem opravdu v zivote nevidel. (na zaklade ceho se dostali do USA a nekolik let tam zili, opravdu nechapu).
Vždy zjištuji v pracích kolik mají kolegové a jiné pozice, abych velmi rychle začal řešit, v případě že jsem pod cenou, jak tu cenu narovnat. O žádné závisti to není, kolegům to přeju, a já chci taky dobré ohodnocení. Je to čistě boj já versus firma. Z mého pohledu člověk, který neřeší kolik kolem něj vydělávají ostatní, ve finále přijde o spoustu peněz.
....
....
Tato zkušenost mne před mnoha lety vyškolila, a věřím že si něčím podobným prošel asi každý z nás. Od té doby velmi řeším v každé firmě peníze, kdo co kolik má. Co si budeme nalhávat, tu práci děláme často čistě pro prachy - ty projekty v korporátech, o kterých předem víte, že k ničemu nebudou, tam se hledá motivace nějakého vyššího poslání těžko. Ty zajímavé práce jsou uplně jinde, a musím uznat, že i nad mé schopnosti, ale ne každý na to má.
Každopádně západ s námi kluky ze socialistického východu dost voře, v IT velmi, a oni moc dobře ví, že si neumíme říct nebo neznáme naši cenu. Za sebe tvrdím - kluci nedávejte jim to zadarmo, pořádně jim při vyjednávání zatopte, budou lhat až se jim bude z uší kouřit, a ve finále vám přistoupí na něco, o čem tvrdili, že je vysněná pohádka šílence z východu.
Je třeba být velmi tvrdý. Naprosto vážně.