1066
Odkladiště / Re:Čeština a IT výrazy
« kdy: 15. 07. 2021, 12:13:46 »
USB thumb drive = USB čumbrk
ale treba je to jen moje rodina
ale treba je to jen moje rodina
Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.
Přijde mi, že si tu pletete slang vs argot. Z wikipedie:IT profesionálové jsou profesni skupina, která mezi sebou mluví slangem. To jen tak na okraj.
- Slang je nespisovný útvar jazyka, který je charakteristický pro mluvčí náležející k určité zájmové nebo profesní skupině.
- Argot je vrstva slovní zásoby, žargon užívaný společenskou spodinou (zloději, překupníky, narkomany apod.)
To opravdu v HA nejde udělat nějaký hook na příchozí data?!Sorry, nevšiml jsem si Petrova příspěvku...Jsem myslel, ze energymonitor je Czech IOT project, kterymu se podarilo vytahnout nejakou dotaci od Cezu.Máš dost zkreslené informace
I kdyz jsem videl diskusi, ze tu hardwarovou cast obslehli odjinud.Energomonitor je ryze česká firma se zahraničními partnery a zahraniční majetkovou účastí (minoritní podíl belgické developerské firmy). Od ČEZu jsme nedostali žádnou dotaci, měli jsme s nimi nějakou spolupráci, ale byl to spíš krátký projekt a už je to dávno. Hardware máme kompletně vlastní. V začátku Energomonitor fungoval tak, že vlastní hardware neměl, psali jsme jenom firmware, backend a frontend. Ale to už je víc než pět let zpátky. Firma, která původní hardware vyráběla, zkrachovala. Nic jsme od nich "neobšlehli", byla to spolupráce.
Nějaké povídání o Energomonitoru je třeba tady: https://soundcloud.com/czpodcast-1/cz-podcast-207-svet-iot-s-energomonitoremTohle nejsou cesi, to je ta puvodni inspirace pro ten cesky projekt?OpenEnergyMonitor je čistě opensource projekt, který nemá s Energomonitorem nic společnýho - ani hw, ani sw. Jenom název je podobný, nic víc. Nevím, jak je to teď, ale OpenEnergyMonitor měl vždycky jednodušší "old school" backend - PHP, MySQL... V Energomonitoru jsme vždycky používali spíš bleeding edge technologie, takže ani inspirace tam žádná není ani z jedné strany.
Dlouhodobé ukládání dat v HA se řeší pomocí InfluxDB, následně vizualizace pomocí Grafany. Jinak měření spotřeby elektrické energie, vody a plynu mám vyřešeno pomocí projektu OpenEnergyMonitor https://openenergymonitor.org/, kde je pěkně udělané ukládání dat a možnost grafů, vše s ohledem na spotřebu energií, dá se opět dobastlit cokoliv. HA si z toho tahá data pro svojí potřebu, například automatizací.
K tomu asusu se ani nepriblizuj
Mám se stejnou síťovkou úplně jiné zkušenosti, ALE!
- ovladač vzít přímo od Aquantia, protože na ASUSu jsou staré...
- funguje spolehlivě na Windows, na Linuxu jsem to nezkoušel
- Karta se zdá být poněkud vybíravá na SFP moduly, zlobila...připojil jsem jí DAC Kabelem a ok...nevím proč, ale origo Cisco v ní prostě nejelo dobře
- měl jsem stejnou kartu i na Ethernet a nad 10metrů to byla bída...při zatížení se to sr....fuj, do 10ti metrů naprosto ok bez výpadků s Cat 6a kabelem
Doslova za par korun se da sehnat (pouzita) jednoportova SFP+ karta Mellanox ConnextX-3. Do 5k i s deskou se to nevejde, ale alternativa ke kartam od Asusu a spol. je to zajimava.
Mam doma x86 router s dvojSFP+ kartou od Dellu s chipsetem od Broadcomu a nejvic mi na tom vadi hlucny vetracek. ConnectX-3 ma pasivni chlazeni; mam ji ve druhem stroji a planuju ji poridit i pro router, misto karty od Dellu.
Zatim nedostupnou alternativou k x86 by mohl byt Turris Omnia 2022, ktery ma mit desetigigabitove rozhrani. Cena ani dostupnost ani presnejsi parametry ale jeste bohuzel zname nejsou.
Tak jako možná by do APU šlo dát adaptér z miniPCIe na plné PCIe a do toho https://www.czc.cz/asus-xg-c100f/250704/produkt. Ale celé to určitě vyjde hodně přes 5k a nevím jakou generaci PCIe a kolik linek to má - aby to tu desítku dalo.
Tak ono je velký rozdíl mezi programátorem, co si chce odkroutit svých 8 hodin a udělat 1 JIRA ticket týdně, a někým kreativním, kdo tím prostě žije a dokáže vyřešit třeba nějaký komplikovaný problém. Přiznejme si, že hodně jobů je prostě zedničina - programátor jen skládá cihly na sebe, a to je celá jeho činnost, kam je skládat a jak už někdo vymyslel za něho
Na druhou stranu i takový jsou potřeba - kdyby byli všichni jen architekti, tak kdo by stavil
Hele všechno má něco, ti lidé co je to programování chytne a jedou 10 hodin ve flow 6 dní v týdnu a o programování přemýšlí i když spí, tak třeba často nejsou schopni udělat dokumentaci, vyjít s ostatními, nebo prostě si nechat do projektu kecat a řídit ho týmově.
Já osobně po letech si chodím odkroutit to své, po práci o práci fakt nepřemýšlím, mám vlastní život, má to ovšem i mnoho výhod pro zaměstnavatele, nějak neřeším jestli mě technologie baví nebo nebaví, jdu si odkroutit svoje, taky neřeším politiku a to že mi každý do toho kecá, jdu si odkroutit to svoje. Taky zvládám perfektně administrativu, dokumentaci a mnoho detailů, které programátoři ve flow moc nedávají.
Před časem jsem tu měl malíře, prostě kafíčko, pohodička, makal ve svém tempu, pečlivý, nijak nedřel ani se neflákal, za mě, ideální člověk na najmutí, veskrze to je to co chceš, aby člověk byl předvídatelný a pracoval v daném tempu jak švýcarské hodinky.
Samozřejmě, že je fajn mít i vysoce výkonné lidi, ale na nich se tým nepostaví, to máš pak takový tým, že když přijde vedení společnosti s něčím, co se těmto vysoce výkonným lidem nelíbí (protože práce je jejich totální hobby), tak ti pak odejde celý tým, a to není nej. Kolikrát je fajn mít v týmu lidi, který když jim řekneš že budou topit koťátka to udělají, když to ponese prachy a moc se u toho nenadřou, minimálně v korporátu.
no tak kdyz uz jsme u toho kliknuti na vypinac, tam by baterka nemela byt vubec. na fyzicka akce co to detekuje nebo meri by mela na ten jeden radiovy beep mela stacit.
Máš tip na nějaké moduly?