Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - pruzkumbojem

Stran: [1] 2 3 ... 75
1
O serveru Root.cz / Re:cojsou dorky ?
« kdy: 26. 05. 2023, 15:51:45 »
https://www.techtarget.com/whatis/definition/Google-dork-query

ten clanek je pekne starej, podle mne to uz google umyslne roz**al a uz to spis nefunguje nez funguje.

Článek je starý, nelze přidávst komentáře.
https://www.root.cz/clanky/jak-velky-problem-jsou-open-redirection-zranitelnosti-nejen-na-ceskem-webu/nazory/

"S pomocí dorků"

Co je to za?

2
Software / Rekurzivní porovnání adresáře v MC
« kdy: 26. 05. 2023, 15:23:28 »
zda se mi to, nebo to proste vubec nejde?

po chvili jsem hledani jsem nasel nejakou 12 let starou chybu, bez aktualizace

BTW jsem se zeptal GPT a vyblil mi tunu textu, jak to nainstalovat, ale vlastni rada byla fantasmagorie.

3
Bazar / Re:Prodám NAS Synology DS1511+
« kdy: 26. 05. 2023, 00:38:01 »
ale no tak. sestrelujete cizi inzerat, i kdyz tam nema premrstenou cenu. Jen vas (taky jsem poskocil) popudilo to "profesionalni"

sam si sestavuju ZFS NASy, a obcas je to vopruz. Nekomu se to bude hodit. Prusvih bude v maximalni velikosti disku co to podporuje.

4
Sítě / Re:Tip na krimpovací kleště
« kdy: 22. 05. 2023, 21:33:17 »
OK, ale tenhle argument nerad slysim od cloveka, co potom 4x za kazdy mesic zmizi, protoze "si jde vyreklamovat naradi".
Taky existuje neco jako hodnota casu.



Ty Knipexy jsou úplně v pohodě a je šumák, jestli se dělají v Číně nebo někde jinde (ostatně v Číně se dělá spousta věcí a rozhodně není všechno aušus, jak se někdy mylně traduje). Navíc je na ně zákonná záruka 24 měsíců (oproti prakticky nulové záruce na Ali).
Není ale třeba si připlácet za Knipex, stačí koupit ty samé, co nejlevněji to půjde. Pokud se v Lidlu objeví jako Parkside za 249,- není důvod je nevzít.

5
vytesat do kamene. jinde najdes vlakno tykajiciho se meho boje "
jak vypacit 5 mesicu faktur" ze svycarskyho zakaznika.

6
tak se uklidnime....

7
Studium a uplatnění / Re:Stěhování do zahraničí?
« kdy: 16. 05. 2023, 22:38:15 »
No. jsem nejakou dobu stravil v tom Luxu a reknu ti, ze tam kazdej ma jen jedinej sen, koupit si vlastni bydleni. Miluju sermovani rychlokvasenymi statistikami pulikovane v nejakem bulvaru, ktere zamenuji priciny a nasledky.

si vetsinou jen kladu otazku, zda je to nejakej woke autor, co musi prosadit spravne mysleni u mas nebo co je za tim za lobismus.

Je také možné zbavit se utkvělé představy (diag: ideé fixe, léčitelné psychofarmaky, kontaktujte svého psychiatra ;-) ), že je nutné bydlet za každou cenu ve vlastním. Dovolím si citaci z článku, který jsem nedávno četl

Citace
Bohatí Evropané bydlí v nájmu, chudí ve vlastním. Největší podíl obyvatel bydlí ve vlastních domech a bytech v druhé nejchudší zemi Evropské unie – Rumunsku. V nájemních bytech tam bydlí pouhých 3,1 procenta obyvatelstva. Druhé je s 92 procenty vlastního bydlení Slovensko. U třetího Chorvatska s 91 procenty statistiku zkresluje vysoký počet domů určených pro turisty. Všech sedm zemí, kde je nejvíce vlastního bydlení, kromě zmíněných Maďarsko, Litva, Polsko a Bulharsko, patří k chudší či nejchudší části kontinentu.

Na opačném konci, s největším podílem nájemního bydlení, jsou naopak bohaté země EU: Lucembursko, Švédsko, Francie, Dánsko, Rakousko a Německo. V Rakousku a Německu je podíl lidí, co bydlí v nájmu, z celého EU nejvyšší – téměř polovina. V Německu, kde je nájemních bytů úplně nejvíc, žije ve vlastním jen 50,4 procenta. Česko patří k zemím, kde vlastní bydlení výrazně převažuje. Ve vlastním bydlí 79 procent Čechů.

8
Není tam schovaný pravý opak? Jak jim ještě jednou tolik natece odjinud?

Si doteď pomatuju, jak mi docent na MFF vykládal , že má základní plat pod 20t ( bylo před lety).
O dvě hodiny z něj vypadlo, že se mu dalších 60t odlévá z grantu.v té době opravdu veliký peníze.

Jenom v jeho hlavě to tak nějak nepočítalo do jeho příjmu.

BTW prosím neotevřete téma, jak to u grantu není mozne


quote author=xyz link=topic=27584.msg388094#msg388094 date=1683964219]


https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-univerzita-az-na-prikaz-ministerstva-sdelila-kolik-brala-nerudova-230633

No vida, takze kazdy dobry vyvojar v Cesku bere 1.5 nasobek nez rektor university. :-)
[/quote]

9
hezka filipika,ale opravdu nesouvisi s tematem.

Hele pokud nemáš vyloženě štěstí, tak čím víc vyděláváš, tím víc do toho musíš dávat. Pak už jedině zbývá krást - o tom vědí své majitelé mnohých českých firmiček, kteří si kradením nenasmlouvaných a neproplacených hodin od svých zaměstnanců nahrabávají zisky a v podstatě celý jejich business je na tomhletom principu založen. Ne nadarmo lidi říkají "nekradu" když na něco předraženého a zbytečného nemají peníze.

10
kontakty moc nemam  vsechno ke mne chodi pres linkedin.

V 99 percent je to o kontaktoch, dobre platene joby sa na internete nehladaju..

11
je to stress. hodne prekousnout.ja jsem obetoval fakt hodne (ale ja jsem byl ukrutne pritlaceny do kouta kvuli financnimu pruseru)

pokus si nedovedes predstavit, ze neco odtrpis, potom proste vzdej svoje sny o penezich, protoze mas nyni adekvatne sve pohode.


Já si třeba neumím představit, že bych jel někam do ciziny pracovat v IT, a odtrpět tam i jen pár let. A asi nejsem sám, protože jak říkám nikdo to v mém okolí neudělal - dodávám že v IT, kuchaře nebo různé dělníky nepočítám. Ono kontakty na lidi z ČR taky nejsou bezcenné, nebo to že pracuješ ve městě, kde potkáváš ve firmách lidi kteří byli třeba tví spolužáci atp.

12
Sítě / Re:2.5G ETH do 10G optiky
« kdy: 11. 05. 2023, 22:16:19 »
nice, tohle si nacpu to me knowledge base.
thx

Jen pozor, tohle je spf+, to můžeš strčit pouze do spf+ (2.5G, 10G) switche, do spf (1GB) to s velkou pravděpodobností nepůjde, kompatibilita je pouze zpětná a ne dopředná.

Mám zkušenosti, které jsou s tímto v rozporu.

Nejprve vsuvka: v SFP/SFP+ slotu jsou relativně běžné dvě různé normy:

A) SGMII/XGMII = modernější varianty MII, tzn. transceiver/modul obsahuje Eth PHY, počítá se s tím že může podporovat širší spektrum rychlostí a duplexů (nezávisle na rychlosti MII sběrnice v SFP slotu), dá se s transceiverem o tom přes MDIO popovídat. Původní MDIO nejde poslat přímo na pinout SFP šachty => v případě SFP se používá transport MDIO over I2C, který jede na jiné adrese, než MSA SPD EEPROM = SFP modul má oboje. Potíž je, že standardní je pouze základní sada MII konfiguračních registrů v transceiveru, a reálné transceivery používají proprietární rozšíření, pro která musí mít hostitel (switch/počítač) specifický ovladač... proto se transceivery tohoto typu obecně moc neujaly, čest výjimkám. Rozhodně tyto transceivery nejsou zrovna univerzální.
Transceivery typu MII z definice obsahují malý buffer, aby mohly pakety forwardovat (store and forward) mezi rozdílnými rychlostmi na MII a na vnějším Ethernetu.

B) SERDES = synchronní stream, tradičně na rychlosti PHY transceiveru (který je součástí hostitele), SFP modul tradičně umí jedinou pevnou rychlost a jedná se tradičně o hloupý opakovač/konvertor metalika/optika. SERDES SFP se vyskytují s rychlostmi 100M/1G/10G (tradičně umí pouze jednu z nich). SERDES SFP na trhu naprosto převažují.

No a pak jsou všelijaké exotické varianty.

Jsou dual-rate SFP transceivery 100/1000 Mbps SERDES.
Jsou dual-rate SFP+ transceivery 1/10Gbps SERDES.
Jsou switche s dual-rate porty SFP 100/1000 Mbps SERDES.
Jsou switche s dual-rate porty SFP+ 1/10Gbps SERDES.
Stále se jedná o tupé opakovače, jenom umí pracovat synchronně na té nebo tamté rychlosti. SPD EEPROM má pro toto podporu, takže pokud tomu rozumí taky switch, tak si z toho svoje vybere (nabídne jednu nebo druhou rychlost nebo oboje).
Osobně jsem viděl levný SFP+ modul dual-rate 1/10Gb SERDES fungovat v SFP 1Gbps síťovce DeLock s čipem i210. Ono to dává smysl - mechanický rozměr, pinout SFP konektoru a napájecí napětí jsou pokud vím stejné.

Pak jsou zřejmě moduly (jak mě nedávno upozornil zkušenější zákazník), které mají sice v SFP šachtě rozhraní SERDES na konkrétní rychlosti (třeba 1 Gbps), ale dělají store and forward a směrem ven mohou umět jinou rychlost než na vnitřním SERDESu - například pevných 100 Mbps optiku, nebo multirate metaliku. Takové transceivery/moduly lze použít i ve slotu, který neumí nic jiného než SERDES  o pevné rychlosti (která musí souhlasit s podporovanou rychlostí SFP modulu). Rozumí se, že vůči hostiteli takový modul nabízí v SPD EEPROM jenom SERDES na podporovaných rychlostech, a hostitel také tyto rychlosti vidí (podle mého ani nesahá přes i2C na modul, ale vezme údaj ze svého vlastního PHY). Ve skutečnosti do vnějšího Ethernetu se ale modul může linknout úplně jinou rychlostí. Což se z hostitele zřejmě nedá zjistit.

Takže pokud zmíněný modul od Mikrotiku umí metaliku od 10 Mbps do 10 Gbps (bravo!) a vůči hostiteli má dual-rate SERDES (košer oznámený v SPD EEPROM), může klidně fungovat jak v SFP+ slotu s podporou 10 Gbps only, nebo nejspíš i v SFP slotu s podporou 1 Gbps - pokud si hostitel dokáže přebrat údaj z SPD EEPROM o podpoře 1/10Gb SERDES ze strany modulu.

Nevýhodou je právě to, že SFP modul se chová sice jako bridge, ale nemanažovaný = z hostitelského zařízení se nedá dopátrat, jakou rychlostí jede vnější ethernetový port modulu, případně mu nějakou rychlost/duplex konfiguračně vnutit.

13
jeste jednou si to precti, pise "ZO" Slovenska

a to vypada jako plat, nikoli contract. To ma mnohem vetsi hodnotu nez 10 000MD.
Jen mi neni jasne, zda do toho je zapocitan bonus a RCU.

Jasne ze to je mozne ... ja robim zo Slovenska pre jednu firmu v SV a ako vychodoeuropanovi mi dali 165K USD rocne.

Inak ludi z Apple mam "na drate", su to kvalitni programatori, kazdy jeden z nich co pozeram co robia (a ako) ... kod ako vino co ma hlavu a patu. Tie peniaze su zasluzene.

Ale remote to nemáš, musel jsi se tam přesunout, že? Tak já bych potom počítal, kolik tě vyjdou náklady na živobytí, kolik ty sám si ceníš toho, že nemůžes být doma na Slovensku mezi svýma, ale místo toho jsi v SV. A potom bych se podíval, kolik člověk dostane v Praze, dobrý senior může mít přes 10000,- MD (o ostatních výhodách pomlčím).

14
Sítě / Re:2.5G ETH do 10G optiky
« kdy: 11. 05. 2023, 17:33:19 »
neni to prekombinovane?

pokud prodejce bere veci vracene do 14 dni od objednavky v eshopu, tak neni zadne riziko si ten tranceiver"pucit", ne?
dle mne je tam velka pravdepodobnost, ze to bude fungovat (pokud tam je skutecne sfp+ samozrejme)

hmmmm

začínám spíše přemýšlet o vmezeření tohoto https://planetechusa.com/product/xt-705a-10g-5g-2-5g-1g-100m-copper-to-10gbase-x-sfp-media-converter/

15
Sítě / Re:2.5G ETH do 10G optiky
« kdy: 11. 05. 2023, 17:25:15 »
nic z toho nevypovida, zda to jede 2.5G nebo 1G nebo jinak. ono se Ubiquiti moc veci v GUI neda verit (rikam jako aktivni uzivatel)

Nicmene jsem udelal jiny pokus na starym enterprise hardware, ktery dopadl stejne.

notebook Lenovo
 ->
USB 2.5G tranceiver
https://www.secomp-international.com/en_US/value-usb-3-2-gen-1-type-a-to-2-5-gigabit-ethernet-converter/i/12.99.1130-5
 ->
2m kabel cat7
 ->
zmineny tranceiver MikroTik RJ45 SFP+ 10/100/1000M/2.5G/5G/1
https://www.suntech.cz/mikrotik-rj45-sfp-10-100-1000m-2-5g-5g-10g-metalicky-modul_d441064.html
 ->
Brocade ICX6450
https://www.dataswitchworks.com/ICX-6450-48P.asp

Brocade rika: Actual Speed/Mode:10 G
Lenovo WIndows 10 rika: 2.5G

realna prenosova rychlost 248-252 MB/s (z NASu co pro stejny soubor pres dva ty Mikrotiky proti sobe dava 500-800MB/s))


Přesně tenhle SFP modul používám v Ubiquiti UniFi Dream Machine PRO, který podporuje pouze 10G.
Switch mi ukazuje rychlost 10G a druhý konec mám zapojený do 2.5G sítovky.

Stran: [1] 2 3 ... 75