Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - farbydos2

Stran: 1 ... 4 5 [6]
76
Studium a uplatnění / Re:Štúdium fyziky
« kdy: 19. 01. 2021, 10:11:08 »
Ad “ Ja som vždy chcel vedieť, kde sa to, čo sa učím v praxi využíva. ”: Makovec určitě vypíchl jednu důležitou věc. Někdy je potřeba trocha sebezapření a disciplíny. Hlavně ve chvíli, kdy člověk začíná s něčím novým. Strašně ale záleží na učitelích a na jejich pedagogických dovednostech.

Když se zeptáte, proč má smysl učit se řešit systémy lineárních rovnic, nikdo nenabídne univerzální odpověď. Dají se použít leckde. Je to trochu jako: proč má smysl učit se anglicky, když žiju na Slovensku (v Čechách)? Lidi kolem mě nemluví anglicky. Odpověď by mohla znít: protože by mohlo být fajn přečíst si něco v angličtině nebo by mohlo být fajn domluvit se s někým z ciziny (a angličtina je dobrý výchozí bod). Podobně se dá dívat i na (lineární) algebru; zde člověk dostane nový nástroj, který může používat podle libovůle. Je potřeba naučit se trochu gramatiky (formalismus), je potřeba naučit se základní slovíčka (definice) a je potřeba dostat přehled základních poznatků (věty). Když se cestou naučí obecné principy jako dokazovací techniky, schopnost argumentovat v důkazech, schopnost formulovat problém v dané řeči, nemusí to být ztráta času.

Na druhou stranu by určitě leckomu při studiu pomohlo, kdyby měl možnost nahlédnout k nějakému konkrétnímu použití. Tady už strašně záleží na kantorech. Někteří umí látku vyložit úplně nenuceně: máte pocit, že každá definice má smysl a že vše plyne jako voda v řece. A pak se někdy dostane na suchý výklad definice -> věta -> důkaz -> definice -> věta... Tam třeba nemusí pro začínajícího studenta dávat smysl diskutované pojmy definovat nebo se definice může zdát docela nevysvětlitelná.

77
Studium a uplatnění / Re:Štúdium fyziky
« kdy: 18. 01. 2021, 22:44:11 »
Měl jsem rozepsanou dlouhou odpověď o smyslu systematického, ale fórum mě odhlásilo...

Našel jsem ale: https://danaernst.com/resources/free-and-open-source-textbooks/. Hezky píše taky Steven Strogatz, super je topologie od Munkrese nebo knížky o algebře od Conwaye. Z československé fyzikální literatury stojí za zmínku Kvasnica

Jaká je tvá znalost matematiky a fyziky? Už studuješ nějakou VŠ?

78
Studium a uplatnění / Re:Štúdium fyziky
« kdy: 18. 01. 2021, 18:47:07 »
Vysokoškolská fyzika se od středoškolské dost liší. Záleží, jak specializovanou školu si vybereš, ale není ojedinělý postup, kdy se kombinuje studium matematiky a patřičné fyzikální disciplíny. Třeba jako základní oblasti fyziky ve standardních kurzech vystupují:
mechanika (a k ní komplementárně matematický aparát k diferenciálnímu počtu, diferenciálním rovnicím atp.),
termodynamika a statistická fyzika (kde se pracuje s parciálními diferenciálními rovnicemi, fázovým prostorem nebo statistikou),
elektřina a magnetismus (polní formalismus, Maxwellovy rovnice, diferenciální geometrie, formy, tenzory),
teoretická fyzika (Lagrangeovy rovnice, Hamiltonovy rovnice, variační principy, integrální a diferenciální tvary fyzikálních principů),
relativistická fyzika (diferenciální geometrie),
kvantová fyzika (funkcionální analýza, statistika, diferenciální rovnice),
kvantová teorie pole...

Jsou školy, kde jednotlivým kapitolám přísluší (i vícesemstrální) předměty. Třeba MatFyz nebo FJFI. Někdy se probere velká část seznamu v jednom vícesemestrálním kurzu fyziky. Hodně záleží, jak do hloubky bys chtěl fyziku studovat a kolik matematického aparátu se chceš učit. Co se týče mezioborovosti, ještě víc záleží, co z biologie děláš.

Pro biologické struktury může být matematický a fyzikální popis dost komplikovaný. Mohou se třeba vyskytovat struktury podobné fraktálům -- plíce, neuronové sítě --, může se stát, že je potřeba používat nelineární modely, které podléhají nestabilitám nebo podle výchozích podmínek dávají kvalitativně odlišná řešení: třeba analýza pevných bodů logistické rovnice, jež tvoří nejjednodušší model růstu populací: https://www.youtube.com/watch?v=ovJcsL7vyrk. Kdyby ses chtěl podívat na kvantovou biochemii, budeš potřebovat aspoň elementární znalost numerických metod a funkcionální analýzy. To samozřejmě nepíši, abych tě odradil; naopak: snažím se v krátkosti nastínit šíři oboru. Určitě je co studovat a určitě jsou mezioborové přesahy hrozně zajímavé.

Můžeš si v knihovně půjčit třeba pár knížek od Kvasnici, existuje volná verze skript z analytické mechaniky od profesora Hlavatého:https://physics.fjfi.cvut.cz/files/predmety/02TEF1/AnalytickaMechanika1.pdf. Můžeš prolistovat wikiskripta: http://wikiskripta.fjfi.cvut.cz/wiki/index.php/Hlavn%C3%AD_strana nebo zkus projít YouTube kanály příslušných univerzit. Možná některé nechaly své kurzy veřejně. Stanford má několik úvodních kurzů s Leonardem Susskindem. Tam by se dalo přístupnou formou proniknout aspoň rámcově, oč při studiu fyziky běží.

79
Server / Re:Padající Samba
« kdy: 21. 12. 2020, 10:22:26 »
Podařilo se s tou sambou nějak pohnout? Vlastně by mě dost zajímalo, co se tam děje. Jen taková střelba do slepa: nezkoušel jste si hrát s úrovní logování? Třeba by detailní log nasměroval ještě někam dál.




80
Server / Re:Padající Samba
« kdy: 13. 12. 2020, 10:35:55 »
Podle manuálu smb.conf by parametr valid_users měl mít hodnoty oddělené čárkou (aspoň tak je tomu
v příkladu https://www.samba.org/samba/docs/current/man-html/smb.conf.5.html.

Třeba to pomůže.

81
Server / Re:Padající Samba
« kdy: 11. 12. 2020, 23:40:13 »
Co napíše status?  Bylo by možné nasdílet /etc/samba/smb.conf?

82
Software / Re:SW licence Autodesk
« kdy: 23. 05. 2020, 21:42:01 »
Návodná dobře myšlená nápověda: Nehledejte jak s distributorem/autorem slovíčkařit, hledejte cestu jak mu vysvětlit vaši situaci. Dnes jste to zde popsal celkem dobře, tedy totéž distributorovi.

Když to totiž rozehrajete tak že dojde na slovíčkaření, distributor skoro jistě vyhraje a ani se nebude muset moc snažit. Slovíčkařícímu prudiči nikdo nevyhoví už z principu, zejména když jsou karty rozdány tak jak jsou rozdány.

Jistě. Nejde o slovíčkaření. Jen bych se rád poučil z vlastní hlouposti a rád pro příště věděl, jak se můžeme mýlit. S distributorem jsme zahájili jednání minulý týden  ještě dříve, než jsem napsal sem na fórum. Jednání bylo veskrze smířlivé a ani jedna ze stran se neměla k vytváření sporu. Distributor nabídl, že se může pokusit nabídnout lepší podmínky v rámci hromadné aktualizace i pro navazující podniky atd. My teď jen budeme muset interně rozhodnout, zda chceme produkty Autodesku aktivně rozvíjet, nebo zda je necháme dožít a rozšíříme se směrem k DS (Catia, Solidworks).

Co se stanic týče, není vůbec taktické mít šrot. Jednak se na počítačích hůř pracuje, jednak jsou poměrně dobře specifikované minimální a doporučené požadavky pro efektivní využití software. U nás se zpravidla používají Delly Precision ve vyšších konfiguracích. Zatím jsme stanice vyřazovali jen kvůli "morálnímu zastarání", takže o selhání hw bych se tak nebál. Rozhodně se mnohem snáze vyřizují servisní požadavky s podporou, když vidí, že software běží na kloudném hardware.

83
Software / Re:SW licence Autodesk
« kdy: 23. 05. 2020, 20:51:48 »
Bavíme se o obchodním vztahu, kde protistrana tazatele podvedla (naslibovala nekonečnou licenci a teď to jde vypnout). To je fakt „kapitalismus“, „trh“ a „obchod“ přesně podle pouček.

Podle toho, co berete jako "naslibovala". V podmínkách to vysvětlené mají a měli. Alternativy nabídli. To podle mě není podvod.

Nejsem si jist, zda čtu sdostatek pečlivě, ale nemohu nikde najít bližší detaily k upřesnění termínu "perpetual license". Mohl bych Vás poprosit o odkaz? Díky moc.

84
Software / Re:SW licence Autodesk
« kdy: 23. 05. 2020, 10:59:22 »
@feshqlqjkdrtnbweoa a @Miroslav Šilhavý Díky za podnětnou reakci.

Asi jsem na začátku špatně téma nasměroval. Nejde o nalezení vhodného firemního CADu. Vaše argumenty o "pořádném CADu" a LTS dávají samozřejmě smysl. Od toho je třeba Catia, NX atp. Firma má navíc koupené subscription k Solidworks, takže CAD je teď víceméně vyřešený. Dalo by se do budoucna uvažovat o nákupu Catie, protože ta krásně zapadne do zaběhlého ekosystému. Inventor 2017 se drží kvůli zpětné kompatibilitě a kvůli klientům (viz dodatek na konci). Debata o konzervativnosti/progresivnosti software je namístě a rád v dodatku doplním detaily z našeho kontextu.

Poslední příspěvek p. Šilhavého je, myslím, dost dobrou odpovědí, na můj dotaz. Všichni víme, že konzervovat SW z roku 2017 "do nekonečna" nelze. Nákup boxových licencí s "neomezenou platností" byl proveden po poměrně pečlivém zvážení. Jediná má pochybnost spočívala v obratu: vaše licence bude platit samozřejmě bez omezení, přesně, jak bylo uvedeno. Jen už nepůjde (re)aktivovat. S podobnou praktikou jsme se u Autodesku nesetkali. Pro předchozí projekty se dlouho dobu konzervovala verze 2013, a to i přes skutečnost, že nás subscription posunulo až na verzi 2016. (Jak někdo správně podotkl, nejstarší podporovaná verze je 3 roky za aktuální, a tak se tehdy se rozhonikdy dovalo, jak s Inventorem naložit dál. Vzhledem k přeorientování na software od DS se rozhodlo o fixování licence Inventoru.) Druhou možností bylo nechat Inventor 2013 v provozu s tím, že již nebude dál oficiálně podporován. Aktivace by ale fungovala až do letošního roku. U Inventoru 2017 byla efektivně možnost aktivace zkrácena o 3 roky. Zde jsme rozhodovali především na základě předchozí zkušenosti a po nikom jsme explicitní ukončení možnosti aktivace nežádali: doposud morální životnost software končila před oficiálním vyřazením aktivačních systémů. To je samozřejmě naše chyba. (Jedním z popudů k založení tématu bylo také ukázat ostatním, jak předchozí zkušenost nemusí hrát roli a jak ošemetně se dá naložit s "permanentní" licencí.) Ten Inventor nás netrápí tak strašně, abychom se situací jakkoliv vážněji zabývali, určitě se s nikým nebudeme soudit a určitě nebudem pokoutně obcházet aktivační mechanismus.

Dodatek:
Protože se v roce 2017 vědělo, že zadaný projekt chce zákazník v Inventoru, koupilo se menší množství licencí s naprosto konkrétním cílem: poskládat železniční stroj v tomto CADu. Zároveň se ale dopředu vědělo, že nebudeme kvůli návaznosti výroby a kvůli klientu samému moci jednoduše přejít na novější verzi. Berte to jako vnější podmínku. Proto jsme zastoupení explicitně žádali o trvalou licenci. Co se zkušenosti z dřívější doby týče, byl pro jiný předchozí projekt zvolen Inventor 2013 a ten šlo používat do letošního roku bez problému. Můžeme zákazníka poslat k šípku, ať osloví někoho jiného, ale nevím, jak bychom s takovou pochodili.

Nejsem si jistý, jakou máte představu o konstrukčních projektech, ale dost často nás někdo osloví s ohledem na odbornost strojařskou nebo s ohledem na know-how. Zabýváme se projekty zakázkových železničních stavebních strojů, takže samotný návrh zabere hodně času (u velkých projektů roky). Na podobné projekty se Inventor tak dobře nehodí. Víme to, ale přemluvit zákazníky a výrobu, ať všichni přejdou na jeden z "vyšších" CADů je už nad naše schopnosti. (Záměrně používám dokonavý vid přemluvit, snažíme se je přemlouvat :) )

85
Software / Re:SW licence Autodesk
« kdy: 21. 05. 2020, 23:44:49 »
@feshqlqjkdrtnbweoa Shrnu odpoveď bez citací konkrétních pasáží.

Psal jsem, že konstrukční prostředí je hodně konzervativní. Důvodů je několik. (i) Děláme zakázky i pro ruské či indické klienty. Ti jasně řeknou, že jakýkoliv novější CAD je z jiného vesmíru. Můžeme zakázky odmítnout, ale vedení se rozhodlo, že pro nás mají smysl (jde zpravidla o dlouhodobé projekty). (ii) Projekty, které konstruktéři zpracovávají, se postupně sestavují v řádu let, a to nejen v naší firmě, proto je potřeba se na začátku s ostatními sjednotit a pak vše dokončit v jednom typu CADu (víme, že převod mezi CADy nebo různými verzemi daného CADu je možný, ale v praxi se ukazuje jako dost nepříjemně zdlouhavý). (iii) Zkusil jste někdy nasadit ve firmě čerstvě vydanou verzi CADu? My jsme takto zkoušeli Inventor 2013, 2016 a 2017, Solidworks 2016 a 2019. V každém případě byl software první rok hodně neodladěný. Pro produkční nasazení není reálné nasadit rolující subscription a držet se posledních verzí. Nám se u Solidworks osvědčil roční odstup. Inventor 2017 fungoval u nás doopravdy dobře někdy v druhé půlce roku 2018 (měli jsme zaplacenou podporu přímo od distributora, každou iteraci prováděli přímo jeho technici). Třeba u Solidworks 2019 byl dost zásadní bug v licenčním serveru a ten není opraven ani po roce, kdy jsme jej opakovaně hlásili podpoře (placené ze subscription). Podklady prý vždy předali DS, ale reálný výsledek nikde. Bohužel je u těchto "středních CADů" vývoj takový neohrabaný: stable verze od distributora by mohla být takový release candidate. Proto se nedá divit, že jsou konstruktéři z každého updatu jako na trní.

Věčné časy jsou, jak sám uvádíte, neuvěřitelně relativní pojem, souhlasím. V kontextu strojařských nástrojů je ale cyklus vývoje SW hodně zpomalený. Podívejte se třeba na periferie různých strojařských udělátek. V Inventoru za posledních pár let nepřišla žádná změna, pro niž be se stal software doopravdy mnohem lepším strojařským nástrojem. Mění se rozhraní a přidává se práce v cloudu. Pokud ale ve firemním prostředí pracujete aspoň trochu jako člověk, máte už dlouho dobu správu dat vyřešenou nezávisle na cloudu Autodesku nebo kohokoli jiného (Solid má PDM, Autodesk používá Vault). Co se změn rozhraní týče, zpravidla se uživatelé CADu zlobí, že se jim mění profesionální nástroj pod rukama.

Cílem odstavců výše nebylo nijak plakat. Osud těch Inventorů je asi jasný a firma si s tím poradí. Jen jsem chtěl nastínit, že existuje i prostředí, kde je vyšší míra konzervativnosti a kde možná není podobný přístup úplně k ničemu.

Jen dodám, že názory na různé CADy jsou zprostředkované: já sám nejsem konstruktér. Překvapivě dobře se na nich ale shodují různé generace strojařů, konstruktéři i z jiných firem atp. Možná na tom něco bude, ale z vlastní zkušenosti CAD neznám.

86
Software / Re:SW licence Autodesk
« kdy: 21. 05. 2020, 21:24:47 »
A nestačilo to provozovat na virtuálce se snapshotem a bez připojení k netu?

Neoficiálně určitě ano. EULA ale použití ve virtuálním prostředí zakazuje.

87
Software / Re:SW licence Autodesk
« kdy: 21. 05. 2020, 15:10:02 »
Děkuji všem přispěvatelům. Zkusím rychle odpovědět na pár dotazů a pak přidám obecnější odpověď.

Citace
Ta aktivace licence probiha online nebo telefonicky? Je o ni nejaka zminka v licencnim ujednani?

Licenční ujednání je k nahlédnutí v jen v EULe: http://download.autodesk.com/us/FY17/Suites/LSA/cs-CZ/lsa.html?fbclid=IwAR2p_df09E4A3ZvSIkyv3dtDB1q1eUX8hvIXbSEdUjFHibmF8S_w0mAxiQY. Aktivace se provádí přes internet. Zadá se produktový klíč a aplikace zkontroluje platnost ověření (nejspíš počet aktivací). Při reaktivaci je potřeba postupovat podle pevně daného postupu, kdy se licence "vrátí" a pak znovu aktivuje. Alternativou je vygenerovat při reaktivaci žádost, kterou ověří obchodní zastoupení.

Citace
To, co treba osobne pouzivam z drazsich SW je Altium Designer - sw se sice kupuje, ale rocne se pak plati pausal za zpristupneni aktualni verze - ale po tom co vyrobce nebyl schopen opravit nekolik kritickych bugu, ktere jsem jim reportoval, jsem se nadale odmitnul ucastit tohoto pro nas nevyhodneho modelu - porad ale zustala moznost pouzivat posledni verzi - s urcitou fixni sadou bugu.

Ano, souhlasím. Přesně tendo model jsme nasadili při nákupu Solidworks. Zaplatil se jednorázový poplatek z licenci a pak se ročně platí tzv. subscription. Z vlaku se ale (aspoň nyní) dá vystoupit. Také je výhodou, že Solidworks lze provozovat s vlastním licenčním serverem, který musí DS ověřit. Po ověření ale může náš licenční server obhospodařit klienty ve firmě samostatně. Jednotlivé klientské stanice pak sice komunikují se servery DS (viz téma o údajném zneužití licencí SW, které běží paralelně v sekci Software).

Citace
Rozumím tomu správně, že Autodesk kdysi nabídnul bezpodmínečně trvalou, neboli časově neomezenou licenci, neboli licenci navždy? Sice mi to přijde jako úplná kreténovina, ale je-li tomu tak, pak není o čem diskutovat - dodavatel musí dostát závazku, nesmí zabránit užití produktu. Jeho blbost.

Verze 2017 byla poslední, která se dala koupit v módu časově neomezené licence. Již tehdy nás distributoři Autodesku směrovali na pronájem, permanentní licence se ovšem koupit dala. Problém je, že licence nezaniká: Autodesk jen znemožní její aktivaci. V tomto ohledu dostáli přesně toho, co nám bylo uvedeno. Konstrukční prostředí se v našem okolí jeví dost konzervativně, takže není neobvyklé narazit na konstrukční kanceláře s mnohem starším CADem. (Možná jsme zavřeni v podivně bublinovitém ekosystému. Minulý rok jsme jen těžko u jednoho projektu vyjednali využití Solidworks 2019, zákazník naopak chtěl ideálně verzi kolem roku 2013.)

Citace
Já jsem si tu práci dal a přečetl jsem si ty pasáže. Autodesk vždy deklaroval, že podporuje několik verzí zpětně (píše, že obvykle tři) a že na nepodporované verze už nelze získat aktivaci. V tomto se nic nezměnilo. Nasalo pouze to, že verze 2017 právě vypadne z podpory. Takže nejde o změnu podmínek, pouze informují o tom, že nastalo období, se kterým se počítalo.

Autodesk deklaroval, že po třech letech se vydaný software považuje za obsolentní: tedy nebudou vydávány ani aktualizace kritických chyb, nebude se hledět na vývoj v systémech Windows atp. Také se zpravidla během prvního roku po vydání vydá několik service packů a hot-fixů. Starý licenční model Autodesku ale doopravdy nechával licence "na věky", jen byl software naprosto bez údržby.

Citace
Ten software na který máte platnou licenci, si u nás v pohodě můžete cracknout, aby se dal používat tak jak bylo zamýšleno a na vyčůraného výrobce udělat dlouhý nos.

Tímto si nejsem vůbec jist. Autodesk explicitně uvádí, že jakýkoliv pokus o aktivaci "alternativním" způsobem je považován za porušení licenčních podmínek a může vést ke ztrátě licence, popotahování a možná nějaké pokutě.

Mohu položit zanlejším jednu otázku z oblasti licencování? Zatím se zdá, že Autodesk neplánuje zánik licencí, jen znemožní jejich aktivaci. Neexistuje nějaká legislativa či nezná někdo precedens, kdy výrobce sw provede podobné vyřazení licence z použití bez jejího zániku? V našem prostředí je opravu těžké konzervovat pracovní stanice bez občasného přeinstalování (zpravidla se použije obraz systému pro daný typ hw a sw se aktivuje dle potřeby). Používáme totiž víc CADů a plánujeme aktualizovat další sw, který na stanicích běží. V tom případě se ale více než odinstalování velkých konstruktérských balíků a přeinstalování nové verze vyplatí čistá instalace.

88
Software / Re:SW licence Autodesk
« kdy: 20. 05. 2020, 16:08:16 »
Podivné mi na věci přijde, že onen software má poměrně dobře specifikované požadavky na HW a SW. Ty my splňujeme. Máme také nakoupené licence, které se označovaly jako "trvalé", tedy bez časového omezení užití. Problém není v tom, že chceme měnit HW na novější nebo měnit OS, naprosto chápu omezenou podporu v opravách a ukončený vývoj. Ukážu příklad. Když vezmete pracovní stanici a vyměníte HDD za SSD nebo SSD zvětšíte, provedete čistou instalaci podporovaného OS atp., je potřeba licenci znovu aktivovat. Tato aktivace nebude od příštího roku možná. Problém ovšem je, že člověk kupuje licence s neomezenou časovou platností a přenositelnou mezi různými HW konfiguracemi atp. Po čtyřech letech se najednou výrobce rozmyslí, že je hloupé nechávat licence tak dlouho a efektivně jejich budoucí užití znemožní. V roce 2017 bylo na výběr mezi licencí na omezenou dobu a mezi "trvalou" licencí a naše firma úmyslně zvolila ten druhý typ, byť byl dražší.

Souhlasím, že se SW licencuje, a ne kupuje. Přijde mi ale minimálně pochybné jednostranně razantně měnit typ licence. Představte si, že si pořídíte licenci Windows Server 2019. MS se po roce rozmyslí, že se mu licenční model nelíbí a řekne, že, nebudete moci licenci znovu aktivovat, protože XY. A tak skončíte s tím, že musíte konzervovat běžící systém "do nekonečna", protože se již nebude dát opět aktivovat. Pokud ovšem situace nastane ve vzdálenější budoucnosti a všechny strany věděly, že od roku XY nebude možné SW dál aktivovat, není se o čem bavit.

89
Software / SW licence Autodesk
« kdy: 20. 05. 2020, 14:49:42 »
Ahoj všem. Rád bych se na vás obrátil s jednou trudnou záludností, kterou připravila firma Autodesk. Máme ve menší konstrukční firmě 8 licencí Autodesk Inventor 2017 (3 Ultimate a 5 Professional). V roce 2017 jsme měli na výběr mezi několika licenčními modely. Mohli jsme pořídit licence boxové, které Autodesk označuje jako "samostatné vícemístné" a které nejsou nijak vázané na povinné aktualizace atp. Další možností bylo využít model síťových licencí, kdy jednotliví klienti žádají licenční server, a nakonec ještě v byla možnost pronájmu licencí od Autodesku prostřednictvím některého z jejich partnerů. Úmyslně jsme zvolili model pevné permanentní licence vázané na uživatele. Hlavní důvod byla především konzervativnost konstrukčního prostředí u nás. Licence vázané na uživatele, tedy ne síťové, se uvážily hlavně kvůli použití SW mimo firemní síť a na místech bez internetu.

Tento týden nám přišel od obchodního zastoupení e-mail, kde se píše, že příští rok již nebude možno licence aktivovat. Člověka hned napadne, jak může někdo zrušit možnost aktivace zakoupených licencí "jen tak". Boxová licence byla v roce 2017 k zakoupení jen za poměrně tučný příplatek a explicitně se v EULe uvádí, že není potřeba rolovat na novější verze: http://download.autodesk.com/us/FY17/Suites/LSA/cs-CZ/lsa.html?fbclid=IwAR2p_df09E4A3ZvSIkyv3dtDB1q1eUX8hvIXbSEdUjFHibmF8S_w0mAxiQY (příloha B). Píše se, že "Pokud není v této Smlouvě stanoveno jinak, není licence na vícemístnou samostatnou verzi časově omezená". A na první pohled se mi nezdá, že by odněkud časové omezení na tento typ licence z EULy vyplývalo. Potíž se zdá v tom, že nám nejspíš licence nezaniknou, jen je nepůjde aktivovat. (Třeba při úpravě HW nebo opětovné instalaci systému či balíku Inventor je potřeba licence aktivovat. Inventor je na HW hodně citlivý.) Použití licencí se tedy stává dost nepraktické. Nesetkal se někdo s podobnou vychytralostí, jak přimět majitele licencí k nákupu nového SW? Zástupce Autodesku nám nabídl slevu 25 % na nákup současné verze balíku Inventor. Při bližším pohledu se ale ukáže, že dnes Autodesk licence jen pronajímá, tedy nákup nové licence je a priory vynucen, pokud uživatel chce konstrukční software používat i ve vzdálenější budoucnosti.

Naštěstí nejsme na Inventoru bytostně závislí, máme ještě síťové licence DS Solidworks včetně subscription. Jen mě podobná machinace přijde minimálně sprostá.

S pozdravem

F.

Stran: 1 ... 4 5 [6]