Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - farbydos2

Stran: 1 [2] 3 4 ... 6
16
Hardware / Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« kdy: 10. 10. 2022, 14:38:54 »
Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s "chytrými" hlavicemi pro řízení klasických radiátorů? Hledám náhradu běžných termostatických hlavic, aby bylo možné jednoduše ovládat jejich nastavení vzdáleně, nastavit průběh topení během dne atp.

V bytě se zatím používá jen Philips hue. Nebráním se ani nákupu nějaké jednoticí brány pro správu dalších zařízení, ani připojení přes WiFi. Celkem by se jednalo o čtyři hlavice. Moc rád bych ale naplnil následující:

  • Ovládání bez pofidérního cloudu. Pokud by se daly hlavice používat jen v lokální síti, bylo by to ideální. Přístup do lokální sítě je skrz VPN.
  • Výhled, že se ze zařízení brzy nestane e-waste, protože výrobce vydá aktualizovaný design a rozbije podporu a/nebo nebude vydávat aktualizace...
  • Ideální by bylo multiplatformní řešení. Webová správa mi přijde fajn.

Díval jsem se na řešení Loxone, ABB, Danfloss a nějaké náhodné výrobky na Alze. Rád bych ale ještě nasbíral postřehy někoho, kdo se pokusil něco podobného doopravdy nasadit. Díky moc.

17
Hardware / Re:Hardware pro virtualizaci a domácí router
« kdy: 16. 08. 2022, 09:31:43 »
K domácímu servření doplním několik pozorování z vlastní zkušenosti. Nejde přímo o reakce na předchozí odpovědi...
  • Překvapilo mě, jak dobře se hodí plnohodnotné IPMI, iDRAC nebo iLO atp, Hlavně pokud je člověk zvyklý na plnohodnotnou vzdálenou správu odjinud.
  • Hodně se tu řeší spotřeba. Spousta dnešních serverů má dost pokročilé řízení spotřeby, automatickou regulaci ventilátorů, účinné zdroje atp. Obrovský vliv má ve výsledku způsob použití. Pokud se používají zbytečné služby, člověk ad hoc tvoří a neuklízí testovací virtuály a kontejnery, má server větší spotřebu.
  • 10GBe že energii. Uživatel si musí rozmyslet, co je pro něj přínosné a kdy už jde o rozmar. Třeba zde je srovnání síťovek, které by člověk mohl najít v různých bazarových serverech https://www.servethehome.com/qsfp-v-sfp-v-10gbase-t-testing-power-consumption-differences/. Přijde mi, že hlavně starší síťové karty moc úsporné nejsou, i když zdaleka nejsou plně využity. Ne úplně obstarožní intel x550 má odběr: https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/product-briefs/ethernet-x550-brief.pdf
  • Výpočetní grafiky mají docela velký idle odběr: Tesla P100 řádově 30 W, Quadro RTX4000 řádově 10 W. Detailnějí namátkou: https://www.servethehome.com/nvidia-quadro-rtx-6000-gpu-review/7/. Osobně mi přijde, že v idle je Tesla žravější. Mít tedy v domácím labu plonkovou GPU, která se využívá jen občasně stojí energii.

18
Hardware / Re:Menší telefon
« kdy: 28. 07. 2022, 13:28:11 »
Také jsem hledal menší telefon. Přišlo mi, že dobře vypadaly iPhone 13 mini nebo Samsung Galaxy S22. 13 mini má teď přítelkyně, S22 já.
Náhodná pozorování a komentáře:
  • Ani jeden neumí dual SIM, ale oba umí eSIM
  • Ani jeden nemá klasický sluchátkový výstup. Samsung jack do svých "lepších" telefonů už snad nedává. iPhone nemá jack už dlouho.
  • Čtečka otisků prstů na S22 s krycím sklíčkem funguje někdy docela pofidérně.
  • Telefony docela nabobtnají, když se dají do pouzdra. Oba jsou docela tlusté i s obyčejným přiléhavým obalem zad. Případně se zastavte v obchodě a zkuste si telefon přímo v ruce i s pouzdrem.
  • Baterka vydrží S22 den až dva (data zapnutá, poloha zapnutá, žádné hry, žádná videa, prohlížení webu a mailů, čtení a telefonování). Subjektivně mi přijde, že i13 mini vydrží déle.
  • Samsung nabízí DeX. Po připojení k monitoru se člověk dostane do desktopu. Zatím jsem nepřišel na efektivní využití, ale přijde mi to jako fajn možnost. Aby se dalo prostředí dobře používat, je potřeba mít dotykovou obrazovku s USB-C nebo

19
Server / Re:Synchronizace dvou NextCloud serverů
« kdy: 27. 06. 2022, 10:19:30 »
NextCloud lze synchronizovat několika způsoby. Hodně záleží na faktorech:
  • Jak rychlý by měl být přechod na zálohu?
  • Přejete si "online" zálohování, nebo by nevadilo lokace synchronizovat jen jednou za předem určený časový interval (třeba denně)?
  • Chcete zálohováním dospět spíš k vysoké dostupnosti nebo spíš k zamezení ztráty dat? Chcete předejít selhání hardware v primární lokaci a druhou mít jako dočasnou náhradu?
  • Chcete mít možnost vrátit se do předchozího konzistentního stavu lokálně? Příklad: povýšíte verzi NX serveru a něco se rozbije. Chcete mít možnost vrátit se snadno zpět? Rozbít se může víc věcí: jednak databáze, jednak aplikace třetích stran mohou nepříjemně interferovat s aktualizacemi...

A namátkou nějaké způsoby:
  • Instanci NextCloud serveru lze kontejnerizovat nebo provozovat virtuálně. Synchronizace celých kontejnerů nebo virtuálních strojů pak bude náročná na datový přenos. Ale výhodou je, že přenášíme samonosnou jednotku, kterou by případně šlo pustit i u dalších poskytovatelů. Při vhodné volbě technologie můžete využít lokální snapshoty.
  • Lze využít možnosti souborového systému a lokálně dělat snapshoty. To by mohlo mít dopad na výkon databáze atp., ale zase je to pohodlné.
  • Dál lze použít pro zálohování vlastní skript. Zkopírovat celou lokální Instanci NX serveru není těžké. Jen je potřeba zajistit, abychom zkopírovali server v konzistentní podobě (t.j. aby do něj během záloh nikdo moc nezasahoval). Stačí uložit adresáře s daty, nastavením, aplikacemi a samotný soubory serveru s databází. Pak můžete lokálně i vzdáleně udržovat více verzí ručně. Výhodou je, že můžete používat třeba rsync a zálohovat inkrementálně. Pokud se něco pokazí, můžete snadno přepnout. Pokud ale nenapíšete nějaký sofistikovaný watchdog, musíte přepnout z vlastní iniciativy ručně.
  • Nikdy jsem nepotřeboval on-line zálohy s vysokou dostupností. Asi by se dalo něco zbastlit. Určitě bych ale začal pořádnou rešerší, výběrem databázového serveru, výběrem vhodného úložiště atd. Mohlo by jít použít haproxy a podobné technologie. Toto řešení bude určitě nejkomplikovanější. Bude se muset opřít o solidní propojení obou serverů atp.

Určitě jsem na spoustu věcí zapomněl.

PS: Omlouvám se za překlepy, píši z mobilu na cestě...

20
Hardware / Re:Klávesnice bez numpadu
« kdy: 06. 05. 2022, 13:10:54 »
Nebo ještě existuje Thinkpadí klávesnice v externím provedení: https://support.lenovo.com/de/en/solutions/pd026744. Dělá se v různých variantách (drátová/bezdrátová atp.).

21
Nemám s free VPN žádnou zkušenost. Ale párkrát na mě na YouTube v reklamě vyskočilo: https://nordvpn.com/servers/. Nabízí 30 dní zkušebního období a pak lze vybrat mezi free a "plnou" verzí. Co do důvěryhodnosti nedovedu posoudit.

Pokud byste měl možnost využít třeba domácí připojení k internetu s veřejnou adresou, dá se nastavit WireGuard i na docela základních mikroticích. Případně pak lze provozovat cokoliv sofistikovanějšího self-hosted nebo v rámci VPS. Ale to už nejspíš nebude free.

22
Hardware / Re:Chytrý telefon malých rozměrů
« kdy: 26. 04. 2022, 10:59:43 »
...
A baterka určitě vydrží den používání bez problému. Pokud není problém nastavit cyklus nabíjení na jednou denně, dá se s telefonem dělat ledacos. Asi bych ale dovedl telefon nabíjet i obden.
...

Takový telefon je na vyhození z okna. S tim se snad nedá jet ani na jednodenní výlet (focení, gps, mimo signál, zima, atp.).

Redmi 4X nabíjím  cca 1x za 4-5 dnů. Jak vydržel jen 1-2 dny (cca po třech a půl letech), šel na výměnu baterky.

Jednodenní výlet je (zatím) úplně bez problému. U mě to vychází tak, že běžné pracovní použití je na baterku náročnější než výlety (klidně se zapnutým stopařem, focením atp.).

23
Sítě / Re:Realizace domácí sítě
« kdy: 26. 04. 2022, 00:26:52 »
Už se tu začíná rozbíhat docela offtopic. Téma trošku unesu, ale snad taky trochu vrátím blíže původnímu dotazu. Nemáte někdo tip na "lepší domácí switch"? Ideálně 12 až 24 portů, aspoň pár z nich s POE, ideálně aspoň gigabit a pár rychlejších portů pro zařízení náročná na data. Ideálně třeba 2 až 4 10 Gbe nebo SFP+ pro spojení NAS s workstationem. VLAN a aspoň základní management. Pasivní lepší, ale zázraky se spíš nedějí. Jako AP mám Arubu, takže by se mohlo použít něco jako Aruba 6100 (JL679A).

Nebo radši vzít jeden menší gigabitový switch s POE (třeba Aruba 1930) a jeden rychlejší pro datově náročná zařízení  ??? ?

Co se počtu zásuvek v bytě týče, snažili jsme se dimenzovat. POE switch ale teď hledám, protože bude potřeba na některá místa přidat další switche a nechce se mi řešit zásuvky pro 230...

24
Hardware / Re:Chytrý telefon malých rozměrů
« kdy: 26. 04. 2022, 00:13:44 »
Kdybych to řešil teď, abys bych hodně zvažoval ten Galaxy S22.
Jestli myslíš základní model s 6,1" displejem, pak je u toho telefonu naprosto žalostná baterie pouhých 3700 mAh (a ještě absence slotu na SD kartu). Mizerná baterie se dá akceptovat tak u Galaxy A40 z bazaru za pár tisíc, ale ne u telefonu Galaxy S22 za 22.000 Kč, toto se prostě Samsungu těžce nepovedlo.

Nedávno jsem řešil problém s výběrem telefonu a kritéria docela odpovídala původnímu dotazu. Nakonec jsem se rozhodl vydat cestou Galaxy S22 a oželet výstup na sluchátka a SD slot. Baterie drží při mém použití překvapivě dobře. Telefon je neustále na datech, někdy přes data telefonuji, někdy používám hotspot... A baterka určitě vydrží den používání bez problému. Pokud není problém nastavit cyklus nabíjení na jednou denně, dá se s telefonem dělat ledacos. Asi bych ale dovedl telefon nabíjet i obden.

Jinak má S22 docela fajn foťák. V pouzdře je docela tlustá a stále není moc malá. V jedné ruce se s ní ale pracovat dá. S ochranným sklíčkem funguje trochu hůř čtečka otisků prstů.

25
Hardware / Re:Pomoc s výběrem telefonu
« kdy: 25. 02. 2022, 23:26:52 »
Autor zmiňuje zkušenost s telefonem starým přes 6 let a stěžuje si na aktualizace, že jich bylo s přibývajícím stářím telefonu čím dál méně.
...
Na můj vkus jich bylo málo. Poslední 4 roky snad žádná rozumná (Galaxy themes se asi jako moc užitečná aktualizace nepočítá).
Telefon bych rád měl jako nástroj, na telefonování, psaní zpráv, maily nebo prohlížení webu na cestách. Nehledám v něm hračku nebo herní konzoli. Kdyby rozumně fotil, nebylo by to na škodu. A přijde mi, že k podobným účelům by snad mohl lepší telefon vydržet i déle. Ocenil bych, kdyby to nebyl za dva roky začínající e-waste, protože se systém úplně zaseká a výrobce jej neudržuje. S7 se nezasekala, ale jako referenci "dobrého přístupu" výrobce bych jej zdaleka nepovažoval. Možná je teď situace se Samsungy jiná.

Jinak se mi zatím nejvíc líbí Zenfone 8 nebo S21FE.

26
Hardware / Re:Pomoc s výběrem telefonu
« kdy: 25. 02. 2022, 10:06:59 »
Díky moc za odpovědi. Trochu jsem doufal, že nebudu muset systém telefonu po koupi hned měnit. Máte někdo zkušenosti, jak se Lineage OS chová s bankovními aplikacemi?

Nesetkal jste se někdo osobně s telefony Google (Pixel 5a, 6) nebo aktuálními OnePlus? Zdá se, že to bude vždy kompromis...

27
Hardware / Pomoc s výběrem telefonu
« kdy: 24. 02. 2022, 15:49:14 »
Ahoj všem, nedávno definitivně dosloužil již letitý Samsung Galaxy S7. Nesledoval jsem poslední dobou technologické novinky na poli telefonů a trochu se v nabídce ztrácím. Proto bych se rád obrátil na širší komunitu entuziastů. Nemáte někdo tip na telefon, který by splňoval:
  • Telefon se dá držet a ovládat jednou rukou. Subjektivně mi přijde, že už S7 byla docela na hraně a jednou rukou se špatně psalo. Nevadí mi, že se displeje paušálně roztáhly ke krajům rámečku. Preferoval bych ale rovný displej (tj. bez zaoblení) Asi bych si dovedl představit práci s S21FE nebo něčím podobným, každopádně bych tento telefon považoval za referenční strop velikosti.
  • Telefon se za rok nebo dva neposune do softwarového propadliště dějin, protože výrobce neřeší aktualizace. (Stará S7 dostávala postupem času pramálo aktualizací, ale aspoň se úplně nezasekávala)
  • Výrobce telefone nezahltí bloatwarem. (Stará s7 byla docela zahlcená balastem od Samsungu)
  • Hodně by mě potěšil obyčejný sluchátkový výstup na jack 3.5
  • Měl by mít NFC
  • Krytí IP67 nebo 68
  • Nebyl úplně chatrný. S7 mi vydržela docela dlouho jen v obyčejném pouzdru z měkkého plastu. Ideální by byla aspoň porovnatelná mechanická odolnost.
Cenový strop je přibližně na úrovni onoho S21FE. Ten se mi docela líbí. Jen nejsem schopen posoudit, jak vychází poměr cena/výkon proti konkurenci. A ještě hůře se posuzuje, jak se vyvinula situace s bloatwarem a podporou u Samsungu. A samozřejmě nemá sluchátkový výstup. Velikostí by mi víc vyhovoval Iphone 13 Mini. Přijde mi, že se Apple o software docela stará (několik referenčních exemplářů je v rodině). Nejsem ale tak přesvědčen, abych se vrhnul do změny mindsetu z Androidího systému na iOS.

28
Hardware / Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« kdy: 06. 12. 2021, 11:40:59 »
A co sestavy jako Dell Precision T5820 nebo T7820? Pokud jsem něco nepřehlédl, původní tazatel nelpí na miniPC...

29
Dle mého názoru jste se dostali daleko mimo původní téma, tedy legalitu obcházení regionálních omezení.

Jinak problém regionů pokud vím není přímo v Netflixu samotném (a podobných), ale ve společnostech co drží licence pro daná díla.  I teď vidím v některých streamovacích službách, že některý obsah licencovaný od třetí strany je dostupný pouze pro některé regiony (konkrétně ne v .cz).  I když přiznávám, že za poslední roky se obecně možnost koupit si "video obsah" z .cz značně zlepšila.

Souhlasím s odklonem od původního tématu. Je potřeba rozlišit několik detailů, zejména pak skutečnost, že Netflix (a jiné služby nebo třeba i ČT) část obsahu produkují, část koprodukují (čímž mohou získat třeba vysílací práva pro určitou oblast atp.) a část nabízí prostřednictvím svého vysílání po nákupu vysílací licence. (Mediální právníci by jistě učesali terminologii.) Součástí nákupu vysílacích práv je jednak výběr regionu, jednak doba trvání. Může stát, že mediální instituce má pro určitý region výhradní právo k šíření určitého obsahu, a tak jej nelze hromadně distribuovat prostřednictvím konkurenčního vysílání. Třeba ČT takto, tuším, vysílá Tři oříšky pro Popelku. Na druhou stranu musí služba či instituce, jež vysílací práva kupuje, doopravdy zajistit kontrolu dodržování pravidel, za nichž vysílací práva platí. To mimo jiné klade někdy netriviální nároky na technická opatření. Proto ČT blokuje část obsahu v zahraničí. Zajímavostí je, že třeba pro souběžné vysílání určitého obsahu na více kanálech může držitel autorských práv klást na provozovatele služby zajímavé nároky: pro souběžné vysílání licencovaného obsahu na několika kanálech musí ČT leckdy dodržet souběh v jednotkách framů. Nejde totiž o reprízu.

Vlastně by mě docela zajímal názor někoho práva znalého, jak naložit s nabádáním k obcházení podobných pravidel.

30
Hardware / Re:Nový notebook / power user
« kdy: 24. 08. 2021, 11:29:15 »
V jedné firmě se podobně výkonné stroje používají jako mobilní pracovní stanice pro CAD a výpočty. Naposledy jsme brali HP Z-Book 15 G7 a jsou fajn. Sehnali jsme v ČR konfiguraci s Intel® Core™ i7-10850H a jedním 32GB modulem paměti. Další sloty jsme si doplnili sami (lze rozšířit na 128 GB). GPU je RTX3000 a display QHD (? nebo nějaké podobně fancy označení). Stroje se nepřehřívají ani v syntetických testech. Dokonce i ve vícevláknové zátěži drží procesor "lehký boost". Vývod teplého vzduchu je dozadu, za display. Zprvu se konstruktérům nelíbilo, že se část šasi pod displejem zahřívá, ale pak si na to zvykli. Pokud se nepletu, měla by se nyní dostávat na trh osmá generace této řady s novými CPU od Intelu. Nevýhodou by mohlo být, že i přes tloušťku šasi HP zvolilo místo běžného rj45 vyklápěcí variantu (pravděpodobně kvůli vzhledu). Zatím nemáme laptopy dost dlouho, abychom posoudili estetickou degradaci povrchů. Mechanicky se vše zdá robustní. Výhodou je dost snadná uživatelská výměna RAM a disků. Dělá se i 14'' a 17'' varianta.

Pak používáme Delly Precision 7520. V nich jsou mobilní Xeony a také vše funguje bez problému. Jde opět o šestijádra s dedikovanou GPU z řady Quadro. A opět vše funguje. Nepřehřívá se ani v trvalé zátěži, mechanicky robustní. Šasi je mechanicky odolné a zatím počítače opticky nijak zásadně nesešly. Jeden v zavřeném stavu upadl na zadní hranu. Tím se nepatrně prohnula mřížka chlazení. Předpokládal bych, že novější generace na tom budou obdobně.

Pak jsme pokukovali po Thinkpadech z řady P (T15, T14), ale s ohledem na nedostupnost vyšších konfigurací (především GPU) jsme prakticky museli zvolit HP. Na Delly i TP bychom docela dlouho čekali. Každopádně u Thinkpadů už dávno neplatí, že jde o prototyp robustního počítače, kde se dá skoro vše upgradovat. Této filosofie se drží už jen vyšší neultrabookové řady.

Dobrá jsou prý ještě Fujitsu, ale s těmi osobní zkušenost nemáme.

Není problém sehnat vyšší konfigurace výše zmíněných strojů v ČR za relativně rozumnou cenu. Potíž je spíš se skladovou dostupností. Když jsme třeba v lednu poptávali u různých dodavatelů laptopy se středními a vyššími GPU Quadro, dostávali jsme i odpovědi typu: snad bude v ČR za tři měsíce...

Stran: 1 [2] 3 4 ... 6