Doma provozuji VLANy a neni to nic sloziteho, ale samozrejme si to musi clovek vyzkouset a nacist.
Nejjednodussi cesta je nastavit VLANy na switchi v rezimu L2, kdy se switch defacto rozdeli na nekolik oddelenych siti. Kazda VLAN = samostatna sit. Komunikace/blokace mezi jednotlivymy VLAN se pak resi pomoci FW pravidel na routeru. Da se bud kompletne blokovat komunikace obemi smery nebo povolit pristup z jedne do druhe, ale ne naopak. Ci take selektivne vybirat, co kam muze komunikovat. Vetsina levnejsich (v castce 1000,- Kc snad vsechny) switchu zvladaji jen L2 a L3 je pouzitelne spise u switchu o rad drazsich.
V mem pripade resim FW pravidla na routeru pfSense, kde se da vse pohodlne nastavit z pekneho GUI a na internetu lze nalezt spousty videi ci obrazkovych navodu.
Z vybranych switchu bych bral D-Link. Sam je pouzivam ve vsech svych sitich a jsem s nimi pomerne spokojen. Akorat se teda jedna o vyssi rady 12xx/15xx. S Netgear nemam zkusenost. TP-Link TL-SG108E (i model TL-SG108PE) jsem mel a byl s nimi spokojeny. Akorat u zvoleneho modelu (TL-SG108E) pozor na to, ze nemaji GUI pristupne z prohlizece (narozdil od modelu TL-SG108PE). Lze je ovladat pouze s pomoci Windows aplikace, coz trochu snizuje uzivatelsky komfort, zvlast pro Linuxove nadsence.
Nehledet na cenu, tak z uzivatelskeho hlediska bych nejspis volil produkty z Ubiquiti Unifi rady -
Ubiquiti US-8.