Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - tr1l1ner

Stran: 1 2 3 [4] 5
46
Sítě / Re:Blokace reklamy na úrovni domácí sítě
« kdy: 12. 03. 2021, 14:22:07 »
Spatne ci vubec, pokud vim.
Reklama pred, behem a po videu by mozna sla, ale Google rychle jakekoliv blokatory obejde zmenou odkud a jak se to posila. Vlozena reklama primo do videi asi nepujde nikdy.

47
Sítě / Re:Vyplatí se optika?
« kdy: 12. 03. 2021, 14:19:57 »
Optika je dobra, vlastne asi nejlepsi svymi (fyzikalnimi) moznostmi. Implementace je vec druha. Pokud je moznost si nechat dotahnout optiku, palec nahoru. Poskytovatel ma moznost zvysovat rychlosti a zlepsovat sluzbu i dlouho v budoucni. Opticky kabel (ted mam namysli tu fyzickou vec, ktera dojde az k Vam) je momentalne to nejlepsi, co lze mit. Sice v soucasnosti jsou i jine zpusoby, jak se pripojit - xDSL, kabelovka, bezdrat, ale ty budou mit z dlouhodobeho hlediska vetsi problem udrzet krok a poskytnout stejnou sluzbu jako na optice. A co vnimam jako nejvetsi slabinu u nabizenych pripojek - asymetricke rychlosti stahovani/odesilani. Na co je mi 1Gbit, kdyz nahravani je jen 50Mbit. Spouste lidi (beznych uzivatelu) to bude jedno, ale bych radeji 100/100 nez vyse zmineny paskvil. A je to dano prave fyzickymi moznosti media + implementaci protokolu (mluvim ten o UPC/Vodafone a DOCSIS 3.0 a vyssi).

48
Server / Re:Řazení a organizace filmů na NASu
« kdy: 08. 03. 2021, 13:17:13 »
Dlouhe roky pouzivam na zarazovani filmu/serialu pro Kodi EMM. S ceskymi je potiz, ale svetove to zvlada bez problemu.

Kodi je na pousteni a peknou knihovnu asi to nejlepsi, co je momentalne k dispozici. Bezi na spouste OS/zarizeni. Za me asi nejlepsi je moznost behu na RPi a pripojeni k TV, kdy lze pres ovladac k televizi ovladat i Kodi (standard HDMI CEC).

49
Server / Re:Virtualizace serveru se SW RAID 1
« kdy: 05. 03. 2021, 16:40:11 »
Rozdělení na mnoho kontejnerů ve stylu dockeru mi osobně na správu jednodušší nepřijde, YMMV.

Je otazka, co tam provozujes. Muze byt jednodussi a nemusi... Moderni aplikace, ktere pocitaji s behem v kontejneru jsou urcite jednodussi (referencujes jiz nekym vytvoreny kontejner, podstrcis konfiguraci a muzem jet). Starsi, ktere musis rucne kontejnerizovat a vse okolo, urcite tak jednoduche nebudou. Proto jsem se ptal, co tam bezi...

Abych byl kontrejnejsi. Tak nektere aplikace, ktere doma provozuji jsem mel puvodne jako programy spoustene pres systemd a pristupoval na ne pres nginx. Sprava trosku slozitejsi a pridavani novych manualni prace. Po nastaveni docker-compose a traefik mi staci jen dopsat par radek do .yaml, spravne nastavit a vse funguje tak nejak samo. Upgrade trivialni, kdy se stahnout nove verze kontejneru a spusti. Pravda, produkcni prostredi nemusi byt tak jednoduche, ale i tak mi to prijde (po pocatecnim nastaveni) jako mnohem jednodussi na udrzbu. Ale jak pises YMMV. :)

50
Server / Re:Virtualizace serveru se SW RAID 1
« kdy: 03. 03. 2021, 16:39:49 »
A co vlastne na tom serveru bezi? Proc se resi jen migrace zelezo -> VM. Proc to neresit na aplikacni urovni? Jestli by treba nebylo lepsi (levnejsi) to provozovat na Proxmox v LXC? Ci treba i v dnes popularnich kontejnerech (docker/docker-compose)? Chapu, ze je to pracnejsi nez jen copy-paste, ale z pohledu budouci spravy to pak bude jednodussi.

51
Sítě / Re:Wifi k Ubiquiti EdgeRouter
« kdy: 03. 03. 2021, 16:32:45 »
Na domaci pouziti IMO bohate staci Ubiquiti UniFi UAP-AC-LR.
I ten LR může být přehnaný. Osobně používám v rodinném domku dva AP AC Lite (jeden v přízemí, jeden v patře) a stačí to taky. Teď je dokonce dočasně aktivní jen jeden a s přimhouřením oka stačí i to. Ale samozřejmě záleží na tom, jaké máte zdi, jaké rušení od sousedů a kde všude chcete wifi využívat.
And the winner is .... AC Lite. Diky

Podle recenzi ma AP AC LR lepsi anteny (ne jen na dosah, ale i citlivost), takze snad i lepsi realne vysledky. Kazdopadne by mi to za cca 400,- Kc rozdilu stalo. Ale poslouzi dobre i to AC Lite. :)

52
Sítě / Re:Wifi k Ubiquiti EdgeRouter
« kdy: 03. 03. 2021, 16:29:18 »
Jako alternativa k APckam Ubiquiti se da povazovat rada od TP-Link. Podle recenzi v podstate kopie Ubiquiti (AP se spravuji z centralniho kontroleru). Akorat to neni tak vyladene.

Neviem ci ma TP-Link nejaku polo-profi radu ale kupil som od nich nedavno narychlo router s vacsimi LTE antenami (TP-Link MR100) s tym, ze mozno robim chybu ale nechcel som dat 3-4 tisicky za mikrotik. A naozaj som urobil chybu. Bude hnit v krabici 5 rokov a potom pojde do elektrosrotu, lebo sa v nom neda nastavit takmer nic. Ani prazdne APN. Ani prepnut do rezimu modemu. Ani flashnut na openwrt.

Proto jsem psal AP (access point), ne routery (Wifi routery). Jiz delsi dobu moznosti levnych routeru (at uz je to Asus, Netgear, TP-Link, ...) nesleduji. Bohuzel situace je asi porad stejna. FW od vyrobce omezeny, casto neaktualizovany. Clovek si musi pohlidat, aby dany HW bylo mozne flashnout necim jinym. Proto jsem presel k open-source FW distribuci pfSense a neohlizim se zpet. Jasny, HW pro beh je drazsi a genericky x86 stoj bude brat vic energie, ale zas ty moznosti jsou uplne nekde jinde.

53
Sítě / Re:Wifi k Ubiquiti EdgeRouter
« kdy: 01. 03. 2021, 17:06:35 »
EdgeX bych si nechal, Ubiquiti USW neprinasi nic navic. Spis ma mene moznosti nastaveni. Ale zas nekomu muze vyhovovat jednotne misto pro spravu...

Pro WIFI pokryti volim Ubiquiti. Na domaci pouziti IMO bohate staci Ubiquiti UniFi UAP-AC-LR. Pro vice zarizeni (vice nez ma bezna rodina, pro napr. kancelar) nejspis Ubiquiti UniFi UAP-nanoHD. A pokud by se chtel clovek pojisti do budoucna, tak si pockat na Ubiquiti UniFi AP 6 LR.

Jako alternativa k APckam Ubiquiti se da povazovat rada od TP-Link. Podle recenzi v podstate kopie Ubiquiti (AP se spravuji z centralniho kontroleru). Akorat to neni tak vyladene.

54
Mam zkusenost s pfSense a nemohu vynachvalit. Balicek pfBlockerNG to vse umi.
Jde to i v OPNSense, ale tam to neni tak pekne vyresene (musi se Unboud podstrcit soubor s konfiguraci rucne). Dalsi moznosti by byli Untangle, Sophos a urcite dalsi.
Jednu nevyhodu to ma, ze to jsou jen FW/router distra, kde je potreba mit vlasni zelezo a WIFI cast bych radeji resil samostatne (napr. Ubiquiti).

Dalsi moznost by bylo pridat do site PiHole. A smerovat DNS dotazy sem a filtraci provadet na nem. Lze provozovat v kontejneru/VM, na RapsberryPi, ...

Dale pak zminene OpenWRT ma take moznosti jak tohle spravovat a nastavit, ale nikdy se mi nelibilo a bylo to pomerne neintutivni (celkove).

55
Hardware / Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« kdy: 12. 02. 2021, 09:39:51 »
Pokud to ma byt staticky stroj (bude na jednom miste), tak urcite desktop. Za stejnou cenu jako notebook poskytne mnohem vic vykonu, moznosti vylepseni do budoucna a pak take vetsi ticho. Tim spis, pokud je v planu na tom provozovat virtualni stroje. Rekl bych, ze se muze kolikrat hodit i vic RAM nez 32GB, coz do notebooku nejde nacpat, pripadne to bude mnohem drazsi. Napada me, ze treba i silnejsi graficka karta na vypocty bude mnohem lepsi v desktopu. A pak (navrhovanou) UPSku, at to muze bezet bez vypadku 24/7.  :)

56
Poridil jsem si Baseus GaN 65W a mohu potvrdit ze nabiji ThinkPad T480s bez problemu. Vyhodou je, ze mohu zaroven nabijet notebook a dalsi dve zarizeni. Mensi nez dodavany adapter a da se pohodlne sbalit na cesty a vsechny sve zarizeni nabiji jednou nabijeckou.

57
Sítě / Re:Nastavení a výběr switche pro VLAN kolem 1000 Kč
« kdy: 24. 08. 2020, 23:02:29 »
Doma provozuji VLANy a neni to nic sloziteho, ale samozrejme si to musi clovek vyzkouset a nacist.
Nejjednodussi cesta je nastavit VLANy na switchi v rezimu L2, kdy se switch defacto rozdeli na nekolik oddelenych siti. Kazda VLAN = samostatna sit. Komunikace/blokace mezi jednotlivymy VLAN se pak resi pomoci FW pravidel na routeru. Da se bud kompletne blokovat komunikace obemi smery nebo povolit pristup z jedne do druhe, ale ne naopak. Ci take selektivne vybirat, co kam muze komunikovat. Vetsina levnejsich (v castce 1000,- Kc snad vsechny) switchu zvladaji jen L2 a L3 je pouzitelne spise u switchu o rad drazsich.

V mem pripade resim FW pravidla na routeru pfSense, kde se da vse pohodlne nastavit z pekneho GUI a na internetu lze nalezt spousty videi ci obrazkovych navodu.

Z vybranych switchu bych bral D-Link. Sam je pouzivam ve vsech svych sitich a jsem s nimi pomerne spokojen. Akorat se teda jedna o vyssi rady 12xx/15xx. S Netgear nemam zkusenost. TP-Link TL-SG108E (i model TL-SG108PE) jsem mel a byl s nimi spokojeny. Akorat u zvoleneho modelu (TL-SG108E) pozor na to, ze nemaji GUI pristupne z prohlizece (narozdil od modelu TL-SG108PE). Lze je ovladat pouze s pomoci Windows aplikace, coz trochu snizuje uzivatelsky komfort, zvlast pro Linuxove nadsence.
Nehledet na cenu, tak z uzivatelskeho hlediska bych nejspis volil produkty z Ubiquiti Unifi rady - Ubiquiti US-8.

58
Software / Re:Nextcloud + správce hesel
« kdy: 31. 07. 2020, 12:35:30 »
Moje zkusenosti jsou nasledujici.

Dlouhou dobu pouzivam Keepass s tim, ze DB synchronizuji mezi zarizenimi pomoci Nextcloud (drive Dropbox, ale po zavedeni omezeni poctu zarizeni u free verze...). Funguje to dobre. Vsechny zarizeni maji aktualni verzi DB.

Zkousim i BitWarden, ktery provozuji u Hetznera na VPS. Zprovozneni je jednoduche, dela se pomoci jejich skriptu, ktery rozjede vsechny kontejnery a vse funguje uz 3 mesice bez problemu. Libi se mi jejich rozsireni do prohlizecu, kdy zadavani hesel je jednoduche a rychle. Co uz se mi libi mene, je pak sprava samotnych zaznamu, kdy je lze sice davat do slozek, ale neni to uplne prehledne a rychle (zdrzujici animace tomu nepomaha). U Keepass mam pekne ikonky u slozek a polozek, takze orientace je rychla a pohodlna.

Za me ma kazde neco. Ale asi mi vice vyhovuje Keepass nez BitWarden.

59
Sítě / Re:Velký RD - topologie / VLAN / Nastavení
« kdy: 19. 06. 2020, 15:34:31 »
Nastavuji VLAN na SG108E a dost mě překvapuje, že se dostanu z jakékoli untagged VLAN na interface switche. To je normální chování nebo mám někde něco špatně nastavené? viz. screenshots

Mam doma v podstate stejny switch akorat s PoE (TL-SG108PE). Bohuzel nezvlada MGMT VLAN, takze je pak GUI pristupne ze vsech... Limitace tohoto maleho SW.

60
Sítě / Re:Asus WiFi AC-88
« kdy: 14. 05. 2020, 10:21:37 »
A nebylo by lepsi misto Wifi karty jako AP poridit nejake jine vhodne zarizeni - napr. Ubiquiti AP? Predpokladam, ze server nebudete mit umisten v idealnim miste, kde bude co nejlepe pokryvat dany prostor. Spise bude schovany (nejlepe za zdi) a sireni Wifi signalu tim utrpi. A to nemluvim a vhodne antene, ktera bude k teto karte pripojena. Dedikovane AP na strope nekde uprostred mistnosti doda mnohem lepsi Wifi signal a rychlosti pro pripojene zarizeni. Navic muzete mit takovych AP vice, pro lepsi pokryti. Zvladnou i roaming zarizeni bez vypadku a vy si budete moc uzivat kvalitni signal po celem objektu.

Stran: 1 2 3 [4] 5